خطبه ۱۲ تیرماه ۹۴

امام جمعه

دهشیری

 

خطبه اول

قرآن

« و نضع الموازین القسط لیوم القیامه فلا تظلم نفس شیئاً و ان کان مثقال حبّه من خردل اتینا بها و کفی بنا حاسبین» (انبیاء/۴۷)

 و ترازو های داد را در روز رستاخیز می نهیم،پس هیچ کس در چیزی ستم نمی بیند ، و اگر عمل هموزن دانه خردلی باشد آن را می آوریم و کافی است که ما حسابرس باشیم.

۱-              امروز روز عمل است و حسابی در کار نیست و فردا روز حساب است و عملی وجود ندارد.

۲-              در قیامت بر اساس ترازوی عدل، کارهای مردم سنجیده می شود و به هیچ کس هیچ ستمی نمی شود.

۳-              به قدری حساب دقیق است که تمامی کارهای نیک و بد مورد محاسبه قرار می گیرد اگر چه به اندازه خردل باشد.

۴-              و این برای آن است که خداند حسابگر است. با توجه به این نکات است که باید هر کسی در همین دنیا به حساب خود برسد( حاسبوا قبل ان تحاسبوا و زنوا انفسکم قبل ان توزنوا) و این یکی از ویژگی های پرهیزکاران است.

گفتنی است متن خطبه اول ، در نوبت قبل نوشته و عرضه شده است.علاقه مندان می توانند به سایت مراجعه فرمایند.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): … اوصیکما و جمیع ولدی و اهلی و من بلغه کتابی بتقوی الله و نظم امرکم و صلاح ذات بینکم….. الله الله فی القرآن، الله الله فی الصلاه، الله الله فی بیت ربکم…. الله الله فی الجهاد باموالکم و انفسکم و السنتکم فی سبیل الله و علیکم بالتواصل و التباذل و ایاکم و التدابر و التقاطع لا تترکوا الامر بالمعروف و النهی عن المنکر فیولی علیکم شرارکم ثم تدعون فلا یستجاب لکم.(نهج/کتاب۴۷)

شما حسن و حسین و همه فرزندانم را وهمه کسانی که این نامه به آنها می رسد به تقوای الهی و رعایت نظم در امور و اصلاح در بین خودتان توصه می کنم …خدا را خدارا در مورد قرآن در نظر آورید …خدا را خدارا در مور نماز …خدا را خدا را در مورد کعبه …خدا را خدارا در مورد جهاد با مال و جان و زبانتان در راه خدا در نظر بکیرید …

آنچه در این فراز ها قابا توجه است این است که اگر این موارد عملیاتی بشود ما از جامعه ای برخوردار خواهیم شد که به معنای واقعی، اسلامی، قرآنی و علوی می باشد.

مناسبتها

  1. شب قدر، شب سرنوشت و نزول قرآن:

بنا به فرموده قرآن کریم، شبی به عظمت و بهتری شب قدر وجود ندارد- لیله القدر خیر من الف شهر- در این شب با عظمت بود که قرآن نازل شد(شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن- انا انزلناه فی لیله مبارکه). از سوی دیگر سرنوشت انسانها در این شب تعیین می شود پس باید آنرا احیاء گرفت و از خداوند آمرزش خواهی کرد و بهترین ها را طلب نمود. در این که شب قدر کدام است ۲۱،۱۹ یا ۲۳ مشخص نیست. در یک نقلی آمده است شب نوزدهم شب تقدیر است و شب ۲۱ شب ابرام(محکم شدن سرنوشت) و شب ۲۳ شب امضاء است. پس هر ۳ شب را باید قدر دانست و با مراسم دعا و استغفار و نماز و قرآن سر گرفتن گذراند و مبادا که به غفلت بگذرانیم آنرا. “آری شب قدر است اگر قدر بدانیم.” استغفار و آمرزش خواهی، دعا خواندن، قرآن تلاوت کردن، نماز خواندن و رفع مشکلات را طلب کردن، بخشی از وظایف ما در این شب مهم قدر خواهد بود.

  1. شهادت مظلومانه حضرت علی(ع):

در یک تقسیم بندی، زندگی آن حضرت به۳بخش تقسیم می گردد. الف- قبل از بعثت  ب- از بعثت تا وفات آن حضرت  ج- بعد از رحلت پیامبر. در بخش اول می توان گفت که حضرت علی(ع) در خانه پیامبر، نشو و نما داشت و پیوسته همراه و ملازم با او در سفر و حضر بود و از او مطالب بسیاری آموخت. در نقلی آمده است: انا ادیب الله و علیّ ادیبی- من پرورش یافته خدا هستم و علی تربیت شده من است.

در بخش دوم علی را می بینیم که اول مؤمن به پیامبر است و تسلیم فرمان اوست و در همان سالهای نخستین بعثت به عنوان وصی و جانشین برگزیده شد و در تمامی برنامه ها همراه و یاور پیامبر بود و مدافع سرسخت نبی اکرم به شمار می رفت. بنا به گفته خودش پیامبر به من هزار باب علم آموخت که از هر بابی هزار باب گشوده شد. عظمت و بزرگی و در عین حال تواضع ایشان در این دوران برای همگان مشخص و هویدا است و در بخش سوم که۵سال آخر عمر ایشان است و دوران زمامداری او پس از ۲۵ سال سکوت آغاز گشته ۳جنگ بزرگ(جمل،صفین و نهروان) را بر او تحمیل کردند و اصحاب جمل(ناکثین) و یاران صفین(قاسطین) و مردم خشک مقدس و نادان(مارقین) بر روی علی شمشیر کشیدند و سرانجام توسط ابن ملجم مرادی خارجی به شهادت رسید. پیامبر به او فرمود: لایحبک الا مومن و لا یبغضک الا منافق:آنکه تورا دوست دارد مومن و آنکه با تو دشمنی بورزد منافق است .

