خطبه ۱۵ آبان ۹۴

IMG_5299

 

خطبه اول

 تقوا در قرآن

« و ان تعفوا اقرب للتّقوی» (بقره۲۳۷)

وگذشت کردن شما به تقوا نزدیکتر است.

گرچه این آیه در خصوص عفو و بخشش مهریه است و راجع به مسائل خانوادگی است ولی این یک اصل کلی است که اساساً عفو و بخشش به تقوا نزدیک و نزدیک تر است. کسی که تقوا دارد دیگر ملکات و صفات اخلاقی در سرزمین وجود او می شکفد از جمله عفو و گذشت. گذشت از مال، از حق، از خطا و ظلم دیگران( البته در جای خودش) نشان مردانگی و آزاد منشی است. اشاره به جسارت سبزی فروش به مالک اشتر و گذشت این بزرگمرد از او و دعا در مسجد برای آمرزش ایشان.

خانواده

[آسیب ها] ۷- بخل و تنگ نظری

همانگونه که اسراف و ریخت و پاش و خرج کردنهای بی حساب، در همه جا و به خصوص در خانواده، بد و ناپسند و زیان آور است به همین سان سخت گیری و بخل و خساست در همه جا و به ویژه در امر خانواده ناپسند و زشت است. هر دو برای سلامتی روان و جسم مضر و آسیب رسانند چرا که از حد اعتدال خارج اند. یکی تند و دیگری کند روی است، یکی افراط است و دیگری تفریط. اسلام سفارش می کند با توجه به اینکه مسلمانان، امت وسط(میانه رو) هستند باید در اینگونه امور هم معتدل باشند. در هر حال اگر خانواده ای به جای رعایت اعتدال دچار بخل و تنگ چشمی شد و مرد آن که مدیر است حاضر نبود مخارج معمولی منزل را برساند بلکه خواست صرفه جویی کند و این صرفه جویی به بخل منجر شد قطعاً کار او یک آسیبی جدی برای خانواده محسوب می شود که دهها مورد بدی و ناپسندی را به دنبال می آورد. حضرت علی(ع) فرمود: البخل جامع لمساوی العیوب و هو زمام یقاد به الی سوء(میزان الحکمه)- بخل دربردارنده بسیاری از معایب است که باعث می شود آدمی به تمامی بدیها راه پایش باز بشود. و در بیانی دیگر رسول خدا(ص) فرمود: البخیل بعید من الله، بعید من الناس، قریب من النار- انسان بخیل از خدا و مردم دور است و به آتش دوزخ نزدیک.

شخصی که بخیل است مورد تنفر دیگران است و همواره مورد ملامت قرار می گیرد هرچند در جمع باشد ولی احساس غربت و تنهایی می کند و انسانهای آزاد مرد از چنین فردی به شدت ناراحت اند. نقل است حضرت علی(ع) برای شخصی پنج وسق خرما فرستاد. یکی آنجا بود و گفت که یک وسق برای او کافی بود. قال(ع) لاکثر الله فی المؤمنین ضربک اعطی انا و تبخل اتت(همان)- خدا افرادی همانند تو را زیاد نکند من می بخشم تو بخل می ورزی. در هر صورت اگر انسان از وضع مالی مناسبی برخوردار است نباید در خرج کردن برای خانواده اش بخل به خرج دهد چرا که چنین کاری نتایجی ناگوار به دنبال دارد مثل: ۱- ایجاد عقده حقارت در اعضای اصلی خانواده  ۲- زمینه سازی برای انحرافهای اخلاقی در زمینه های عرضی و مالی  ۳- دعوا و درگیری و کدورت و طلاق و جدایی

