خطبه ۸ آبان ۹۴

29148393216570919359

خطبه اول

قرآن

« الم تکن ءایتی تتلی علیکم فکنتم بها تکذّبون- قالوا ربّنا غلبت علینا شقوتنا و کنّا قوماً ضالّین- ربّنا اخرجنا منها  فان عدنا فانّا ظالمون- قال اخسئوا فیها و لا تکلّمون» (مومنون ۱۰۸-۱۰۵)

آیا ایات من بر شما خوانده نمی شد و همواره آن را مورد تکذیب قرار نمی دادید ؟ می گویند پروردگارا  شقاوت ما بر ما چیره شد و ما مردمی گمراه بودیم. پروردگارا ما را از اینجا بیرون بر پس اگر بازهم به بدی برگشتیم در آن صورت ستمگر خواهیم بود . می فرماید(بروید) در آن گم شوید و با من سخن مگوئید .

[ به جهنمی های گرفتار در چنگال آتش دوزخ گفته می شود]

  • آیا آیات من بر شما تلاوت نشد که شما تکذیب می کردید؟ اعتراف می کنند که چرا! حجت تمام شد اما بدبختی بر ما غالب شد و در نتیجه ما گمراه شدیم.
  • درخواست خروج از جهنم را دارند که با پرخاش خداوند مواجه می شوند( اخسئوا: به راندن سگ گفته می شود).
  • نکته : در قرآن کریم صحنه هائی از قیامت ترسیم شده که بسیار آموزنده و تکاندهنده است . صحنه مطرح شده در بالا یکی از آن موارد است که امیدواریم درس لازم را از آن بگیریم .

خانواده

[آسیب ها] ۷- بخل و تنگ نظری

همانگونه که اسراف و ریخت و پاش و خرج کردنهای بی حساب، در همه جا و به خصوص در خانواده، بد و ناپسند و زیان آور است، به همین سان سخت گیری و بخل و خساست در همه جا و به ویژه در امر خانواده ناپسند و زشت است. هر دو برای سلامتی روان و جسم، مضرّ و آسیب رسانند، چرا که از حد اعتدال خارج اند. یکی تند و دیگری کند روی است، یکی افراط است و دیگری تفریط. اسلام سفارش می کند با توجه به اینکه مسلمانان، امت وسط(میانه رو) هستند باید در اینگونه امور هم معتدل باشند. در هر حال اگر خانواده ای به جای رعایت اعتدال ، دچار بخل و تنگ چشمی شد و مرد آن ، که مدیر است حاضر نبود مخارج معمولی منزل را برساند بلکه خواست صرفه جویی کند و این صرفه جویی به بخل منجر شد قطعاً کار او یک آسیبی جدی برای خانواده محسوب می شود که دهها مورد بدی و ناپسندی را به دنبال می آورد. حضرت علی(ع) فرمود: البخل جامع لمساوی العیوب و هو زمام یقاد به الی سوء(میزان الحکمه)- بخل دربردارنده بسیاری از معایب است که باعث می شود آدمی به تمامی بدیها راه پایش باز بشود. و در بیانی دیگر رسول خدا(ص) فرمود: البخیل بعید من الله، بعید من الناس، قریب من النار- انسان بخیل از خدا و مردم دور است و به آتش دوزخ نزدیک.

شخصی که بخیل است مورد تنفر دیگران است و همواره مورد ملامت قرار می گیرد ، هرچند در جمع باشد ولی احساس غربت و تنهایی می کند و انسانهای آزاد مرد از چنین فردی به شدت ناراحت اند. نقل است حضرت علی(ع) برای شخصی پنج وسق خرما فرستاد. یکی آنجا بود و گفت که یک وسق برای او کافی بود. قال(ع) لاکثّر الله فی المؤمنین ضربک اعطی انا و تبخل انت(همان)- خدا افرادی همانند تو را زیاد نکند من می بخشم تو بخل می ورزی. در هر صورت اگر انسان از وضع مالی مناسبی برخوردار است نباید در خرج کردن برای خانواده اش بخل به خرج دهد چرا که چنین کاری نتایجی ناگوار به دنبال دارد مثل: ۱- ایجاد عقده حقارت در اعضای اصلی خانواده  ۲- زمینه سازی برای انحرافهای اخلاقی در زمینه های عرضی و مالی  ۳- دعوا و درگیری و کدورت و طلاق و جدایی

