خطبه ۴ اردیبهشت ۹۴

DSC02916

خطبه اول

قرآن

«ان فی اختلاف الّیل و النّهار و ما خلق الله فی السّموات و الارض لایات لقوم یتّقون»(یونس۶)

براستی ،در آمد و رفت شب و روز و آنچه خدا در آسمانها و زمین آفریده ، برای مردمی که پروا دارند دلایلی اشکار است .

  • در پی هم آمدن شب و روز و آفریده های الهی در آسمانها و زمین نشانه هایی است برای پرهیزگاران. یعنی با اینکه همگان می توانند از آنها برای بالا بردن سطح معرفت خود استفاده نمایند اما این تنها پرهیزگارانند که متوجه می شوند.
  • معلوم می شود اینان فکری باز، دیدگانی روشن و حق بین دارند.و خاصیت تقوا همین امر است.
  • وقتی انسان همه چیز را نشانه حق دید، سیطره او را  در همه چیز و  بر همه چیز می بیند پس جایی برای خلاف و گناه خودش مشاهده نمی کند.( اتقوا معاصی الله فی الخلوات فان الشاهد هو الحاکم).

 خانواده سالم

[عوامل تحکیم خانواده] ۲۱- اجرای حدود الهی

اشاره: هیچ یک از احکام الهی بدون علت و دلیل و فلسفه نیست. همه دستورات اسلام اعم از ایجابی و سلبی برای ایجاد و حفظ رابطه بهتر انسان با خداوند، با خودش و با دیگران می باشد. بر این اساس اگر تشویقی دیده می شود یا تنبیهی مشاهده می گردد همه بر این مبنا قابل توجیه و تفسیر است. از جمله احکام الهی که در قرآن آمده است و بیانات حضرات معصوم(ع) نیز آنها را توضیح داده و تبیین کرده اند«اجرای حدود الهی» می باشد که ما در این بحث مدعی هستیم یکی از «عوامل تحکیم خانواده» به شمار می آید.

حدود جمع حدّ است. حدّ یعنی منع. وقتی یک حدّی از حدود اسلام بر فرد یا افراد متخلف جاری شد این خود باعث می شود تا دیگر بار فرد متخلف خلاف نکند و دیگران هم حساب کار خود را بکنند و دست به کاری نزنند که حدی بر آنان لازم و اجرا گردد. طبیعتاً اجرای یک حد می تواند در مصون سازی خانه و خانواده و در نتیجه اجتماع بشری تأثیر بسزا و شایسته داشته باشد.

قرآن کریم در سوره نور آیه دوم می فرماید: الزّانیه و الزّانی فاجلدوا کلّ واحد منهما جلده و لا تأخذکم بهما رأفه فی دین الله ان کنتم تؤمنون بالله و الیوم الاخر و لیشهد عذابهما طائفه من المؤمنین: زن و مرد زناکار را هر یک صد تازیانه بزنید و هرگز در دین خدا رأفت( و محبت کاذب) شما را نگیرد اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید و باید گروهی از مؤمنان مجازات آنها را مشاهده کنند.

در این آیه به صراحت بیان شده به کسی که مرتکب خطای جنسی بشود و حریم خانواده را بشکند و زمینه پیدایش فرزندان نامشروع و انواع و اقسام بیماریهای مقاربتی را فراهم می کند یکصد تازیانه بزنید. این یک حدّ الهی است که نباید کم یا زیاد بشود و نباید تعطیل گردد. مجریان حدّ الهی باید توجه کنند که دستور خدا بر زمین نماند و خلاف آن عمل نشود. نقل است رسول خدا فرمودند: شخصی که اجرای حدود را بر عهده دارد اگر کم بزند یا زیادتر، جهنمی خواهد شد چرا که دقیقاً حکم الهی را اجرا نکرده است.( تفسیر نمونه به نقل از فخر رازی ۲۳/۱۴۸)

در همین آیه تصریح شده نباید افرادی تحت تأثیر احساسات عاطفی قرارگیرند و در اجرای این حدّ الهی کوتاهی کنند.( و لا تأخذکم بهما رأفه فی دین الله) چه اینکه: ترحم بر پلنگ تیز دندان         ستمکاری بود بر گوسفندان. هم چنین در این آیه آمده است باید اجرای این حدّ (یکصد تازیانه زدن) در حضور جمعی از مؤمنین باشد تا افزون بر تنبیه خطاکار مایه عبرتی هم برای دیگران باشد.

