خطبه ۲۶ دیماه ۹۳

DSC02421

 

خطبه اول

قرآن

« یا ایّهاالنّاس اعبدوا ربّکم الّذی خلقکم و الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون»(بقره ۲۱)

ای مردم پرودگارتان را که شما و کسانی را که پیش از شما بوده اند آفریده است، پرستش کنید ، باشد که به تقوا گرائید.

  • o خطاب متوجه عموم مردم است. همگان باید توجه کنند و مسیر بندگی را پیش گیرند.
  • o کسی را باید پرستید که خالق است. خالق مردم امروز و گذشتگان ، و او خداست.
  • o عبادت و بندگی زمینه ساز تقواست(لعلکم متعلق به اعبدوا می باشد و نه خلقکم).
  • o نماز،عبادت است، ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر(عنکبوت/۴۵) و روزه نیز اینگونه است کتب، علیکم الصیام…لعلکم تتقون(بقره/۱۸۳)،آفرینش برای عبادت است، ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون(ذاریات/۵۶). آنانکه عابدترند با تقواترند.

خانواده سالم

[عوامل تحکیم خانواده]۱۴- توجه به نیازهای عاطفی

سرپرست خانواده علاوه بر تأمین نیازهای دینی، علمی، فرهنگی و اقتصادی وظیفه دارد تا به نیازهای روحی، روانی و عاطفی خانواده نیز توجه کافی داشته باشد این نگرش، نقشی اساسی در حفظ و نگهداری خانواده از فروپاشی و دلزدگی و اختلاف و کشمکش دارد و می تواند لنگر ثبات و آرامش برای خانواده به هنگام وزش بادها و طوفانهای سهمگین ناملایمات باشد. توجه به بعد عاطفی اعضای خانواده افزون بر تأثیرات غیر قابل انکار، زمینه ساز درک ثواب و فضیلت پرشمار اخروی می تواند به حساب آید. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: من ادخل علی اهل بیته سروراً خلق الله لکم من ذلک السرور خلقاً یستغفر له الی یوم القیامه( کنزالعمال۲/۳۷۹)- هرکس خانواده اش را شاد سازد خداوند از آن شادی مخلوقی می آفریند که تا روز قیامت برایش طلب آمرزش می کند. این شادی و ایجاد شادمانی مشروع از هر نوعی که باشد حتی از قبیل غذاخوردن با آنها، مراعات میل آنها در نوع غذا،هدیه آوردن از سفر برای ایشان، به مسافرت بردن انان، توجه به خواست و نظر افراد تحت سرپرستی اش و… همه و همه می توانند در عمق بخشی روابط میان اعضا خانواده و استحکام پایه های خانواده تأثیرگذار باشند چه اینکه همگان احساس می کنند با هم و در کنار هم اند و در شادی و سرور یکدیگر هر چند اندک و ناچیز با یکدیگرند و هرگز دوری از یکدیگر را تحمل و آرزو نمی کنند و احساس می کنند زندگی شان بدون یکدیگر اصلاً صفا و لذتی ندارد. این احساس کجا و در انتظار غیبت یکدیگر بودن کجا؟ برای درک بیشتر مطلب یاده شده و توجه افزون تر به کاربردی کردن توجه به نیازهای عاطفی خوب است تا به برخی از روایات در این خصوص توجه نمائیم:

  • قال رسول الله(ص): جلوس المرء عند عیاله احب الی الله تعالی من اعتکاف فی مسجدی هذا(المواعظ العددیه ۳۳)- نشستن مرد در کنار خانواددده اش نزد خداوند متعال دوست داشتنی تر از اعتکاف در این مسجد من است.
  • ایضاً: اذا قضی احدکم الی حجّه فلیعمل الرحله الی اهله فانه اعظم لاجره(سنن ابن ماجه)- هرگاه یکی از شما ،حجّش را به جای آورد باید زود بار سفر را به سوی خانواده ش بربندد زیرا این کار پاداش او را بزرگ تر می گرداند.

چند نمونه:

۱-                   نزدیکان حضرت امام خمینی(ره) بالاتفاق می گویند که ایشان شدیداً انسانی عاطفی بودند و عاطفه خود را هم بروز می دادند ،از جمله گفته اند: خانم ایشان وقتی امام در پاریس بود به منزل یکی از اقوام رفته بودند و قرار بود زود برگردند قدری دیر شده بود امام چندین بار با نگرانی به آشپزخانه آمدند و پرسیدند خانم نیامدند؟ دفعه سوم فرمودند: نگران شده ام شما نمی توانید وسیله ای پیدا کنید تا تماس بگیرم؟ وقتی خانم آمدند با یک محبت خاصی روبه روی ایشان نشستند و فقط گفتند: مرا دل نگران کردی( مرضیه دباغ حدیدچی). -ندا.ش۱/۵۲-

۲-                   مرحوم آقای مطهری وقتی خانمشان به مسافرت می رفت موقع بازگشت ایشان، بچه ها را وادار می کرد تا آماده استقبال از مادرشان باشند و خودشان وسیله پذیرایی را مهیا می کردند.

