خطبه ۱۹ تیرماه ۹۴

29148393216570919359

خطبه اول

قرآن

« و اعبدواالله و لا تشرکوا به شیئاً و بالوالدین احساناً و بذی القربی و الیتامی و المساکین و الجار ذی القربی و الجار الجنب و الصّاحب بالجنب و ابن السّبیل و ما ملکت ایمانکم انّ الله لا یحبّ من کان مختالاً فخوراً»(النّسا۳۶)

و خدا را بپرستید،و چیزی را با او شریک مگردانید؛و به پدر و مادر احسان کنید؛و در باره خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و همسایه خویش و همسایه بیگانه و همنشین و در راه مانده و بردگان خود (نیکی کنید)،که خدا کسی را که متکّبر و فخر فروش است دوست نمی دارد .

 • توصیه به چند چیز: عبادت خدا، پرهیز از شرک به او، احسان به والدین، نیکی به خویشاوند، نیکی به همسایگان دور و نزدیک، کمک به در راه مانده و افراد زیر دست(مملوک و برده).
 • انسانهای متکبر و فخرفروش زیر بار این مسائل نمی روند و محبوب خدا نیستند.
 • بدیهی است کسانی که توصه های یاد شده را عملیاتی سازند می توانند از جمله پرهیزکاران باشند که بی تردید محبوب خدا هستند.

لازم به ذکر است مطالب خطبه اول در تاریخ ۵-۴-۹۴ در سایت بار گذاری شده است.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع) فی وصیته للحسن و الحسین(ع): اوصیکما بتقوی الله و الا تبغیاالدنیا و ان بغتکما و لا تأسفا علی شیء منها زویً عنکما و قولا بالحق و اعملاً للاجر و کونا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً…(نهج البلاغه نامه ۴۷)

این وصیت جزء آخرین سخنان حضرت است لذا از اهمیت خاصی برخوردارمی باشد. توصیه به تقوا، بی اعتنایی به دنیا، حق گویی، عمل برای اجر کردن، دشمن ستمگر و یاور مظلوم بودن.

مناسبت ها

 1. روز جهانی قدس: این روز به یاد ماندنی و جهانی، یکی از یادگارهای بزرگ معمار انقلاب اسلامی امام خمینی است. ایشان که از سالهای ۴۲ به بعد مخالفت خود را با اسرائیل و حامی او، (آمریکا) اعلان کرده بود، پس از پیروزی انقلاب در سال ۵۷ سفارت اسرائیل را برای همیشه بست و سفارت فلسطین را در تهران بازگشایی کرد. در ۱۳ رمضان سال ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ مرداد سال ۵۸ طی پیامی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلان فرمود و از همه مسلمانان خواست تا همگان در راهپیمایی این روز به یاد ماندنی شرکت کرده و فریاد نابودی اسرائیل و حمایت از مظلومان فلسطینی را سر دهند. همه ما شاهد هستیم که امروز، روز قدس در سراسر جهان گرامی داشته می شود و این خود باعث خشم صهیونیست ها و حامیانشان شده است چرا که همواره حضور مردم در این راهپیمایی عظیم یادآور ظلم و ستم اسرائیلی های غاصب و مظلومیت فلسطینی هاست که در تضعیف روحیه استکباری و تقویت روحیه مستضعفان فلسطین بسیار مؤثر بوده و خواهد بود.

نگاهی به تاریخچه مختصر فلسطین: بیش ازهفت هزار سال قبل از میلاد، قبایل عرب کنعانی از شبه جزیره عرب، به این منطقه آمدند و ساکن شدند. در حدود ۱۹۰۰سال ق.م. حضرت ابراهیم با برادرزاده اش لوط به این سرزمین آمد و به دعوت مردم به توحید پرداخت .رفته رفته برخی دامدارهای یهودی با اجازه صاحبان این دیار وارد آنجا شدند که با افزایش نفرات آنها با میزبانها درگیر، و بر پاره ای از مناطق و اماکن مقدس چیره شدند. آنجا محل عروج پیامبر اسلام در سال دهم بعثت به معراج نیز هست و قبله اول مسلمانان نیز به شمار می رود.