قال الکاظم(ع): عیال الرجل اسرته فمن انعم الله علیه بنعمته فلیوسّع علی اسرأئه فان لم یفعل اوشک ان تزول تلک النّعمه( نظام خانواده)- خانواده انسان به منزله اسیران او هستند. کسی که از نعمتی برخوردار است باید بر اسیران خود آن نعمت را توسعه دهد چه اینکه اگر چنین است باید بر اسیران خود آن نعمت را توسعه دهد چه اینکه اگر چنین نکند خوف آن هست که به زودی این نعمت از او باز پس گرفته شود. آری، اگر نعمت در جای خودش مصرف شد همین خود شکر آن نعمت خواهد بود و زمینه ساز افزایش آن می گردد و اگر مصرف نشد و یا در جای دیگری صرف گردید که نباید صرف می شد این خود کفر نعمت خواهد بود و زمینه ساز نابودی آن.( شکر نعمت، نعمتت افزون کند      کفر نعمت از کفت بیرون کند)

نکته: انسانهای بخیل، رفته رفته برنامه فکری شان مختل می گردد و رفتارشان حالت جنون آمیز به خود می گیرد. مثل همان شخص پولداری که پولهایش را در گاو صندوق می گذاشت، موقع مراجعه لباس های معمولی را از تن می کند و لنگی به خود می پیچید و از او اجازه ورود می گرفت تا مقداری پول بردارد او تعهد می کرد به زودی آنرا بر می گرداند آنگاه با احترام خاصی آن مکان را ترک می کرد که این است یکی از آثار بد بخل ورزیدن.

خطبه دوم

تقوا در روایت

… فالمتّقون فیها هم اهل الفضائل: منطقهم الصّواب و ملبسهم الاقتصاد و مشیهم التّواضع، غضّوا ابصارهم عمّا حرّم الله علیهم و وقفوا اسماعهم علی العلم النّافع لهم نزّلت انفسهم منهم فی البلاء کالّتی نزّلت فی الرّخاء و لولا الاجل الّذی کتب الله علیهم لم تستقرّ ارواحهم فی اجسادهم طرفه عین شوقاً الی الثّواب و خوفاً من العقاب. (خطبه متقین/۱۹۳)

امّا پرهیزکاران در دنیا دارای فضیلت برترند سخنانشان راست ،پوشش آنان میانه روی ، و راه رفتنشان با تواضع وفروتنی است . چشمان خود را بر آنچه خدا حرام کرده می پوشانند، و گوشهای خود را وقف دانش سودمند کرده اند ، و در روزکار سختی وگشایش حالشان یکسان است. و اگر نبود مرگی که خدا بر آنان مقدر فرموده، روح آنان به اندازه برهم زدن چشم در بدنها قرار نمی گرفت،از شوق دیدار بهشت و از ترس عذاب جهنم.

همه آنچه به کار انسانهای با فضیلت می آید در ایشان جمع است. سخن گفتن، لباس پوشیدن، راه رفتن، مواظب چشم و گوش بودن، یکسان بودن سختی و راحتی و شوق به ثواب و خوف از عذاب.

مناسبت ها

  1. شهادت امام زین العابدین(ع): بنا به نقلی حضرت امام علی بن الحسین(ع) پس از ۳۴سال امامت در ۲۵ محرم سال ۹۵ه.ق در مدینه به شهادت رسید. امام سجاد(ع) که تنها بازمانده پسر از امام حسین(ع) بود در کربلا حضور داشت و رنج اسارت را پس از شهادت پدر و برادران و عموها و اصحاب بر دوش کشید و در اوج غربت و غم و تنهایی زندگی خود را در مدینه سپری کرد. البته او در عین گوشه گیری و انزوا به مدیریت تشیّع اشتغال داشت و از طریق دعا و مناجات و بیان مواعظ و نصایح به تربیت شیعیان می پرداخت. این امام بزرگوار همانند دیگر امامان معصوم(ع) از ویژگی هایی برخوردار بود که به پاره ای از آنها از زبان خودش در خطبه ای که در حضور یزید و یزیدیان در مسجد اموی شام ایراد فرمود اشاره می کنیم. آن حضرت با قطع سخنان خطیب خود فروخته اموی و اجازه یافتن برای ایراد خطبه و سخنرانی، پس از حمد و ثنای الهی فرمود: ایّها النّاس اعطینا ستّاً و فضّلنا بسبع، اعطینا العلم و الحلم و السّماحه و الفصاحه و الشّجاعه و المحبّه فی قلوب المؤمنین- ای مردم به ما شش خصلت و ویژگی عطا شده است علم، حلم، بخشندگی، فصاحت، شجاعت و محبت در دل مؤمنان.

