خطبه ۲۲ آبان ۹۴

IMG_5299

خطبه اول

تقوا در قرآن

« و ما ابرّئ نفسی انّ النّفس لامّاره بالسّوء الاّ ما رحم ربّی انّ ربیّ غفور رحیم»( یوسف۵۳)

ومن نفس خود را تبرئه نمی کنم، چرا که نفس قطعا به بدی امر می کند، مگر کسی را که خدا رحم کند، زیرا پروردگار من آمرزنده مهربان است.

حضرت یوسف(ع) می گویدمن خود را از گناه تبرئه نمی کنم زیرا نفس طغیانگر به شدت به بدی فرمان می دهد مگر آنکه پروردگارم رحم کند زیرا پروردگارم بسیار آمرزنده ومهربان است.

۱-      این سخن از یوسف صدیق است قهرمان میدان عفاف و پاکی و خویشتنداری. وقتی که او اینگونه بگوید که من خود را تبرئه نمی کنم و نفس را امّاره به سوء بداند تکلیف بقیه روشن است.

۲-      البته می شود با راهکاری که خدا معین کرده جلو نفس خبیث و پلید اماره را گرفت.

۳-      می شود با تقوا نفس اماره را کنترل کرد و به نفس لوّامه رسید و سپس به نفس مطمئنّه نائل شد.

۴-      هیچ کسی از عنایت خدا در این مبارزه بی نیاز نیست همه باید توجه به رحمت او داشته باشند.

۵-      اری انسانهای با تقوا در مبارزه با نفس اماره جدی و کوشا بوده تا به نفس مطمئنّه نائل بشوند.

خانواده

[آسیب ها] ۸- بی برنامگی و بی نظمی

ما در جایی زندگی می کنیم که از ذرّه تا کهکشان، از زمین تا آسمان، از حیوان تا انسان، از ماه و خورشید و شب و روز و فصل و سال و همه و همه دارای نظمی استوار و مثال زدنی هستند. « به ترتیبی نهاده وضع عالم   نبینی یکسر از مو بیش یا کم» خدای نظم آفرین، دوست می دارد تا بندگان او منظم و مرتب و برنامه دار باشند. بر این اساس است که برنامه های عبادی و تکلیفی بندگانش را منظم و سیستماتیک قرار داده و تخطّی از آن را هرگز روا نداشته و نمی داند. مثلاً برای هر یک از عبادتهایی مثل نماز، روزه، حج، پرداخت زکات، ادای واجب مالی دیگر، زمان و مکان و شرایط ویژه ای بیان کرده و از بندگانش خواسته تا در این چهارچوب عمل کرده و به انجام وظیفه بپردازند. از این قرارداد و تأکید، منظوری دارد که شاید یکی از آنها نظم دار و برنامه دار شدن بندگان می باشد. قطعاً او دوست دارد بندگانش در همه موارد نظم پذیر و با برنامه باشند از جمله در امر خانوادگی که خودش فرموده برای سکونت و آرامش شکل گرفته است. بدون تردید اگر در خانواده ای نظم و ترتیب و برنامه درستی وجود داشته باشد سکونت و آرامش بیشتری هم حکمفرما خواهد بود و در غیر این صورت باید گفت یک آسیبی جدی متوجه خانه و خانواده می گردد که شاید به آسانی قابل جبران نباشد!!!

یک توجه و نگاه اجمالی کافی است تا ما را به اهمیت وجود نظم و برنامه و آثار و پیامد ناگوار بی برنامگی و بی نظمی، واقف گرداند. وجود نظم و برنامه باعث شادمانی و انبساط روحی، گشایش در وقت، مشخص شدن نقاط قوت و ضعف، علاقه و پایبندی بیشتر و همکاری و همیاری افزونتری می گردد. و برعکس، بی برنامگی و بی نظمی موجب درهم ریختگی اوضاع منزل، دلسردی و دلزدگی، ناراحتی و افسردگی، درگیری و اختلاف و پراکنده کاری و سردی روابط می شود.

آیا این دو حالت یکسانند؟ و آیا بی برنامگی پذیرفته شدنی است؟ مسلماً عقل سلیم می گوید خیر، تفاوت از زمین تا آسمان است.

