خطبه ۱۵ اسفند ۹۳

DSC02916

 

خطبه اول

قرآن

و لو تری اذالمجرمون ناکسوا رؤسهم عند ربهّم ربنّا ابصرنا و سمعنا فارجعنا نعمل صالحاً انّا موقنون.(سجده ۱۳)

وای کاش می دیدی هنگامی را که گنهکاران در نزد پروردگارشان سرهای خود را به زیر افکنده (می گویند)پروردگارا دیدیم و شندیم ،پس ما را باز گردان تا عمل های شایسته کنیم ،مسلما ما باور کننده ایم.

  • قیامت روز بروز حقایق و صفات و مشخصات درونی است از جمله آشکار شدن پشیمانی افراداعتراف به اینکه الان چشمان باز شده و حقیقت را شنیده ایم اعتراف مهمی است.
  • درخواست مجرمان برای بازگشت به دنیا و عمل صالح انجام دادن از جمله حقایق مهمی است که قرآن کریم آن را بیان و تأیید می کند چرا که می گویند ما به یقین رسیده ایم.
  • انجام عمل صالح همراه با تقوا است که همواره مورد تائید بوده و لازمه فبولی اعمال خواهد شد.

 [ اشاره: به مناسبت ایام فاطمیه بحثی کوتاه در این زمینه خواهیم داشت.]

فضیلت حضرت فاطمه(س)

۱-             فاطمه تنها زنی است که در بین چهارده معصوم از مقام عصمت برخوردار است.( انما یریدالله لیذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهّرکم تطهیراً(احزاب/۳۳).خدا فقط می خواهد الودگی را از شما خاندان پیامبر بزداید و شما را پاگ و پاگیزه گرداند.

۲-             فاطمه(س) جزء آن مجموعه ای است که خداوند در سوره انسان(دهر) آنان را ستوده است( و یطعمون الطّعام علی حبه مسکیناً و یتیماً و اسیراً – انسان/۸ ).و به پاس دوستی خدا بینوا و یتیم واسیر را خوراک می دادند.

۳-             فاطمه (س)تنها کسی است که کفو (همتای) حضرت امام علی(ع) است.( و لولا فاطمه لما کان لامیرالمؤمنین کفو: اگر فاطمه (س)نمی بود همتایی برای علی(ع) وجود نداشت).

۴-             فاطمه(س) بهترین دختر برای پدر و بهترین همسر برای شوهر و بهترین مادر برای فرزندان است و می تواند بهترین الگو برای همه مادران و همسران و مادران باشد و همه باید به او اقتدا کنند.

۵-             فاطمه(س) جزء چهار زن برگزیده عالم و سرآمد آنان و همه زنان عالم است. حضرت آسیه همسر فرعون، حضرت مریم دختر عمران و حضرت خدیجه همسر رسول گرامی اسلام و حضرت فاطمه(س) جزء برجستگان زنان جهان می باشند و به تعبیر پیامبر اکرم (ص) فاطمه (س)از همه آنها برتر و با فضیلت تر است. آسیه با صبر و استقامت مثل زدنی اش و مریم با عفت و پاکدامنی اش و خدیجه با کمالات فراوانش در اوج قله رفیع انسانیت و ایمان و فضیلت قرار دارند و حضرت فاطمه (س)با فضائل بی مانند و علم و دانش سرشار و مقامات معنوی و بی نظیرش سرآمد آنان نیز هست. او آن چنان رفعتی دارد که همه معصومان ما(ع) از او به خیر و نیکی و فضیلت مداری یاد می کنند. در اینجا به دو نمونه از این اظهار نظرها اشاره می کنیم: الف- رسول خدا(ص) در خطاب به امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: انفذ لما امرتک به فاطمه فقد امرتها باشیاء امربها جبرئیل( بحار الانوار ۳۳/۱۳۴)- علی!(ع) آن چه را فاطمه(س) بدان امر می کند انجام بده زیرا من چیزهایی را به او امر کرده ام که جبرئیل به آنها فرمان داده است.

