خطبه ۱۳ شهریور ۹۴

29148393216570919359

 

خطبه اول

قرآن

« و وضع الکتاب فتری المجرمین مشفقین ممّا فیه و یقولون یا ویلتنا ما لهذاالکتاب لا یغار صغیره و لا کبیره الاّ احصها و وجدواها و ما عملوا حاضراً و لا یظلم ربّک احداً» (کهف/۴۹)

و کارنامه (عمل شما درمیان) نهاده می شود ،آنگاه بزهکاران را آنچه در آن است بیمناک می بینی، و می گویند ای وای بر ما این چه نامه ای است که هیچ کار کوچک و بزرگی را فرو نگذاشته ،جز اینکه همه را به حساب آورده است و آنچه را انجام داده اند حاضر یابند، و پروردگار تو به هیچکس ستم روا نمی دارد .

تعابیری در  مورد ثبت اعمال درقرآن داریم: ان رسلنا یکتبون، و نکتب ما قدموا و آثارهم، الزمناه طائره فی عنقه.

 • انسان گناه گذشت را فراموش کرده ولی رسولان الهی همه را نوشته اند. تمثیل پیامبر جالب است در بیانی دستور به جمع چوب و خاشاک می دهد وقتی جمع می شود قال: هکذا تجتمع الذنوب. ایاکم و المحقرات من الذنوب(کافی۲/۸۸). و آیه به تجسم اعمال اشاره دارد.
 • مؤمنان در این دنیا می ترسند و لذا گرد گناه نمی گردند اما مجرمان در آنجا هراسان می شوند و چاره ای ندارند.

خانواده سالم

[آسیب شناسی] ۲- خارج شدن از مرز اعتدال:

اسلام نه با افراط (تند روی)موافق است و نه با تفریط( کندروی)، بلکه اعتدال و میانه روی را در همه زمینه ها توصیه می کند. قرآن کریم امت اسلامی را امت وسط(میانه) معرفی می کند و جعلناکم امه وسطاً لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول شهیداً علیکم(بقره/۱۴۳)- ما شما را امت وسط قرار دادیم تا گواه بر مردم باشید و پیامبر گواه بر شما باشد.رسول خدا در بیانی فرمود: رحماء امتی اوساطها(نهج الفصاحه)- رحمت شدگان امت من میانه روهای امت اند. ایّهاالناس علیکم بالقصد علیکم بالقصد(همان): ای مردم میانه رو باشید میانه رو باشید. و ایضاً: الاقتصاد نصف العیش و حسن الخلق نصف الدین- میانه روی نیمی از زندگی است و خوش خلقی نصف دین است و از پیشوای متقین علی(ع) منقول است: لا یری الجاهل الا مفرطاً او مفرّطاً- جاهل، یا اهل افراط(تندروی) است یا اهل تفریط(کندروی). نهج البلاغه

توصیه به میانه روی در همه امور به چشم می خورد مثل توصیه به ایجاد موازنه بین دنیا و آخرت( ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الآخرهحسنه و قنا عذاب النار.

لیس منا من ترک دنیاه لاخرته و لا آخره لدنیاه- از ما نیست کسی که دنیایش را برای آخرت ترک کند و یا آخرتش را برای دنیا کنار بگذارد.

امیرالمؤمنین به یکی از یارانش که خانه ای وسیع و بزرگ دارد نهیب می زند که تو را به این خانه بزرگ چکار در حالی که برای آخرتت خانه وسیع نیاز داری؟ علاء بن زیاد می گوید درباره برادرم چه می گویی که زندگی را ترک کرده و به غاری پناه برده است؟ حضرت چون او را احضار می کند سخت مورد عتاب قرار می دهد و می گوید: شیطان در تو نفوذ کرده است ای دشمن خود!!(نهج البلاغه/خ۲۰۹)

اگر کسی مسیر اعتدال را در پیش نگیرد دیر یا زود پشیمان می شود و در زندگی خود شکست سختی را پذیرا خواهد بود. در اینجا با توجه به بحث خانواده به چند مورد از رعایت نکردن امر اعتدال به عنوان نمونه اشاره می کنیم:

۱-    شخصی درآمد خوبی دارد اما نسبت به خانواده اش سخت گیر است.

۲-    شخصی درآمد مناسبی ندارد اما همواره با پولداران در رقابت است و به اصطلاح مخارجش از درآمدش به مراتب بیشتر است.

