خطبه ۲۵ اردیبهشت ۹۴

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

« یا ایهاالناس اعبدوا ربکم الذی خلقکم و الذین من قبلکم لعلکم تتقون»(بقره ۲۱)

ای مردم ،پروردگارتان را که شما و کسانی که پیش از شما بوده اند آفریده است ، پرستش کنید ، باشد که به تقوا گرائید.

 • خطاب متوجه عموم مردم است، همگان باید توجه کنند و مسیر بندگی را پیش بگیرند.
 • کسی را باید پرستید که خالق است خالق مردم امروز و گذشتگان و او خداست.
 • عبادت و بندگی زمینه ساز تقواست. (لعلکم متعلق به اعبدوا می باشد و نه خلقکم).
 • نماز عبادت است: ان اصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر-عنکبوت/۴۵- و روزه نیز اینگونه است: کتب علیکم الصیام… لعلکم تتقون-بقره/۱۸۳- آفرینش برای عبادت است: ما خلقت الجن و الانس الا لعبدون-ذاریات/۵۶- آنانکه عابدترند با تقواترند.وآنان که با تقوا ترند گرامی تراند.

خانواده سالم

[عوامل تحکیم خانواده] رعایت آداب: ب- رعایت ادب در ورود به منزل

اسلام برای تمام شئون و زوایای زندگی انسان از جمله برای ایجاد و تقویت خانواده سالم برنامه دارد. برنامه ای که اگر مراعات و عملی گردد قطعاً زندگی خانوادگی رونق گرفته و نشاط و دلگرمی بر آن سایه گستر شده و دوام و بقای آن تضمین می گردد. از آن جمله است رعایت آداب و در بحث ما رعایت ادب در ورود به منزل. قرآن کریم در بخش پایانی آیه ۶۱سوره نور می فرماید: و…  فاذا دخلتم بیوتاً فسلموا علی انفسکم تحیه من عندالله مبارکه طیبه کذلک یبین الله لکم الایات لعلکم تعقلون: و هنگامی که داخل خانه هایتان می شوید بر خویشتن سلام کنید سلام و تحیتی از سوی خداوند، سلام و تحیتی پر برکت و پاکیزه، اینگونه خداوند آیات را برای شما تبیین می کند شاید اندیشه کنید.

در این آیه آمده است هنگام ورود به خانه ها بر خود سلام کنید- فسلموا علی انفسکم- ادب دینی و قرآنی این است که وقتی انسان وارد خانه می شود سلام کند آن هم سلامی پاکیزه و با برکت که از سوی خدا باشد و سلامی بر خویشتن یعنی اگر سلام کنید چون جواب خوب و بهتر می شنوید پس درواقع شما به خودتان سلام کرده اید و شاید بدین معنا باشد که وقتی شما بر همسر و فرزندان خود سلام کردید که بخشی از خود شما هستند وبه منزله خودتان می باشند پس درواقع و حقیقت امر بر خودتان سلام کرده اید.

درنگی بر این دستور: فرمان این است که موقع ورود به منزل اولین کلام و پیام شما برای اهل منزل(خانواده) پیام سلامتی و امنیت باشد. شما با سلام کردن به اهل منزل اولاً به آنان احترام می گذارید ثانیاً به تقویت بعد عاطفی آنان می پردازید و ثالثاً به آنها عشق و علاقه به آنان را یادآور می شوید و رابعاً اعلان می کنید که در مسیر سعادت و سلامت جسمی و روحی آنان حرکت کرده و گام بر می دارید. سلام نام خداوند متعال است – السلام المؤمن المهیمن- با یاد کرد نام او در قالب احترام به دیگران یک انرژی مثبت و قوی به طرف داده می شود او هم در مقابل با درودی بهتر و سلامی گرمتر پاسخ می دهد و می گوید سلام علیکم و رحمه الله. با این سلام و جواب ، فضای خانه عوض می شود، مهر و صمیمیت ها افزون می گردد و خیر خواهی ها و در خدمت هم بودن رنگی دگر به خود می گیرد.

جایگاه سلام در اسلام: دریافت کننده وحی الهی عملاً و قولاً به انجام چنین عملی زیبا پرداخته و توصیه می کند. او خود به همگان سلام می داد حتی به کودکان ، و فرمود من پنج چیز را تا زنده ام از دست نمی دهم از جمله سلام کردن به کودکان را (بحار ۷۳/۱۰). پیشوایان دینی ما هر یک به نوعی به تشویق و ترغیب در این خصوص پرداخته اند که جداً جالب توجه است. آنان فرموده اند: اگر کسی از سلام کردن با شما در گفتگو را باز کرد به او پاسخ ندهید: من بدأ بالکلام قبل السلام فلا تجیبوه- سفینه ۱البحار/۶۴۵

