خطبه ۲۸ آذر ۹۳

DSC03016

 

خطبه اول

قرآن

« و انا اخترتک فاستمع لما یوحی- اننی انا الله لا اله الا انا فاعبدنی و اقم الصلاه لذکری- ان الساعه اتیه اکاد اخفیها لتجزی کل نفس بما تسعی- فلا یصدنک عنها من لا یؤمن بها و اتبع هوئه فتردی»(طه ۱۶-۱۳) و من ترا برکزیده ام پس بدانچه وحی می شود گوش فرا ده ؛ منم من خدائی که جز من خدائی نیست پس مرا پرستش کن و به یاد من نماز بر پا دار ؛ در حقیقت قیامت فرا رسنده است می خواهم آنرا پوشیده دارم تا هر کسی به انچه می کوشد جزا یابد؛ پس هر گز نباید کسی که به آن ایمان ندارد و از هوس خویش پیروی کرده است تو را از ایمان به آن باز دارد که هلاک خواهی شد.

در این چند آیه خطاب به موسی (ع) به توحید، نبوت، نماز و قیامت و عامل بازدارنده از قیامت اشاره شده است. موسی مختارخداوند است به خاطر تواضع و فروتنی اش. عبادت تنها باید برای خدا باشد و بس. نماز بهترین عامل یاد خداست. قیامت زمانش مخفی است و افراد بی ایمان و تابع هوای نفس انسان را از قیامت باز می دارند و موجب هلاکت انسان می گردند.بدیهی است انسانهای با تقوا تحت تاثیر القاءات افراد بی ایمان قرار نمی گیرند.

خانواده سالم

[ عوامل تحکیم خانواده] ۱۱- توجه اساسی به مسائل معنوی:

از آنجا که انسان مرکب ازجسم و روح است و می باید به هر دو بخش وجودی او توجه شود لذا در کنار تأمین مسائل مادی ، توجه به مسائل معنوی هم باید مطرح شود چه اینکه اصل انسانیت و حقیقت او، روح و مسائل معنوی اوست و به قول مولوی:

ای برادر تو همان اندیشه ای          مابقی خود استخوان و ریشه ای

گر بود اندیشه ات گل، گلخنی         ور بود خاری تو هیمه گلبنی

در بحث از خانواده هم دقیقاً همین مطلب قابل توجه است. بنابراین اعضای اصلی خانواده به ویژه مرد خانواده باید در فکر تأمین نیازهای معنوی بقیه اعضا باشد تا زندگی شان پر دوام، بانشاط و همراه با سلامت باشد. در بیانی از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده: من رزق الدین فقد رزق خیر الدنیا و الاخره(غرر الحکم)- هر کس دینداری روزی اش شود خیر دنیا و آخرت روزی اش شده است و در حدیث قدسی آمده است که به پیامبرش فرمود: آن زندگی گوارا خواهد بود که لا یفتر صاحبه عن ذکری و لا ینسی نعمتی و لا یجهل حقی یطلب رضای لیله و نهاره( بحار/۷۷/۲۸)- صاحبش از من خسته نشود، نعمت مرا فراموش نکند، به حق من نادان نباشد و شب و روز در طلب خشنودی من باشد.

در قرآن کریم به پیامبر دستور می دهد تا اهلش را به عالی ترین نوع ارتباط با خدا(نماز) فرمان دهد ( وأمر اهلک بالصلوه و اصطبر علیها- و کسان خود را به نماز فرمان ده و خود بر آن شکیبا باش (طه/۱۳۲) و به مؤمنان هم امر می کند تا خانواده خود را از آتش دوزخ حفظ نمایند.( یا ایهاالذین آمنوا قو انفسکم و اهلیکم ناراً وقودها الناس و الحجاره.(تحریم ۶) ای کسانی که ایمان آورده اید خودتان و خانواده تان را از آتشی که سوخت آن مردم و سنگ ها هستند حفظ کنید.

 امام علی(ع) در بیان این آیه فرموده اند: علّموهم و ادّبوهم- به آنان علم و ادب بیاموزید( کنز العمال ج۲ ص۵۳۹) و از رسول گرامی اسلام روایت شده: ادببوا اولادکم علی ثلاث خصال حبّ نبیّکم و حبّ اهل بیته و علی قرائه القرآن( کنز العمال۱۶/۴۵۶)- فرزندان خود را بر سه خصلت تربیت کنید دوست داشتن پیامبرتان و دوست داشتن اهلبیت او و خواندن قرآن.

بی تردید تأکید خداوند و پیشوایان دینی بر موارد یاده شده بی علت و بی حکمت نیست. از جمله حکمت های روشن این آموزه ها این است که اگر در خانواده ای مسائل معنوی و دینی پر رنگ بود تمام اعضا اعم از پدر و مادر و فرزندان و دیگر وابستگان دارای تعهدی بهتر، اخلاقی نیکوتر، روش و منشی استوارتر، پاکی بیشتر و در نتیجه برخورداری افزونتر از امنیت و آرامش و آسایش خواهند بود و هر اندازه خانواده ها از این مسائل ارزشی فاصله شان بیشتر گردد درون تهی تر و سست تر و غیر قابل اعتمادتر خواهند بود. بدیهی است استحکام خانواده های نوع اول بیشتر و شکنندگی خانواده های نوع دوم قابل درک تر خواهد بود.

