خطبه ۶ آذرماه ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

 تقوا در قرآن

ولقد ذرانا لجهنّم کثیرامّن الجنّ و الانس لهم قلوب لایفقهمون بها و لهم اعین لایبصرون بها و لهم ءاذان لّا یسمعون به اولئک کالانعام بل هم اضلّ اولئک هم الغفلون.(اعراف ۱۷۹)

وحقا که ما بسیاری از جن و انس را (گوئی) برای دوزخ آفریده ایم، زیرا که دلها دارند ولی (حقایق را) بدان نمی فهمند، و چشم ها دارند ولی بدان (به عبرت) نمی نگرند و گوش ها دارند ولی بدان (معارف حقّه را) نمی شنوند، آنها مانند چهارپایانند بلکه گمراه ترند، و آنها همان غافلانند.

دل بدون فکر ودرک ، چشم بدون دید، گوش بدون شنید ، دردی را دوا نمیکند.

دارندگان چنان ابزاری ؛ حیوانی بیش نیستند بلکه گمراه ترند ( چرا که با وجود ابزار مناسب استفاده ندارند)

آنان همان غافلانند- غفلت از خدا، غفلت از حق ، غفلت از خود و قیامت است که بر خلاف اینگونه افراد ، انسانهایی هستند با درک و فهم بالا و اینان همان با تقوایان هستند.

خانواده

[آسیب ها] ۱۰- حرمت شکنی و تحقیر یکدیگر: در نگاه اسلام، انسان با ایمان ، محترم است و باید حرمتش حفظ گردد و جایگاهش در جامعه شناخته شود و مورد احترام وتکریم قرار گیرد و هیچ کس تحت هیچ عنوانی حق ندارد دیگری را که انسان مومنی است تحقیر کند و یا مورد اهانت قرار دهد ، چرا که به تعبیر قران کریم : عزّت از آن خدا و رسول و مومنان است ” لله العزّه ولرسوله و للمومنین” و در تعبیر روایت آمده است : المومن اعظم حرمه من الکعبه – حرمت مومن از کعبه هم بزرگتر و بیشتر است .

 همانگونه که کسی به خودش اجازه نمی دهد تا به کعبه ، کوچکترین اهانت و بی حرمتی صورت پذیرد به همین سان نباید اجازه داد تا حرمت مومنی نادیده گرفته و شکسته شود.

راز این همه تاکید در قرآن کریم برای خود داری مردم مسلمان از غیبت و تهمت و سوء ظن و لقب های زشت به یکدیگر دادن ، این است که حرمت مومن حفظ شود و عزّت او خدشه دار نگردد مانند: لایسخر قوم من قوم (حجرات۱۱) ولا یغتب بعضکم بعضا ، ولاتنابزوا بالالقاب . در حدیث قدسی آمده است که وقتی پیامبر (ص) در معراج از خداوند می پرسد : ما حال المومن عندک قال یا محمد (ص) من اهان لی ولیافقد بارزنی بالمحاربه وانا اسرع شیئ الی نصره اولیایی : حال مومن در نزدت چگونه است فرمود: ای محمد هر کس به ولّی من اهانت کند اعلان جنگ بامن را داده است و من خیلی زود به یاری اولیایم خواه شتافت (وسائل ۸/۵۸۸)وقتی مسئله تکریم تا این اندازه مهم واساسی باشد طبیعی است که زن و شوهر که هر دو مومن اند ودارای احترام ، باید به گرامیداشت و تکریم یک دیگر پرداخته و اقدام نمایند واز هر گونه اهانت و بی حرمتی نسبت به یکدیگر پرهیز نمایند چرا که این خود یکی از آسیب های مهّم به خانواده است وقتی قرار شد مرد،زن را و زن، مرد رادر حضور خویش و بیگانه تحقیر کند و سر کوفت بزند و به او القابی زشت و ناپسند بدهد مثل این که تو حریص و خسیسی، یا بد دل و بدچشمی ، تو اصلا گویا در جنگل بزرگ شده ای و بوی آدمیّت به مشامت نخورده است و طرف مقابل هم بگوید تودست و پا چلفت و بی هنری ، تو اصلا آداب زندگی و گفتگو را یاد نداری ، تو سخن چین و نامحرمی و از این نوع سخن ها ، پیداست که چه وضع آشفته ای به بار می آید . کمترین پیامد ناگوار این تحقیر ها عبارت است از ۱- عکس العمل متقابل طرف  ۲- دلسردی و دلزدگی از زندگی  ۳- بیماری اعصاب و روان  ۴- انحرافات اخلاقی  ۵- جدائی و طلاق …

باز خوانی پرونده های اختلاف خانوادگی نشانگر این است که درصد بالایی از طلاق ها و اختلافات ها به تحقیر و توهین های  یک طرف یا طرفین بر می گردد. خانمی با ۱۲ سال زندگی ، خواهان طلاق است و علتش را دست انداختن شوهرش در جمع دیگران می داند و گاه مردان نیزبه همین سمت کشیده می شوند و علت آنرا بدهنی و تحقیر خانم می داند پس چه خوب است که به جای تحقیر یکدیگر به توقیر و احترام یکدیگر اقدام کنند تا زندگی شان گرم و استوار تر باشد.

