خطبه ۲۶ تیرماه ۹۴

29148393216570919359

 

خطبه اول

قرآن

« و لقد اتینا موسی و هارون الفرقان و ضیاء و ذکراً للمتّقین_ الّذین یخشون ربّهم بالغیب و هم من السّاعه مشفقون»(انبیاء/۴۹-۴۸)

و در حقیقت به موسی و هارون فرقان دادیم و{کتابشان}برای پرهیزگاران روشنائی و اندرزی است. واین {کتاب} که آن را نازل کرده ایم – پندی خجسته است. ایا باز هم آن را انکار می کنید؟

 • o رهبران برجسته که کار هدایت را بر عهده دارند باید از فرقان – وسیله جداسازی حق از باطل – و روشنی برخوردار باشند و نیز آنچه باعث یادآوری متقین است.
 • o هرچند هدف آنان هدایت و تذکر همگانی است ولی تنها پرهیزکاران هستند که بهره مند می شوند.
 • o دو مشخصه برای افراد با تقوا در این آیه الف- خشیت نهانی از پروردگار  ب- خوف از قیامت.

آثار تقوا

پس از آشنایی اجمالی با ویژگی های پرهیزکاران از نگاه قرآن اینک نوبت به بررسی آثار تقوا در زندگی می رسد که به طور خلاصه مورد بررسی قرار می دهیم:

۱-                   روشن بینی و قوه تشخیص حق از باطل: ان تتّقوا الله یجعل لکم فرقاناً- انفال/۲۹- اگر پرهیزگاری پیشه کنید خداوند برای شما وسیله جدایی حق از باطل قرار می دهد.

فرقان به چیزی گفته می شود که فرق گذارنده است. با کسب تقوا می توان به این حالت دست یافت. یکی از لغزشگاههای بزرگ برای افراد، خلط میان حق و باطل است. اگر کسی اهل تقوا به معنای واقعی بود از این لغزش به دور خواهد بود. برای شاهد مثال می توان از کسانی یاد کرد که در عصر امامان(ع) دچار تردید می شدند و در جانبداری امامان به شک می افتادند و لذا جانب دشمنان آنان را می گرفتند مثل جریان سقیفه، جنگ جمل، صفین و نهروان. در جنگ نهروان علی (ع) شخصی را به یکی از یارانش نشان داد که شب قبل قرآن می خواند و این یار علی را تحت تأثیر قرار داده بود و حالا در میان صف کشتگان خوارج جای دارد و این بی بصیرتی از عدم تقوا ناشی می شود.

۲-                   نزول و گسترش برکات: و لو انّ اهل القری امنوا و اتّقوا لفتحنا علیهم برکات من السّماء و الارض-اعراف/۱۹- اگر مردمی که در شهرها و آبادانی ها زندگی می کنند ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند برکات آسمان و زمین را بر آنها می گشائیم. نقطه مقابل آن هم صحیح است، یعنی اگر بی تقوایی و بی ایمانی رواج یابد برکات زمینی و آسمانی بر مردم کاهش می یابد و بر عکس ،مشکلات آنان افزون خواهد شد. در بسیاری از مواقع نیامدن باران، کم شدن برکتهای خداوندی، معلول همین مسائل است، یعنی کم شدن تقوا و گسترش گناهان.

۳-                   ایمنی از مکر دشمنان: و ان تصبروا و تتّقوا لا یضرّکم کیدهم شیئاً- آل عمران/۱۲۰- اگر صبر و تقوا پیشه کنید مکر دشمنان به شما آسیبی نخواهد رسانید. در این آیه از صبر و تقوا به عنوان دو عامل امنیت و مصونیت از مکر دشمن یاد شده است. اگر هر یک از این دو نباشد و یا هیچ یک از آنها، آدمی سخت دچار مشکل و ناامنی خواهد شد و یقیناً آسیب پذیر. نمونه تاریخی این حقیقت، استقامت و پیروزی مسلمانان در صدر اسلام می تواند باشد.

۴-                   پذیرش اعمال: انما یتقّبل الله من المتّقین- مائده/۲۷- منحصراً خداوند اعمال پرهیزگاران را می پذیرد.

این بخش از آیه که در جریان دو فرزند آدم(هابیل و قابیل) نازل شده است و بیانگر یک حقیقت مهمی است و آن اینکه علت پذیرفته شدن قربانی هابیل این بود که اهل تقوا بود و این به ما درس بزرگی می دهد و ملاکی کلی برای همگان عطا می کند.