  1. ادامه مذاکرات هسته ای در وقت اضافی:

در حدود ۱۲سال است که جدال و پیکار مستکبران به سرکردگی آمریکا با ایران بر سر موضوع هسته ای آغاز شده و نزدیک به ۲سال است که گفتگوی۱+۵ با ایران در جریان است و قرار بود ۱۰ تیرماه به پایان برسد که توافق کردند تا ۱۶ تیرماه ادامه یابد. آنچه در این میان می توان گفت این است که مستکبران نمی خواهند ایران اسلامی را به عنوان یک کشور موفق در صنعت هسته ای به صورت الگو برای دیگر کشورها درآید و لذا مرتب بهانه جویی و تلاش می کنند تا تلاش ایران به جایی نرسد. از تحریم های ظالمانه به قول خودشان فلج کننده گرفته تا خط و نشان کشیدن های نظامی و از گزینه های مختلف روی میز وزیرمیز  سخن گفتن و الان هم مرتب تهدید، تحقیر و تحریم را به رخ می کشند اما از این طرف ،این مقام رهبری است که خط و جهت می دهد و توطئه های آنان را نقش برآب می کند و بالاخره خطوط قرمزها را مشخص کرده و خواسته است تا مذاکرات، منصفانه و عادلانه به سرانجام برسد و ما امیدواریم در این روزهای باقیمانده روند آنگونه باشد که رهبر معظم انقلاب فرموده و ترسیم کرده اند و آژانس هم از تحت تأثیر بودن خارج شود و قرص و محکم حرف خود را بزند و به سخن بی پایه منافقین و توصیه آمریکا گوش نکند که البته نمی تواند مستقل و عادل باشد!!! همانگونه که رهبری فرمودند.

  1. هفته حقوق بشر آمریکائی:

بنا به فرموده رهبر انقلاب به قول یکی از دوستان، خوب است از ۵تا۱۲ تیرماه هفته حقوق بشر از نوع آمریکایی اعلان شود چرا که در این هفته بود که مردی بزرگ مثل شهید صدوقی را به شهادت رساندند. این ترور توسط عوامل نفاق شکل گرفت که آنروز به فرمان آمریکا بودند و امروز در آغوش آن هستند و بمباران شیمیایی سردشت را داشتیم که توسط صدام انجام گرفت. همانکه با تشجیع آمریکا و همپیمانانش جنگ را آغاز کرد و ادامه داد و بمب شیمیایی را به او دادند و او هم به کار گرفت و در ۱۲ تیرماه ۶۷ هواپیمای مسافربری ایران با ۲۹۰ سرنشین هدف قرار دادند که در ابتدا گفتند کار ما نبوده بعداً گفتند ما جت جنگی را زدیم و در آخر که فیلم گرفته شد و جنازه ها نشان داده شد گفتند اشتباه شده است و در نهایت به فرمانده ناو ویننس، مدال شجاعت دادند. این ها برخی از جنایات آمریکاست. به قول مقام معظم رهبری هرکسی تلاش نماید تا چهره این جنایتکار را بزک بکند و عالی و مترقی نشانش بدهد در جنایت آمریکا شریک است. الان هم با سکوت و حمایت همه جانبه از عربستان که در یمن و بحرین جنایت می کند در ریختن خون مسلمانان شریک است و قابل نفرین و مرگ.

تذکرات پایانی

الف- ادامه جنایت آفرینی داعشی ها در مکانهای مختلف و در سه قاره مثل آنچه در مسجد امام صادق(ع) کویت انجام دادند و دهها نمازگزار شیعه را به خاک و خون کشیدند و در تونس صدها نفر را کشته و مجروح کردند و در مصر عملیات کردند و در فرانسه هم دست به جنایاتی زدند رفته رفته دارد برای یک عده ای زنگ خطر را به صدا درمی آورد و آنها را متوجه می کند که بد ماری را در آستین خود پرورش داده اند. الان به تحلیل ها و حقانیت موضع جمهوری اسلامی پی می برند که فریاد می زد آتشی که برافروخته اید به زودی دامن همه تان را می سوزاند. ما امیدواریم همه مسلمانان و آزادگان به خود آیند و با این جرثومه فساد که آبروی اسلام را برده و می برد به مبارزه واقعی برخیزند.

ب- هفته ای که گذشت هفته صرفه جویی در مصرف آب بود که مسئولان توصیه می کنند کمبود آب را جدی بگیرید و با درست مصرف کردن دچار مشکل نشویم.

ج- هفته آینده روز قدس اعلان شده است. با حضور حماسی و پررنگ خود به حمایت از مظلومان فلسطین و به دفاع از اولین قبله مسلمانان بر می خیزیم و ان شاء الله پرشور تر از همیشه در صحنه حضور خواهیم پیدا کرد.

از همه شرکت کنندگان تقدیر و تشکر می کنیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*