نتیجه اجرای چنین حدی سالم سازی جامعه و آرامش بخشی به خانواده هاست که حریمشان حفظ خواهد شد و تبهکاران تنبیه می شوند. از امام باقر(ع) روایت شده که فرمود: حدّ یقام فی الارض ازکی فیها من مطر اربعین لیله و ایامها( وسائل الشیعه۱۸/۳۰۸)- برکت اجرای یک حدّ از حدود الهی از چهل شبانه روز بارش باران برای زمین بیشتر است.

نکته: ۱- حکم صد شلاق برای مرد و زن زناکار به موردی محدود می شود که یکی از آنها یا هر دو غیر متأهل باشند. چنانچه یکی از آنها یا هر دو متأهل باشند و به اهل خود دسترسی داشته باشند و حریم شکنی کنند حدّ آنان اعدام است آن هم با شدید ترین وجه (رجم : سنگسار).

۲- نقطه مقابل «حدّ» تعزیر قرار دارد که بعداً در این باره صحبت خواهیم کرد چون برای برخی گناهان کیفر خاص تعیین شده لذا به آنها حدّ الهی گفته می شود که جمع آن حدود است مثل حدّ زنا که در این آیه مطرح و مشخص گردیده و مثل حدّ سرقت و دزدی که قطع دست می باشد و در جای دیگر آمده است.

 ۳- در این که چرا در بحث از سرقت، اول مرد سارق و سپس زن سارقه آمده( السّارق و السّارقه فاقطعوا ایدیهما.سوره مائده ۳۸ ) اما در اینجا اول از زن زناکار و سپس از مرد زناکار سخن رفته (الزانیه و الزانی فاجلدوا کل واحد منها مأه جلده) فرموده اند: در بحث سرقت آقایان نقش و حضور بیشتری دارند و در بحث زنا خانم ها نقش پر رنگ تر و تعیین کننده تری دارند از اینرودر اینجا اول زانیه بعد زانی و در آنجا ابتدا سارق و بعداً سارقه گفته شده است. این ها همه روی حساب و نظم دقیق صورت پذیرفته است.

 امید است با سالم شدن جامعه ، خانواده ها هم از این خطر و آلودگی برحذر باشند.

خطبه دوم

حدیث

الجواد(ع): لا تکن ولیاًّ لله فی العلانیه و عدوّاً له فی السّرّ.در اشکار دوست خدا نباش در حالی که در پنهانی دشمن او هستی (بحارج ۷۵ص۳۵۸)

  • نباید دو رو و منافق بود. همواره می باید با او یکسان بود. زبان و عمل باید در یک مسیر و یک جهت باشند.انسانهای با تقوا در ظاهر و باطن، درخلوت وجلوت ،در اشکار و پنهان، حالتی یکسان دارند .

مناسبت ها

  1. ولادت حضرت امام محمد تقی(ع): مشهور این است که آن حضرت در دهم ماه رجب سال ۱۹۵ه.ق در مدینه متولد شدند. او فرزند امام رضا(ع) و نام مادرش سبیکه یا درّه است که حضرت رضا نام او را خیزران خواندند. امام هشتم (ع) فرمود: این مولودی است که برای شیعه مبارک تر از او به دنیا نیامده است ( کافی ۱/۳۲۱). در حدود چهل سال و چند ماه از عمر شریف امام رضا(ع) می گذشت که خداوند این گل پسر را به ایشان دادند و باعث خشنودی شیعیان گردید. چرا که ولادت آن حضرت هرگونه شک و تردید را از آنان برطرف کرد. آنها نگران بودند که پس از امام هشتم(ع) امر امامت به چه کسی سپرده خواهد شد؟

