خطبه ۱۷ مهر ۹۴

29148393216570919359

 

خطبه اول

قرآن

« احشروا الّذین ظلموا و ازواجهم و ما کانوا یعبدون- من دون الله فاهدوهم الی صراط الجحیم- و قفوهم انّهم مسئولون- ما لکم لا تناصرون- بل هم الیوم مستسلمون». صافات/۲۶-۲۲

[ آنگاه ندا رسد] ستمکاران و هم ردیفان آنان و معبودهایی را که همواره به جای خدا می پرسیدند جمع کنید. پس همه را به سوی راه دوزخ راهنمایی کنید. آنان را نگه دارید که حتماً مورد بازپرسی قرار می گیرند.[ به آنان گویند] شما را چه شده که یکدیگر را [ برای رهایی از عذاب] یاری نمی دهید؟[ نه اینکه نمی توانند یکدیگر را یاری دهند] بلکه آنان امروز تسلیم[قدرت حق] هستند.

  • در قیامت افراد با هم دینان و معبودان خویش در یک جا گردآوری می شوند و این خود باعث رسوایی همگان است.
  • کسی که معبودی جز خدا و راهی غیر از راه او را برگزیند در متن جهنم جای خواهد گرفت.
  • آنان را نگه می دارند و بازخواست می کنند و برای شکنجه روحی با آنان می گویند چرا از یکدیگر کمک نمی طلبند.

خانواده

[آسیب ها] ۶- بی اعتنایی به خدمات یکدیگر

وقتی به انسان، نعمتی، خدمتی یا مژده ای برسد، کمترین توقع و انتظار این است که عکس العملی مناسب از او دیده نشود و نسبت به آنچه به او روی آورده بی اعتنا و بی توجه نباشد هرچند آن چیز، ناچیز و بی مقدار و اندک باشد. بالاخره اگر برگ سبزی هست و تحفه درویش، باید از دهنده و انعام کننده تقدیر و تشکر کرد. برای پی بردن به اهمیت این نکته، به جاست اگر به این موضوع توجه کنیم که خدای متعال که خود، خالق و رزاق و غنیّ و کریم است و در هیچ مرحله ای به هیچ کسی هیچ نوع احتیاج و نیازی ندارد ،وقتی بنده ضعیف و ناتوان او که خودش و هر آنچه او دارد متعلق به خدا است کاری انجام دهد به او وعده پاداش داده و افزایش نعمت می دهد و او را بزرگ و گرامی می دارد بنابراین بنده او باید از این صفت شایسته درس بگیرد و او هم نسبت به خدمات و زحمات دیگران قدردانی و سپاسگزاری کند که اگر چنین کرد، در واقع از خدای خودش تشکر کرده وگرنه، از خدا هم قدردانی نکرده است.

رسول خدا(ص) فرمود: من لا یشکر النّاس لا یشکرالله(نهج الفصاحه)- کسی که از مردم تشکر نکند از خداوند تشکر نکرده است. امام سجاد(ع) می فرماید: خداوند در قیامت به بنده اش می گوید: اشکرت فلاناً؟ یقول بل شکرتک یا رب، فیقول لم تشکرنی اذ لم تشکره(بحار ۷۱/۲۸)- آیا از فلانی تشکر کردی؟ گوید نه، اما شکر تو را به جای آوردم. خداوند می فرماید: سپاسگزار من نبوده ای چون از فلانی تشکر نکردی.

نکته ها: ۱- انسان می تواند نسبت به خدمات دیگران یکی از چند حالت زیر را داشته باشد: الف- بی اعتنایی  ب- ناسپاسی  ج- تشکر و قدردانی زبانی و قلمی  د- مکافات و جبران عملی. پیداست دو قسم اول، حالتهای ناپسندی هستند اما دو بخش دوم پسندیده و ارزشمند که البته نوع چهارم خیلی برجسته و قابل توجه هستند. ۲- اگر تشویق و قدردانی از کار دیگران بود دارای اثرات و ثمراتی است مثل: الف- تشویق شدن طرف به انجام کار خیر بیشتر  ب- ایجاد شادابی و نشاط در طرف  ج- تشویق دیگران به انجام کارهای شایسته. ولی اگر ناسپاسی بود باعث کم شدن رونق نیکوکاری، ایجاد دلسردی و بالاخره پیدایش کدورت و اختلاف خواهد شد.