قال الکاظم(ع): عیال الرجل اسرته فمن انعم الله علیه بنعمته فلیوسّع علی اسراهء فان لم یفعل اوشک ان تزول تلک النّعمه( نظام خانواده)- خانواده انسان به منزله اسیران او هستند. کسی که از نعمتی برخوردار است باید بر اسیران خود، آن نعمت را توسعه دهد ،چه اینکه اگر چنین نکند خوف آن هست که به زودی این نعمت از او باز پس گرفته شود. آری، اگر نعمت در جای خودش مصرف شد همین خود، شکر آن نعمت خواهد بود و زمینه ساز افزایش آن می گردد و اگر مصرف نشد و یا در جای دیگری صرف گردید- که نباید صرف می شد- این خود کفر نعمت خواهد بود و زمینه ساز نابودی آن.( شکر نعمت، نعمتت افزون کند      کفر نعمت از کفت بیرون کند)

نکته: انسانهای بخیل، رفته رفته برنامه فکری شان مختل می گردد و رفتارشان حالت جنون آمیز به خود می گیرد. مثل همان شخص پولداری که پولهایش را در گاو صندوق می گذاشت موقع مراجعه لباس های معمولی را از تن می کند و لنگی به خود می پیچید و از او اجازه ورود می گرفت تا مقداری پول بردارد او تعهد می کرد به زودی آنرا بر می گرداند آنگاه با احترام خاصی آن مکان را ترک می کرد که این است یکی از آثار بد بخل ورزیدن.

خطبه دوم

حدیث

از امام سجاد(ع) پرسیدند: کیف اصبحت؟ قال اصبحت مطلوباً بثمان. الله یطلبنی بالفرائض و النبی بالسنه و العیال بالقوت و النفس بالشهوه و الشیطان بالمعصیته و الحافظان بصدق العمل و ملک الموت بالروح و القبر بالجسد. فانا بین هذه الخصال مطلوب.(سفینه البحار)

چگونه شب را به صبح اوردی ؟ فرمود من وارد صبح شدم در حالی که هشت طلبکار داشتم خداوند از من واجبات را و پیامبر مستحبات را و خانواده رزق و روزی را ونفس شهوت را و شیطان معصیت را و دو فرشته عمل صادقانه را و عزرائیل روح را و قبر جسد را از من طلب می کردند.ومن خود را بدهکار این گروه می دانم .

مناسبت ها

  1. شهادت محمد حسین فهمیده:امروز سالگرد شهادت این شهید ۱۳ساله ای است که امام راحل ایشان را رهبر خود خواند. او با یک حرکت بی سابقه ای نام نیکی در تاریخ دفاع از این کشور را به یادگار گذارد. با بستن نارنجک به خود و منفجر کردن تانک دشمن متجاوز بعثی به دشمن فهماند که با این ملت و جمعیت نمی توان برخوردی متجاوزانه و دشمنانه داشت. این اتفاق در ۸/۸/۵۹ روی داد که روزش را به عنوان روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی نامیدند تا الگویی مناسب برای نوجوانان و بسیجیان دانش آموز باشد ما به همین مناسبت این روز را گرامی داشته و برای همه نوجوانان کشورمان آرزوی سربلندی و افتخار آفرینی داریم.
  2. سیزده آبان روز سه رویداد بزرگ تاریخی:

الف- سالروز تبعید امام: حضرت امام که نطق تاریخی خود را علیه کاپیتولاسیون انجام دادند و دستگاه حاکمه شاه و سلطه طلبی آمریکا را به چالش کشیدند دیگر دشمنان نتوانستند ایشان را تحمل کنند و لذا در ابتدا او را بازداشت و سپس در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ معظم له را به ترکیه تبیعد کردند که پس از اقامت ۱۱ ماهه در بورسای ترکیه، ایشان را به نجف تبعید کردند. این دستگیری و تبعید که در حدود ۱۴ سال به طول انجامید پایان بسیار خوبی داشت یعنی که به پیروزی انقلاب منجر شد.