خطبه دوم

تقوا در روایت

قال الکاظم (ع) لبعض ولده: یابنیّ ایّاک ان یراک الله فی معصیه نهاک عنها و ایّاک ان یفقدک الله عند طاعه امرک بها، و علیک بالجدّ ولا تخرجنّ نفسک من التقصیر فی عباده الله و طاعته فان الله لایعبد حقّ طاعته  (بحار ۷۵/۳۲۱)

امام کاظم (ع) به یکی از فرزندان خود فرمود : پسرم از این بپرهیز که خداوند تو را در معصیتی که تو را نهی کرده ببیند و بپرهیز از اینکه تو را در طاعتی که امر بدان کرده است نبیند. بر تو باد به تلاش و کوشش و مباد که خود را از کوتاهی در بندگی و طاعت خدا خارج بدانی چرا که آنچنان که باید ، خداوند اطاعت نمی شود.

۱-  بخش اول این سخن ، توصیه به تقواست (اطاعت از حق و پرهیز از معصیت )۲-تلاش و کوشش جدّی ۳- اعتراف به تقصیر در عبادت خداوند

مناسبت ها

۱-      اربعین حسینی : در فرهنگ دینی ما روی کلمه اربعین تکیه فراوانی دیده می شود و اتفاقاتی در تاریخ افتاده که نشان از این واژه و اهمیت آن دارد که به چند نمونه اشاره می گردد.

۱-      گل آدم چهل شبانه روزسرشته بودوسپس از آن آفریده شد

۲-      پس از قتل هابیل توسط قابیل ، آدم چهل شبانه روز بر او گریست و جزء بکّائین شد.

۳-      در جریان نوح پیامبر پس از نفرین به قومش ، چهل شبانه روز باران بارید.

۴-      موسای کلیم در میقات ،چهل شبانه روز با خدایش در راز و نیاز بود.

۵-      بنده برگزیده خدا حضرت محمد(ص) پس از چهل سالگی به پیامبری مبعوث گردید.

۶-      درحدیث است پس از چهل روز عمل خالصانه ، چشمه های حکمت از قلب آدمی به زبان جاری می گردد.

۷-      در تعیین حدود همسایه می گویند تاچهل خانه از چهار سو همسایه محسوب می شود.

۸-      با یک غیبت از مومن، اعمال مقبول برای انسان در مدت چهل شبانه روز نخواهد بود.

۹-      اگر برای مرده ای چهل مومن دعا کنند و شهادت دهند به خوبی او، خدا عذابش نمی کند.

۱۰-  یک لقمه حرام، عبادات چهل شبانه روز انسان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

۱۱-  توصیه شده در نماز شب به چهل مومن دعا کنید.

۱۲-  وبالاخره سفارش شده برای تحقق صفات مومنان در خود زیارت اربعین از یادتان نرود (علامات المومن خمس… و زیارت الاربعین )

زیارت اربعین دو مفهوم دارد یکی حضور در محضر اباعبدالله در روز چهلم شهادت ، با تاسّی از اهلبیت (ع) و اولین زائر قبر امام حسین (ع) یعنی جابربن عبدالله انصاری – دوم خواندن زیارت اربعین که در مفاتیح ذکر شده است. در بخشی از آن آمده است : وبذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله و حیره الضّلاله : امام حسین (ع) خون خود و جانش را در راه تو فدا کرد تا مردم را از جهالت و سرگردانی نجات دهد. نقطه مقابل او هم کسانی بودند که سهم سعادت و خوشبختی خویش را که خداوند برای هر کسی تعیین کرده به بهای اندک فروختند و به جنگ با امام حسین (ع) پرداختند. این تقابل به ما نشان می دهد که همواره جنگ میان حق و باطل وجود داشته و دارد. جریان عاشورا که اوج این تقابل است باید زنده بماند وبه برکت مجاهدت و افشاگری زینب کبری (س) و امام سجاد(ع) از عاشورا تا اربعین این جاودانگی برای عاشورا شکل می گیرد.براستی اگر اسارت اهلبیت امام حسین (ع) و روشن گری و بصیرت آفرینی آنان نبود، امروز هیچ کس درک درستی از عاشورا را نداشت و بنی امیّه آنرا تحریف کرده و به فراموشی می سپردند. این است که برای ما، اربعین مقدس است و آنرا گرامی می داریم و مردم شیعه وسنّی با حضور پر شور خود سال گذشته و امسال اجتماع چند میلیونی را شکل داده و می دهند که ان شاءالله سفرشان بی خطر باشد و چشم دوستان را روشن و چشم دشمنان را کور خواهند کرد.  (فرا رسیدن این ایام را تسلیت می گوئیم)

۲-سخنان مقام معظم رهبری درجمع فرماندهان بسیجی.