امام صادق(ع) فرمودند: لعن الله قاطعی سبیل المعروف و هو الرّجل الّذی یصنع الیه المعروف فیکّفره فیمنع صاحبه من ان یصنع ذلک الی غیره. (میزان الحکمه/۵)- لعنت خدا بر کسانی باد که راه معروف را قطع می کنند. نمونه آن کسی است که به او نیکی صورت می گیرد ولی او آنرا کفران و ناسپاسی می کند همین مانع از آن می شود که نیکوکار با دیگران هم نیکی کند.

حکایت: گفته اند رهگذری مردی را بیهوش در بیابان افتاده دید به او آب داد و به هوشش آورد و بر مرکب خود سوارش کرد آن مرد اسب را هی کرد و پا به فرار گذاشت مرد نیکوکار گفت صبر کن من با تو یک سخن دارم و آن اینکه مرا بکش و از اینجا برو. گفت چرا؟ آن مرد گفت برای اینکه مردم از جریان با خبر نشوند و نامردی باب نشود!!!

با توجه به مطالب گفته شده، در بحث خانواده هم همین مسئله را یاد آور می شویم که نباید زن و شوهر از خدمات و زحمات یکدیگر در درون و بیرون خانه بی اعتنا باشند بالاخره اگر چرخ زندگی می چرخد بارش روی دوش هر دو نفر است(زن و شوهر). اگر می خواهند خانواده ای گرم و گیرا و به دور از آسیب و آفت داشته باشند باید نسبت به یکدیگر قدردان و سپاسگزار باشند و هیچ کدام بر دیگری منت نداشته باشند. گاهی با یک تشکر خشک و خالی، با یک دست مریزاد گفتن و یا خسته نباشید، زحمت کشیدید و … ، تمام خستگی ها از تن و جان می ریزد و جای آنرا نشاط و شادمانی می گیرد به خصوص اگر در پیش دیگران، اعم از خویشان و بیگانگان این قدردانی ها اظهار و گفته شود. اما با کمال تأسف گاهی دریغ از این نوع کلمات و جملات. حال فکر کنید اگر مرتب مقایسه نادرست بین این زن و آن زن، یا بین این مرد و آن مرد صورت بگیرد و یا مرتب ایراد و اشکال به طرز غذا درست کردن، میهمانی کردن، خریدن و آوردن باشد چه وضعی پیش می آید، آنوقت است که بگوید: بشکند این دست که نمک ندارد. مرد هم بگوید: بشکند این گردن که هیچ تشکر از کارهایم نمی شود. بیایید عادت کنیم به خوب گفتن، شکر کردن، قدردانی نمودن و تمرین بزرگی کردن مثل بزرگان. امام علی(ع) فرمود: هرگز فاطمه از درخواست من سرپیچی نکرد و فاطمه بگویدعلی (ع) خیلی خوب همسری است. امام راحل بارها به همسرش می فرمود، من به شما بدی کرده ام مرا ببخش و همواره امام از او تعریف می کرد.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): لابنه الحسن(ع) اوصیک بتقوی الله و اقام الصلوه لوقتها و ایتاء الزکاه عند محلّها و اوصیک بمغفره الذّنب و کظم الغیظ و صله الرحم و الحلم عند الجاهل و التفقّه فی الدّین و التّثبت فی الامر و التّعهد للقرآن و حسن الجوار و الامر بالمعروف و النّهی عن المنکر و اجتناب الفواحش کلّها فی کلّ ما عصی الله فیه. بحار۷۵/۶۲

حضرت علی (ع) به فرزندش فرمودند سفارش می کنم تورا به تقوای الهی ،بر پائی نماز ،پرداخت زکات ، آمرزش خواهی از گناهان ، فرو بردن خشم ، رسیدگی به خویشاوندان ،بردباری ، دین شناسی استقامت در کار ، تعهد نسبت به قرآن ، امر به معروف و نهی از منکر و دوری از تمام گناهان .