 • البخیل من بخل بالسلام: بخیل کسی است که از سلام دادن به دیگران بخل مرزد.
 • من التواضع السلام علی من لقیت: از نشانه های فروتنی این است که به هر کس برخورد کردی سلام دهی. (خصال/۱۱)
 • اذا تلاقیتم قتلاً قوا بالتسلیم و التصافح: (سفینه ۱/۴۶۵) هرگاه یکدیگر را ملاقات کردید با سلام و دست دادن با هم دیدار کنید.
 • سلام هفتاد حسنه دارد ۶۹ حسنه از آن سلام کننده و یک حسنه مال جواب دهنده می باشد.
 • همه به همدیگر سلام کنید پیاده بر سواره، سواره بر پیاده، کوچک به بزرگ، بزرگ به کوچک، آشنا و بیگانه و بالاخره هر کسی که با دیگری چهره به چهره می شود سلام کند چنانکه پیامبر اسلام همین گونه عمل می کرد. او حتی به زنان نیز سلام می کرد و علی(ع) هم اینگونه بود جز این که گفته اند ایشان فرموده من به خانم های جوان سلام نمی کنم چون خوف آن دارم که تن صدای آنها مرا به گناه وسوسه کند!!!
 •  و بالاخره دستور صریح این است که: یسلم الرجل علی اهله و اذا دخل یضرب نعله و یتنحنح، ذلک حتی یؤذنهم انه قد جاء حتی لا یری شیئاً یکرهه- بحار ۷۶/۱۲- وقتی مردی می خواهد وارد منزل شود بر خانواده اش سلام کند و موقع ورود به منزل با صدا رساندن و علامت دادن به آنان اعلان کند که می خواهد وارد خانه بشود تا مبادا با سر زده وارد شدن ،شاهد صحنه ای ناخوشایند باشد.

پیامبر اکرم وقتی به خانه دخترش می خواهد برود ابتدا می گوید السلام علیکم تا ۳ مرحله هم تکرار می کند اگر جواب دریافت نمی کند وارد خانه نمی شود. در حدیث معروف کساء دیده می شود که هر یک از معصومین وقتی به خانه فاطمه می آیند بر او سلام می کنند راستی اگر در منزل و بیرون از آن این احترام ها پابرجا بود آیا جلو قهرها و دشمنی ها و بگومگوها و جدایی ها و طلاق ها را نمی گیرد؟ و یا حداقل آنها را کاهش نمی دهد؟ و آیا همین خود باعث تحکیم خانواده نمی شود؟ پس بیایید این کلام بهشتیان را عملاً رواج بدهیم.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): یا اباذر اتحب ان تدخل الجنه؟ قلت نعم فداک ابی. قال فاقصر من الامل و اجعل الموت نصب عینیک و استح من الله حق الحیاء قال قلت یا رسول الله کلنا نستحی من الله قال لیس ذلک الحیاء و لکن الحیاء من الله ان لا تنسی المقابر و البلی و الجوف و ما وعی و الرأس و من حوی و من اراد الاخره فلیدع زینه الدنیا فاذا کنت کذلک اصبت ولایه الله.( بحار۷۷/۸۵)رسول خدا به اباذر فرمود ایا دوست داری به بهشت وارد شوی اباذر گوید گفتم پدری فدای تو باد اری . فرمود پس آرزو را کوتاه کن و مرگ را فراموش نکن و به شایستکی از خدا حیا کن. گوید عرض کردم ای رسول خدا همه ما از خدا حیا می کنیم فرمود منظور آن حیا نیست بلکه مقصود از حیا آین است که قبر ها و پوسیدگی را فراموش نکنی ، شکم و انچه در آن است و نیز سر را و انکه بر آن احاطه دارد از یاد نبری . کسیکه اخرت را بخواهد باید زینت دنیا را ترک نماید وقتی آینگونه بودی به ولایت خدا می رسی .

مناسبت ها

 1. بعثت حضرت خاتم الانبیاء(ص): مشهور آن است که آن بزرگوار در ۲۷ رجب در سن چهل سالگی، سیزده سال قبل از هجرت در کوه حرا در مکه به پیامبری برانگیخته شد. او با دریافت پنج آیه نخستین سوره علق از سوی جبرئیل از طرف خدا به رسالت مبعوث گردید. وقتی از کوه حرا سرازیر شد و مسیر خانه حضرت خدیجه را در پیش گرفت از کنار هر سنگ و درخت و گیاه که می گذشت همه با زبان فصیح به او می گفتند السلام علیک یا رسول الله. وقتی وارد منزل شد خدیجه نور خاصی را در ایشان دید و پرسید این نور چیست؟ که جواب شنید: این نور رسالت است. فرمود اکنون بگو لااله الاالله محمد رسول الله عرض کرد من سالهاست که پیامبری شما را می دانم. سپس به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر شهادت و گواهی داد. فرمود جامه ای بر من بپوشان او جامه را به خود پیچید و خوابید ندا آمد که: یا ایهاالمدثر قم فانذر وربک فکبر. ایشان برخاست و انگشت در گوش خود نهاد و با صدای بلند فریاد زد: الله اکبر. این ندا به همه موجودات رسید و همه با او موافقت کردند.(تقویم شیعه/۱۸۵)