نکته: دستور پیامبر(ص) به علی(ع) که وصی و جانشین او و به منزله جان پیامبر(ص) است مبنی بر اطاعت و فرمان برداری از فاطمه(س) جالب توجه است. جالب تر از آن بیان، علت این دستور است یعنی اینکه سخن فاطمه(س) برگرفته از دستورهای من است که من آنها را از جبرئیل دریافت کرده ام.

ب- حضرت امام امیرالمؤمنین(ع) فرمود: فوالله ما اغضبتها و لا اکرهتها علی امر حتی قبضها عزوجل و لا اغضبتنی و لا عصمت لی امراً و لقد کنت انظر الیها فتنکشف عنّی الهموم و الاحزان(بحار ۴۳/۱۳۴)- به خدا سوگند تا فاطمه(س) زنده بود من او را به خشم درنیاوردم و او را مجبور به امری که کراهت داشت نکردم و ایشان هم باعث ناراحتی من نشد و از من نافرمانی نکرد. پیوسته به او نظر می کردم و این خود باعث می شد تا همه غم و اندوه من برطرف گردد.

تعابیر به کار رفته در سخن مولا علی(ع) قابل توجه است مثل: هرگز باعث ناراحتی همدیگر نشدیم و هیچگاه از من نافرمانی نکرد و همه ناراحتی هایم با نگاه به او از میان می رفت.

« رنج فراق » زندگی سراسر مهر و محبت این زوج آسمانی پس از نه سال و تولد چهار فرزند بیمانند، در ۱۳ جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجرت از هم پاشید و روح ملکوتی فاطمه (س)به سوی پروردگارش پر کشید و دنیایی از غم و اندوه را بر جان خسته علی فرو ریخت.

علی (ع)در کنار بستر فاطمه (س)شاهد دعا و درخواست عافیت او است. امام به همسرش می گوید: یعافیک الله و یبقیک- خدا تو را سلامت دهد و باقی نگهدارد!! فاطمه (س)می گوید: ما اسرع اللحاق بالله- بزودی به لقاء خدا می روم. علی(ع) که شاهد گریه فاطمه (س)است می گوید: یا سیدتی ما یبکیک! – خانمم چرا گریه می کنی؟ قالت: ابکی لما تلقی بعدی- گریه ام برای ناراحتی تو پس از من است. علی (ع)می گوید: لا تبکی فوالله ان ذلک لصغیر عندی- تو گریه نکن به خدا سوگند در راه خدا این مشکلات در نظرم کوچک می آید و بالاخره وصیت نهایی را به علی(ع) می گوید از جمله غسل و کفن و دفن شبانه و مخفیانه. صلی الله علیک ایتهاالصدیقه الشهیده.

خطبه دوم

حدیث

شخصی در مدینه همسرش را نزد فاطمه (س) فرستاد تا بپرسد آیا او از شیعیان هست یا خیر ؟ قالت : ان کنت تعمل بما امرناک و تنتهی عمّازجرناک عنه فانت من شیعتنا و الاّ فلا (بحار ۶۵-۱۵۵) : فرمود اگر به انچه ما دستور می دهیم عمل می کنی و از آنچه تو را نهی می کنیم ترک می نمائی ، از شیعیان ما می باشی و گر نه ، خیر.

ملاک ،عمل انسان است نه ادعّای او.

آن هم عمل بر طبق دستور اهلبیت (ع) .

توجه به امر و.نهی معصومین بسیار با اهمیت است . و همین امر است که ادمی را در صف شیعیان قرار می دهد .