مناسبت ها

  1. روز نزول سوره هل اتی: مشهور آن است که حسن و حسین(ع) بیمار شدند پدر و مادرشان نذر کردند اگر سلامتی آنان حاصل شود سه روز روزه بگیرند. حسنین(ع) و فضه خادمه به همراه آن دو بزرگوار روز خود را آغاز کردند. موقع افطار، فقیری در خانه را به صدا درآورد و کمک خواست ابتدا علی(ع) و به پیروی از ایشان هر ۴نفر سهم نان افطاری خود را به او دادند و با آب افطار کردند و برای فردا روزه کردند روز دوم یتیمی آمد و درخواست کمک داشت همه سهم خود را به او دادند و روز سوم هم اسیری از راه رسید و نانها را به خود اختصاص داد. فردایش پیامبر به دیدار بچه ها آمد از وضعیت آنان پرسید و بسیار متأثر شد در این حین سوره انسان یا هل اتی نازل شد و به بیان عظمت کار آنان پرداخت که شعارشان این بود: و یطعمون الطعام علی حبه مسکیناً و یتیماً و اسیراً انما نطعمکم لوجه الله لا نرید منکم جزاءً و لا شکوراً( سوره انسان). این روز با عظمت را روز خانواده نامیده اند تا با الگو گیری از این خانواده بهشتی همه خانواده ها رنگ و بوی اهلبیت بگیرند و در مسیر آنان حرکت کنند هم چنین روز تکریم بازنشستگان هم نام گرفته که امیدواریم با درک مشکلات ایشان عملاً به تکریم و احترام گزاری به آنان اقدامی صورت پذیرد.
  1. سخنان مهم مقام معظم رهبری: روز چهارشنبه گذشته فرمانده و پرسنل نیروی دریایی سپاه به همراه خانواده هاشان خدمت ایشان رسیدند و ایشان ضمن اظهار شادمانی از این دیدار و تجلیل از خدمات و نقش این نیرو در امنیت آفرینی در دریا فرمودند: دشمنان می خواستند دریا را برای ایران نا امن کنند اما نیروهای کارآمد ما منطقه را برای آنان نا امن کردند و مجبور شدند برای حفاظت از ناوها و کشتی های خود فکری بکنند. آنگاه در ادامه به قصد دشمن برای نفوذ در کشور اشاره کردند و از افراد ساده اندیش و سهل انگار که مذاکره با آمریکا را پیشنهاد می دهند و می گویند مگر امیرالمؤمنین با زبیر و امام حسین با ابن سعد مذاکره نکرد؟ به شدت انتقاد کردند و فرمودند شما تاریخ را نفهمیده اید و درست زندگی امامان را تحلیل نکرده اید این بزرگواران نهیب می زدند با طرف های خودشان نه اینکه وارد معامله با آنها شده باشند. معظم له در ادامه افزودند ما اهل مذاکره هستیم با دنیا مذاکره می کنیم اما مذاکره با آمریکا ممنوع است چون بسیار ضرر و زیان دارد و هیچ نفعی ندارد. قبل از این دیدار سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه از آمادگی کامل برای اجرای فرمان مقام محترم فرماندهی کل قوا سخن گفتند.
  1. درنگی دیگر بر فاجعه منا: آنچه در دوم مهرماه سال ۹۴(عید قربان ۱۴۳۶) اتفاق افتاد نباید هرگز از یادها برود چرا که در این حادثه بر اثر بی کفایتی مسئولان سعودی هزاران نفر کشته و زخمی شدند که تنها حدود ۵۰۰ نفر از کشور ما بودند بنابراین جا دارد تا همواره زنده نگهداشته شود و بر علت یابی حادثه تأکید می گردد تا مقصران اصلی حادثه شناسایی و مجازات گردند و اداره حرمین به دست افرادی از کشورهای اسلامی سپرده شود تا ما شاهد رویدادی این چنین نباشیم. این اتفاق در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده است. در این ماجرا ما به سه دسته از عکس العمل برخورد می کنیم: الف- جریان مثبت اندیشی به ویژه پس از پیام هشدار آمیز مقام معظم رهبری که بر مسئولیت پذیری حکام عربستان و مقصر بودن آنها حکایت دارد.

ب- جریان پان ایرانیسم که بر حذف حج از قاموس زندگی مردم و زیر سؤال بردن اصل آن تأکید می ورزد و سعی در عربی، عجمی کردن موضوع دارد.

ج- فرا فکنی رسانه های فضای مجازی عربستان که سعی دارد تقصیر را به دوش حاجیان به ویژه ایرانی ها بیندازد که طبعاً مورد سوء استفاده دشمنان اسلام قرار خواهد گرفت و اسلام هراسی را بیشتر به دنبال خواهد داشت.

