خطبه ۱۷ بهمن ۹۳

DSC03016

خطبه اول

قرآن

« انماالمؤمنون اخوه فاصلحوا بین اخویکم و اتقوالله لعلکم ترحمون» (حجرات/۱۰)در حقیقت مومنان با هم برادر اند پس میان برادر نتان سازش دهید. و از خدا پروا بدارید ،امید که مورد رحمت قرار گیرید.

  • یکی از کارهای بزرگ پیامبر ایجاد اخوت و برادری بین مؤمنان بود(فاصبحتم بنعمته اخواناً).
  • هرچه به این اخوت و برادری ضربه بزند باید از سر راه برداشته شود بنابراین کدورت و درگیری و نزاع باید جایش را به صلح و سازش و صفا و صمیمیت دهد.
  • در همه حرکت ها از جمله این حرکت اصلاحی، تقوا لازم است که زمینه ساز رحمت الهی است.

خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده] ۱۷- حفظ حجاب

حجاب جز ضروریات اسلام است و منکر ضروری از نگاه عالمان دین، مرتد به حساب می آید. از نظر قرآن و از دیدگاه معصومان(ع) حفظ حجاب برای خانم های مسلمان و معتقد و پیرو قرآن، واجب است. این حکم تا قیامت ثابت بوده و هیچگاه تغییر و تبدیل پذیر نخواهد بود. بدون تردید یکی از فلسفه های حجاب مصون ماندن خانواده ها از آسیب های فروپاشی و استحکام بخشی به بنیان خانواده هاست. چه این که اگر اینگونه نبود این دستور به شکل کنونی صادر و اجرا نمی شد. قرآن کریم در سوره احزاب آیه ۵۹ می فرماید:  یاایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یؤذین و کان الله غفوراً رحیماً- ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو جلبابها(روسری های بلند) خود را بر خویش فرو افکنند چه این کار برای این که(از کنیزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است( و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده) خداوند همواره غفور و رحیم است.

کلمه جلباب که در این آیه به کار رفته اشاره دارد به چیزی که از چهارقد بزرگتر و از چادر کوچکتر است. استاد مطهری می گوید: معلوم می شود زنان آن دوران یک مقنعه وخمار داشته اند که نوعاً در خانه ها از آن استفاده می کرده اند و یک جلباب هم داشته اند که پارچه ای بلندتر از آن بوده است. قرآن می گوید آنرا به خودتان نزدیک کنید تا جایی که باید پوشیده شود، مکشوف نماند. مفسران عقیده دارند کنیزان و زنان آلوده نوعاً دارای این نوع پوشش نبوده اند به همین خاطر هم گاهی مورد اذیت و آزار افراد هوسران، آن هم موقع بازگشت از نماز عشاء قرار می گرفتند. قرآن دستور می دهد زنان آزاد و پاکدامن که خواهان حفظ خود از آزار منافقان و هوسرانان هستند خود را بپوشانند و حجاب را رعایت کنند چرا که این خود باعث شناخته شدن آنها و مصون ماندن ایشان از آزار دیگران خواهد شد.

همانگونه که حفظ حجاب این چنین پیامد مطلوبی دارد بی حجابی هم می تواند زمینه ساز ناامنی بشمار آید و رفته رفته امنیت خانواده را هم در مخاطره قرار دهد. تجربه نشان داده است به همان میزان که خانم ها به حجاب پایبندی نشان دهند به همان اندازه هم جامعه بشری پاکیزه تر خواهد بود و خانواده ها استوارتر و پایدارتر می شوند. و چنانچه خانم ها در آغاز نسبت به حجاب خود کم توجه باشند و سپس بی توجه گردند اجتماع نیز رو به تباهی خواهد رفت و خانواده ها هم آسیب پذیر خواهند شد زیرا وقتی نگاه افراد چه مجرد و چه متأهل به صحنه های تحریک کننده افتاد،آتش شهوتشان شعله ور می شود و در نتیجه هرچه در اطرافشان قرار دارد را خواهد سوزاند. این ولنگاری اخلاقی فساد اخلاقی می آورد و فساد اخلاق زمینه ساز تباهی و نابودی است. صفحه حوادث روزنامه ها و مجلات و جرائد پر است از صحنه های جنایی که با ریشه یابی معلوم می شود بسیاری از آنها ریشه در شهوت جنسی دارد که با بد حجابی آغاز شده و به جرم و جنایت و قتل و درگیری انجامیده است. (یک قصاب با دیدن صحنه تحریک کننده طرف را مورد تعدی قرار داده و سپس او را کشته و گوشتش را چرخ کرده و به مردم فروخته است. موقع دستگیری می گوید او را در حال آرایش و زینت فراوان دیدم)

برخی از پیامدهای بد حجابی:

۱-  ایجاد هیجانات دائمی و تحریک جنسی در طرف مقابل

۲-  طلاق و از هم گسیختگی خانواده ها( چرا که مردان با دیدن صحنه های تحریک کننده وقتی به منزل خود نگاه می کنند خود را بازنده می پندارند)

