صنایع دستی اردستان؛ چراغی روشن در دل کویری خشک + عکس

صنایع‌دستی امروزه به‌عنوان هنر و فرهنگ اصیل هر شهر مورد توجه است به‌طوری‌ که می‌توان خلاقیت مردم شهر را در آثار آنها مشاهده کرد.

امروزه این هنر در شهرستان اردستان به‌ غیر از اینکه نشان از فرهنگ بالا و اصیل این مردم کویرنشین را به نمایش می‌گذارد باعث رونق و توسعه اقتصاد شهرستان نیز شده است.

ذوق و خلاقیت کویرنشینان اردستانی موجب شده تا آثار آنها مورد استقبال در داخل و خارج از کشور قرار بگیرد و مهر اصالت یونسکو بر آثارشان نشان از اوج هنر آنها در سطح جهانی است.

به مناسبت هفته صنایع‌ دستی سری به چند کارگاه فعال در سطح شهرستان زدیم و از نزدیک پای صحبت‌های آنها نشستیم.

خرید نقدی اجناس اولیه و فروش چکی آن مشکل بزرگ میناکار اردستانی

رضا مددی یکی از هنرمندان اردستانی که در زمینهٔ صنایع‌دستی در اردستان فعال است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، افزود: از سال ۸۴ با توجه به علاقه‌ای که به هنر میناکاری داشتم فعالیت خود را در این رشته آغاز کردم.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون ۳۰ نفر به‌طور مستقیم در کارگاه میناکاری مشغول به فعالیت و تولید هستند، گفت: اگر پشتوانه مالی در این زمینه باشد ظرفیت اشتغال ۷۰ نفر دیگر را در شهرستان داریم.

این هنرمند خلاق اردستانی عدم پشتوانه مالی را یکی از مشکلات بزرگ خود بیان کرد و افزود: اجناس اولیه ما به‌صورت نقد خریداری‌ می‌شود اما فروش آن به‌صورت چک چندماهه است که این امر کارگاه ما را با مشکل مواجه کرده است.

مددی با گلایه از پیچ‌ و خم‌های اداری برای گرفتن وام، افزود: امروز برای اینکه بتوانیم کارگاه را فعال نگه‌ داریم نیازمند حمایت مالی هستیم تا نه خود بیکار شویم نه ۳۰ نفری که در کارگاه مشغول هستند.

این استاد میناکاری با توجه به اینکه برای تهیه زیرساخت، فراهم کردن محیط کاری و تبلیغات و دادن آموزش‌های لازم یه بازه زمانی ۶ ماه طول می‌کشد، تصریح کرد: اگر دولت همان‌گونه که محصولات کشاورزی را از کشاورزان خریداری می‌کند صنایع‌دستی را نیز خریداری کند این بازه زمانی کاهش پیدا می‌کند.

مددی اضافه کرد: زیرساخت میناکاری مس در ۹ مرحله کاری انجام می‌شود که هر یک دارای اجرت خاص خود هست و این باعث افزایش قیمت زیرساخت و پیشرفت کند و تدریجی آن می‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه دولت می‌تواند پس از خرید این اجناس و صادرات آن به کشورهای دیگر هم فرهنگ و هنر ایرانی را به جهانیان بشناساند هم برای کشور ارزآوری کند، گفت: این کار باعث رونق فضای کسب‌وکار می‌شود و موجب می‌شود دیگر دغدغه مالی در ذهن هنرمندان نباشد و با خیال آسوده به کار خود ادامه دهند و در فکر توسعه کار و اشتغال بیشتر باشند.

این هنرمند اردستانی با اشاره به اینکه به‌جای تمرکز روی تنوع و خلق محصول جدید باید فکر اجازه مغازه، دستمزد شاگرد، مخارج ایاب و ذهاب، پاس شدن چک جنس فروخته‌شده و قسط‌های عقب‌افتاده باشیم، یادآور شد: اگر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات در اختیار ما قرار بگیرد تا مشکل نقدینگی حل شود می‌توانیم از تعطیلی کارگاه جلوگیری کرده و همچنین اشتغال بیشتری ایجاد کنیم.

در محصولات ما تقاضا بیشتر از عرضه است

علیرضا جمالی که به همراه همسرش از سال ۸۷ پا به عرصه هنر خراطی گذاشته است به خبرنگار فارس گفت: ابتدای کار را با خرید دستگاه دست‌دوم و با دیدن فیلم‌های آموزش خراطی از ریچارد رافان از استرالیا آغاز کردم.

وی با توجه به اینکه دستگاه‌های خراطی موجود در کشور دارای قطعه مغار که باعث بالا رفتن کیفیت خراطی می‌شود نیست، افزود: با ساخت دستی این ابزار خراطی سعی کردیم کیفیت خراطی را در سطح کشورهای دیگر برسانیم.

این استاد خراطی با تأکید بر اینکه دستگاه خراطی دستی در کشور موجود نیست، تصریح کرد: طرحی در زمینهٔ ساخت این دستگاه انجام داده‌ایم که قصد داریم آن را در کشور به تولید انبوه برسانیم تا بتوانیم با ساخت این دستگاه هنر خراطی را در کشور خودمان و کشورهای دیگر توسعه دهیم.

