خطبه ۲ مردادماه ۹۴

29148393216570919359

خطبه اول

تقوا در قرآن

«  قال موسی لقومه استعینوا بالله و اصبروا انّ الارض لله یورثها من یشاء من عباده و العاقبه للمتّقین» (اعراف/۱۲۸)

موسی به قومش گفت: از خدا یاری بخواهید و شکیبایی ورزید یقیناً زمین در سیطره مالکیت و فرمانروایی خداست آنرا به هر کس از بندگانش بخواهد می بخشد و سرانجام نیک برای پرهیزکاران است.

۱-      توصیه موسی به قومش که از روی دلسوزی و مهر صورت می پذیرد دو چیز است: الف- استعانت از خدا  ب- صبر در کارها.

۲-      زمین به ارث بندگانی در می آید که مورد عنایت خدا باشند و این کسان می توانند متقین باشند چرا که بلافاصله می گوید فرجام نیک از آن ایشان است.

۳-      با توجه به این آیه وآیات دیگر دنیای پاکیزه و آخرت جاویدان در پرتو تقوا شکل می گیرد.

آثار تقوا

۵-      محبوب خدا شدن: ان الله یحبّ المتّقین- آل عمران/۷۶- به درستی که خداوند پرهیزگاران را دوست دارد.

اگر انسانی خداوند را دوست داشته باشد و این دوستی را در سایه عمل به قوانین او و پرهیز از نواهی پروردگارش به اثبات برساند واقعاً بر اساس وظیفه بندگی عمل کرده و بسیار برای او ارزش آفرین و اعتبار آور است . و چنانچه او در این مسیر به گونه ای حرکت کند که در ردیف متقین درآید و در سلک آنان دیده شود، به موقعیتی ویژه و مرتبتی والا دست خواهد یافت که واقعاً ارزشی و ستودنی می شود ،یعنی محبوب خداوند می گردد. خدای متعال در آیه یاد شده به صراحت می گوید که دوستدار متقین است. راستی چه موقعیت و چه ارزشی دارند پرهیزگاران. به قول شاعر: صیاد پی صید دویدن عجبی نیست    صیدی پی صیاد دویدن مزه دارد. خوشا به حال آنانکه با متقی شدنشان در کمند محبت خداوند بیفتند. خدایا ما را از آنان قرار ده.

۶-      عدم ترس و حزن در قیامت: فمن اتّقی و اصلح فلا خوف علیهم ولا هم یحزنون- اعراف/۳۵- هرکس تقوا پیشه کند و کارهایش را اصلاح نماید برای او در قیامت ترس و خوفی نخواهد بود.

انسان با تقوا به آن حدّ از رشد و خودسازی می رسد که دیگر نه ترس از آینده دارد و نه حزن و اندوه از گذشته. و این امنیت خاطر برای او آرامش کامل و بی نظیر را فراهم می آورد. چه اینکه اگر انسانی در ناز و نعمت غرق باشد ولی ترس این کار را داشته باشد که این برخورداری او سلب گردد و این نعمت از او گرفته شود قطعاً عیش او به ناراحتی مبدل می گردد و چنین است اگر گاه و بیگاه به گذشته تلخ خود بیندیشد و به ناکامی ها و تلخکامی های خود فکر نماید، بی تردید خاطرش مکدّر و آسایش او سلب می گردد. بر این اساس است که گفته می شود یکی از آثار ارزشمند تقوا برای تقوا داران این است که نه ترسی از آینده دارند و نه حزنی از گذشته. البته اینان چون در دنیا درست عمل کرده اند لذا به این مرحله و این مرتبه دست یازیده اند.

۷-      نجات از جهنم: ثم ننجّی الّذین اتّقوا و نذرالظّالمین فیها جثیاًّ- مریم/۷۲- پس آنها را که تقوا پیشه کردند از دوزخ رهایی می بخشیم و ظالمان را در حالی که از( ضعف و ذلّت) به زانو درآمده اند در آن رها خواهیم کرد. در آیه ۷۱ آمده است همه شما وارد جهنم می شوید( و ان منکم الا واردها) در تفسیر این آیه از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که بدون استثناء همه مردم، موقع گذر از پل صراط که روی جهنم کشیده شده از جهنم می گذرند یعنی ابتدا به آن داخل شده و مؤمنان و متقین آنگونه که در آیه بعدی در خصوص متقین فرموده است هیچ آسیبی نمی بینند و از آن نجات می یابند. در نقلی آمده است که نور مؤمن گرمای آتش دوزخ را از بین می برد و آتش به او هیچ آسیبی نمی رساند. موقع عبور، بعضی مانند برق جهنده، برخی مثل تندباد، پاره ای همانند اسب دونده و جمعی مثل پیادگان تندرو و عده ای هم مثل پیاده های معمولی از آن عبور می کنند و دیگران هم در جهنم می مانند و معذّب می گردند.