آری ارزش اعمال به اخلاص است و اخلاص هم از شخصی متقی صادر می شود و همین باعث قبولی اعمال می گردد اگر عملی پذیرفته نشد نه تنها به انسان بال نمی دهد که وبال خواهد بود!!!

عملی مقبول است که انسان را شایسته دریافت عطایای پروردگار می کند پس بکوشیم تا اهل تقوا باشیم و عملمان مقبول درگاه خداوند باشد که در غیر این صورت خاسر و زیانکار خواهیم بود.

خطبه دوم

حدیث

عن ابی عبدالله(ع): قال ان رجلاً اتی النبی(ص) فقال له: یا رسول الله اوصنی؟ فقال له: فهل انت مستوص ان انا اوصیتگ؟ حتی قال له ذالک ثلاثا وفی کلها یقول الرجل نعم یا رسول الله(ص): فقال له رسول الله(ص): فانی اوصیتک اذا انت هممت بامر فتدبّر عاقبته فان یک رشداً فامضه و ان یک غیاًّ فانته عنه.(وسائل۱۱/۲۲۳)

امام صادق (ع) فرمودند مردی خدمت پیامبر(ص) رسید و از ایشان خواست که اورا موعظه کند آن حضرت سه بار فرمودند اگر بگویم می پذیری عرض کرد اری . فرمود من به تو سفارش می کنم هر گاه تصمیم به کاری گرفتی در عاقبت آن فکر کن اگر دیدی در آن رشد هست آن را ادامه بده و اجرائی کن، اگر نه دست نگهدار.

 • سؤال و جواب شیوه ای پسندیده بوده و هست. گاهی برای توجه بیشتر معصومین سؤالات ویژه ای مطرح می کرده اند.
 • نحوه برخورد، نشان از اهمیت موضوع دارد، یعنی عاقبت نگری و دوراندیشی.

مناسبت ها

 1. تثبیت فن آوری هسته ای پس از ۱۲ سال مذاکره و استقامت:

سرانجام پس از ۱۲ سال مذاکره و ایستادگی ملت؛ تحت رهبری حضرت آیه الله خامنه ای گروه۱+۵ پذیرفت که ایران نیز جزء کشورهای دارنده فناوری هسته ای باشد و رسماً در ۲۳/۴/۹۴(۲۷ رمضان ۱۴۳۶) با انتشار اعلامیه ای و توافق بر سر بیانیه ای این مطلب اعلان گردید و همه گروههای مذاکره با ایران و از جمله خود ایران به یک رضایت نسبی دست یافتند که ما ضمن تبریک و عرض خسته نباشید به تیم مذاکره کننده به تعبیر آقا( غیور، شجاع، متدین و امین) به چند نکته اشاره می کنیم:

الف- محصول این توافق ،نتیجه زحمات همه تیم های مذاکره از دولت های قبل و فعلی است و همه سر تیم ها از جمله دکتر روحانی، دکتر لاریجانی و دکتر جلیلی و دکتر ظریف نقش داشته اند که بدون تردید اگر حمایت ها و هدایت ها و رصد کردنهای مقام معظم رهبری نبود معلوم نبود که این نتیجه را امروز می داشتیم و در این میان تلاش دولت یازدهم و شخص ریاست جهوری و وحدت و انسجام ملت هم نقشی اساسی داشت و باید به همه آنها خداقوت گفت و به پیروز این میدان( ملت بزرگ ایران) این پیروزی را نیز تبریک گفت و به روح بلند شهیدان و به ویژه شهدای هسته ای درود و سلام و صلوات فرستاد.

ب- یادمان باشد که گروههای زیادی خواه تا چند سال پیش حاضر نبودند حتی سه چهار سانتریفیوژ داشته باشیم و می خواستند تمام پیچ و مهره های صنعت هسته ای ما را باز کنند و همواره تهدید به انهدام و بمباران تأسیسات ما می کردند و با وضع قطعنامه های ظالمانه ملت ما را تحریم بانکی، پولی، بازرگانی و صدور نفت و … کرده بودند ولی حالا حاضر شده اند البته با ایجاد محدودیت هایی ،حقوق ما را به رسمیت بشناسند.

ج- اکنون که این بیانیه توافق انتشار یافته و قرار است عملیاتی شود همانگونه که مقام رهبری در پاسخ به نامه دکتر روحانی اعلان فرمودند: باید مسئولان محترم مواظب عهد شکنی دولت ها و به ویژه آمریکا باشند که ممکن است با بهانه هایی از اجرایی شدن ان توافق جلوگیری کنند.