مناسبت ها

۱-                    روز اکرام فاطمی و شور نیکوکاری : همه ساله در آستانه سال جدید ،کمیته امداد با همکاری بسیج وصدا و سیما و آموزش و پرورش ، برای جمع آوری کمک های مردمی و رساندن آن به دست افراد نیازمند، یک روز را در مدارس و یک روز را در پایگاهای بسیج در مساجد و روز سوم را در پایگا های نمازهای جمعه به این امر اختصاص میدهند. امسال هم همین شیوه و روش دنبال شده و صندوقها به این پایگاه آورده شده تا هر کس به هر اندازه که می تواند و مایل است در این امر خداپسندانه شرکت کند و بدینوسیله لبخندی بر لبان نیازمندان بنشاند و غمی را از آنان مرتفع سازد . مردم ما که مردمی عاطفی مومن و ولایتمدار می باشند به پیروی از پیشوایان دینی خود قطعا از این امر همانند گذشته استقبال خوبی به عمل می آورند بویژه که امسال هم این مراسم با ایام فاطمیّه همراه شده و انگیزه بیشتری دراین خصوص ایجاد می کند چه این که شعار حضرت زهرا(س) این است : الجار ثم الدار. اول باید به همسایه و پس به خانه رسیدگی کرد.

۲-                    روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی : در تقویم سالیانه امروز به همین نام ،نامبردار است . در فرهنگ دینی ما  توجه فراوان نسبت به این امر صورت گرفته است . غرس درختان به عنوان صدقه جاریه ( کار با فضیلت ماندکار) معرفی گردیده و توصیه شده تا هر کسی به قدر توانش در کاشت درخت و حفظ محیط زیست و نگهداشت منابع طبیعی کوشا باشد و از شکستن شاخه های درختان ، کندن و یا سوزاندان آنها خود داری کند، چرا که زیبایی محیط زندگی ، تلطیف هوا ، تامین مواد غذائی ، سلامت جسم و روان در گرو حفظ منابع طبیعی است. بر این اساس مسئولان منابع طبیعی ، جنگل داران ودلسوزان به طبیعت توصیه می کنند تا همه در این امر ملی و خداپسندانه شریک باشند و اجازه ندهند مناطق درختکاری و جنگل کاری ها تبدیل به بیابان شود و مشکلات فراوانی را برای جامعه به ارمغان آورد. یکی از کارهای شایسته امام امیر المونین (ع) حفر قنات و غرس درختان و ایجاد نخلستانها بوده است . حضرات معصوم ما از کندن و یا سوزاندن درختان در موقع جنگ ها نیز نهی کرده اند. امید که ما هم در این عرصه همانند آنان باشیم .

۳-                    رزمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه عزم ملّی و مدیریت جهادی: در هفته ای که گذشت ، نیروی دریائی سپاه پاسداران با کمک نیروی زمینی و هوائی به نهمین رزمایش خود در خلیج فارس پرداخت که چشم جهانیان را خیره کرد. دنیا تصور نمی کرد با وجود تحریم های ظالمانه و کمر شکن که بر ایران تحمیل شده ،نیروهای مسلّح ایران تا این اندازه بتواند پیشرفت داشته باشد . بنا به گفته سردار فدوی ،ما بخشی از این پیشرفت ها را می توانیم روکرده و نشان  دهیم ، بخش های مهم و دیگر آن می ماند تا اگر لازم شد در میدان نبرد رونمایی کنیم . برای اولین بار از موشک هائی استفاده شد که از زیر آب شلیک  می شوند و سپس به سطح آب می آیند و به هدف برخورد می کنند. ماکتی بر مبنای دو سوم ناو آمریکائی طراحی شد و با موشک هدایت شونده هدف قرار گرفت . این نمایش اقتدار برای همسایگان پیام صلح و دوستی و برای بیگانگان پیام دیگری داشت و در مجموع جنبه بازدارندگی دارد. ما ضمن عرض خسته نباشید به همه نیروهای مسلّح ، از خداوند می خواهیم روز به روز بر عظمت و اقتدار نیروهای مسلّح کشورمان و نظام جمهوری اسلامی ایران بیافزاید.