ب- حمله نیروهای شاهنشاهی به دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران. با اوج گیری تظاهرات مردمی در سراسر کشور تعدادی قابل توجه از دانش آموزان با راهپیمایی و تجمع در دانشگاه تهران که خشم نیروهای شاه را به دنبال داشت آنان با حمله مسلحانه به تجمع کنندگان، تعدادی از ایشان را به خاک و خون کشیدند که در دنیا موج و انزجار عمومی را به دنبال داشت. این رویداد که در ۱۳ آبان ۵۷ اتفاق افتاد به عنوان روز دانش آموز در تاریخ انقلاب ثبت گردید.

ج- تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام: پس از فرار شاه و آمدن امام و پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار دولت موقت، آمریکا که همواره مخالف انقلاب و حامی شاه بود درصدد حفظ و تقویت شاه فراری برآمد و رفته رفته قصد نفوذ در انقلاب و کشور را داشت و به توطئه علیه انقلاب مشغول بود که عده ای از جوانان انقلابی با تسخیر لانه جاسوسی (سفارت آمریکا) آمریکا را به چالش کشیدند. امام(ره) از این حرکت پشتیبانی کرده و آنرا انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول نامیدند و رفته رفته مورد تأیید عموم مردم انقلابی کشور قرار گرفت. این حرکت انقلابی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ صورت گرفت. به جهت دست داشتن آمریکا در هر سه حادثه پس از چندی از سوی مجلس شورای اسلامی روز ۱۳ آبان به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی یاد شده و قلمداد گردید تا مردم ما همواره خشم و نفرت خود را علیه این دشمن بزرگ نشان دهند. هم امام، هم مقام معظم رهبری همواره بر این نکته تأکید داشته و دارند که آمریکا شیطان بزرگ است و لحظه ای از مکر و توطئه علیه ملت ما فروگزار نکرده و مستقیم و غیر مستقیم علیه ما وارد عمل شده و می شود. چه در زمان شاه و چه در جنگ تحمیلی ۸ساله علیه ما و چه بعد از جنگ، پیدا و پنهان، مستقیم و غیر مستقیم، دشمنی خود را با ملت و نظام ما نشان داده و می دهد. تحمیل تحریم های ظالمانه علیه ملت، پشتیبانی از گروههای میانه نظام و اعلان قصد براندازی یا استحاله نظام همه و همه نشان از دشمنی این دشمن غدار دارد بنابراین جا دارد هم مسئولان هم مردم ضمن رصد کردن دشمنی های آمریکا همه فریادهای خود را بر سر آمریکا بکشند و رساتر از گذشته فریاد مرگ بر آمریکا را سر دهند. مقام معظم رهبری ، فراوان هشدار داده اند تا همگان مواظب توطئه دشمن باشند. امروز از ۲طریق قصد ضربه زدن را دارد، یکی ایجاد اختلاف و درگیری با قصد نفوذ در کشور. اختلاف در میان ملت ما و بین ملت و دنیای اسلام که کاری بس خطرناک است و دیگری برای نفوذ در کشور تلاش می کنند. ایشان فرمودند: آنچه بیش از نفوذ اقتصادی و نفوذ امنیتی اهمیت دارد نفوذ فرهنگی است که متأسفانه آثار شوم آن کم و بیش آشکار شده است. در هر صورت به قول ایشان نباید از حرکت عده ای غافل شد که می خواهند با بزک کردن چهره آمریکا او را خیرخواه و یا ناجی و منجی نشان دهند. خیر دشمن، دشمن است و آمریکا هیچ از دشمنی اش با ما کاسته نشده است.