پیامبر اکرم در زمانی به پیامبری مبعوث شد که مردم در گمراهی آشکار به سر می بردند. گمراهی اعتقادی، گمراهی اخلاقی، گمراهی اجتماعی و دیگر گمراهی ها. آنان سنگ و چوب و آهن و نقره و طلا را که به شکل مجسمه ای درآورده بودند به عنوان شریک خدا می پرستیدند و اخلاقی کثیف داشتند، دزدی و غارتگری و تندخویی جزء برنامه های روزانه آنان بود و از نظر معیشتی به سختی زیادی مبتلا بودند خداوند متعال بهترین بنده خود را مأموریت داد تا به تزکیه و تعلیم آنان بپردازد و ایشان را در مسیر انسانیت و اخلاق قرار دهد. هرچند در این رهگذر رنجهای فراوانی دید و مشکلات زیادی را تحمل کرد اما سرانجام توانست از آن مردم امتی بسازد در همه چیز نمونه بودند در پرستش، اخلاق، ایثار، مجاهدت و از خود گذشتگی های بسیار. او که سه سال مخفیانه افراد را به آیین خود دعوت می کرد سرانجام دستور گرفت که تبلیغ خود را علنی سازد و رسماً مردم را به اسلام دعوت کند. به لطف الهی الان در حدود یک و نیم میلیارد پیرو دارد. پیام بعثت در بعد فردی، خودسازی و در بعد اجتماعی، قسط و عدالت اجتماعی است که امیدواریم همه مسلمانان در عمل ،به این دو برسند.

 1. روز خانواده: ۲۵ اردیبهشت ماه به همین عنوان نام بردار است. خانواده رکن اساسی جامعه به حساب می آید. از نگاه اسلام، خانواده جایگاهی بس رفیع دارد البته دشمنانی هم داشته و دارد که باید سرپرستان خانواده (پدر و مادر) به هوش باشند که دشمن ، مشغول طراحی و برنامه ریزی است و تا حدودی هم موفق شده است. پدیده هایی مثل زندگی مجردی، طلاق و جدایی، اختلافات فراوان زن و شوهری، فرزند آزاری، بی توجهی به پدران و مادران سالخورده، جدا شدن فرزندان از خانواده ها، زیاد شدن جرم و جریمه جوانان و نوجوان همه و همه نشان از تزلزل و فروپاشی خانواده ها دارد. ابزار و ادوات نوین و نوظهور مثل ماهواره ها، سوء استفاده از فضای مجازی زمینه ساز این نابسامانی ها بشمار می روند. باید به هوش بود و از این قلعه محکم حفاظت کرد. روزی رسول خدا به بچه ها نظری انداخت و فرمود: وای بربچه های آخر الزمان از دست پدرانشان. گفتند از پدران مشرکشان؟ فرمود خیر، از پدران مؤمن آنها. آنان به بچه های خود، چیزی از معارف دین یاد نمی دهند و اگر خودشان یاد گرفتند- و رضوا عنهم بعرض یسیر: آنها را منع می کنند و به اندکی از دنیا قانع می شوند ، آنان از من بی زارندو من هم از آنان بی زارم.
 2. چند رویداد در یک نگاه:

الف- یمن: پس از ۵۰ روز بمباران وحشیانه سعودیها علیه مردم یمن ، خودشان آتش بس اعلان کرده اند که تا به حال چندین بار آنرا نقض کرده اند و این در حالی است که از طریق زمین و هوا و دریا یمن را در محاصره خود دارند و اجازه ورود  کمکهای غذایی و دارویی را هم نمی دهند و مقامات بشردوست وسازمان ملل هشدار می دهند که فاجعه بزرگ انسانی در راه است و به زودی مردم یمن را از پای در می آورد. گستاخی مقامات تجاوزگر به حدی رسیده که می گویند ما باید تمام کشتی های حامل کمکها را بررسی کرده آنگاه اجازه پهلوگرفتن بدهیم و در این میان این ایران است که یک کشتی حامل غذا و دارو به یمن ارسال کرده است.