 در آستانه سی وششمین سال تاسیس بسیج مستضعفین ، حضرت آقا مطالب مهمی را با بسیجیان در میان گذاشتند.

هشدار جدی به همگان در مور نفوذ دشمن و این که با مثلث زر و زور و تزویر به میدان آمده تا باورها، ایمان ها و نگاههای مردم را تغییر دهد وچنین کاری برای او کم هزینه و پر فایده است و نباید از این کلمه استفاده جناحی بشود و در هر حال اهمیت مطلب نباید نادیده انگاشته شود .

بسیج را بستری مناسب برای تقویت اقتصاد مقاومتی دانستند ویاد آور شدند من به مسئولین گفته ام که از این ظریفت استفاده کنند. این سدّ عظیم در مقابل نفوذ ، نباید سست بشود.

مواضع ما بسیار روشن و شفاف  و انسانی است . در مورد سوریه می گوئیم مردم باید نسبت به سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند نه آمریکا.اوچه کاره است که تعیین تکلیف ووظیفه می کند.در خصوص یمن می گوئیم ، باید متجاوزان و تخریب کنندگان منازل و کشندگان مردم مظلوم ، محکوم شوند امّا از مجامع بین المللی و حقوق بشری هیچ حرکتی در این خصوص دیده نمی شود. در مورد بحرین می گوئیم مگر مردم آنجا جز حقّ رای چیز دیگری می خواهند که یک مشت اقلیت زور گو و فاسد به مردم ستم می کنند و اخیرا جرات پیدا کرده اند به عزاداری و عزاداری سیدالشهداء(ع) توهین می کنند .

در خصوص فلسطین هم عقیده داریم که انتفاضه آغاز شده است و مردم پس از ۶۰ سال اشغال سرزمینشان در حال مبارزه اند و ما هم از آنان در همه وقت و به هر نوع که بتوانیم حمایت و کمک می کنیم. جنایکاران دنیا ، مردم مظلوم فلسطین را که خانه و مزارعشان ویران شده و سنگ بدست مقابله می کنند را تروریست می دانند ولی رژیم صهیونیستی آدم کش و جانی را مدافع حق خود قلمداد کرده و می گویند حق با اوست.

۳-شهادت حضرت ایت الله مدرّس و روز مجلس. روز دهم آذر ماه ۱۳۱۶ ه ش ایت الله سید حسن مدرّس بدستور رضا خان در شهرستان خواف خراسان مظلومانه در تبعید به شهادت رسید و در کاشمر به خاک سپرده شد. روز شهادت ایشان را روز مجلس نامگذاری کرده اند تا الگویی مناسب برای نمایندگان مجلس باشد . امام بارها از این مرد بزرگ یاد کردند و فرمودن نمایندگان ما باید مثل مدرّس باشند. این عالم جلیل القدر دارای خصوصیات و روحیّات ستودنی بود مثل:

۱-زهد و ساده زیستی – لباسش کرباسی ساده و غذایش بسیار معمولی مثل مردم عادی بود.

۲-شجاعت و قدرت روحی – می گفت خدا به من دو چیز نداده است “ترس و طمع” و لذا با این که ، همه از رضا خان می ترسیدند ، رضا خان از او می ترسید!.

۳-وظیف شناسی ووظیفه پردازی. چه آن هنگام که از سوی مجتهدان به عنوان ناظر بر قوانین مصوب مجلس، ماموریت داشت و چه به هنگام نمایندگی مردم در مجلس ، هیچگاه از بیان حقایق کوتاهی نداشت و در هر جا که صلاح می دید حرفش را میزد و مجلس را متحوّل می کرد.

