خطبه ۳ بهمن ماه ۹۳

DSC03016

خطبه اول

قرآن

« ان الله یأمر بالعدل و الاحسان و ایتاء ذی القربی و ینهی عن الفحشاء و المنکر و البغی یعظکم لعلّکم تذکّرون»(نحل۹۰)

درحقیقت ،خدا به دادگری و نیکو کاری و بخشش به خویشاوندان فرمان می دهد و از کار زشت و ناپسند و ستم باز می دارد . به شما اندرز می دهد باشد که پند گیرید.

  • o لفظ انّ تأکید در مطلب را می رساند بنابراین امر و نهی او جدی است.
  • o مأمور به او در این آیه عبارتند از: عدالت، احسان و رسیدگی به خویشاوندان و منهی عنه او فحشاء و منکر و ستم کردن است.
  • o این ها مواعظ خداوندی است و غرض متذکر شدن مخاطبان قرآنی است.چنانچه این تذکرات عملی شود جامعه ای با تقوا خواهیم داشت .
  • o جامعه الهی و قرآنی جامعه سرشار از فضیلت ها و خالی بودن از رذیلت هاست.

خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده]۱۵- غیرت دینی.

غیرت در لغت به معنای رشک، حمیّت ناموس پرستی آمده است و در اصطلاح عبارت است از: حساسیتی که یک مرد یا زن نسبت به یکدیگر دارند و هر یک سعی می کنند تا حریم شریک زندگی شان محفوظ بماند و یک غریبه که غیر آن دو است به حریم آنها راه پیدا نکند و در بحث ما عبارت است از: حساسیت ویژه ای که سرپرست دارد و دوست ندارد و اجازه نمی دهد تا همسرش بازیچه نگاه هوس آلود و یا میدان تاخت و تاز افراد آلوده قرار گیرد این را می گویند غیرت دینی. از روایات ما استفاده می شود که منشأ و سرچشمه همه خوبی ها از جمله غیرت ، خداوند متعال است و در مرحله بعد پیامبران و اولیای ایشان و دیگر مؤمنان قرار دارند. رسول خدا فرموده اند: کان ابراهیم ابی غیوراً و انا اغیر منه(میزان الحکمه۸/۶۱۰). الصادق(ع): ان الله غیور یحب کل غیور(همان). و لغیرته حرّم الفواحش ظاهرها و باطنها((میزان الحکمه۸/۶۱۲).پدرم ابراهیم مردی غیرتمند بود و من از او غیرتم بیشتر است و امام صادق(ع) می فرمایند: خداوند غیور است و همه غیرتمندان را دوست دارد و به خاطر غیرت او است که همه زشتکاریها را چه پیدا و چه پنهان حرام فرموده است.

امیرالمؤمنین(ع) می فرماید: قدر الرّجل علی قدر همّته و عفّته علی قدر غیرته(همان۸/۶۱۱)- ارزش مرد به اندازه همت اوست و پاکدامنی او به اندازه غیرت او.

در پاره ای از روایات آمده است که انسان بی غیرت از ایمان بهره ای ندارد و مورد لعنت و نفرین می باشد و قلبش ناسالم و وارونه است. یک حدیث تکان دهنده! قال رسول الله(ص): ایّما رجل رضی بتّزین امرأته و تخرج من باب دارها فهو دیّوث و لا یاثم من یسمته دیّوثاً و المرأه اذا خرجت من باب دارها متزیّنه متعطّره و الزّوج بذلک راض بنی لزوجها بکل قدم بیت فی الناّر(کنزالعمال۱۵/۸۷۶)- هر مردی که راضی است همسرش خود را بیاراید و از خانه بیرون رود آن مرد دیوث است و هر که او را دیوث بنامد گناه نکرده است هرگاه زن آرایش کنان و عطر زنان از خانه اش خارج شود و شوهرش به این کار راضی باشد به ازای هر قدمی که بر می دارد برای شوهر او خانه ای از جهنم بنا می شود.

نکته: آنچه مورد تأکید و توجه و ستایش است غیرت ورزی دینی است نه تعصب های جاهلی و بدون پایه و اساس ؛ نظیر آنچه که در میان مردم جاهل عصر جاهلیت رواج داشت و یا احیاناً در عصر جاهلیت مدرن جریان دارد نظیر مسایقه در فخرفروشی و برتر دانستن نژاد و زبان و رنگ پوست خود بر دیگران و یا سبقت گرفتن در تجملات و امثال اینها که به نوبه خود این ها و هم چنین غیرت ورزیدن بی جا قابل نکوهش اند. آنچه مهم است قضاوت و هدایت و آموزه های دین ما است.