۳-    یکی در مورد خانم و بچه هایش آن اندازه سخت گیر است که نقل شده خانمی گفته پس از سالها زندگی با شوهرم هنوز برادر شوهرم را ندیده و نمی شناسم و دیگری هم به قدری به قول خودش باز فکر می کند و از امروزی هم امروزی تر شده که می گوید محرم و نامحرمی قدیمی شده و حالا زمانه جور دیگری است و لذا به خانمش می گوید با هر که من دوستم و دست دادم تو هم با او راحت باش، در خانه و مسافرخانه و شب گردی و روز گردی و پیک نیک همه جا آزاد باش و به قول خودش ریلکس!!

۴-    یکی اجازه نمی دهد از رادیو و تلویزیون نسبتاً کنترل شده خودمان در منزل استفاده کنند و دیگری با گذاشتن چندین دیش ماهواره روی بام، تمام کانالهای مبتذل دنیا را در اختیار زن و فرزندش قرار می دهد. هر دو رفتار، ناپسند است و نادرست و باید به راه اعتدال بازگشت.

خطبه دوم

حدیث

عن ابی عبدالله(ع) قال: قال رسول الله(ص) قالت الحواریون لعیسی یا روح الله من نجالس؟ قال من یذکّرکم الله رؤیته و یزید فی عملکم منطقه و یرغّبکم فی الاخره عمله (کافی۱/۴۹)- این حدیث ۳ خصلت هم نشین خوب را بیان می کند: دیدنش خدا را به یاد می آورد، سخنش علم را افزایش می دهد و عملش به آخرت ترغیب می کند.

مناسبت ها

 1. دیدار حضرت آقا با دو گروه در هفته گذشته:

الف- جمعی از فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش به مناسبت همین روز خدمت ایشان رسیدند و گزارشی را ارائه دادند که حضرت ایشان به نکات بسیار مهم و کلیدی اشاره فرمودند از جمله:

 • اهمیت مأموریت و وظایف قرارگاه پدافند هوایی در دفاع از کشور
 • لزوم افزایش توانایی ها و گزینه ها در مقابله با تهدیدات
 • لزوم شناسایی نقاط آسیب پذیر و همه راهکارهای ممکن دشمن
 • لزوم افزایش ارتباط و تبادل با محافل علمی و نظامی
 • اعتماد مردم به مسئولان امانتی بزرگ است و بالاخره لزوم قدر دانستن این اعتماد و عمل به وظایف.

ب- دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری با ایشان.

در این دیدار که گزارشی از اجلاس اخیر خبرگان توسط رئیس و نایب رئیس خدمت ایشان داده شد معظم له مثل همیشه به فراخور حال مخاطبان و نوع مسئولیت های آنان و وضعیت کشور و دنیا به مسائل مهمی اشاره فرمودند که به پاره ای آنها اشاره می کنیم:

 • نباید فریب دشمن و لبخندها و احیاناً مساعدت های کوتاه مدت او را خورد.
 • مسئولان باید به اظهارات بد آمریکایی ها رسماً پاسخ دهند[ آنها هنوز هم تهدید نظامی می کنند و در مورد تحریم ها لفظ تعلیق را به کار می برند که اگر اینگونه باشد ما هم دلیلی نداریم تا تعهد خودمان را اجرایی کنیم. تحریم ها باید رسماً برداشته شود. مسئولان اجازه فرصت طلبی را به آمریکا ندهند.
 • اگر قرار است چهارچوب تحریم ها باقی بماند پس برای چه ما مذاکره کردیم باید تکلیف این موضوع مشخص بشود.
 • من مصلحت نمی بینم که مجلس از بررسی برجام کنار زده شود.

درباره بررسی یا رد و تصویب آن، توصیه ای به مجلس ندارم و نمایندگان باید تصمیم بگیرند.

در صحبت های اخیر مقام رهبری توجهی ویژه نسبت به توطئه های دشمن و لزوم هوشیاری مسئولان در این خصوص دیده می شود و این تأکیدی بر موضعی ای است که بارها اعلان کرده اند که حضرت علی(ع) فرموده اند دشمن نخوابیده است شما هم خوابتان نبرد.

 1. فاجعه کشتار مردم در ۱۷ شهریور سال ۵۷:

با اوج گیری تظاهرات مردم و شعارهای تند علیه حکومت پهلوی و فراگیر شدن مبارزات مردم علیه حکومت شاه و برگزاری نماز با شکوه عید فطر در شهریور همان سال به امامت آیه الله شهید مفتح و برنامه ریزی برای تداوم تظاهرات در ۱۷ شهریور سال ۵۷ که مردم در میدان ژاله تجمع کرده بودند بدون اعلان و تبلیغ قبلی از سوی حکومت شریف امامی به مردم به بهانه اعلان حکومت نظامی یورش بردند و با مسلسل از زمین و هوا آنها را قتل عام کردند. تعداد دقیق شهدا و مجروحان مشخص نگردید حکومت وقت تعداد کشته ها را ۹۵ نفر اعلان کرد ولی سفیران آنروز انگلیس و آمریکا در گزارش های خود سخن از صدها کشته داشتند. برخی تعداد آنها را به ۴۰۰۰ تن رسانده اند. گویند با انجام این کشتار وحشیانه اویسی به شاه اعلان کرده بود با این کار، خاطر ملوکانه جمع باشد تا سی سال دیگر هیچ اتفاقی نمی افتد ،غافل از آنکه رهبری انقلاب ،مردم را در صحنه نگه خواهد داشت و همین خود باعث نابودی زود هنگام دولت شاه خواهد شد. امام در پیامی اعلان کرد: جنایات ضد انسانی و اسلامی شاه و مقاومت مردم در مقابل ستمگران در خاطره ملت ایران زنده است و زنده خواهد ماند. یاد و نام همه آنان را گرامی می داریم.

 1. رزمایش اقتدار ثارالله در تهران:

سپاه پاسداران اعلان کرده مانور ۵۰هزار نفری بسیج به استعداد ۲۲۵ گردان را در حال برگزاری دارد. فرمانده کل سپاه(سردار جعفری) و جانشین او هر دو بر لزوم آمادگی در مقابل توطئه های دشمن تأکید کردند و این رزمایش را نشان آمادگی نیروی سپاه و بسیج در دفاع از انقلاب و کشور دانسته اند.

در این خصوص باید گفت سه مطلب مهم نباید هیچ گاه مورد فراموشی و غفلت قرار بگیرد یکی آگاهی و اطلاع از حرکات و مقاصد دشمنانه دشمن، دوم نمایش اقتدار در قالب رزمایش ها و مانورهای مناسب، سوم اقدام به موقع و به جا در مقابل دشمن.

جداً جای این نمایش اقتدار در این دوره که هرازگاهی دشمن سخن از گزینه های روی میز و زیر میز می گوید، خایل بود که بحمدالله با درک بالای مسئولان این مهم عملیاتی شده چنانکه که در کل ایران تمرین ها و نمایش اقتدار رزمی در شرف انجام بوده و هست و باید باشد.

 1. تذکرات پایانی:
 • یاد و نام شهیدان(آیه الله قدوسی دادستان انقلاب) که در ۱۴ شهریور ۶۰ توسط انفجاری که منافقان در محل کارشان ایجاد کردند به شهادت رسید و نیز سرتیب وحید دستجردی رئیس شهربانی که ایشان نیز توسط منافقان در انفجار نخست وزیری مجروح شد و در چنین روزی به شهادت رسید را گرامی می داریم.
 • در ۱۹ شهریور سال ۱۳۵۸ آیه الله طالقانی که امام به ایشان لقب ابوذر زمان داده بود و اولین امام جمعه تهران به حساب می آمد پس از عمری مجاهدت علمی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی سرانجام به لقاء الهی پیوست. مردم در تشییع با شکوه جنازه ایشان شرکت جستند و امام آنرا نشانه عشق و علاقه مردم به مکتب و روحانی دانست. ایشان فرمودند: چون طالقانی را مردم نایب پیغمبر می دانستند در تشییع جنازه او شرکت کردند و بیل و کلنگی که ایشان را به خاک سپرده بود می بوسیدند نه برای این که او دموکرات بود. روحش شاد و رضوان حق نصیبیش باد.
 • ۲۳ ذیقعده زیارت مخصوصه امام رضا(ع) از راه دور و نزدیک است. اگر بتوانیم در چنین روزی از نزدیک یا دور عرض ادبی بکنیم ان شاء الله برایمان مفید خواهد بود.[ مرحوم آیه الله مرتضی حائری پس از رحلت در عالم رؤیا به خواب آمده بود و فرموده بودند به هر میزان که به زیارت امام هشتم رفتم ایشان هم به بازدید تشریف آوردند]
 • ۲۵ ذیقعده روز دحوالارض است. پیدا شدن زمین و یا کشیده شدن آن که آدابی مثل غسل، دعا و روزه دارد. گفته اند ولادت حضرت ابراهیم و مسیح(ع) در همین روز بوده که ما هم از افراد موفق التماس دعا داریم.
 • آخرین سخن اینکه برخی از ماشین ها ،به خصوص در شب هنگام در حین حرکت در خیابان با بلند کردن صدای ترانه های مبتذل یا آهنگ های تحریک کننده هم آلودگی صوتی به وجود می آورند هم آبرو وحیثیت شهر مذهبی را زیر سؤال می برند و برای افراد مسافر و غریبه صحنه و خاطره ای نامناسب ایجاد می کنند. مسئولان امر به آنان تذکر دهند و اگر لازم باشد از طرف قانون با آنها برخورد صورت پذیرد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*