۴- تواضع و فروتنی : گاهی با بقّال سر کوچه از مصوبات و جریانات مجلس حرف می زد و می گفت اینان موکّلان ما هستند. این ها و دهها مورد دیگر از خصوصیات او بود که مدرّس را جاودانه ساخته و یاد ونامش همواره برسر زبانهاست ، گویند در مناظره با رضا خان که اورا تهدید کرده بود ترا به جائی می فرستم که نه آب باشد و نه آبادانی،  گفته بود من هر کجا بروم کار خودم را می کنم و هر کجا بمیرم قبرم مزار مردم خواهد بود ولی تو در جائی جان می دهی که نه آب باشد و نه آبادی . تاریخ صدق گفته اورا ثابت کرد. قبر مدرس اکنون در کاشمر زیارتکاه است و معلوم نیست رضا خان که در جزیره موریس مرد الان در کجاست.

۴- چند رویداد در یک نگاه .

الف – نشست مجمع صادر کنندگان گاز در تهران ، این تشکیلات نو ظهور که بنا به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب شکل گرفت با حضور ۱۲کشور عضو و ۷ کشور ناظر در ایران  بر گزار شد و تصمیماتی اساسی گرفت که برای آینده این انرژی پاک خیلی تاثیر گذار است . در حاشیه این نشست ، سران کشورها با مقام معظم رهبری دیدار کردند و ایشان با توجه به مسائل مشترک میان ایران و کشورهای متبوع سران ، مطالبی بیان فرمودند که مورد توجه آنان و همه سیاستمداران قرار گرفت . مهمترین دیدار از این دست به رئیس جمهور روسیه بر می گشت که آقای پوتین قبل از انجام تشریفات معمولی به دیدار حضرت آقا شتافت و در حدود دو ساعت به بررسی مسائل فی مابین و منطقه پرداختند که جدا مورد توجه جهانیان قرار گرفت.

ب- یک روز پس از این دیدار ، نیروی هوائی ترکیه یک هواپیماس سوخوی ۲۴ روسیه را در سوریه هدف قرار داد که حرف و حدیث ها وتحلیل هایی را بدنبال داشته و دارد. بعضی می گویند این کار ترکیه با اشاره امریکا بوده تا اوضاع سوریه به نفع روسیه و ایران و مقاومت تمام نشود. چنانکه برخی می گویند ترکیه که خریدار نفت غصبی داعشی ها است حاضر نیست این گروه را در معرض نابودی ببیند و در هر حال ممکن است این حرکت ناشیانه اردوغان به یک جنگ بزرگی تبدیل شود بخصوص که امریکا گفته ما از ترکیه حمایت می کنیم . ایران خواهان خویشتن داری و مدیریت بحران از سوی دو کشور همسایه شده است امیدواریم همه چیز ختم به خیر گردد.

ج-با توجه به اینکه دهم آذر ماه روز مجلس و دوازدهم آذر سالروز تصویب قانون اساسی در سال ۵۸ است مناسب است تا نمایندگان محترم مجلس به سوگند نامه خود مراجعه ای مجدد داشته باشند تا بار دیگربه وظایف قانونی و شرعی عنایت ویژه ای داشته باشند و مدرّسی وار با شهامت هرچه تمام تر در مقابل کژی ها و ناراستی ها قیام کنند و با عمل به قانون اساسی ، الگوئی شایسته برای موکلان خود باشند . مردم ما انتظار دارند تا نمایندگان مجلس در برداشتن موانع از سر راه مردم به سالم سازی جامعه کمک کنند و بستری فراهم کنند تا قانون امر به معروف و نهی از منکر مصوب خودشان در جامعه اجرائی و کار بردی بشود و جامعه ما از شرور و شرارت آفرینان داخلی مثل فساد و رشوه و تباهی و مسائل ضد اخلاقی و کم حجابی و یا بد حجابی ویا بی حجابی ، گسترش مواد مخدر، شراب و قمار وبرخی دیگر از مسائل خلاف، رهایی یابد. و نیز نسبت به ندانم کاری ها حساسیت به خرج داده شود نظیر آنچه در استان فارس اتفاق افتاده یعنی به بهانه تنظیم بازار ۱۷۰۰تن (۱۷۰۰۰۰۰ کیلو) سیب زمینی را زیر خاک کرده اند این ها را به ارزش ۶۳۰ میلیون تومان قیمت کرده اند ، چقدر آب ، چقدرکود ، چقدروقت صرف تولید اینها شده است .راستی با چه بهانه ای آنها را زیر خاک کرده اند؟ آیا نمی شد آنرا میان خانواده های بی بضاعت تقسیم کرد؟. راستی چه کسی مسئول است؟. چرا مدیریت نمی شود که هر چیزی به اندازه نیاز تولید شود و چرا سردخانه هایی برای نگهداری پیش بینی نشده است؟ در پایان دعوت می کنیم از همگان تا در یادواره شهید مدرّس و شهدای روحانی منطقه که در ۹/۹/۹۴ در مسجد موسی ابن جعفر(ع) تشکیل می شود شرکت فرمائید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*