به همان اندازه که غیرت پسندیده است ، بی غیرتی قابل نکوهش و ناپسند است. حضرت علی(ع) به مردم عراق می فرماید: به من خبر رسیده که زنهای شما با مردان اختلاط دارند و تنه به یکدیگر می زنند لعن الله من لا یغار- خدا لعنت کند افرادی که غیرت ندارند(بحار۷۲/۱۱۵). در نقلی دیگر از رسول خدا(ص) رسیده است که بوی بهشت که از مسیر پانصد سالی به مشام می رسد دوگروه هرگز بوی آنرا نخواهند یافت یکی آنکه عاق والدین است و دیگری کسی که غیرت ندارد(میزان الحکمه۸/۶۱۲).

برخی از پیامدهای نامطلوب بی غیرتی:

۱-                   از بین رفتن تدریجی ایمان( ینتزع منه روح الایمان).

۲-                   واژگونه شدن دل در اثر بی غیرتی(منکوس القلب).

۳-                   سست شدن بنیان خانواده ها.

۴-                   رنگ باختن اصول ارزشی اخلاق.

۵-                   از میان رفتن اعتماد اعضای خانواده نسبت به یکدیگرو…

حدیث پایانی: در یکی از جنگ ها پنج نفر از نیروی خطرناک دشمن به اسارت درآمدند. رسول خدا دستور داد چهار نفر را اعدام و یکی از آنها را معاف کنند. او علت را جویا شد.پیامبر اکرم فرمود: جبرئیل به من خبر داد که تو دارای پنج خصلت خوب هستی به خاطر همین از مرگ نجات یافتی. عرض کرد کدامند این خصلت های پنج گانه؟ قال: الغیره الشدیده علی حرمک و السّخاء و حسن الخلق و صدق اللسان و الشجاعه( وسائل۱۴/۱۰۹). او مسلمان شد و در یکی از جنگها در کنار پیامبر به شهادت رسید.

خطبه دوم

حدیث

قال العسکری(ع) لبعض شیعته: …اتقوا الله و کونوا زیناً و لا تکونوا شیناً. جروا الینا کل موده و ادفعوا عنا کل قبیح فانه ما قیل فینا من حسن فنحن اهله و ما قیل فینا من سوء فما نحن کذلک… اکثروا ذکرالله و ذکر الموت و تلاوه القران و الصلاه علی النبی فان الصلاه علی رسول الله عشر حسنات احفظوا ما وصیتکم به و استودعکم الله و اقرءعلیکم السلام.( بحار ۷۵/۳۷۳)

امام عسکری (ع) فرمود به بعضی از شیعیان : از خدا پروا کنید برای ما زینت باشید نه باعث ابروریزی تمام دوستی ها را به سمت ما بکشانید و همه بدی ها را از ما دور کنید چه اینکه هر خوبی در مورد ما گفته شود ما اهل آن هستیم و هر بدی که به ما نسبت داده شود ما از آن دور ایم . بسیار بیاد خدا و مرگ باشید و قران تلاوت کنید و صلوات بر پیمبر بفرستید زیرا که هر صلواتی ده حسنه دارد سفارشهای من را حفظ کنید من شما را بخدا می سپارم و بر شما دورد می فرستم .

مناسبت ها

  1. ولادت امام حسن عسکری(ع): نقل مشهور این است که این امام بزرگوار در هشتم ربیع الثانی سال ۲۳۲ه.ق به دنیا آمدند. پدرش امام علی النقی الهادی و مادرش حدیثه یا سلیل نام داشت. ایشان را به جهت اقامت اجباری برای تحت نظر داشتن در منطقه ای به نام عسکر یا در محله نگهداری لشکر”معسکر” عسکری می نامند. گرچه بنی عباس آن حضرت را تحت مراقبت شدید خود داشتند ولی این تنگناها هرگز امام عسکری(ع) را از انجام وظیفه امامت و پیشوایی باز نداشت. پیشوای یازدهم از راههای مختلف از جمله با قرار دادن وکلا و نمایندگانی در میان مردم به امر هدایت آنان می پرداخت. در هر صورت ما این میلاد بزرگ و مبارک را به محضر فرزند ارجمندش و همه شیعیان جهان تبریک گفته و سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را که در چهارم ربیع الثانی سال ۱۷۳ه.ق اتفاق افتاده را گرامی داشته و به همه شیعیان و شیفتگان خاندان رسالت و امامت تهنیت عرض می کنیم.
  2. گرامیداشت روزهای بهمن: با اوج گیری انقلاب و رفتن شاه از ایران امام راحل تصمیم گرفت تا به کشور بازگردد که شاپور بختیار آخرین نخست وزیر شاه دستور داد تا فرودگاه را ببندند و امام نتواند به کشور باز گردد. این دستور در چهاردهم بهمن ۵۷ عملیاتی شد. امام پیغام داد فرودگاههای کشور نمی تواند برای همیشه بسته بماند بنابراین در اولین فرصت به ایران باز خواهم گشت. در پی این اقدام و آن تصمیم ،علما و روحانیون برجسته کشور در دانشگاه تهران به عنوان اعتراض تحصن کردند و با سخنرانی های آتشین و اولتیماتوم دادن ها حمایت خود را از امام و نفرتشان را از بختیار اعلان کردند که در تاریخ انقلاب نقطه عطف درخشانی شد.