۳-  گسترش دامنه فحشا و افزایش فرزندان نامشروع

۴-  ابتذال زن و سقوط شخصیت او

۵-  بازداشتن بخشی از نیروی فعال جامعه از سازندگی و رشد و تکامل

نکته: برخی از عالمان دینی که تعصب ویژه ای روی این امر دارند به خاطر حساسیتی است که نسبت به سالم ماندن جامعه دارند

مرحوم آیت الله شاه آبادی گفته بود: رضاخان( با فرمان کشف حجاب) کمر ۱۲۴ هزار پیغمبر را شکست. فاجعه مسجد گوهرشاد مشهد به خاطر مبارزه با بی حجابی شکل گرفت.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): انتم علی بینه من ربکم مالم تظهر منکم سکرتان سکره الجهل و سکره حب الدنیا( نهج الفصاحه)

انسان مؤمن برخوردار از عنایت الهی است تا وقتی که دچار دو غفلت و مستی نشده است:

الف- مستی جهل که بدترین چیز است [ و شر الدنیا و الاخره مع الجهل-علی(ع)-] جهل به خدا، به خود، به جامعه.

ب- مستی دنیا دوستی که خود رأس کل خطیئه است.

بدیهی است افرادبا تقوا از این دو غفلت ومستی بدور می باشند.

 مناسبت ها

  1. روز شمار انقلاب: با آمدن امام به ایران، انقلاب شتاب بیشتری گرفت و هر روز بر سرعت و وسعت و عمق آن افزوده می شد. در روز پانزدهم بهمن به دستور امام ،دولت موقت به ریاست آقای مهندس مهدی بازرگان معرفی شد که انقلاب را وارد مسیر جدیدی کرد. در روز نوزدهم بهمن تعدادی از همافران و پرسنل نیروی هوایی ارتش که چشم راست شاه به حساب می آمد با حضور در محضر امام و گرفتن عکس در حال رژه در مقابل ایشان با رهبر انقلاب بیعت کردند که درواقع کمر رژیم را شکست و به همین مناسبت آنروز را روز نیروی هوایی نامگذاری کردند که همه ساله فرمانده و پرسنل این نیرو خدمت مقام معظم رهبری می رسند و یاد و خاطره آن را در ذهن ها تجدید می کنند.

بیست و یکم بهمن ماه از طرف حکومت وقت که نفس های آخرش را می کشید اعلان حکومت نظامی از ساعت ۴:۳۰ بعدازظهر شد که توطئه ای برای کودتا و دستگیری و کشتار وسیع رهبر انقلاب و دیگر افراد مؤثر در انقلاب بود که امام دستور داد هیچ کس به آن اعتنا نکند و همه مردم در خیابانها حضور داشته باشند که این توطئه بزرگ خنثی شد. معروف است که مرحوم آیه الله طالقانی در تماس با امام اظهار داشته بود با توجه به کشتار وسیعی که صورت خواهد گرفت آیا امام زمان راضی است؟ امام فرموده بود: از کجا که این دستور مال ایشان نباشد؟ که پس از آن مرحوم طالقانی هم سکوت اختیار می کند. بعدها امام در سخنانش خداوند را خنثی کننده این توطئه معرفی کرد. آن اعلان و این مخالفت و حضور مردم باعث شد تا زمینه درگیری با عوامل رژیم شدت پیدا کند و مراکز حساس در اختیار انقلابیون قرار بگیرد و رادیو و تلوزیون تسخیر شود و روز ۲۲ بهمن سال ۵۷ به طور رسمی اعلان گردد حکومت ۲۵۰۰ ساله سرنگون و نظام اسلامی برپا شد. گوینده رادیو اعلان کرد: این صدایی که می شنوید صدای انقلاب ملت ایران است بدین ترتیب انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

  1. راهپیمایی بی نظیر ملت: همه ساله مردم مؤمن و مجاهد و انقلابی ایران با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن یاد شهیدان و رنج دیدگان انقلاب را گرامی می دارد و بر آرمانهای شهیدان و امام راحل تأکید می ورزد و عشق و علاقه خود را به استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی به تماشا می گذارد و چشم جهانیان را خیره و دشمنان را مأیوس و منفعل می کند. این حرکت آگاهانه در اوج تهدیدهای دشمن که مردم و کشور را به بمباران هوایی و موشک پرانی تهدید می کرد تداوم داشته و ان شاء الله خواهد داشت.

پیام های راهپیمایی از نگاه رهبری:

بنا به فرموده مقام معظم رهبری این راهپیمایی ها دو پیام اساسی در برداشته و دارد یکی پیام استقامت و دیگری پیام وحدت.