آری تقوا است که اجازه سوختن و ماندن در آتش را نمی دهد و موجب نجات می گردد. آن هم آتشی که به تعبیر علی(ع) – حرّها شدید و قعرها بعید- حرارتش زیاد و عمقش بسیار زیاد است. عبور از آتش و دیدن صحنه جهنم برای پرهیزکاران، بهشت را گوارا تر و آنان را شاکرتر می گرداند.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

و قال اعرابی لرسول الله(ص) اوصنی فقال: علیک بتقوی الله و ان امرء عیّرک بشیء یعلمه فیک فلا تعیّر بشیء تعلمه فیه یکن و باله علیه و اجره لک و لا تسبّنّ شیئاً من خلق الله قال فما سبیت شیئاً بعده.(محجه البیضاء ج۵)

شخصی بادیه نشین خدمت پیامبر(ص) رسید و تقاضای موعظه کرد . حضرت فرمود تقوای الهی را پیشه کن و اگر شخصی تو را سرزنش کرد به خاطر چیزی که در تو سراغ دارد تو او را سرزنش نکن به آنچه که در او سراغ داری ، بگذار گناه برای او بماند و پاداش برای تو .و مبادا مخلوق خدا را ناسزا گوئی . آن شخص گفت از آن پس هیچگاه بدگوئی به مخلوق خدا نداشتم.

۱-      اصل توجه به موعظه و نصیحت و وصیت که عده ای داشته اند و باید آنرا داشت.

۲-      تقوا است که می تواند عامل کنترل کننده باشد.

۳-      اگر از بی ادبی شخصی ،انسان درگذرد و مقابله به مثل نکند هم از خطا و گناه دور می ماند هم اجر دارد و طرفش گناهکار است.

۴-      نباید کسی و چیزی را بدگویی کرد.

مناسبت ها

  1. روز نماز جمعه: اولین جمعه مرداد ماه، مثل چنین روزی به عنوان روز نماز جمعه نام گرفته است چرا که در پنجم مرداد ماه سال ۱۳۵۸ با فرمان امام راحل اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب توسط مرحوم آیه الله طالقانی اقامه گردید. این نماز وحدت بخش و عبادی سیاسی که توسط شیعه متروک شده بود با برپایی اش در پایتخت کشور انقلاب کرده ،موجی از شور و شعف و امید در مردم ایجاد کرد و رفته رفته کل کشور را در برگرفت و الان در بیش از ۸۳۰ مرکز این نماز باشکوه اقامه می گردد که بر اساس شنیده ها در دومین هفته مرداد ماه ،نماز جمعه در اردستان اقامه شده است که جای تشکر و افتخار دارد. این نماز بیمانند که سوره ای از قرآن به همین عنوان آمده است و در آن مؤمنان به برپایی آن دعوت شده اند اگر با شرایطش اقامه شود و مردم نیز در این نماز شرکت کنند بهترین سنگر برای دفاع از اسلام و انقلاب و بیان مواضع اسلام می تواند باشد و به قول حضرت امام :نماز جمعه در رأس همه امور است. و به قول مقام معظم رهبری: نماز جمعه در کشور ما و جامعه ما نماز عبادی سیاسی شد. ما این روز را گرامی داشته و به همگان تبریک می گوئیم.
  2. درنگی بر بیانات مقام معظم رهبری: ایشان در خطبه نماز عید فطر به مطاب مهمی اشاره کرده اند که در حد فهرست به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:
  • تشکر از دست اندرکاران مذاکرات، عدم اجازه سوء استفاده از متن تهیه شده، حمایت ایران از دوستانش در منطقه( چه متن تصویب بشود چه نشود)، عدم تغییر سیاست ایران در قبال استکبار به ویژه آمریکا، پاسخ کوبنده ملت به رجزخوانی های آمریکا و بالاخره اعتراف آمریکا به برخی از اشتباهات، خیانت ها و جنایت هایش علیه ملت ایران و خودداری از بسیاری دیگر از خیانت ها و جنایت ها که البته در حافظه ملت ما و تاریخ ثبت و ضبط است.
  • هم چنین معظم له در دیدار با سفیران کشورهای اسلامی و مسئولان نظام در همان روز در حسینیه امام خمینی بیاناتی داشتند که قابل توجه بود مثل: وحدت ،تنها نسخه حل مشکلات جهان اسلام، تفرقه خیانت بیگانگان است، ملتهای مسلمان در مقابل صهیونیست ها مقاومت کردند، اعتراف آمریکایی ها به ایجاد و تقویت داعش، ملت سوریه و حزب الله از خود و کشورشان دفاع می کنند بنابراین تروریست نیستند و بلاخره آمریکا و مستکبران، غیر قابل اعتمادند.
  1. پیامدهای توافقنامه لوزان: پس از توافق ۱+۵ با ایران در لوزان (وین) دنیا شاهد عکس العمل ها و حرف و حدیث ها و فعالیت های جدیدی است. چند روزی پس از این توافق، شورای امنیت برای لغو تحریم ها علیه ایران جلسه گرفت و به اتفاق آراء به آن رأی داد و البته نکاتی در مورد موشک های بالستیک گنجانده اند که بنا به گفته مقامات مسئول برای ایران الزام آور نیست. متعاقب آن ،آقایان ظریف و صالحی(وزیر خارجه و مسئول انرژی اتمی) در مجلس حاضر شدند و گزارشی از روند کار به مجلسی ها ارائه دادند که در مجموع مورد استقبال قرار گرفت و روز گذشته وزیر خارجه آمریکا (کری) در کنگره حاضر شد و به اداء توضیحاتی پرداخت که البته مخالفان هم چنان بر طبل مخالفت می کوبند و مدعی اند آمریکا، ایران را از انزوا به درآورده ولی کنگره آمریکارا منزوی ساخت لذا علیه این توافق موضع گرفتند و علیه ایران شعار دادند. این پس لرزه ها هم چنان ادامه دارد. هیأتهای اقتصادی و سیاسی از آلمان، سوئیس به ایران آمدند و مذاکراتی با مقامات ما داشتند و برخی دیگر هم در راهند. ان شاء الله خیر است اما باید گفت به فرموده رهبر: مسئولان باید مراقب و مواظب باشند فریب نخورند.
  2. اوضاع و احوال نگران کننده یمن: نزدیک به ۱۲۰ روز است که نیروهای متجاوز عربستان، یمن را می کوبند و مردمش را مجروح کرده یا می کشند و سازمان های بین المللی هم، همه با هم خفقان گرفته و هیچ اعتراضی نمی کنند و جلو این تجاوزها را نمی گیرند. درواقع عربستان با دریافت چراغ سبز آمریکا به این جنایت ادامه می دهد و اخیراً هم بحث و گفتگو برسر تصرف عدن و در اختیار گرفتن فرودگاه آن جاست که می خواهند تحویل منصور هادی رئیس جمهور فراری بدهند تا توطئه شان به ثمر بنشیند یا تجزیه یمن صورت قطعی پیدا کند. در هر حال مردم یمن به دور از غذا و دارو همچنان در اوج غربت مشغول دفاع از کشورشان هستند و مقاومت می کنند.

