خطبه ۲۹ خردادماه ۹۴

امام جمعه

دهشیری

 

خطبه اول

قرآن

« لتبلونّ فی اموالکم و انفسکم و لتسمعنّ من الّذین اوتوا الکتاب من قبلکم و من الّذین اشرکوا اذی کثیراً و ان تصبروا و تتّقوا فانّ ذلک من عزم الامور»(ال عمران۱۸۶)

قطعا در مالها و جانهایتان ازموده خواهید شد،و از کسانی که پیش از شما به آنان کتاب داده شده و{نیز} از کسانی که به شرک گرائیده اند{سخنان دل}آزار بسیاری خواهید شنید، ولی اگر صبر کنید و پرهیزگاری نمائید، این { ایستادگی } حاکی از عزم استوار {شما} در کارهاست.

۱-                   جدی بودن امتحان الهی در مال و جان.  ۲- مورد آزمون قرار گرفتن از ناحیه اذیت و آزار اهل کتاب و مشرکان.  ۳- صبر و تقوا دوای درد است و از استواری عزم حکایت دارد.

روزه داری

اشاره: به مناسبت حلول ماه رمضان به یاری خدا در خطبه اول بحث ویژه ای خواهیم داشت. و اینک روزه داری و آثار ارزشمند آن:

 • خدای متعال در قرآن کریم هم اوامری دارد هم نواهی. آنچه مورد امر خداوند است باید عملیاتی و کاربردی شود و آنچه مورد نهی اوست باید ترک شود چنانکه اوامر و نواهی پیامبر اکرم(ص) و پیشوایان معصوم(ع) نیز اینگونه است. در زیارت آل یس می خوانیم: فالمعروف ما امرتم به و المنکر ما نهیتم عنه. یکی از اوامر حق تعالی که جزء معروفهای بزرگ می باشد عبارت است از (صوم= روزه داری) در آیه ۱۸۳ بقره آمده است: یا ایهاالّذین امنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الّذین من قبلکم لعلکم تتّقون.(ای کسانی که ایمان آورده اید روزه داری بر شما نوشته شده همانگونه که بر پیشینیان شما نوشته شده بود تا شاید تقوا پیشه گردید) نکات برجسته این آیه:

۱-                   تنها آیه ای که امر به وجوب روزه دارد همین آیه است که با تعبیر کتب آمده است.

۲-                   آیه با ندای روح بخش یا ایهاالذین امنوا شروع شده که به قول امام صادق(ع) همه سختی ها را از میان می برد. معمولاً به دنبال این ندا، یک امر و نهی وجود دارد و به قول شهید صدوقی با این بیان، خداوند گویا عذرخواهی می کند که می خواهد یک تکلیفی را متوجه مخاطبان نماید!!!

۳-                   این تکلیف تنها متوجه شما نیست بلکه پیشینیان شما هم مکلف به روزه داری بوده اند البته این که روزه آنان چگونه بوده است خیلی معلوم نیست ولی اصل تکلیف به روزه مسلّم است.

۴-                   به گفته امام رضا(ع) همه احکام الهی، دارای فلسفه و علت خاصی هستند. در این آیه هم به فلسفه روزه داری اشاره صورت گرفته( لعلّکم تتّقون) یعنی روزه بگیرید تا شاید به تقوای الهی برسید. تعبیر به (لعلّ= شاید) برای این است که تحقق یک کاری، بسته به شرایطی است که اگر آنها به وجود آیند آن نیز به وجود خواهد آمد.

۵-                   در آیات بعدی سخن در این است که اگر کسی بیمار یا مسافر بود بعداً روزه بگیرد البته احکام اینها متفاوت است.

۶-                   برای آسان جلوه کردن این حکم الهی گفته شده ایاماً معدودات= چند روزه بیشتر نیست.

۷-                   در پایان این دسته از آیات می فرماید: و ان تصوموا خیر لکم= روزه داری برایتان بهتر است.

اکنون با توجه به این همه لطف و محبت خداوند در متوجه کردن این تکلیف به مخاطبان آیا سزاوار است انسان به بهانه تشنه و گرسنه شدن و یا احساس ضعف خود را از این فیض بزرگ محروم کند؟

در حدیث آمده است اگر مردم می دانستند رمضان چه برکاتی دارد و دارای چه مزایایی است آرزوی می کردند که ای کاش تمام سال را در رمضان قرار می داشتند.