د- باید دولت و ملت انسجام و وحدت خود را حفظ کنند و اجازه ندهند دشمن سوء استفاده کند تا ان شاء الله پس از رفع تحریم ها، ملت ما شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی باشد و امیدوارتر از قبل به رشد و پیشرفت ادامه دهد.

ه- تقریباً همه دنیا از این توافق خشنود است به جز رژیم صهیونیستی و لابی های او در کشورهای مختلف مخصوصاً در آمریکا که از هسته ای شدن ایران ناراحتند که باید به قول شهید بهشتی گفت: اسرائیل از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

 1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: در هفته ای گذشت دانشجویان و سپس هیأت دولت، خدمت ایشان رسیدند و مثل همیشه رهنمودهایی به آنان داشتند از جمله به دانشجویان که دیدارشان حدود ۴ساعت به طول انجامید فرمودند:
 • استکبار ستیزی از مبانی انقلاب است و هرگز از آن دست نخواهیم کشید که مصداق آن آمریکاست.
 • از عناصر نامطمئن در دانشگاه پرهیز شود و از اساتید ارزشی استفاده گردد.
 • دانشگاه به بهانه شاد شدن دانشجویان نباید محل برگزاری کنسرت مختلط باشد.
 • و به خانواده ها در مورد آسان گیری ازدواج فرزندانشان توصیه هایی را داشتند.
 • و ضمن گوش دادن به سؤالات و خواست های دانشجویان رهنمودهایی دیگری هم داشتند.

همچنین در جمع دولتمردان با خواندن بخشی از نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر، به آنان توصیه کردند تقوای الهی، گرفتن مالیات و به کار گیری آن برای مردم و عمران و آبادنی کشور را همواره مورد توجه قرار بدهند و در کنترل نقش خویش بکوشند. در پایان این دیدار از زحمات و خدمات تیم مذاکره هسته ای تقدیر و تشکر کردند.

 1. سالروز تأسیس شورای نگهبان: ۲۶تیرماه سال ۵۹ با حکم انتصاب ۶تن از فقها توسط امام راحل، این شورا رسماً کار خود را آغاز کرد. رسالت اصلی آن ۱- تطبیق مصوبات مجلس با اسلام و قانون اساسی است. ۲- بررسی وضعیت کاندیداهای ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، مجلس و شورای اسلامی و تأیید صلاحیت و یا رد آنها است. ۳- نظارت بر اجرای انتخابات به جز انتخابات شوراها و تأیید و ابطال آن است که این نظارت استصوابی است نه استطلاعی. یعنی می بینند و نظر می دهد و اعمال می کند نه اینکه صرفاً فقط بخواهد مطلع بشود و دیگر هیچ.

در گذشته در حدود چندتن از فقها به عنوان اسلام شناس در مشروطه پیش بینی شده بود که در دوره هایی هم بر مصوبات مجلس نظارت داشت که البته بعداً برداشته شد و تقریباً در تمامی کشورها یک چنین شورایی که بسیار به شورای نگهبان شبیه است وجود دارد. البته شورای نگهبان متشکل از ۱۲ نفر است ۶ نفر فقیه که رهبر انتخاب می کند و ۶نفر حقوقدان که قوه قضائیه آنها را به مجلس پیشنهاد می دهد و مجلس به آنها رأی می دهد. وجود و حضور چنین نهادی هرگز نباید تضعیف یا مورد مخالفت واقع شود به قول رهبر: شورای نگهبان نبض نظام اسلامی است.

 1. تذکرات پایانی

الف- انزجار خود را از تجاوزات بی رحمانه و مورد حمایت آمریکا و سکوت مجامع بین المللی در خصوص یمن را اعلام و محکوم می کنیم و از خداوند می خواهیم ملت بی پناه یمن را پیروز گرداند.

ب- روز و هفته بهزیستی و تأمین اجتماعی( ۲۵تیر) را گرامی داشته و برای همه کسانی که تلاش می کنند تا درد و رنج محرومین کاهش پیدا کند و مردم زندگی بهتری داشته باشند و در پرتو بیمه احساس امنیت بیشتری بکنند آرزوی توفیق و سلامتی داریم و از تلاش و کوشش کارکنان و مسئول تأمین اجتماعی شهرستان که با جدیت و فعالیت توانسته اند این شعبه را حائز رتبه ششم کشوری کنند و از درجه ۴ به درجه    ۳ ارتقاء دهند تشکر می کنیم.

ج- نماز عید فطر ان شاء الله در مصلای جدید برگزار خواهد شد. از عموم مر مراسم معنوی امسال و نیز از روحانیون و از مسئولان صمیمانه سپاسگزاری می نمائیم و التماس دعا داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*