پیامبر اکرم(ص) در مسائل خانوادگی مثل دیگر مسائل کاملاً منظم و دقیق است. ایشان فرصت خواب و استراحت و اقامت خود را بین همسران خویش چنان مدیریت می کند که کوچکترین اعتراض و ناراحتی در این خصوص متوجه ایشان نمی گردد. حضرت علی(ع) در توصیه به فرزندانش پس از سفارش به تقوای الهی می گوید: و نظم امرکم- کارهایتان را منظم کنید. واقعاً اگر روزی همه ما به نظم، معتقد و پایبند باشیم مشکلات فردی و اجتماعی مان کاهش پیدا می کند، درگیری های فراوانی رخت بر می بندد، اختلافهای خانوادگی جایش را به وحدت و یکپارچگی خواهد داد و همه سعادتمند خواهیم شد. نمونه هایی از افراد نا منظم: [اخیراً خانمی جوان برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده برای اینکه می گوید شوهرم مرتب در خانه نشسته و شعر می گوید. این یعنی بی نظمی…]

۱-      شخصی که در روز معین چند کار را با هم انجام می دهد، لباس و کفش خود را برای شستن و واکس زدن می دهد، در آرایشگاه به اصلاح سر و صورت مشغول است، همزمان ناخن خود را می گیرد و آنچه به ذهنش می رسد می گوید و دیگران می نویسند.

۲-      امام خمینی بسیار منظم در درس و بحث و رسیدگی به امور مردم و منزل هستند. لباس خود را در جای مخصوص می گذارند و همه چیز روی برنامه است حتی مردم ساعت خود را با رفت و آمد ایشان می توانستند منظم کنند.

۳-      خانم مجتهده امین بانوی اصفهانی که چند سال پیش مرحوم شدند با نظم استوار خود، هم شوهرداری می کند هم فرزند پروری دارد هم به منزل می رسد و هم درس می خواند تا سر حد اجتهاد پیش می رود و کتابهای فراوان علمی می نویسد که بسیار قابل استفاده است از جمله یک دوره تفسیر قرآن کریم.

برخی افراد هم هستند که همیشه می گویند وقت کم می آوریم و به این بهانه از مسئولیت پذیری شانه خالی می کنند و کارشان را به درستی انجام نمی دهند. وقتی از آقا می خواهند که فلان اقلام را تهیه کند و فلان کار را انجام دهد قول می دهد ولی بعدها عذری می آورد که وقت نکردم!! و به این ترتیب مسئولیت پذیر نیست.

هنگامی که به خانم می گویند پس چرا کارهای خانه ات مانده او هم می گوید وقت نکردم. راستی آن مرد و این زن چرا به این روز افتاده و عذر و بهانه می تراشند چون نظم پذیر و برنامه دار نبوده اند. آقا با دوستان سر کوچه اش و رفیقان گرمابه و گلستانش به گفتگو مشغول بوده و خانم هم لابد با تلفن حرف زده و فیلم تماشا می کرده و لذا کارهای بیرون و داخل خانه مانده است و این آسیبی بزرگ است چه خوب است همه کارها روی نظم انجام پذیرد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

سخن علی(ع) هنگام بازگشت از صفین بر بلندای گورستان: یا اهل الدّیار الموحشه و المحالّ المقفره و القبور المظلمه، یا اهل التربه، یا اهل الغربه، یا اهل الوحده، یا اهل الوحشه، انتم لنا فرط سابق و نحن لکم تبع لاحق، امّا الدّور فقد سکنت، و امّا الازواج فقد نکحت و امّا الاموال فقد قسمت هذا خبر ما عندنا فما خبر ما عندکم؟ ثم التفت الی اصحابه فقال: اما لو اذن لهم فی الکلام لاخبروکم انّ خیر الزّاد التّقوی.

ای ساکنان خانه های وحشت زا و محلهای خالی و گور های تاریک ای خفتگان در خاک! ای غریبان !ای تنها شدگان !ای وحشت زدگان!شما پیش از ما رفتید و ما در پی شما روانیم ،و به شما خواهیم رسید.امّا خانه هایتان ! دیگران در آن سکونت گزیدند ، وامّا زنانتان !با دیگران ازدواج کردند، و امّا اموال شما !در میان دیگران تقسیم شد!این خبری است که ما داریم حال شما چه خبر دارید؟ .(سپس به اصحاب خود رو کرد و فرمود:)بدانید که اگر اجازه سخن گفتن داشتند ، شمارا خبر می دادند”که بهترین توشه تقوا است.