۳-                   مرحوم حاج میرزا جوادآقا تهرانی شب از مسافرت برگشتند پشت در نشستند تا مبادا بچه ها خواب زده بشوند.این یعنی رعایت مسئله عاطفی در خانواده.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول(ص): یا اباذراتحب ان تدخل الجنه؟ قلت نعم فداک ابی. قال فاقصر من الامل واجعل الموت نصب عینیک و استح من الله حق الحیاء قال قلت یا رسول الله کلنا نستحی من الله قال لیس ذلک الحیاء و لکن الحیاء من الله ان لا تنسی المقابر و البلی و الجوف و ماوعی و الرأس و ماحوی و من اراد الاخره فلیدع زینه الدنیا فاذا کنت کذلک اصبت و لایه الله( بحار ۷۷/۸۵)

پیامبر اکرم به اباذر فرمود دوست داری اهل بهشت باشی ؟ اباذر گوید گفتم بلی یا رسول الله پدرم فدای تو باد . ایشان فرمود آرزو را کوتاه کن و مرک را از یاد مبر و انچنان که باید از خدا حیا کن . اباذر عرض کرد یا رسول الله همه ما از خدا شرم می کنیم . فرمود این گونه منظور من نیست بلکه منظور ان است که قبر ها و پوسیدگی در آن را فرموش نکنید . همچنین شکم را و انچه در آن جا می گیرد و نیز سر را به انچه به ان احاطه دارد . هر کس اخرت می خواهد باید از زینت دنیا دست بکشد . وقتی اینگونه بودی تو در واقع به ولایت خدا رسیده ای .

مناسبت ها

  1. فرار شاه از ایران: ۲۶ دیماه سالروز تحقق یکی از شرایط و وعده های اصلی امام راحل می باشد. ایشان در یکی از نطق های انقلابی و آتشین خود در سالهای آغازین مبارزه در خطاب به شاه( محمد رضا پهلوی) فرمودند: کاری نکن که وقتی از ایران رفتی(فرار کردی) مردم هلهله و شادی بکنند و در ادامه مبارزه وقتی عده ای وساطت می کردند تا شاه بماند و اوضاع بر وفق مراد بگردد ایشان تأکید داشتند که شاه باید برود و سرانجام با تظاهرات دامنه دار و گسترده و همه جایی مردم ایران عرصه بر شاه تنگ شد و در مثل چنین روزی( ۲۶دیماه سال ۵۷) شاه از ایران گریخت و این خود مایه خوشحالی و جشن مردم ایران شد و بدینوسیله هم خواست امام محقق شد هم پیش بینی ایشان درست از آب درآمد. ۲۶ دیماه در واقع نقطه عطفی در تاریخ انقلاب شد.
  2. شروع مذاکره مجدد هسته ای: پس از وقفه چند هفته ای بار دیگر مذاکره کنندگان بر سر میز مذاکره بازگشتند و رسماً با دیدار آقای ظریف( وزیر خارجه ایران) با جان کری(وزیر خارجه آمریکا) در ژنو مذاکره هسته ای آغاز شد. قرار است مثل گذشته ایران با ۱+۵ گفتگو کنند تا هم طرف مقابل به قول خودش به اطمینان برسد که ایران تمامی تحریم های ظالمانه علیه ملت ما برداشته شود. مقامات دو طرف از یک سو اظهار امیدواری می کنند تا مذاکرات به نتایج مطلوب طرفین برسد و از سوی دیگر اظهار یم دارند هنوز راه طولانی در پیش رو دارند. در هر صورت ما امیدواریم مقامات کشورمان با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و در نظر گرفتن عزت و مصلحت مردم و نظام با صلابت و قدرت بایستند و مذاکرات را به پیش ببرند تا هیچ بهانه ای برای دشمنان باقی نماند و برای مردم دنیا نیز مشخص گردد که ایران اسلامی از موضع قانونی خود عدول نمی کند و از حقوق حقه و مسلم خود دست نمی کشد و این کار ان شاء الله شدنی و تحقق یافتنی است. گرچه ۱+۵ به سرکردگی آمریکا که سرپرده اسرائیل است بعید است بگذارند این مسیر به خوبی طی گردد و همه چیز به خیر و خوبی تمام بشود. تحلیل گران می گویند طرح عرضه ارزان قیمت نفت اوپک با پیشگامی عربستان و کویت از سوی آمریکا و با سفارش رژیم صهیونیستی صورت گفته است. تحلیل این خیانتگران این است که ایران با ارزان شدن نفت کمرش خواهد شکست و در نتیجه در مذاکرات هسته ای کوتاه خواهد آمد چنانکه کنگره آمریکا هم که در دست اکثریت جمهوری خواهان است با همین تحلیل درصدد تحمیل تحریم بیشتر علیه ملت و دولت ما هستند که ان شاء الله راه به جایی نخواهند برد.
  3. طرح تازه اسلام هراسی اروپایی ها: با حمله به محل نشریه “شارلی ابدو” در پاریس و گروگان گیری در دو مکان که به کشته شدن ۱۷ نفر انجامید از جمله ۳ نفر از طرفداران القاعده و داعش، پروزه اسلام هراسی به صورت رسمی کلید خورد و حمله و اتهام علیه ۴۰ میلیون مسلمان اروپایی آغاز گشت و بار دیگر تبلیغات علیه مسلمانان شدت گرفت و اسلام را مکتب تروریزم و تروریست پرور معرفی کردند. آقای فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه اعلان راهپیمایی علیه تروریزم را داد که در آن سران تعدادی از کشورها شرکت کردند از جمله بنیامین نتانیاهو نخست وزیر خون آشام اسرائیل که دستش تا مرفق به خون بی گناهان فلسطینی آغشته است و با وقاحت تمام اعلان می کند که مسلمانان تروریست اند و برای در امان ماندن از اهداف آنان ،اروپایی ها می توانند به اسرائیل سفر کنند که این گفته وموضع گیری نشان می دهد صهیونست ها پشت این قضیه قرار دارند و اصلاً این کار را برآمده از دیدگاه آنان می دانند تا بار دیگر قدرت های غربی و اروپایی را به حمله علیه کشورهای مسلمان تحریک کنند نظیر آنچه در هدف قرار گرفتن برج دوقلوی آمریکا در سال ۲۰۰۶ اتفاق افتاد. جالب اینکه مسئولان این نشریه طنزآمیز در اولین شماره پس از این حادثه خونین نشریه شان را با کاریکاتوری از حضرت رسول(ص) در تیراژ ۳ میلیون با چند زبان به چاپ رساندند که این خود بر التهاب جّو بدبینی و درگیری میان مسلمانان و دیگران می افزاید و قطعاً حوادث ناگواری را در پی خواهد داشت. اگر مسلمانان با وحدت کامل از این حرکت برائت بجویند و به دفاع از مقدسات خود برآیند و چونان امام خمینی که در مقابل سلمان رشدی مرتد ایستاد، بایستند ،قطعاً چنین حوادثی تکرار نخواهد شد در غیر این صورت باید گفت: این آش و این کاسه باز هم دیده و تکرار خواهد شد.
  4. اشاره ای کوتاه به چند مسئله دیگر:

الف- هفته شوراهای آموزش و پرورش را که از ۲۴ دیماه آغاز می گردد را گرامی داشته و از همگان می خواهیم که این نهاد مؤثر و تصمیم گیر را در امر آموزش و پرورش یاری رسانند تا فرهنگیان محترم با خیالی راحت بتوانند نقش آفرینی کنند و در راه پیشبرد اهداف آموزشی نظام موفق تر از گذشته باشند. ما ضمن تشکر از مدیریت قبلی ( آقای زند) برای مدیر جدید(آقای ضیائی) برادر دو شهید و فرهنگی متعهد آرزوی توفیق داریم.

ب- از همه مسئولان و اعضای مؤثر قوای کشوری خواهانیم در پی حل مشکلات معیشتی، فرهنگی، اشتغال، ازدواج و مسکن همگان به ویژه جوانان باشند و از طرح مسائل اختلاف انگیز بپرهیزند. ما امیدواریم دیگر شاهد مسائلی مانند آنچه در هفته گذشته در مجلس رخ داد نباشیم. حضرت آقا فرمودند: از نطق های زهرآگین در مجلس که تقویت کننده دشمن و مجروح کننده قلب ملت است بپرهیزید و به فکر حل مشکلات مردم باشید.

ج- از همه مسلمانان می خواهیم تا در روز غزه(۲۷ دیماه) بیشتر به فکر فلسطینی های مظلوم و محروم باشند و از دولت های خود بخواهند تا به ایده های بلند امام راحل فکر کنند که همه را برای آزاد سازی قدس فرا می خواند.

د- یاد و نام شهدای مؤتلفه اسلامی( شهیدان نواب صفوی، طهماسبی،واحدی و ذوالقدر) را در سالروز شهادت مظلومانه شان در ۲۷ دیماه سال ۱۳۳۴ را گرامی داشته و به روان پاک همه شهیدان سلام و درود و صلوات می فرستیم.

ه- از اتفاقی که در منطقه خودمان افتاده( شکسته شدن سنگ تاریخی مقبره اویس فرمانده شجاع که۵۰۵ سال قدمت داشته) توسط افراد بی مسئولیت اظهار تنفر و تأسف می کنیم امیدواریم در آینده شاهد این نوع حرکت های سخیف نباشیم چرا که این اثار تاریخی شناسنامه ملی میهن ماست که برای ما افتخار آفرین است.

از همه سروران گرامی نهایت تشکر و سپاس را داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*