خطبه ۲۴ مهر ۹۴

 

 

29148393216570919359

 

 

خطبه اول

قرآن

« افمن یعلم انّما انزل الیک من ربّک الحقّ کمن هو اعمی انّما یتذکّر اولوالالباب- الّذین یؤمنون بعهدالله و لا ینقضون المیثاق» (رعد ۱۹-۲۰)

آیا کسی که می داند آنچه از سوی پروردگارت  بر تو نازل شده حق است، مانند کسی است که [ از نظر باطن] نابیناست؟ فقط خردمندان[ بینادل] متذکر[حق] می شوند. همان کسانی که به عهد خدا[ که همانا قرآن است] وفا می کنند و پیمان را نمی شکنند.

 • تشبیه و مقایسه به کار رفته در آیه جالب است. انسان عالم به حقیقت، بینا و مقابل او نابینا است.
 • این حقیقت را خردمندان و عاقلان در می یابند نه تهی مغزان و تهی دلان.
 • وفای به عهد و پیمان نشکستن از جمله مشخصات آنهاست. پیمان به عبادت و اطاعت خدا و عدم پیروی از شیطان و دستورات الهی را عملی کردن. واقعاً عهدشکنی و عدم وفای به پیمان بد است.

خانواده

[آسیب ها] ۷- ساده لوحی و سطحی نگری

اسلام دین تعقل و منطق و تفکر است و خطاب های قرآن کریم متوجه انسان های متفکر، دارای تعقل و صاحب خرد است و شدیداً از بی فکری، ساده لوحی و سطحی نگری منع و نهی می کند. در احادیث ما نیز شدیداً به این معنا توجه داده شده است که باید عاقل بود و جهل گریز. یکی از چهار کتاب معتبر شیعه کتاب کافی تألیف ثقه الاسلام کلینی است اولین باب ازاین کتاب، نزدیک به چهل حدیث مهم در خصوص عقل آمده است که به بعضی از آنها در اینجا اشاره می کنیم:

 • امام باقر(ع) می گوید: وقتی خداوند عقل را آفرید با او گفتگو کرد فرمود جلو بیا، آمد. برو عقب، رفت عقب. خداوند سوگند یاد کرد به عزت و جلال خودم قسم، مخلوقی در نزد من محبوب تر از تو نیست و تو را در آنکسی که دوستش می دارم قرار می دهم. اما انّی ایّاک آمر و ایّاک انهی و ایّاک اعاقب و ایّاک اثیب- براستی که من تنها تو را امر و نهی می کنم و تنها تو را مجازت کرده و تنها تو را پاداش می دهم.
 • ملاحظه می شود که عقل محبوب ترین خلق خدا و مطیع و فرمانبردار او است که مورد خطاب خدا قرار می گیرد و او را امر و نهی می کند و مورد عقاب و یا پاداش قرار می دهد. و آنکه آنرا دارد محبوب و مطلوب است و آنکه آنرا ندارد مورد اعتنا نمی باشد.
 • حضرت علی(ع) فرمود: جبرئیل از ناحیه خداوند مأموریت پیدا کرد تا به آدم(ع) بگوید بین عقل و حیا و دین، یکی را برگزیند. قال آدم انی قداختره العقل فقال جبرئیل للحیاء و الدین انصرفاً و دعاه فقالا یا جبرئیل انا امرنا ان نکون مع العقل حیث کان قال فشانمکما و عرج- آدم گفت من عقل را برگزیدم. جبرئیل به حیا و دین رو کرد و گفت پس شما بروید و او را واگذارید. هر دو گفتند: جبرئیل، ما مأموریت داریم تا با عقل همراه باشیم. هر کجا باشد ما نیز خواهیم بود. جبرئیل گفت: خود دانید و به سوی آسمان پر کشید.

از این حدیث هم به خوبی استفاده می شود که هر جا عقل باشد حیا و دین نیز خواهد بود و اساساً حضور حیا و دین بدون عقل معنا و مفهومی ندارد اگر در فردی یا جامعه ای عقل نبود از حیا و دین هم خبری نیست. این ها با همدیگر هستند و پایگاه و جایگاه حیا و دین، عقل است. من کان عاقلاً کان له دین- کسی که عقل و خرد دارد می تواند دیندار هم باشد.