وی با توجه به اینکه انواع ظروف کاربردی و چوبی، شکلات‌خوری، سینی، میوه‌خوری، قندان طرح چهارطاقی، کاسه طرح کشکول، کاسه طرح گل انار در کارگاه وی تولید می‌شود، اظهار کرد: میوه‌خوری (طرح حصیری) و کاسه تکه چسبانی دایره که در نوع خودشان بی‌نظیر هستند و مشابه آن در کشور وجود ندارد توانستند مهر اصالت یونسکو را دریافت کنند.

این استاد خراطی با بیان اینکه مشکل فروش برای محصولاتشان وجود ندارد و حتی برای چندماهه دیگر سفارش رزرو کرده‌اند، گفت: امروزه این محصولات در داخل کشور به شهرهای یزد، اصفهان، بانه، رفسنجان و تهران ارسال می‌شود.

جمالی با اشاره به اینکه محصولات ما در داخل کشور با استقبال خوب مردم و علاقه‌مندان به صنایع‌دستی مواجه شده است، بیان کرد: از کشورهای مالزی، انگلیس، آلمان و سوئد تقاضا داشته‌ایم که با توجه به تولید پایین و فروش رفتن اجناس در داخل، توان پوشش بازار خارجی را نداریم.

وی با اشاره به اینکه ۶ سال طول می‌کشد تا یک شاگرد بتواند این حرفه را خوب یاد بگیرد، افزود: چون زمان یادگیری طولانی است جوانان رغبت کمی به یادگیری نشان می‌دهند.

این هنرمند با اشاره به اینکه سامانه فروش اینترنتی نیز برای خرید راه‌اندازی کرده‌ است، گفت: اگر بتوانیم دستگاه را در داخل تولید کنیم که نیاز به سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی دارد، می‌توان یک اشتغال پردرآمد ایجاد کرده و همچنین ارزآوری به کشور را شاهد باشیم.

در کشورهای اطراف نیز تقاضا برای اجناسمان وجود دارد

غلامرضا صادقی‌فرد هنرمند دیگری از خطه شهرستان اردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، اظهار کرد: از سال ۷۵ شروع به فعالیت در زمینهٔ نقاشی طرح زیرخاکی سبک صفویه و قاجار و تولید انواع بیسکویت سفال کرده است.

این هنرمند با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۳۰ نفر در کارگاه خود مشغول به کار هستند، اضافه کرد: در این کارگاه گلاب‌پاش چهارگوش، لعاب نقره‌کوب، گلدان چهارگوش و لعاب نقره‌ای که در ایران بی‌نظیر است و مشابهی ندارد تولید می‌شود.

صادقی فرد با توجه به اینکه بازار فروش خوب است و ۸۰ درصد اجناس به شهر لاله چین همدان ارسال می‌شود، گفت: گلدان برجسته نیز به کشور دوبی ارسال ‌شده که در آنجا مورد استقبال قرار گرفته است.

وی همچنین با تأکید بر اینکه منبت‌کاری روی سفال‌های بزرگ نیز در این کارگاه صورت می‌گیرد، افزود: اگر تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی در اختیارمان قرار بگیرد می‌توانیم زمینه اشتغال ۵۰ نفر دیگر را فراهم کنیم.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون یک هتل سنتی ۲۰۰ ساله را برای بازدید گردشگران در شهر زواره آماده کرده‌ایم که در آن صنایع‌دستی این شهر به نمایش درآمده است، گفت: خانه نقلی زواره نیز که دارای ۸ اتاق به‌صورت سوئیتی است برای رفاه حال گردشگران به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش فارس از غلامرضا صادقی فرد در هفته گذشته در مراسم روز جهانی صنایع‌دستی در استان اصفهان به‌عنوان کارآفرین نمونه تقدیر شد.

اشتغال ۱۵۰ نفر در حوزه صنایع‌دستی شهرستان اردستان

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰ نفر در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در سطح شهرستان اردستان مشغول به فعالیت هستند، افزود: این افراد در قالب کارگاه‌های صنایع‌دستی مشاغل خانگی و کارگاه‌های انفرادی مشغول به تولید هستند.

محمدرضا صدوقی با بیان اینکه همه‌ساله حدود ۵۰ نفر در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی زیر نظر کارشناسان معاونت صنایع‌دستی آموزش می‌بینند، گفت: هم‌اکنون رشته‌های سفال‌گری، معرق و منبت، نگارگری، چرم‌دوزی، نقاشی روی سفال، میناکاری، رودوزی سنتی، گوهر تراشی و قلاب‌بافی در شهرستان اردستان فعال است.

وی با اشاره به اینکه ۳۵ کارگاه دائم در شهرستان مشغول به فعالیت هستند، یادآور شد: تولیدات صنایع‌دستی شهرستان در رشته خراطی و نقاشی روی سفال دارای مهر اصالت سازمان فرهنگی هنری ملل متحد (یونسکو) هست.

وی با تأکید بر اینکه اردستان منطقه‌ای است که درآمد مردم آن بیشتر از کشاورزی، دامداری و باغداری هست، افزود: صنایع‌دستی در این شهر به‌عنوان شغل جانبی و عموما جهت کمک اقتصادی به خانواده توسط بانوان انجام می‌گیرد.

صدوقی با تأکید بر اینکه ۴ نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در سطح شهرستان دایر است تصریح کرد: در ایام نوروز دیگر نمایشگاه و بازارچه‌های فصلی صنایع‌دستی نیز ایجاد می‌شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*