توجه به برخی از برکات و آثار روزه:

 • o روزه داری روح را لطیف، غرایز را تعدیل، اراده را تقویت و توجه به نیازمندان را ایجاد می کند و انسان را متوجه خدا و قیامت می گرداند.
 • o روزه داری باعث رونق عبادت و بندگی، توجه به قرآن کریم، کاهش و آمرزش گناهان، توبه و استغفار، همدلی و گسترده شدن سفره معنویت می گردد.
 • o و بالاخره روزه باعث می شود تا انسان ،ملبس به لباس تقوا بشود و جامعه دینی به رنگ خدا درآید و انسانها به جرگه و اردوگاه متقین بپیوندند.[که ان شاء الله در هفته های بعدی در این خصوص صحبت خواهیم کرد]

نمونه هایی از روزه داران

۱-       برخی از رزمندگان جبهه حق آرزو داشتند در حال روزه داری به شهادت برسند مثل جعفر طیار که موقع شهادت برایش آب آوردند نخورد و گفت آرزو می کردم تا با زبان روزه به شهادت برسم و حالا دارم به آرزویم می رسم.

۲-       جوان چوپان کم سن و سال روزه دار در مقابل خواست عده ای که گوسفند اربابش را به آنها بفروشد و پولش را بگیرد و به ارباب بگوید گرگ او را خورده است با حالتی خاص فریاد زد: فاین الله  فاین الله فاین الله.

خطبه دوم

حدیث

عن النبی(ص): انه قال: اتّقوا الله فی الّریاء فانه شرک بالله لان المرأئی یدعی یوم القیامه باربعه اسماء یا کافر، یا فاجر، یا غادر، یاخاسر، حبط عملک و بطل اجرک لاخلاق لک یوم القیامه فالتمس اجرک من کنت تعمل له.( مواعظ العدلیه/۱۲۱)

خدا را در نظر بگیرید و مبادا ریا کنید که آن شرک به خدا است انسان ریا کار در قیامت با چهار اسم مورد خطاب قرار می گیرد (به او گفته می شود) ای کافر ای گنهکار ای مکار ای زیان کار عمل تو حبط شد و پاداش تو باطل گشت هیچ بهره ای در قیامت نصیب تو نمی شود پس پاداش خود را از آن کسی که برایش عمل کرده ای طلب نما .

خلوص، نقطه مقابل ریا است. ریا شرک است( عالمی می گفت مشرک شوید!! یعنی خدا را هم شریک عمل خودتان قرار دهید) بیچاره کسی است که برای غیر خدا کار کند.

مناسبت ها

 1. تشییع ۲۷۰ شهید مظلوم: در فرهنگ دینی ما شهادت زندگی است و حیات آفرین است و شهید زنده است. همواره حرکت انقلابی ملت ما مرهون خون و فداکاری شهیدان بوده است و حضور شهیدان در جامعه، تحرک و پویایی و نشاط را به دنبال داشته است. در دوران جنگ ،وقتی شهید یا شهیدانی تشییع می شدند جامعه یک شور و نشاط و پویایی خاصی به خود می گرفت. الان هم وضع به همین منوال است. هرازگاهی که شهید گمنامی در جامعه تشییع می گردد خونی تازه در رگ ملت ایجاد و روحی تازه در کالبد مردم دمیده می شود. نمونه عینی این واقعیت ،تشییع شهدای دوران دفاع مقدس در پایتخت بود. مردم تهران در چند روز گذشته بیش از ۲۷۰ شهید مظلوم را پس از سالها که از شهادتشان می گذشت تشییع کردند. آنقدر حضور مردم از تمامی اقشار، پر رنگ و معنادار بود که توجهات همه مردم داخل و بسیاری از مردم خارج را هم به خود جلب کرد و تحلیل ها و تجلیل هایی را به دنبال داشت. موج این عظمت به قدری اوج داشت که می توان از آن به یک سونامی تعبیر کرد که غفلت زدگان را به خود آورد و بار دیگر تحسین ها را برانگیخت.

یکصد و هفتاد نفر از آنها را شهدایی تشکیل می دادند که به عنوان غواص در عملیات کربلای چهار شرکت کرده بودند که توسط خبرچین های آمریکایی به صدامیان اطلاع داده شده و عملیات لو رفته بود و بدست آن حرامیان به اسارت درآمدند. این غواصان مظلوم که از اروند رود گذشته بودند توسط ارتش بعث دستهایشان از پشت بسته شده بود و زنده زنده در گودال ۷ متری افکنده شدند و توسط لودر روی آنها خاک ریخته شد و به شهادت رسیدند. یکی از سربازان ارتش عراق گفته بود هر یک از آنها در حین انداخته شدن در گودال رو به سوی کربلا می کردند و می گفتند: السلام علیک یا اباعبدلله. آری ۱۷۰ نفر از شهدای به وطن بازگشته اینها بودند و یکصد نفر دیگر هم در تفحص جنازه اشان بدست آمده بود همراه با آنان بر روی دستهای مردم تشییع شدند.