پیداست که باید جریان اول تعقیب بشود موضوع حضور نظامیان عربستان در بحرین و یمن و کمک آنان به داعشی ها و تروریست ها مورد تأکید قرار بگیرد و پرسیده شود شما که همیشه از مکه تا عرفات و مشعر و منا ۶۰ هزار نیرو داشتید چرا امسال آنرا به ۲۰هزار نفر تقلیل دادید؟ معلوم است می خواستید مسلمان کشی را در یمن ادامه دهید و لذا اینجا هم دست به مسلمان کشی زدید. و نیز توجه کردن به اختلافات داخلی حکومت که بعضی می گویند این برنامه را محمد بن سلمان فرزند پادشاه مخصوصاً به وجود آورد تا ولیعهد(محمد بن نایف) را که مسئول حج بود بدنام کند و خودش ولیعهد گردد و او را کنار بزند. در هر صورت باید از نظر اعتقادی، فقهی، عاطفی، حقوقی و امنیتی و سیاسی موضوع را بررسی کرد و در معرض دید و شنید دیگران گذاشت و خواهان تشکیل کنگره بین المللی حادثه غمبار نباشد تا اولاً علل موضوع و ابعاد آنرا بررسی کنند و ثانیاً نوع مطالبات و پی گیری جهان اسلام به ویژه کشورهای آسیب دیده مثل ایران را دریابند با آمدن جنازه های جان باختگان و بازگشت حاجیان ایرانی، غم و اندوه بر کشور و ملت ما سایه گستر است و ما بار دیگر به همه خانواده ها به ویژه خانواده جان باخته عزیز و متدین و قرآنی آقای حاج سید حسین شفیعی تسلیت عرض نموده و علو درجات آنان را خواهانیم.

  1. نیم نگاهی به جهان اطراف:

 الف- حضور نظامی روسیه که گفته می شود با تشکیل شورای مشورتی میان این دو کشور و ایران و عراق، باعث گشوده شدن جبهه ای جدید علیه داعش شده است و از هوا و دریا، تروریست های تکفیری صهیونیستی مورد هدف قرار می گیرند موجب چون و چرا و اعتراض آمریکا و هم پیمانانشان مثل عربستان و ترکیه و اروپایی ها قرار گرفته است و هشدارهایی در این خصوص به روسیه می دهند که معلوم می کند آنها در مبارزه با داعش نه تنها جدی نبودند بلکه حامی پولی و سلاحی برای آنان هم بوده و هستند. ان شاء الله اگر این روال ادامه داشته باشد و در عراق هم مشابه سوریه عمل گردد به زودی ریشه داعشی ها در منطقه کنده خواهد شد. البته اگر در میانه راه معادلات عوض شود و معاملاتی صورت نپذیرد که همه چیز در دنیای سیاست محتمل است.

ب- عربستان هنوز هم از مردم فقیر یمن دسته دسته می کشد و خانه ها و عروسی ها و کارخانه ها و هر آنچه دم دستشان بیاید و بمباران و ویران می کنند. البته در حمله زمینی نه تنها موفق نبوده که خسارتهای فراوان هم دیده است. به خصوص  در حمله اخیر به محل اقامت نخست وزیر فراری در عدن که ترس و وحشت او را باعث شده است.

تذکرات پایانی

  1. محرم در راه است. پنج شنبه اول محرم است و آغاز سال ۱۴۳۶ه.ق. تشکر می کنیم از آنان که با نصب پرچم های مخصوص عزا و آماده سازی جایگاههای هیئت ها از هم اکنون خود را برای استقبال از آن مهیا ساخته اند. ان شاء الله سعی ما بر این باشد در مجلس مان حتماً از یک سخنران استفاده شود و در ادامه عزاداری خالصانه در قالب مرثیه خانی و نوحه و مصیبت سرایی صورت پذیرد.
  1. دهه اول محرم به عنوان دهه امر به معروف و نهی از منکر شناخته می شود که همه باید تلاش کنیم تا این دو فریضه احیا شوند و فراموش نگردند که باید در این خصوص صحبت بیشتری صورت پذیرد.
  1. تشکر می کنیم از حضورتان در نماز جمعه، مراسم ویژه جان باختگان منا و اشاره ای داریم به تنها قربانی روز قربان از منطقه مان مرحوم حاج سید حسین شفیعی. امتیازات ایشان: ۱- از سادات بزرگوار  ۲- متدین و متواضع  ۳- اهل درک و فهم مسائل دینی  ۴- اهل تبلیغ دین و قرآن در کمال خلوص  ۵- بسیار با انگیزه برای تشکیل جلسات معرفتی و مذهبی  ۶- ولایتی به معنای واقعی  ۷- حاضر در نمازهای جماعت و جمعه و جلسات دینی  ۸- آراستگی و وارستگی  ۹- کمک کننده به افراد ضعیف، ناتوان  ۱۰- مورد لطف و توجه خاص خداوند که به عنوان میهمان او را پذیرفت.( فقد وقع اجره علی الله)

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*