نکته اساسی

   هر خانواده ای که از عقل و خرد بهره ای داشته باشد به همین میزان از دین و حیا برخوردار خواهد بود و در نتیجه از استحکام و دوامی قابل ستایش برخوردار است. چنانکه هر خانواده ای از این پشتوانه محکم و اساسی محروم بود و اعضای آن ساده لوح و سطحی نگر باشند به همین اندازه آسیب پذیر و غیر قابل دوام خواهد بود. چرا که اعضای عاقل و خردمند خانواده سعی می کنند در حرف زدن، موضع گیری کردن، قضاوت نمودن، رفت و آمد داشتن، ارتباط برقرار کردن، لباس پوشیدن، مهمانی رفتن و مهمان پذیر بودن، درست و اساسی بیندیشند و تصمیم بگیرند و عمل کنند و به همین خاطر کمتر دچار تزلزل و فروپاشی و اختلاف می شوند. اما اگر آنها ساده لوح، سطحی نگر، زود باور باشند با اندک ناملایماتی دچار اشکالات و مشکلات فراوانی می شوند چرا که بر اساس یک خبر یا تحلیل نادرست سریع تصمیم می گیرند و به آن ترتیب اثر می دهند. این معنا در خانم ها متأسفانه رواج بیشتری دارد گرچه در آقایان هم کم و بیش وجود دارد. راه برون رفت از این حالت این است که به محض دریافت یک خبر یا دیدن صحنه ای شک برانگیز ترتیب اثر می ندهند تحقیق و بررسی داشته باشند شاید اصلاً موضوع یاد شده دروغ باشد یا تحلیل ناروا باشد و یا سوء ظن بی جا باشد. گاهی با مراجعه به افراد طالع بین و فال گیر و دعا نویس مراجعه می شود و طرف یک سری سخنان کلی بیان می کند و به عنوان یک خطر آنرا یادآوری می کند و زن نیز تحت تأثیر قرار می گیرد و درصدد عملیاتی کردن راهنمایی های مرد شیاد بر می آید و در نتیجه مرد هم بدگمان شده و اختلاف و درگیری به وجود می آید.

یک نمونه: یک رمالی به مردی مراجعه می کند و می گوید خانم تو قصد کشتن تو را با تیغ دارد مواظب باشد. از طرفی به زن رجوع می کند و می گوید شوهر تو تصمیم ازدواج مجدد دارد و تو باید موی زیر گلوی شوهرت را بتراشی و بیاوری به نزد من تا دعای بر آن بخوانم تا از ازدواج مجدد او جلوگیری کنم. زن برای عملی کردن دستور رمّال، نیمه شب با در دست گرفتن تیغ به سراغ شوهرش می رود و شوهر هم که از قبل از موضوع با خبر شده از خواب بیدار شده و مچ او را می گیرد و درگیری و کتک کاری و دچار زحمت شدن را بدنبال می آورد. پس از بررسی ها معلوم می شود ساده لوحی آن زن و سطحی نگری این مرد باعث این مشکل شده است. حقیقتاً اگر زن و مرد طالب یک زندگی صادقانه و خالصانه هستند باید خردمندانه و عاقلانه بیندیشند و عمل کنند.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین(ع): فی مسیره الی کربلاء… انّ النّاس عبید الدّنیا و الدّین لعق علی السنتهم یحوطونه ما درّت معایشهم فاذا محصّوا بالبلاء قلّ الریّانون( بحار ۷۵/۱۱۷)امام (ع) در مسیر کربلا خطبه ای خواندند و در ضمن آن فرمودند … همانا مردم بردگان دنیا هستند و دین لقلقه زبان آنها است تا مادامی که دنیای آنها تامین شود دین برای آنان محفوظ است و چون به مشکلی دچار شوند دینداران اندک خواهند بود.

نکته :انسانهای با تقوا چه درسختی و چه در رفاه همواره دین خود را حفظ کرده و در مسیر خدا کام بر می دارند .