مقام معظم رهبری طی پیامی بر ارواح طیبه شهدای مظلوم سلام فرستاد و از مردم موقعیت شناس و حاضر در این صحنه به یاد ماندنی تجلیل کردند و این سرمایه عظیم را متعلق به حضرت بقیه الله الاعظم دانستند. ما نیز ضمن گرامیداشت یاد و نام همه شهیدان به ویژه این شهدای گرانقدر از خداوند می خواهیم تا به خانواده این عزیزان که هنوز منتظر بازگشت آنانند صبر و اجرش را نثار فرماید و به مردم و مسئولین ما توفیق قدرشناسی از آنها را مرحمت فرماید.

 1. آخرین تحولات گفتگوی هسته ای: دور هشتم مذاکرات ۱+۵ با ایران در حال انجام است. آنچه خواست رهبری و مردم است ایت است که نباید از حق مسلم مردم ما چشم پوشی کرد و عزت و عظمت ملت را نباید گذاشت خدشه دار گردد و در یک کلام نباید از خطوط قرمز نظام عبور صورت پذیرد. هر چه مذاکرات به پایان خود نزدیک تر می شود به مکر و حیله های دشمن و بهانه جویی های آنها افزوده می شود و در واقع همان چیزی که رهبری بیان کرده بودند بیشتر آشکار می گردد یعنی بی اعتمادی به دولتمردان آمریکایی. اخیراً یکی از آنها گفته است اگر تحریم ها برداشته شد و پولهای بلوکه شده به ایران برگشت باید ما بدانیم این پولها چگونه و در کجا هزینه می شود؟ و یا یکی دیگر از مقامات آمریکایی گفته است ایران نباید بیش از ۲٫۵ درصد غنی سازی داشته باشد و یا دیگری گفته است محدودیت ایجاد شده دائمی خواهد بود. اینها همه به یک طرف کشف جاسوسی اسرائیل از مذاکرات با دستگاههای پیچیده جاسوسی به یک طرف که سر و صدای فراوانی در دنیا ایجاد کرده و کشورهای میزبان مذاکرات را زیر سؤال برده است. البته اتهام به سمت آمریکا هم هست چرا که اسرائیل بدون اطلاع و آگاهی آمریکا جرأت به انجام چنین کاری نمی کند. آیا با این وضع می توان همچنان خوش بین و امیدوار بود؟
 2. گفتگوهای انصارالله یمن با طرف مقابل در ژنو:

پس از حدود ۸۰روز بمباران بی رحمانه ائتلاف به رهبری سعودی های متجاوز در یمن با میانجیگری سازمان ملل گفتگوهای میان انقلابیون و مخالفان انقلاب یمن در ژنو آغاز شده است. هیچ کدام از دو گروه مذاکره کننده یکدیگر را به رسمیت نمی شناسند. انصارالله، گروه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری را خائن و هیچکاره می داند و آنها هم انصارالله را گروه تروریستی معرفی می کنند و در این میان عربستان سعودی به کشتار مردم بیگناه به بهانه بازگرداندن امید به مردم یمن ادامه می دهد هزاران مرد و زن و کودک  را کشته و صدها مراکز درمانی، آموزشی، خدماتی و زیرساخت ها را ویران کرده و حالا هم میدان داری می کند. البته آگاهان می گویند چنین جلساتی بهترین دلیل شکست طرح تجاوز نظامی است چون اگر با اسلحه آمریکایی و سلاحهای ممنوعه می توانستند به هدف خود برسند دیگر نیازی به چنین نشست و جلسه ای نبود. در هر حال تمام تلاش گروههای یمنی این است که آتش بس در ماه رمضان برگزار گردد تا مردم در آرامش کامل بتوانند روزه بگیرند و با برداشته شدن محاصره بتوانند نفسی تازه کنند. علاوه بر سعودیها داعشی ها هم دست به کار شده وبا انفجارهایی در مساجد مردم را به شهادت می رسانند.