در ششم بهمن سال ۱۳۶۰ه.ش که منافقین کوردل شورش خود را در آمل آغاز کردند تا به دیگر شهرهای شمالی و بعداً به کل کشور سرایت دهند از مردم متدین و انقلابی سیلی محکمی خوردند به خوبی امام از آمل به عنوان شهر هزار سنگر یاد کردند و رهبری معظم انقلاب هم در بیانات خود بارها از آن به عظمت یاد کرده اند.

  1. بیانیه اخیر و بیانات روشنگرانه رهبر معظم انقلاب: ایشان در روز گذشته در یک بیانیه ای متفاوت از بقیه بیانیه ها جوانان اروپایی و آمریکای شمالی را مورد خطاب قرار دادند و از آنان خواستند تا بدون توجه به تبلیغات دولتمردان و جریانهای تبلیغی معاند، خود، به مطالعه اسلام و قرآن بپردازند و به حقایق نهفته در این شریف و اخلاق نبوی و معارف قرآنی پی ببرند و به دور از جنجال آفرینی ها، خودشان متوجه شوند که اسلام چیست و مسلمان کیست ؟ و تحت تأثیر اسلام هراسی ایجاد شده توسط مسئولان حکومتی خویش قرارنگیرند.

هم چنین در جمع مدال آوران مسابقات آسیایی و پارا آسیایی ضمن تجلیل از نام آوران ورزشی، حرکات ارزشی ورزشکاران را در مقابل چشمان مردم دنیا مثل دست ندادن خانم ها با آقایان، حفظ حجاب و رفتن روی سکوی قهرمانی با چادر و سجده شکر به جا آوردن را ستودند و از آنان خواستند که نقش الگویی مثبت خود را حفظ کنند و بدانند که در هر صورت مورد توجه مردم هستند.

  1. دفاع جانانه مسلمانان از آرمانهای اسلامی: با اهانت به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص) که توسط نشریه فرانسوی که در تیراژ چند میلیون با ۱۶ زبان به ۲۵ کشور دنیا صورت گرفته بود خون مسلمانان به جوش آمد و در دفاع از پیامبر خوبی ها و رسول مهربانی ها پرداختند و نشان دادند که هم چنان نسبت به ارزشهای دینی حساس اند و عکس العمل نشان می دهند. آنان نشان دادند که آزادی بیان از نوع غربی آن حیله ای بیش نیست و پشیزی ارزش ندارد. ما هم بار دیگر این حرکت ناپسند را محکوم کرده و مجد و عظمت اسلام و یکپارچگی مسلمنان را خواستاریم.
  2. ترور ناجوانمردانه چند تن از نیروهای حزب الله و یک سردار ایرانی: اسرائیل وحشی با حمله توسط بالگرد به گروهی از نیروهای حزب الله لبنان آنان را به شهادت رساند. جهاد مغنیه فرزند عماد و سردار الله دادی و ۴یا ۵ نفر در این جمع بودند که به شهادت رسیدند. در پی آن سید حسن نصرالله با دو کلمه( پناهگاهایتان را آماده کنید) وحشتی را در دل صهیونیست ها به وجود آورده است و باعث شده تا روزنامه ها و مقامات سیاسی اسرائیل نخست وزیر را مورد شماتت قرار دهند.

سپاه پاسداران و حزب الله لبنان هم چنان حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می دانند و این مسئله دشمن را به تکاپو و ترس و وحشت انداخته است. عجیب آنکه حامیان صهیونیست ها ساکت و آرام بلکه با تأیید از این مسئله از کنار آن می گذرند. این اتفاق و حمله دو جوان فلسطینی به صهیونیست ها و مجروح کردن تعدادی از آنها دحشت را در دل دشمن افزایش داده و آرامش را از آنها سلب کرده است. جالب تر اینکه این حادثه ثابت کرد داعشی ها با صهیونیست ها هر دو سر در یک آخور دارند و هر دو دوتیغه یک قیچی هستند.

  1. تحولات اخیر یمن: با زیر پا گذاشتن قراداد مشترک میان انصارالله و رئیس جمهور یمن منصورهادی، درگیری سنگینی میان آن نیرو و نیروهای حامی دولت به وجود آمد که سرانجام منصور هادی تسلیم خواسته های انصارالله شد.این اتفاق هم نشان می دهد که اسلام نیرویی فوق العاده دارد و اگر مسلمانان با هم باشند می توانند بر مشکلات ایجاد شده توسط دشمنان فائق گردند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*