مناسبت ها

  1. حلول ماه صفر: امروز(جمعه) اول ماه صفر است. ماه صفر به دلیل در برداشتن حوادثی چند، همچنان در امتداد محرم به عنوان ماه غم و اندوه قرار دارد چرا که بر اساس نقل معروف، در چنین روزی (اول ماه صفر) کاروان اهلبیت امام حسین(ع) به شام می رسد. گفته شده اسیران را سه شبانه روز پشت دروازه شام نگه داشتند تا شهر کاملاً آذین بندی بشود و مردم با آمادگی کامل بتوانند در جشن شادی و پیروزی یزید شرکت کنند. گفته اند هزاران نفر با طبل و شیپور و دف و کف و هلهله و شادی از اسیران استقبال کردند. شامیانی که با بغض و عداوت علی و اولادش بزرگ شده اند تمام کینه های خود را علیه اسیران بیرون ریخته و آنان را زیر رگبار دشنام و فحش و حرف های زننده قرار می دادند و بعضاً با سنگ پرانی به آنان عقده گشایی می کردند. آنقدر بر اهلبیت امام (ع) در شام سخت گذشت که وقتی از امام سجاد(ع) می پرسند در کجا به شما از همه جا سخت تر گذشت، سه بار فرمودند الشام الشام الشام!!! افزون بر ناراحتی عمومی اسیران، جان دادن مظلومانه دختر کوچک اباعبدلله رقیه در ۵ صفر در خرابه شام، این سفر و حضور در شام خراب را برای آنان تلخ تر کرد که ما این مصیبت غمبار را به محضر امام زمان (عج) و همه شیعیان تسلیت و تعزیت گفته و امیدواریم با نابودی داعش و گروههای تکفیری، زمینه زیارت قبر شریف حضرت زینب(س) در زینبه دمشق و زیارت قبر کوچک حضرت رقیه در دمشق نصیبمان گردد ان شاء الله.
  2. سخنان مقام معظم رهبری در جمع دانشگاهیان: تعداد قابل توجهی از اساتید دانشگاهها و مسئولان دانشگاهی به همراه وزرای علوم و بهداشت و درمان به محضر ایشان رسیدند و پس از ارائه گزارش به خدمت معظم له، مطالب مهم و اساسی بیان فرمودند از جمله: ۱- نقش مهم دانشگاهها و اینکه ایران مهد علم و دانش و محل پرورش اشخاصی چون ابن سینا، زکریای رازی، خوارزمی و… بوده است.

۲- پیشرفت علمی ایران در دوره قاجار و پهلوی متوقف شد و ما ازقافله علمی عقب ماندیم البته در طی ۳۷ سال بعد پیشرفت خوبی داشته ایم به طوری که مورد تأیید کارشناسان و مورد بغض دشمنان واقع شده ایم. این شتاب علمی که اندکی کند شده است باید حفظ بشود تا فاصله ما از پیشرفت های علمی زیاد نشود.

۳- برخی کار فرهنگی در دانشگاه را با کنسرت ها و اختلاط ها اشتباه گرفته اند مگر غرب از این اختلاط ها جز آزادیهای جنسی که زیانبار است چه استفاده ای کرده است. کار فرهنگی باید برای این باشد که دانشجو، متخلق، با بصیرت، کوشا و اهل تحقیق بشود.

۴- هیچگاه نباید احساس حقارت و ذلت داشته باشیم. بعضی می گفتند ما که نفت داریم دیگر چه نیازی به انرژی هسته ای داریم؟ اگر نفت تمام شد یا آنقدر کم قیمت شد که اصلاً نیرزد ما صادر بکنیم چه باید بکنیم؟ آنها برای تحویل اورانیوم غنی شده در حد ۲۰% آنقدر شرط و شروط  تحقیر آمیز قرار دادند که انسان احساس شرم می کند ولی بچه های ما با تمام توان آنرا به دست آوردند. چرا عده ای پیشرفت ما را که دیگران نیز قبول دارند نادیده می گیرند و می گویند ما هیچ پیشرفتی نداشته ایم؟

  1. آغاز هفته کتاب و کتابخوانی: ۲۶ آبان سالروز رحلت علامه طباطبائی است. ایشان در سال ۱۳۶۰ به لقاء الله پیوستند. روز ارتحال ایشان را آغاز هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری کرده اند. دو نکته در این خصوص عرض می کنیم. یکی اینکه علامه طباطبائی از مفاخر علمی و عملی جهان اسلام و تشیع بود به طوری که کتاب المیزان ایشان به عنوان سند افتخار در جهان علمی می درخشد و خودش نیز از نظر علمی و عملی سرآمد مردان روزگار بوده است. مرحوم آقای مطهری علت علاقه فراوان خودش را برای استادش  اینگونه بیان می کند: من استاد و فیلسوف و فقیه زیاده دیده ام اما راز علاقه فراوان من به ایشان این است که این بزرگوار به قدری علاقمند به اهلبیت(ع) بود که سعی داشت روزه خود را با بوسه بر ضریح حضرت معصومه(س) افطار کند. همه شاگردان او بدون استثناء خلقیات و روحیات متواضعانه و متدینانه ایشان را ستایش می کنند. نکته دوم در خصوص کتاب و کتابخوانی این است که این مقوله در نظام ما متأسفانه غریب غریب است. گرایش به این موضوع بسیار ضعیف و نادرست است و حضرت آقا بارهای بار از آن گله کرده اند و بدترین و پر خسارت ترین تنبلی ها را در تنبلی کتاب خواندن می دانند و از افراد گله می کنند که چرا خرید کتاب را در سبد خانواده خود قرار نمی دهند و اوقات خود را بیهوده مصرف می کنند چرا که کتاب خوانی رواج ندارد. چرا تیراژ کتابها پایین است فرمودند صدها جلد کتاب را در اوقات ۱۰ دقیقه ای خوانده ام. البته توصیه می کردند که کتاب های مضر وارد بازار نشود. و فرمودند همه در این زمینه مسئولیت دارند. امیدواریم این رهنمود مورد توجه همگان قرارگیرد و کاربردی بشود.
  2. لزوم هوشیاری همگانی در مقابل توطئه های دشمنان: با توجه به هشدارهای صریح و مکرر مقام رهبری در خصوص نفوذ دشمنان و وضعیت خاص منطقه و جهان، ضروری است مسئولان بلند پایه نظام و دیگران که دستشان به رسانه های عمومی و ملی می رسد مواظب باشند تا مبادا با حرف ها و نقل ها، دشمن احساس کند وحدت و انسجام ملت از بین رفته و بر حجم توطئه ها و هجمه های خود بیفزاید. باید همه هم و غم مسئولان درک دغدغه مردم و رفع مشکلات آنان باشد و واقعاً از حاشیه سازیها پرهیز گردد. به عنوان نمونه به برخی از مسائل مطرح شده اشاره می گردد:

الف- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخی از عوامل جاسوسی آمریکایی که با دریافت پول  در پوشش کار رسانه ای و مطبوعاتی درصدد خوش خدمتی به غرب بوده اند را دستگیر کرده اند که عکس العمل بعضی از مسئولان بلند پایه را در پی داشته و همین خود فضا را ملتهب کرده است.

ب- یک برنامه تلویزیونی بنام« فتیله» که چند سال است برای کودکان پخش می گردد با اجرای یک برنامه طنز آلود تعداد زیادی از هموطنان ترک زبان را آزرده خاطر کرده و اعتراضاتی را در پی داشته و موج سواران خارج از کشور را بر آن داشته تا در این شیپور اختلاف بدمند.

ج- بنا به گفته آقای علوی وزیر اطلاعات، تیم هایی از تروریست ها را در مکانهای مختلف کشور دستگیر کرده اند که قصد داشتند محرم و عاشورای ایران را با ترورها تحت تأثیر قرار دهند.

د- اخیراً یک عالم نمای وهابی فتوا داده نباید در صلوات فرستادن« و آل محمد» را اضافه نکنید چون این رواج دادن شعار شیعیان است و حرام می باشد. کافی است بگویید  صلی الله علیه و سلم.

  1. نیم نگاهی به اوضاع جهان:

الف- انتفاضه قدس وارد چهلمین روز خود می شود. این بار با همه آنچه در گذشته روی داده متفاوت است چرا که عمومی و همگانی است و فلسطینی های جوان با سلاح سرد و بعضاً گرم وارد ماجرا شده اند و ترس عجیبی بر دل صهیونیست ها انداخته اند. خود آنان گفته اند در این مدت بیش از ۱۲۰هزار نفر از ترس به مراکز روان درمانی مراجعه کرده اند و خیلی ها از منزل خود خارج نمی شوند. آنها حمله فلسطینی ها را به صهیونیست ها عملیات گرگ های تنها نامگذاری کرده اند و این باعث وحشت و ترس فوق العاده آنها شده است و ما امیدواریم تا نابودی صهیونیست ها ادامه داشته باشد.

ب- با وجود ادعای آمریکا مبنی بر قدرتمندترین کشور دنیا، از درون دچار ناامنی و پریشانی است که به تعبیر بعضی ها( سقوط از درون) دارد. تیراندازی هایی که گاه گاه در آنجا رخ می دهد بی عدالتی ها و تبعیض که بیداد می کند و سقوط اخلاقی که هر روز بیشتر می شود به زودی تأثیرات خود را خواهد گذاشت و ما شاهد فروپاشی هیمنه آن خواهیم بود. گفته شده آمریکا در حال حاضر با بیشترین قرض و بدهی ها روبرو است.

ج- بار دیگر بحث بر سر سوریه بالا گرفته است حالا که فهمیده اند بشار اسد و دولت و ارتش سوریه پیشروی دارند و تروریست ها را تحت فشار قرار داده اند می خواهند از طریق سیاسی قضیه را حل و فصل کنند که البته خالی ازشیطنت هم نیست. در حال حاضر روسیه و ایران در این خصوص یک موضع دارند که سرنوشت رئیس جمهور را مردم سوریه تعیین کنند و ما باید با تروریست ها مبارزه کنیم اما آنها می گویند رئیس جمهور سوریه باید برود که البته این بحث ادامه خواهد یافت و ما امیدواریم همه چیز ختم به خیر گردد.[ ترورهای اخیر در محلات شیعه نشین اینان را محکوم می کنیم]

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*