پیش از جنگ جهانی اول، انگلیس که قصد تسلط بر کانال سوئز را داشت مصر را اشغال کرد و یهودیان را ترغیب نمود تا حق بازگشت برای خود را نسبت به کوه صهیون مطرح کنند. از اینرو از تئودور هرتزل خبرنگار یهودی تبار اتریشی خواست  از یهودیان عالم دعوت کند تا نخستین کنگره صهیونیستی را در شهر بال سوئیس در ۱۸۹۷ برگزار کنند. پس از جنگ جهانی اول درسال۱۹۴۷ با موافقت فرانسه، آمریکا و برخی دیگر از غربی ها اعلامیه ای صادر کرد که به بیانیه بالفور معروف شد تا دولت یهودی در فلسطین شکل گیرد. کوچ یهودیان در فلسطین آغاز شد و ایستادگی مسلمانان هم در فلسطین شکل گرفت و قیام های ۱۹۲۰، ۱۹۲۳، ۱۹۲۹ معروف به براق بوجود آمد که انگلیسی ها هزاران تن را کشتند یا به زندان انداختند و آنها را سرکوب کردند بالاخره در سال ۱۹۴۷ از طریق سازمان ملل قطعنامه تقسیم فلسطین را صادر کردند و در سال ۱۹۴۸ انگلیس از فلسطین خارج شد و توسط بن گوریون صهیونیستی، کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸( شصت و هفت سال پیش) اعلان موجودیت کرد.

از آن تاریخ تا به حال مبارزه و درگیری در قالب دولت های عرب آغاز شده که همه به شکست انجامید. اما حرکت های چریکی پیوسته در مبارزه بوده و هستند.

اسرائیل در ۱۹۶۷ جنگی علیه سوریه و مصر به راه انداخت و بخشی از سینا و جولان را اشغال کرد. خیانت سادات در کمپ دیوید شکل گرفت و مصر از رویارویی عقب نشست .امّا طولی نکشید که انقلاب اسلامی تازه پیروز شده به عنوان حامی مقتدر فلسطین مظلوم ظاهر شد و پرچم مبارزه علیه صهیونست ها را بر دوش کشید که پیروزی مردم غزه در ۳ جنگ نابرابر و حزب الله لبنان در رویارویی با صهیونیها را به دنبال داشت. هم چنین رسوایی اعراب ترسو و خائن را در پی داشت و امروز هم رسوا کننده گروه تفرقه افکن مثل داعش می باشد. و عربستان که مسلمان کشی می کند اما حاضر به مبارزه با اسرائیل نبوده و نیست.

 1. روز عفاف و حجاب: بنا به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی کشور، روز ۲۱ تیرماه که روز حمله مأموران رضاشاه به مسجد گوهرشاد مشهد بود و به کشته و مجروح شدن صدها تن انجامید به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شد. این اتفاق در مخالفت با فرمان رضاخان مبنی بر کشف یا حذف حجاب صورت گرفت. جمع زیادی از مردم از طبقات مختلف در اعتراض به این امر استعماری در مسجد تجمع کرده بودند که با یورش نیروهای سرکوبگر مواجه شدند. رضاخان که در تنها سفر خارجی اش به ترکیه با کار آتاتورک آشنا شده و خوشش آمده بود مبارزه با حجاب را آغاز کرد و رسماً در ۱۷ دی ۱۳۱۴ در جشن فارغ التحصیلی دانشسرای مقدماتی دختران با حضور خود و همسر و دختران بی حجابش این پروژه را کلید زد که هنوز هم آثارش به چشم می خورد.

جامعه دختران و زنان ما توجه کنند که حجاب یک فرمان الهی است و حافظ عفت و عصمت زنان و پاکی مردان است و هرگز نباید دستخوش و بازیچه عده ای شود و با آن علناً و عملاً مخالفت گردد که قطعاً همه افراد جامعه، زیان  خواهند دید.