نقل شده امام جواد(ع) دارای ۶ فرزند شد. حضرت هادی(ع)، زید، موسی مبرقع، حکیمه خاتون، خدیجه خاتون و ام کلثوم( تاریخ سامرا). حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) ایشان را به کنیه ابوجعفر صدا می زد و می خواند و به او در نامه نگاری اینگونه خطاب می کرد. اسم شریف ایشان محمد و القاب مشهور او تقی و جواد است. میلاد مسعودش بر پیروانش مبارک باد.

  1. سخنان مهم مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان ارتش: ایشان به مناسبت روز ارتش در جمع فرماندهان عالی رتبه ارتش مطالب بسیار مهمی را ایراد فرمودند که در چند محور خلاصه می شود: ۱- تدبیر امام راحل در حفظ ارتش و حمایت از آن و جلوگیری از انحلال ارتش.  ۲- برخی از خصوصیات ارتش که باید حفظ و تقویت بشود.  ۳- دستور صریح به نیروهای نظامی کشور در برابر بیهوده گویی های دشمنان.  ۴- بیان جنایات آمریکا و ارتش های وابسته به آمریکا از جمله جنایات آل سعود در یمن و نقش ناامنی آفرین آنها در منطقه و جهان.  ۵- تبیین ماهیت قدرت نظامی جمهوری اسلامی و اقتدار آن در دفاع و پرهیز از ایجاد ناامنی در منطقه و جهان. معظم له در خصوص تبیین علل دستور علنی به حفظ و پیشبرد توان نظامی به ۴ عامل اشاره کردند: الف- دستور صریح قرآن( واعدوا لهم استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله و عدوکم).  ب- وجود دشمنانی جنایتکار با سابقه انواع وحشی گری و جنایت در منطقه و جهان. دیروز صدام را و امروز صهیونیست ها و آل سعود را تحریک کرده و می کنند و گروههایی مثل داعش، النصره و القاعده را راه اندازی کرده و به جان مردم می اندازند.  ج- فقدان نظم عادلانه و ترتیبات لازم بین المللی برای مقابله با متجاوزان و زورگویان. بنابراین باید کشور ما خودش بتواند از خود دفاع کند.  د- وجود نظام سلطه بین المللی که از ظالم دفاع می کند و بر مظلومان می تازد.

نمونه اش را در حمایت این نظام سلطه از صدام جنایتکار و صهیونیست های غاصب و آل سعود متجاوز می بینید. اما از آن طرف هیچ حمایتی از مردم ستمدیده ایران در آن دوران و مردم آواره فلسطین و جمعیت مورد هجمه یمن دیده نمی شود. بنابراین شایسته است تا کشوری که مستقل است و مورد غضب دشمنان با تمام توان بتواند از خود دفاع کند. شما این تهدیدهای ابلهانه را ببینید که پس از چندی سکوت اخیراً باز تهدید به حمله نظامی می کنند و از سوی دیگر می گویند چرا ایران می خواهد ابزار و ادوات دفاعی تهیه و یا خود را با آن تقویت کند. این ابلهانه نیست؟ از یک طرف تهدید کنند و از یک طرف از ما بخواهند که وسیله دفاعی نداشته باشیم. اخیراً نخست وزیر اسرائیل (نتانیاهو) با دیدن رژه نیروهای مسلح در روز ارتش با ناراحتی گفته است هر روز موشک های ایران بزرگتر و قدرتمند می شوند. نباید اینگونه باشد !!!!.