۱-    علم: امامان ما از جمله امام سجاد(ع) به عنایت الهی هم از علم غیب برخوردار بودند هم از دانش معمولی. بهترین سند برای علم سرشار و دانش گسترده این امام، دو یادگار علمی ایشان است صحیفه سجادیه که آنرا زبور آل محمد(ص) می نامند و دیگری رساله الحقوق. مرحوم آیه الله مرعشی نجفی وقتی برای عالم سنّی در مصر یک جلد از صحیفه را همراه با شرح می فرستد او ضمن تشکر در نامه ای می نویسد: من حسرت می خورم که چرا چهل سال پیش با این گنجینه الهی آشنا نشدم!!!

۲-    حلم: خود ایشان به نقل از پیامبر فرمودند: و الّذی نفسی بیده ما جمع شیء الی شیء افضل من حلم الی علم- قسم به خدایی که جانم در دست اوست دو چیز با هم جمع نشده اند که بالاتر از بردباری همراه با علم باشد(خصال/۵).

مردی از خوارج به ایشان دشنام داد، اصحاب خواستند او را ادب کنند که مانع شد و فرمود: آنچه از ما نمی دانی بیشتر از آن است که می دانی آیا نیازی داری تا آن را برطرف سازیم؟ او خجالت کشید و سر به زیر انداخت. آقا به غلامش دستور داد هزار درهم به او بدهند. همین کار سبب هدایت او شد.(کشف الغمه/۲۰۵)

۳-    بخشش و جوانمردی: حضرت به بستگان و یارانش دستور داد از هشام بن اسماعیل، فرماندار معزول مدینه درگذرند و او که بیش از همه از عکس العمل امام نگران بود وقتی این بزرگواری را دید گفت: الله اعلم حیث یجعل رسالته:خدا بهتر می داند که رسالت را در کجا قرار دهد .

۴-    فصاحت: سخن گفتن با قاطعیت و اثرگذاری بر مردم و تغییر ذهنیت ها به خوبی نشان از اوج فصاحت و بلاغت و سخنوری آن امام بزرگوار دارد.

۵-    شجاعت: دو عکس العمل شجاعانه از آن حضرت: یک: در مقابل تهدید ابن زیاد در کوفه فرمود: ابالقتل تهدّدنی یابن زیاد اما علمت ان القتل لنا عاده و کرامتنا الشّهاده(بحار ۴۵/۱۱۷)- ابن زیاد! مرا به مرگ تهدید می کنی، نمی دانی که کشته شدن عادت و شهادت، کرامت ماست.

دو: در حضور یزید وقتی مردانه ایستاد و با خواندن آیاتی از قرآن او را رسوا و مجاب کرد و یزید دستور داد تا ایشان را به شهادت برسانند فرمود: هرگز فرزندان آزاد شده اسیران نمی توانند به قتل انبیاء و اوصیاء فرمان دهند مگر آن که از دین اسلام خارج شده باشند.( اثبات الهداه۵/۲۲۹)

۶-    محبت در دل مؤمنان: با وجود تبلیغات خصمانه چند ده ساله شامیان در شام و موضع گیری ابلهانه دشمنان و مبارزه و ستیزجوئی منحرفان، به لطف پروردگار آن چنان محبتی از آنان در دلهای مؤمنان قرار داده شد که حاضر نیستند با هیچ چیزی این محبت را عوض کنند. حاضرند پای دار بروند ،با شمشیر قطعه قطعه شوند امّا این دوستی با علی و آل علی را از دست ندهند. سالروز شهادت این امام مظلوم را تسلیت عرض می کنیم.

  1. دیدار جداگانه دو گروه با مقام معظم رهبری:

الف- وزیر امور خارجه، سفیران و کارداران در اجلاس سالانه خود خدمت ایشان رسیدند و پس از گزارشی به محضر ایشان، معظم له مطالب مهمی را فرمودند از جمله:

۱-    سیاست خارجی ما برگرفته از قانون اساسی واسلام است ، که متعلق به همه نظام است و متعلق به این جناح و آن حزب و این دولت و آن دولت نیست.