  1. روز فرهنگ عمومی: چهاردهم آبان ماه به همین عنوان نام گرفته است. به قول مقام معظم رهبری، اصلاح فرهنگ عمومی باید محور همه کارها باشد. همه باید همت کنند تا فرهنگ عمومی در جامعه اصلاح و نهادینه شود که تا این مهم عملیاتی نشود باید بگوئیم متأسفانه مشکلات جامعه ما هم تمام نمی شود و چه بسا روز به روز ما شاهد اتفاقهای ناگوار هم باشیم. باید نگاهمان به سبک زندگی، برخورد با یکدیگر، محیط زیست، ازدواج و خانواده، کار و فعالیت، آداب اجتماعی، رعایت حقوق همنوعان، تولید و تلاش و مصرف، آموزش و پرورش و … باید نگاه اسلامی و انسانی باشد و از حالت بی تفاوتی و یا احیاناً ندانم کاری و اثرپذیری از بیگانگان پرهیز بشود تا وضعیتمان روز به روز بهتر بشود و جامعه ما دچار استحاله فرهنگی نگردد. این در شأن ما مسلمانان انقلابی و شیعه نیست که شاهد باشیم پایه های خانواده رو به سست شدن برود و ما شاهد کاهش ازدواج و افزایش طلاق باشیم یا شاهد هنجار شکنی ها در لباس پوشیدن و مصرف های کذایی در جامعه باشیم. همه باید همت کنیم تا این مهم عملیاتی بشود. خوشبختانه در همه شهرستانها از جمله شهرستان ما شورای فرهنگ عمومی وجود دارد که جلساتی هم دارد و تصمیماتی در آن گرفته می شود. پیشنهاد می کنیم دوستان اهل نظر، دیدگاههای خود را به این شورا برسانند تا هم مورد استفاده قرار گیرد هم به صورت مصوبه ای برای اجرا شدن درآید.( به دبیرخانه شورا که مسئول آن رئیس اداره ارشاد است فرستاده شود)
  2. چند رویداد در یک نگاه: الف- پس از مدت ها که از جنگ و خونریزی در سوریه می گذرد حالا متوجه شده اند که یکی از بازیگران اصلی در خاتمه بخشیدن به توطئه در سوریه، ایران اسلامی است که از ما دعوت کرده اند تا در اجلاس وین شرکت کنیم که امیدواریم این بار آتش افروزانی مثل آمریکا و عربستان به خود آیند و بپذیرند که طرح و برنامه ایران راهبردی است و باید مورد توجه قرار گیرد. دنیا اعتراف کرده اگر حمایت ایران نبود سوریه چندین باره با رئیس جمهورش (بشار اسد) از بین رفته بود.

ب- اظهارات نسنجیده عادل الجبیر(وزیر خارجه عربستان) که هم ناشی است هم جاهل، علیه ایران که ما را محور شرارت و اشغالگر و دشمن اعراب معرفی می کند بی پاسخ نمانده و باید بیشتر مور نقد قرار گیرد چرا که کشور عقب مانده ای مثل عربستان که هیچ انتخاباتی به خود ندیده و توسط یک مشت جاهل اداره می شود و هر روز در حال جنایت آفرینی است با حمایت از داعش و القاعده و مردم کشی در یمن و سوریه و عراق و اخیراً ۷۵۰۰ نفر از حجاج را کشت و قصد اعدام آیت الله شیخ نمر النمر عالم شیعی را دارد حق ندارد چنین جسارتهایی بکند.

ج- انتفاضه مردم فلسطین علیه اسرائیل ادامه دارد و می رود تا ریشه صهیونیست ها را بخشکاند. آنها گمان نمی کردند با این خیزش عمومی روبرو بشوند که البته این بار بر خلاف سابق، انتفاضه از پشتوانه ای قوی مثل سلاح گرم و موشک هم برخوردار است. از اینرو ترس و وحشت آنها را فرا گرفته است. امیدواریم نابودی اسرائیل نزدیک باشد.

د- با زلزله زدگان افغانستان و پاکستان و سیل زدگان ایلام و لرستان اظهارهمدردی می کنیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*