در عراق هم درگیری ها به شدت ادامه دارد و در سوریه هم جنگ متوقف نشده است و اخیراً دامنه نا امنی ها در ترکیه (حامی اصلی تروریست ها) کشیده شده است که زنگ خطر را در بیخ گوش مسئولان ترک به صدا درآورده است و دیر یا زود دیگر حامیان آنها هم دچار این ناامنی خواهند شد. اخیراً در عربستان هم تحرکات داعشی ها دیده شده است. اینها خطرناک تر از همه گروهی هستند. گفته اند اگر دسترسی پیدا کنیم به مکه، کعبه را که بت خانه شده است تخریب می کنیم.

  1. تذکرات پایانی

الف- پنجم مرداد سالروز عملیات مرصاد علیه منافقان را گرامی می داریم. آنها که پس از قبول قطعنامه توسط ایران در ۲۷/۴/۶۷ احساس می کردند ایران در موضع ضعف قرار گرفته عملیات فروغ جاویدان برای فتح تهران را کلید زدند که با نیروهای الیه ایران مواجه شدند و تعداد زیادی از آنها کشته و مجروح و اسیر شدند و بقیه هم پا به فرار گذاشتند و این عملیات مرصاد(کمینگاه) در تاریخ ماندگار شد.

ب- ششم مرداد روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای است. این روز را نیز گرامی داشته و به مسئولان آن خسته نباشید می گوئیم و از قول آنها به جوانان جویای کا عرض می کنیم که این تشکیلات در شهرستان آمادگی آموزش مهارتهای مختلف را دارد و از مهارت آموزان استقبال می کند. بسیار بجاست اگر جوانان به این مرکز هدایت شوند و با حرفه ای آشنا شوند و مهارتی کسب کنند.

ج- عمل زشت و نکوهیده وهابیان را در تخریب قبور ائمه معصومین(ع) و تعداد زیادی از قبور متبرکه در قبرستان بقیع را محکوم می کنیم و انتظار داریم دیگر مسلمانان هم آن را محکوم کنند چون نوعی بی حرمتی به صاحبان این قبور است. آری روز ۸ شوال یادآور حرمت شکنی آل سعود در ۸۲سال پیش است که در مدینه اتفاق افتاد.

د- تشکر و قدردانی از مردم فهیم شهر داریم که به پیشنهاد ها توجه می کنند و درصدد همراهی با دلسوزان هستند از جمله: جلسات ختم اموات را که صبح ها برگزار شد هم اکنون در عصرها برگزار می کنند و باعث می شوند تا اداری های محترم با طیب خاطر و آرامش وجدان در این جلسات شرکت کنند چرا که در جلسات صبح حتماً از کار بیکار می شدند و ارباب رجوع در ادارات باید منتظر رفت و برگشت مسئولان به عزا بایستند و این خود هم موجب نارضایتی مردم است و هم به گردن گرفتن مسئولیت اتلاف وقت اداری. انتظار داریم رفته رفته پلاکارد نویسی هم حذف شود و جایش را به تفت بدهد و هزینه های آن صرف نیازمندان یا مکانهای خیریه برسد.

از حضور همگان در جمع بزرگ روز عید فطر و امروز تشکر و قدردانی ویژه داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*