 1. حماسه همبستگی ملی در دفاع از ارکان نظام به ویژه ولایت فقیه: به تعبیر مقام معظم رهبری، دشمن خیال می کرد با رحلت امام، همه چیز تمام می شود اما وقتی حضور گسترده مردم را در تشییع جنازه ایشان دید، رفته رفته مأیوس شد و به برنامه ریزی علیه انقلاب پرداخت که ده سال بعد نتیجه داد و خود را در ۱۸ تیر سال ۷۸ نشان داد. چند روزی با غوغاسالاری و شکستن و آتش زدن بعضی از مراکز عمومی و خصوصی به ایجاد ناامنی پرداخت و خود را مهیا برای شکست انقلاب می کرد که ملت به صحنه آمد و در ۲۳تیر ۷۸ با خلق حماسه ای ماندگار به دفاع از ارکان اصلی انقلاب به ویژه ولایت فقیه پرداخت و دشمن را مأیوس ساخت. برای چندمین بار که دشمن مأیوس شد برنامه ریزی کرد تا ده سال بعد، سال ۸۸ نتیجه بگیرد که آن فتنه هم در نطفه خفه شد. این نشان می دهد به قول حضرت آقا: هر وقت کار به دست مردم داده شد آنها سنگ تمام گذاشتند و هرگاه خواستند مردم را کنار بزنند آن وقت ضربه خورده و خواهند خورد. ما این روز را و روز ۱۹ تیر ۵۹ را که قرار بود کودتاگران عملیاتی داشته باشند و شکست خوردند را گرامی می داریم.
 2. و باز هم مذاکرات ایران با ۱+۵: این مذاکرات بی سابقه در تاریخ و ماراتن نفس گیر به پایان خود نزدیک شده است ما امیدواریم همانگونه که رهبری فرموده اند به یک توافق خوب منتهی شود که حقوق هسته ای و دستاوردهای آن برای ملت و کشورمان محفوظ بماند و بهانه های تحریم، تحقیر و تهدید از دست دشمن گرفته شود. حضور مقتدرانه تیم مذاکره کننده که بارها مورد تشویق مقام رهبری قرار گرفته و تأیید شده اند در برابر کل دنیا در حال ایستادگی هستند. آمریکایی که خود را کدخدای جهان می خواند و دستورهایش را در قالب پیام ها و یا با حضور در فرودگاههای کشورهایی مثل مصر و عربستان و … دیکته می کند و بر می گردد تا چه اندازه اصرار دارد که با ایران مذاکره کند، این خود نشان اقتدار معنوی ایران است. در هر حال ما امیدواریم به نتایج مثبتی دست یابیم اگر چنین هم نشد دنیا به پایان نمی رسد باید رهنمود حضرت آقا را در اقتصاد مقاومتی به کار بست و به کار خود پرداخت. در هر صورت دنیا فهمید که ایران اهل گفتگو و منطق است و در صدد بمب اتم نیست. خالصانه هم جلو آمد و این دیگران بودند که مانع تحقق یک توافق خوب و عادلانه و منصفانه شدند.

تذکرات پایانی

 • جنایات بی رحمانه و مورد حمایت آمریکا و کشورهای غربی که هم اکنون توسط آل سعود در یمن در جریان است کمتر از جنایت صهیونیست ها در غزه نیست که اخیراً شورای حقوق بشر سازمان ملل از آن جنایات به عنوان جنایات جنگی یاد کرده که سران جنایتکار اسرائیل را می تواند به پای میز مذاکره بنشاند. اینها هم مثل آنان، زن و کودک می کشند، زیر ساخت ها را ویران می کنند، بازار و مدرسه و بیمارستان را می کویند، مردم را در محاصره دارویی و غذایی قرار می دهند ما به شدت این اقدام نفرت انگیز را محکوم می کنیم و از بی اعتنایی سازمانهای باصطلاح حقوق بشر و جهانی نگران و گله مندیم. امیدواریم این جنگ نابرابر هم به نفع مردم یمن خاتمه پیدا کند.
 • ان شاء الله نماز عید فطر(در جمعه یا شنبه) که عید اعلان شد در مصلای جدید خوانده خواهد شد.
 • تشکر و قدردانی می کنیم از حضور همه روزه داران و راهپیمایان گرامی همگام با مردم ۷۷۰ شهر کشور و نیزهمه مردم دنیا و همچنین حضور در مساجد و مراسم احیاء.
 • ان شاء الله موفق و مؤید و سالم و سربلند باشید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*