مناسبت ها

 1. حلول سال جدید قمری:

با آمدن محّرم، سال جدید قمری آغاز می گردد. اگر ما در آستانه سال نو، به همدیگر تبریک می گوئیم اما در حلول سال جدید قمری ما همدیگر را تعزیت و تسلیت می دهیم. سیره برخی امامان اینگونه بوده که وقتی محرم آغاز می شد کسی آنها را با لبخند نمی دید. ما هم به پیروی از آنان با آمدن محّرم، فضا را سیاه پوش می کنیم و خودمان جلسات عزا تشکیل می دهیم و به عزاداری می پردازیم و بدینوسیله اجازه نمی دهیم عاشورا از یادها برود و محرم فراموش گردد. چرا که ما هرچه داریم از محرم است(امام خمینی) اگر عقیده به دین، قیامت، قرآن، امامت، اهلبیت، اخلاق و … داریم همه از برکات این جلسات است. آقایی که از مشرق زمین به غرب رفته بود و در کلیسا شرکت جسته بود وقتی از کشیش می پرسد چرا جلسات شما اینقدر بی رونق است، کشیش می گوید شما بروید قدر حسین تان را بدانید که با آمدن محّرم به طور خودجوش جلسات تشکیل می دهید و خرج می دهید و مردم اینگونه استقبال می کنند. ما اگر حسین شما را می داشتیم بزودی کل جهان را تسخیر می کردیم. گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان کربلا، گرامیداشت ارزشهای الهی و انسانی است و ادامه دادن خط سرخ حسینی است در برابر خط باطل و شیطانی. فرا رسیدن محرم را تسلیت عرض می کنیم.

 1. سخنان مهم رهبری در دیدار با نخبگان جوان

ایشان ضمن ابراز خشنودی از اینگونه دیدارها که به تعبیر خودشان به ما انرژی می دهد مثل همیشه به بیان مطالبی پرداختند که به پاره ای از آنها در حدّ فهرست اشاره می کنیم:

 • هوش و استعداد ایرانیان از معدل هوشی دنیا بیشتر و بالاتر است.
 • شما سعی کنید ضمن دانش افزایی، برای خدمتتان کشور خود را انتخاب کنید.
 • اردوهای جهادی برای جوانان ما بهتر از رفتن به اروپا و امثال اینها است.
 • در ایران در طول ۳۵ سال پس از انقلاب پیشرفت های بزرگی به دست همین جوانان حاصل شده است در صورتی که در آمریکا پس از رهایی استمعارانگلیس بعداز ۳۵ سال کاری نشده بود پس از آن  ۱۰۰سال بعد ،یک فرانسوی مجسمه آزادی آنها را طراحی کرد.
 • من با تمام وجود به آینده کشور خوشبین هستم. شما تلاش کنید ثمره آن را ۲۰،۴۰،۵۰ سال آینده خواهید دید.
 • باید برای نخبگان، تلاش و امکانات بیشتر فراهم گردد تا زمینه رشد علمی اینها بهتر فراهم گردد.
 1. اشاره به چند موضوع:

الف- ۲۴ مهرماه روز پیوند اولیاء و مربیان است. جا دارد مثل همیشه از اولیاء محترم دانش آموزان بخواهیم تا با همکاری بیشتر با آموزش و پرورش و ایجاد پیوند میان منزل و مدرسه در ارتقای دانش و بینش دانش آموزان سهیم باشیم و نوعی نظارت بر آموزش و پرورش فرزندانمان داشته باشیم.

ب- در همین روز، هفته بهداشت روانی آغاز می شود و تا ۳۰مهر ادامه دارد اگر ما برگردیم و آموزه های دینی را مورد مطالعه و عمل قرار دهیم بطور یقین از آرامش روانی برخوردار خواهیم شد. بهداشت روانی در سایه تلاوت قرآن، عمل به آن، توجه به احکام نورانی اسلام در زمینه اجتماع و اخلاق و اقتصاد پدید می آید نه با قرص های آنچنانی و برنامه های کذایی.

ج- یکشنبه ۲۶ مهر روز تربیت بدنی و ورزش است. باید گفت جامعه ما جامعه ورزش تماشا کن است نه جامعه ورزشی. ورزش و تربیت بدنی برای همگان و در هر رده سنی مفید و لازم است و برای جوانان لازم تر. بار دیگر عرض می کنیم مسئولان محترم شهرستان باید بیشتر به فکر ورزش جوانان و اماکن ورزشی باشند تا جوانان بتوانند تمرین هایی داشته باشند و ارائه تیم های ورزشی بکنند هم بدینوسیله از خطرات اعتیاد و … دور شوند

 1. تصویب برجام در مجلس:

بالاخره پس از ۱۲سال صحبت و گفتگو و کشمکش بعد از تصویب شورای عالی امنیت ملی و بعد از ۴۰ روز تلاش کمسیون مخصوص در مجلس، در هفته ای که گذشت در مجلس مصوب شد که دولت با شرایطی می تواند طرح بررسی اقدام مشترک(برجام) را اجرایی کند که شورای نگهبان هم آنرا تأیید کرد و همه چیز برای اجرا آماده است. بر این اساس باید وحدت جامعه حفظ گردد و بحث ها و بگومگوهای چندین ساله پایان پذیرد و باید منتظر ماند و دید آیا آمریکا و شرکا و رفقایش به عهد خود پایبند هستند تا هر لحظه ممکن است بهانه جویی کنند و به قول حضرت آقا عهد شکنی نمایند چنانکه از همین الان پیداست که با آزمایش موشک دوربرد عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر که کاملاً از طراحی تا ساخت آن بومی است. گفته اند این نقض قطعنامه شورای امنیت ملی سازمان ملل است. قطعاً با دیدن و شنیدن بخشی دیگر از فعالیت های نظامی و وزارت دفاع و آمادگی تونل زیر زمینی پر از موشک بالستیک که برای دفاع از کشور آماده شده و نیز اژدرهای ساخت ایران، زبان درازی خواهند کرد و به دنبال بهانه خواهند گشت تا تحریم ها را حفظ کنند و در نتیجه همه تلاشهای انجام گرفته را بی حاصل کنند. هر چه باشد باید منتظر ماند و دید آینده چه اتفاقی می افتد.

 1. انتفاضه سوم در فلسطین:

با اوج گیری وقاحت رژیم صهیونیستی که با حمله به مسجد الاقصی آغاز شد. بار دیگر فلسطین یک پارچه خشم و آتش شده به جان صهیونیست ها افتاد. این بار علاوه بر سنگ، از سلاحهای سرد هم علیه آنان استفاده می شود و وحشتی سراپای وجودشان را گرفته است. جالب اینکه سران اعراب و کشورهای اسلامی همانگونه که در جریان کشتار مسلمین در منا، سکوت کردند و علیه رژیم سعودی یک کلمه نگفتند نسبت به فلسطین هم ساکت اند. به قول یک نویسنده عرب، به قدری سکوت آنان معنا دار و جانبدارانه است که اسرائیل می خواهد تا با توسل به سران کشورهای اسلامی و عرب، به محمود عباس فشار بیاورند تا نیروهایش را بسیج کند و علیه جوانان انقلابی فلسطین موضع بگیرند و به نفع اسرائیل آنها را بکشند. تنها ایران و حزب الله لبنان است که از این مظلوم ها دفاع می کند. ما امیدواریم این بار انتفاضه ای که آغاز می گردد صهیونیست ها را نیست و نابود کند.

 در پایان یاد و نام حضرت آیه الله مهدوی کنی که سال گذشته در چنین روز هایی دعوت حق را لبیک گفت همراه با یاد و نام شهید بزرگوار سرتیب پاسدار حسین همدانی را که در سوریه به شهادت رسید گرامی می داریم.

تذکرات پایانی

 • تشکر از همه هیئتی ها اعم از پر سابقه ها و تازه تأسیس ها که با نصب پرچم های عزا، به اقامه عزا می پردازند و در عزاداری ها شرکت فعال دارند.
 • سعی کنیم در جلسات مان از احکام، اخلاق، عقاید گفته شود و ضمناً از مداحان عزیز هم استفاده گردد.
 • از آلوده کردن فضای معنوی توسط بعضی از عوامل خودداری گردد مثل اشعار سخیف و بی پایه، مرثیه های دروغ، سبک های نادرست، اختلاف های بیهوده، فخر فروشی های بیمورد و …
 • از قربانی کردن گوسفندان در کف خیابان در جلو دسته های عزاداری خودداری شود زیرا از نظر بهداشتی، از نظر شرعی اشکالاتی به دنبال می آورد.
 • سعی کنیم نذورات خود را جهت بدهیم. غذایی که طبخ می شود و گوسفندی که ذبح می گردد به نیازمندان هم سهمشان داده شود.
 • روز تاسوعا هم روز جمعه است بسیار بجاست اگر هیأت های محترم برنامه ریزی کنند ضمن عزاداری در نماز هم شرکت کنند که نماز تاسوعا هم کمتر از نماز عاشورا نخواهد بود.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*