پیام استقامت: ۱- ایستادگی بر اسلامیت انقلاب  ۲- ایستادگی بر مردم سالاری دین  ۳- ایستادگی بر عدالت اجتماعی  ۴- ایستادگی بر استکبار ستیزی و بالاخره ۲۲ بهمن حرکت نمادین استقامت بر سر آرمانها است.

نکته اساسی: ملت هوشیار ما امسال نیز به فضل الهی به صحنه خواهد آمد و شگفتی خواهد آفرید و دشمن را برای سی و ششمین بار در ۲۲ بهمن غافلگیر و مأیوس خواهد کرد. اما در عین حال این ملت انتظار دارد تا مسئولان حکومتی( اعم از دولتی ها، مجلسی ها و قضاوت پیسه ها) همانگونه که در مراسم تحلیف سوگند خورده اند تعهد کرده اند بر آرمانهای شهیدان پافشاری کنند و از بکارگیری رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری غفلت نکنند و با تمام وجود به حفظ دستاوردهای انقلاب بپردازند وبه خدمات صادقانه خود در هر شرایطی ادامه دهند و در راه مبارزه با فساد هر اندازه و از هر کسی که باشد کوتاهی نکنند ،تا مردم طعم شیرین عدالت اجتماعی در پرتو نظام جمهوری اسلامی را بچشند و ان شاء الله چنین خواهد بود. انتظار می رود همه مردم و در رأس آنان مسئولان گرانسنگ همیشه خدا را ببینند و برای او کار کنند و بدانند که خدا آنها را می بیند و خائن را از ظالم باز می شناسد و خادمان را تشویق و خائنان را تنبیه خواهد کرد.

  1. پرتاب ماهواره فجر: ورود ایران به عرصه هوا، فضا که نشان از توانمندی علمی دانشمندان جوان دارد را می توان یکی از دستاودرهای مهم انقلاب اسلامی به حساب آورد. چیزی که خشم و غضب دشمنان را برانگیخته سرور و شادمانی طرفداران انقلاب اسلامی در داخل و خارجه شده است. ما این موفقیت بزرگ را به همه فجرآفرینان و به ویژه سازندگان ماهواره فجر که پرتاب آن با موفقیت همراه بود تبریک و تهنیت عرض می کنیم. دنیا را نگاه کنید تا این نوع پیشرفت های علمی را می بیند می گوید دنیا از پیشرفت صنایع نظامی ایران ناراحت است و برخی از سردمداران فاسد و متکبر مثل آمریکایی می گویند در مذاکرات هسته ای بر سر این موضوعات هم باید گفتگو شود که مسئولان مربوطه پاسخ دادند: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.
  2. دنیا در یک نگاه:

الف- خیانت داعشی ها که خیانت و خباثت حامیان این گروه تروریستی مدعی خلافت اسلامی را درپی داشته هم اکنون بر سر زبانهاست و به صورت ظاهر محکوم می گردد. این گروه نابکار که اخیراً در اقدامی چندش آور خلبان اسیر اردنی را زنده زنده در آتش سوزانید خشم مدافعان خود را برانگیخته و همه آنرا محکوم می کنند. واقعاً خنده دار است که آمریکا،عربستان، ترکیه، غرب، اروپا،اردن، قطر و… آنرا محکوم می کنند همانها که در شکل گیری و مسلح کردن این گروه نقش داشته  و دارند کار این داعشی ها را محکوم می کنند. راستی چه کسی به آنان قدرت و میدان داد تا با حکومت سوریه مخالفت کنند و عراق را به بستری از رنج و خون و آوارگی تبدیل کنند؟ آیا جز پشتیبانان دیروزی و نادمان به ظاهر امروز آنها. راستی باید گفت شرمتان باد ای جانیان و بانیان خیانت و حامیان و خائنان به آیین و ملت.

ب- اسرائیل با دریافت ضربه غافلگیر کننده حزب الله ظاهراً خفقان گرفت و کور و پشیمان در فکر برون رفت از این رسوایی و وقاحت است. هرچند جنایت هایش در سرزمین های اشغالی ادامه دارد و هم چنان به دستگیری و زندان کردن فلسطینی ها و تخریب منازل و آواره ساختن صاحبانش مشغول است و جالب اینکه اعلان کرده در مقابل گروه تحقیق و تجسس سازمان ملل که قصد بررسی جنایت جنگی آنان در غزه را دارد تسلیم نخواهد شد و با این گروه همکاری نمی کند و جالب تر این که آمریکا هم از این تصمیم حمایت می کند!!!

ج- اوضاع مصر ناآرام است و درگیری ها و انفجارها ادامه دارد و به نظر می رسد به زودی اوضاع و احوال آن کشور سامان بیابد.

د- در عراق هم اوضاع شکننده ای حکم فرماست. داعشی ها با مشکل آفرینی مناطقی را در اختیار دارند و مردم را می آزارند و یمن هم همچنان در کانون توجهات قرار دارد که امیدواریم اوضاع و احوال جوامع اسلامی به خیر و سعادت ختم شود ان شاءالله.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*