۲-    سفیران و کارداران باید خود را سربازان این نظام بدانند و به موازین دینی و روحیه انقلابی پایبندی نشان دهند.

۳-    سیاست های خارجی، ثابت اند هرچند تاکتیک های دیپلماسی ممکن است متفاوت باشند.

۴-    اهداف منطقه ای آمریکا با ما ۱۸۰ درجه متفاوت است. آمریکا خودش جزئی از مشکلات است نه راه حل مشکلات.

۵-    ما حامی همه مستضعفان، مدافع مسلمانان و خواهان روابط دوستانه با دولت های غیر محارب هستیم.

۶-    جایگاه عزتمند فعلی کشور مدیون همین سیاست های حکیمانه است.

۷-    با استحکام و اقتدار و افتخار به این اصول انقلابی و راهبردی ادامه دهید.

۸-    راجع به سوریه، یمن، بحرین نقطه نظرات نظام را بیان کردند و فرمودند تمام مواضع ما در این خصوص بر بنای اصول انسانی و اسلامی استوار است.

ب- در دیدار با جمعی از دانش آموزان و دانشجویان در آستانه ۱۳ آبان:

۱-    مبارزه با استکبار یک حرکتی معقول و برآمده از منطق و تجربه است.

۲-    حادثه بزرگ کودتای ۲۸ مرداد و ۳۲، نشان می دهد چگونه باید با آمریکا برخورد کرد.

۳-    اشتباه مصدق این بود که به آمریکا اعتماد کرد و باعث شد دستاورد چندین ساله مردم در ملی شدن صنعت نفت از بین برود.

۴-    ملت ما پس از پیروزی انقلاب از آمریکا زخم های زیادی خورده است.

۵-    نباید گول ظاهرسازی های آمریکا را خورد مثل گریه مقابل دوربین راجع به فلان حادثه و سکوت مرگبار آنان در مقابل کودک کشی های صهیونیستی.

۶-    توصیه به مطالعه اسناد لانه جاسوسی که حاکی از توطئه آمریکایی هاست.

۷-    دشمن تلاش می کند مثل گذشته، دانشگاهها را پلی برای بیگانگان بسازد در صورتی که الان نردبانی هستند برای پیشرفت و ترقی.

۸-    از دشمن نباید غافل شد و فریاد مرگ بر آمریکا را نباید از یاد برد مرگ بر آمریکا ،نه یعنی مرگ بر ملت آمریکا بلکه مرگ بر استکبار مرگ بر سیاست های ظالمانه آمریکا.

  1. چند رویداد در یک نگاه:

الف- ادامه انتفاضه فلسطین و تصویب مجازات ظالمانه قانونی درکنست یهودیان ،مبنی بر اینکه مجازات سنگ پرانی ، ۳سال زندان و جریمه برای خانواده هاست. و سکوت معنادار سازمان های باصطلاح طرفدار حقوق بشر. عجبا تفنگ به دست گرفتن و مردم کشتن جرم نیست اما سنگ پراندن باید جریمه ای سنگین داشته باشد!!!

ب- دست انتقام از آستین گروهی بنام جیش المختار در عراق بیرون آمد و محل اقامت منافقین را در پایگاه لیبرتی عراق هدف گرفت که به کشته و زخمی شدن عده ای از سران منافق انجامید و حالا عده ای که این جانیان و تروریست ها را پناه داده اند آنرا محکوم می کنند!!!

ج- چهلمین روز جان باختن۷۵۰۰ حاجی از جمله ۴۵۰ ایرانی در فاجعه منا را گرامی می داریم و انتظار داریم جانیان و بانیان این حادثه که برخی آنرا عمدی می دانند شناسایی و مجازات گردند.(یاد و نام حاج سید محمد حسین شفیعی را گرامی می داریم)

در پایان از آنانکه ۱۳ آبان را گرامی داشتند تشکر می کنیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*