۴-                    مذاکرات هسته ای و رجز خوانی نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل) چهاردهمین دور مذاکرات ایران با ۱+۵ در یکی از شهرهای سوئیس بر گزار شد . حضور مسئولان اتمی کشور های ایران و آمریکا در این نشست بر اهمیت آن افزوده بود بحث های فنی و سیاسی مهمّی مطرح شد هرچند وزرای خارجه ایران و امریکا  هر دو گفتند که پیشرفت های داشته ایم ولی هم چنان شکاف ها موجود است. در این خصوص چند نکته قابل توجه است . ۱- همانگونه که رهبری فرموده اند آمریکا قابل اعتماد نیست . ۲- مسئله هسته ای بهانه ای بیش نیست اگر ما تسلیم شویم باز از تحریم دست بردار نیستند. ۳- باید در یک مرحله همه چیز تمام شود و توافق نامه بگونه ای تنظیم شود که قابل تفسیرهای مختلف نباشد.

در این میان آنچه جالب است حضور نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا و سخنرانی علیه کشورمان است که عکس العمل های متفاوتی را در پی داشته است و نوعا حرفهای او را  تکراری و بی مبنا دانستند و مسئولان ما جواب دندان شکنی به تهدیدات او دادند که در خور ستایش است. او گفته ایران باید سه کار انجام دهد ۱- از دخالت در امور همسایگان خود بپرهیزد.۲- از ترویسم حمایت نکند.۳- دست از تهدید اسرائیل بردارد.

۵-                    تحولات منطقه:

الف : یمن : با تسلط انصارالله بر پایتخت (صنعا) و فرار منصور هادی  رئیس جمهور مستعفی به عدن و رفت آمدهای سفیران آمریکا و عربستان به عدن ، بوی توطئه علیه انقلاب مردم یمن به مشام می رسد. آنان می خواهند منطقه جنوب که بسیار حساس است را در اختیار بگیرند و یک جنگ داخلی به راه بیندازند که ان شاالله موفق نمی شوند. با ورود هواپیمای ایرانی حامل کمک به صنعا معادلات دشمنان به طور کامل برهم خورده است و دچار سر گیجه شده اند.

ب : تائید حکم اعدام ایه الله شیخ نمر باقر النمر (این مجاهد شیعی عربستانی ) موجی از اعتراض را بر انگیخه و شاید باعث انفجار خشم مردم دنیا و شیعیان عربستان بشود که ما هم این حکم ظالمانه را محکوم می کنیم .

ج : ارتش عراق و نیروهای مردمی ، علیه داعش وارد نبرد سختی شده اند و می روند تا تکریت را به طور کامل آزاد کنندو موصل را هم پس از ان ازچنگ آنان بیرون آورند . اخیرا دست ۶ جوان را در موصل که موبایل داشته اند قطع کرده اند و برای کشتن افراد از شیوه هائی مانند سوزاندن ، با تبر گردن زدن و در لانه های مارها و عقربها انداختن و پرت کردن از بلندی استفاده می کنند. امید واریم بزودی زود نابود شوند.

سخن پایانی : اخیرا برنامه هایی برای تبیین  راهیان نور دردست اجراست که بد نیست ما هم اشاره ای مختصر به آن داشته باشیم .

به قول حضرت آقا ، ما اگر ۵۰ سال هم برای دفاع مقدس تبیین کنیم و کتاب بنویسیم باز هم کم است . چرا که سالهای دفاع مقدس جزء افتخار آمیز ترین فصل زندگی ما است . در آمریکا یک جنگ ۴ ساله بین خودشان براه افتاد ، یکی از اگاهان می گفت حدود یکصد هزار کتاب در این باره نوشته شده . ( ماچقدر کتاب ، فیلم ، برنامه  برای دفاع مقدس تولید کرده ایم ) به هر حال این یک فرصتی است که جوانان جنگ ندیده ما به میدانهای جنگی روانه شوند و از نزدیک با رشادتهای مدافعان کشور آشنا شوند. انتظار می رور مسئولان امر با همراهی بیشتر با بسیج ، زمینه بازدید نفرات بیشتر را از مناطق جنگی فراهم سازند. به قول رئیس جمهور (دکتر روحانی) برنامه راهیان نور متعلق به هیچ حزب و جناح خاصی نیست همه می توانند مسافران این برنامه باشند.

تشکر و قدر دانی از حرمت گزاری به فاطمیه و حضور وشرکت در جلسات ویژه آن حضرت.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*