  1. چند مناسبت داخلی دریک نگاه:

الف- شکست حمله نظامی آمریکا در طبس در ۵/۲/۵۹ که به تعبیر امام راحل توسط شن ها و وزش باد و طوفان اتفاق افتاد و درس عبرتی شد برای کارتر و عواملش که ماهها برای رهایی گروگانها و فراری دادن آنها از ایران این عملیات معروف به (دلتا) را برنامه ریزی کرده بودند. در پی این شکست مفتضحانه بود که امام در خطاب به مردم و مسئولان فرمود: تا وقتی شما خلوص و استقامت داشته باشید پیروز خواهید بود.

ب- هفته سلامت با تغذیه سالم را داریم که ضمن تشکر از دولت یازدهم که با اجرای طرح سلامت خدمت خوبی به مردم کرده و می کند. امیدواریم با گوش دادن به توصیه های مسئولان ذیربط، جامعه ما جامعه برخوردار از سلامت و نشاط باشد.

ج- روز شورا ها و هفته شهر و شهروند را که از نهم تا پانزدهم اردیبهشت آغاز می گردد گرامی داشته و برای تمامی اعضای شوراهای شهر و روستا و شهرداران و دهیاران آرزوی توفیق داریم و امیدواریم همانگونه که در تبلیغات انتخاباتی خودشان وعده داده و متعهد شده اند بتوانند به وظیفه خود عمل کنند.

  1. شکست آل سعود و پیروزی مردم مقاوم یمن: آل سعود که می پنداشت با حمله هوایی به یمن می تواند رئیس جمهور فراری و مستعفی(منصور هادی) را برگرداند و مردم یمن را تسلیم خواست خود و اربابان خارجی اش کند پس از ۲۷ روز بمباران شبانه روزی مردم وتخریب زیر ساخت های یمن رسماً اعلان کرد به بمباران هوایی خاتمه می دهد( هر چند از گفته خودش تخطی کرده و باز هم بمباران را ادامه داده است) این اعلان نوعی اعتراف به شکست است همانگونه که رهبری معظم انقلاب پیش بینی کرده بود که بینی عربستان به خاک مالیده می شود و چنین نیز شد. رژیم آل سعود به هیچ یک از خواسته های خود نرسید که بماند، در نزد افکار عمومی جهان همانند صهیونیست ها شد که به رژیم کودک کش معروف گشت. در حدود ۲۵۰۰ حمله هوایی داشت و نزدیک به یکهزار  نفررا کشت که تعدادی از آنها کودک بودند و سه هزار نفر را مجروح کرد . و چقدر خانه و کارخانه و زیر ساخت های اقتصادی را ازبین برد ( البته باید این جنایتکاران هم محاکمه بشوند و هم غرامت بپردازند). به تعبیر رئیس مجلس این حمله نظامی کودکانه ،راه بجایی نبرد و مردم مقاوم یمن متحدتر از گذشته و مقاوم تر از قبل در میدان حضور دارند. ان شاءالله سرنوشت خودشان را خود تعیین خواهند کرد و به مقصد خواهدند رسید.

سخن پایانی

۱-              اعتکاف در راه است. خانم ها و آقایان که مایلند در این اردوی الهی شرکت کنند تا فرصت باقی است برای ثبت نام به محل های اعلان شده مراجعه کنند.

۲-              چندین سال است که مرکز شهرستان ما از یک حمام عمومی محروم است و این در حالی است که اردستان بر سر راه چندین استان قرار دارد و در ایام خاص مثل تعطیلات عید و تابستان پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است و نبود حمام عمومی یک نقیصه به شمار می آید. پیشنهاد و درخواست می شود از افراد خیّر که در این خصوص اقدامی شایسته و خدا پسندانه داشته باشند و چنانچه این امر میسر نشد مسئولان محترم اعم از فرماندار، شهردار، شورای شهر، اوقاف و امور خیریه و… دست به کار بشوند و این نقص را برطرف کنند. در این خصوص اما و اگرهایی مطرح بوده و هست که وارد جزئیات آن نمی شویم. ان شاءالله زمان طولانی طول نکشد و این امر تحقق پیدا کند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*