ب- مقامات همراه با تجاوزگران سعودی به دیدار ارباب خود( آمریکا) به کمپ دیوید رفته اند تا رهنمود بگیرند و پول بدهند و سلاح دریافت دارند البته ملک سلمان به بهانه نظارت بر آتش بس به آنجا نرفته است که آگاهان می گویند او به دلیل بیماری جسمی و آلزایمری که دارد نتوانسته به کمپ دیوید سفر کند. جالب است این شاه بیمار جسم و بیمار قلب اخیراً نام خود را از ملک(پادشاه) به امام تغییر داده تا بدینوسیله از شر فرزندان محمد بن عبدالوهاب معروف به آل شیخ که بر کار شرعی ملک نظارت می کنند خلاص گردد که شاید پیامدهایی داشته باشد چنانکه با میدان دادن به پسر جوانش(محمد بن سلمان) که وزیر دفاع است و اخیراً به جانشینی ولیعهد انتخاب شده ممکن است مشکل ساز باشد.

نکته بعدی در مورد شاه و شاهزادگان سعودی این است که آنان اعلان کرده بودند آیه الله شیخ باقر النمر را اعدام می کنند و قرار بود در روز شهادت امام کاظم این اعدام صورت پذیرد که اعتراضات فراوان از جمله هشدارها و اعتراض های مقامات مذهبی و سیاسی ایران مانع از انجام این کار شد و فعلاً آنرا به تأخیر انداخته اند. او در سخنرانی هایش بر چند چیز تأکید می کرد: ۱- سامان دادن به قبرستان بقیع.  ۲- به رسمیت شناختن حقوق شیعیان که حدوداً ۳۵ % از مردم عربستان را تشکیل می دهند.  ۳- اصلاح وضع آموزشی و… آیا سزای چنین فردی اعدام است؟ که در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۳ حکم او صادر شده؟. انشاء الله امیدواریم خون های به ناحق ریخته شده مردم یمن و مظلومیت شیعیان حجاز ریشه وهابیت را که در نزد جهانیان بی آبرو شده اند را برکند.

ج- روز نکبت: روز ۲۶ اردیبهشت ( فردا) به مناسبت شصت و هفتمین سال تأسیس رژیم جعلی اسرائیل به عنوان روز نکبت نامگذاری شده است که معمولاً در سرزمین فلسطین در اعتراض به آن رژیم مخالفت هایی و اعتراض هایی شکل می گیرد که ما هم ، هم صدا با مردم زجر دیده فلسطین، دد منشی های این رژیم سفاک را محکوم کرده و از مسلمانان عالم می خواهیم تا با گوش دادن به ندای امام و مقام رهبری، با وحدت کلمه علیه ظلم قیام کنند و به مظلومین فلسطین عملاً کمک نمایند تا بتوانند زندگی در سرزمین خودشان را با امنیت داشته باشند. امام فرمود: علاج این موضوع اتحاد مسلمانان و استفاده از ابزارلعنت علیه آنان.

ح- آغاز دور جدید مذاکرات ایران با ۱+۵٫ باز همان آش و همان کاسه. تهدید و ارعاب آمریکا و چانه زنی بر سر میز مذاکرات. البته سخن مسئولان ما سخن رهبری است که فرمودند ملت ما مذاکره زیر شبح تهدید را نمی پذیرد و از حق خود عدول نمی کند.

د- با وجود تهدیدات عملی داعشی ها در عراق، شیعیان عزادار در روز شهادت امام کاظم(ع) در کنار مرقد جوادین گرد هم آمده و به عزاداری پرداختند. با این که حدود ۷۰ نفر شهید و دهها نفر مجروح شدند اما دست از مراسم خود برنداشتند که امیدواریم به زودی داعشی ها در سراسر جهان نابود بشوند.

سخن پایانی

 • ۲۷ اردیبهشت سالروز عروج ملکوتی آیه الله بهجت را گرامی می داریم.
 • در همان روز ارتباطات و روابط عمومی را داریم که امیدواریم مردم ما فرهنگ استفاده صحیح از ابزار و ادوات ارتباطی پیشرفته را پیدا کنند و بهتر بتوانند از فن آوری های نوین استفاده نمایند و تا سال ۱۴۰۴ کشور ما به مقام اول در منطقه برسد.
 • دوشنبه ۲۸/۲ سالروز جهانی موزه و میراث فرهنگی است که ما به همه دست اندرکاران میراث خسته نباشید گفته و توفیق آنان را در این عرصه آرزومندیم.
 • و بالاخره مراجعاتی داشتیم مبنی بر این که گاهی اجناس عرضه شده در شهرستان از بسیاری از جاها گرانتر است. این موضوع می طلبد که از عرضه کنندگان اجناس مورد نیازدر شهرستان به کم قانع باشند تا رونق بیشتری پیدا کند.
 • مردم هم سعی کنند خریدهای خود را از همشهریان داشته باشند تا آنها هم دلگرمتر شوند.
 • مسئولان امر اعم از نظارت و تعزیرات به وظیفه خودشان دقیق و صحیح عمل کنند تا به کسی اجحاف نشود و مردم هم ناراضی نباشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*