 1. شهادت عاشقانه و عارفانه شهید مصطفی چمران:

دکتر مصطفی چمران که جزء نوابغ روزگار بود و در ایران و آمریکا جزء دانشجویان ممتاز بود و به اخذ درجه دکتری الکترونیک و فیزیک پلاسما از آمریکا نایل شده بود مدتی را در مصر و لبنان به آموزش دوره چریکی پرداخت و سپس خود به استادی در این زمینه تبدیل شد پس از ۲۳ سال تحمل رنج غربت با پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و نمایندگی مردم د رمجلس را بر عهده گرفت و از سوی امام راحل به وزارت دفاع گماشته شد و در بحران درگیری ها در کردستان برای نجات آن خطه به آنجا عزیمت کرد و در دوران دفاع مقدس صندلی راحت مجلس و وزارت را رها کرد و به جبهه های جنوب و غرب شتافت. سرانجام پس از رشادت ها و تربیت چریک های فراوانی در ۳۱ خرداد سال ۱۳۶۰ با ترکش خمپاره در جنوب به شهادت نایل آمد. امام راحل با پیامی درخور تحسین از این رزمنده شجاع و عارف و خالص تجلیل کرد. یاد و نامش گرامی و راهش جاوید و پر رهرو باد. از ایشان کتاب ها و نوشته هایی باقی مانده که جداً آموزنده و تکان دهنده است.

تذکرات پایانی

 • در ۳۰خرداد سال ۷۳ توسط عوامل منافقین بمبی در حرم امام رضا(ع) منفجر شد که به شهادت و جراحت تعدادی از زائران و مجاوران در روز عاشورا انجامید. یاد و نام شهیدان این حادثه دردناک را گرامی می داریم.
 • اول تیرماه سال ۱۳۶۰ با صدور پیامی از سوی امام(ره) سازمان تبلیغات اسلامی تأسیس شد که منشأ برکات و خدمات تبلیغی بوده و هست و آن روز را روز مبلغ می خوانند.
 • از اول تیرماه هفته قوه قضائیه آغاز می گردد که در صورت امکان در هفته آینده به این مسئله اشاره ای خواهیم کرد.
 • در همین هفته، آغاز صرفه جویی در مصرف آب هم مورد توجه قرار می گیرد و توصیه می شود مصرف آب را همه جدی بگیریم و درست مصرف کنیم.
 • و تذکر پایانی: به عموم موتورسواران به خصوص جونان عزیز توصیه می گردد با رعایت نکات ایمنی و راندن موتور با سرعت مطمئنه هم مواظب سلامت خود و هم دیگران باشند و از ویراژ دادنها و تک چرخ زدنها جداً بپرهیزند چرا که هیچ توجیه عقلی و منطقی ندارد.
 • تشکر از همه مردم عزیز و بزرگوار.

چند تذکر ضروری

۱-        همه موظف اند حرمت ماه رمضان را حفظ کنند حتی کسانی که به هر دلیلی نمی توانند روزه بگیرند. بنابراین افراد مریض، مسافر و صاحبان عذر شرعی نباید در ملأ عام روزه خواری کنند چرا که این کار هم توهین به مقدسات است و هم خلاف قانون هم دهن کجی به مردم روزه دار. قطعاً انسانهای با شخصیت از چنین کاری پرهیز می کنند.

۲-        اغذیه فروشی ها، رستوران های مجاز به ارائه غذا به مسافران نیز نباید طوری وانمود کنند که انگار ماه رمضان نیامده است بلکه باید با نصب پرده و ایجاد مانع اقدام کنند به طوریکه غذاها و خوراکی ها در معرض دید همگان نباشد.

۳-        همه مردم هم باید حساس باشند و با تذکر و امر به معروف و نهی از منکر به قانون شکنان بفهمانند که باید حرمت روزه داری ماه مبارک رمضان حفظ شود.

۴-        نیروی انتظامی هم وظیفه ذاتی و قانونی اش برخورد با هنجار شکنان است.

۵-         کسانی که موفق نشده اند روزه قضای خود را بگیرند علاوه بر اینکه تکلیف دارند قضای روزه ها را بگیرند باید در مقابل هر روزه ۱۵۰۰ تومان کفاره بدهند که باید به مصرف نان فقرا برسد.

۶-        آنها که بر اثر پیری و یا بیماری اصلاً نمیتوانند نه روزه بگیرند و نه قضای آنرا بجای آورند باید کفاره یاد شده را بپردازند. تأکید می کنیم این کفاره باید حتماً هزینه طعام نیازمندان بشود یا نان بگیرند و به آنها بدهند یا فقیر را وکیل کنند که با پول کفاره نان تهیه کند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*