بررسی مقایسه ای : خانواده ای که سر و کارش با نماز و دعا و توسل و توکل و مسئولیت شناسی و یاد خداست هرگز دچار یأس و دل مردگی و افسردگی نمی شود چرا که اگر نعمتی را دریافت کرد آنرا از جانب خدا می داند و مغرور نمی شود و اگر از نعمتی محروم شد آنرا حکمتی می داند که شاید به راز آن پی نبرده است و مأیوس نمی شود. اما خانواده ای که تمام اصول زندگی گذشته و حال و آینده اش را مسائل مادی و عادی زندگی شکل داده و اساساً اعتقادی به غیر از پول و پلو و پارتی ندارد به محض رویارویی با امری ناخوشایند قافیه را می بازد و بنای فکری اش در هم می ریزد و در نتیجه پایه های خانوادگی اش درهم فرو ریخته و متزلزل می گردد چون تکیه گاه محکمی ندارد. خانواده اول را می توان الگو گیرنده از زندگی فاطمه و زینب(س) دانست که بر تمامی مشکلات غلبه کردند و خم به ابرو نیاوردند. فاطمه از علی گلایه ندارد و زینب از هیچ کس و هیچ چیزی ؛ می گوید: ما رأیت الا جمیلاً.

خطبه دوم

حدیث

الرضا(ع): سئل عن خیار العباد؟ فقال(ع) الذین اذا احسنوا استبشروا و اذا اساؤوا استغفروا و اذا اعطوا شکروا و اذا ابتلوا صبروا و اذا غضبوا عفوا.(تحف العقول).از امام هشتم (ع) پرسیدند بهترین بندگان خدا چه کسانی هستند ؟ ان حضرت فرمودند : آنان که وقتی کار خوب انجام می دهند خشنودند و موقعی که کار بد کنند از خدا آمرزش خواهی دارند . و هر گاه به آنان چیزی داده شد شکر گزارند . و چنانچه به سختی دچار شدند صبر نموده و در وقت خشمگینی گذشت پیشه می کنند.

مناسبت ها

  1. دهه پایانی ماه صفر: روزهای پایانی این ماه، همانند دهه اول محرم غمبار و مصیبت آفرین است. بیست و هشتم صفر سال ۱۱ هجری قمری، رسول اعظم اسلام(ص) چشم از جهان فرو بست و امت خود را برای همیشه داغدار کرد.( … فما اعظم المصیبه حیث انقطع عنا الوحی و حیث فقد ناک فانا لله و انا الیه راجعون).ما این مصیبت بزرگ را به آخرین منجی عالم بشریت و تمامی امت اسلامی تسلیت و تعزیت عرض کرده و اعتلای مکتب او را آرزومندیم. در سال ۵۰ ه.ق در همان روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) اتفاق افتاد که آن نیز جانسوز و جگر خراش بود. این اتفاق توسط جعده دختر اشعث و با تحریک معاویه صورت پذیرفت. بدن او را مظلومانه تشییع و در بقیع به خاک سپردند.

در روز آخر صفر سال ۲۰۳ه.ق خورشید خراسان غروب کرد و امام علی بن موسی الرضا(ع) توسط زهر و به دستور مأمون عباسی به شهادت رسید. آن رحلت و این دو شهادت را تسلیت عرض می نماییم.

  1. آغاز هفته وقف: ۲۷ صفر در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز وقف و آغاز هفته وقف ثبت شده است. بنا به عقیده ما هر آنچه در عالم وجود دارد از آن خداست و همگان نیز به سوی او بر می گردند بنابراین کسانی که از ملک خداداد در این دنیا استفاده کرده اند و بخشی از آنرا به عنوان ذخیره آخرتی خود از پیش فرستاده اند برد کرده اند. یکی از راههای بهره گیری برای آخرت ، وقف اموال برای امور عام المنفعه است. بنیانگذار و مبلغ این سنت پسندیده پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) هستند. حضرت علی(ع) قناتهایی را احداث و وقف فقرا می کرده اند. قرآن کریم در شکل کلی توصیه می کند: و ما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله هو خیراً و اعظم اجراً( مزمل/۲۵۰) لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون(آل عمران۹۲) و پیامبر اکرم می فرماید: اذا مات الانسان انقطع عمله الا من ثلاثه: صدقه جاریه او علم ینتفع به او ولد صالح یدعوله( لمعه کتاب الوقف)- وقف همان صدقه جاریه ای است که آثارش به انسان پس از مرگ می رسد. باید وقف کرد و از استفاده امور وقفی مگر در جهت خودش خودداری کرد و به واقفان درود فرستاد.
  2. بزرگترین راهپیمایی در طول تاریخ بشریت: اربعین امسال از شور و شعور و عظمت خاصی برخوردار بود. اجتماع ۲۰ میلیونی مردم شیعه در سرزمین عراق و پیاده از نجف تا کربلا و بعضاً از شهرهای دورتر به کربلا آن هم در کشوری که حدود یک سوم آن در دست حرامیان داعشی است که هر روز جنایت آفرینی می کنند و امسال هم تهدیدهای جدی نسبت به این تجمع بی نظیر داشتند و مردم دنیا به خصوص ۱٫۵ میلیون شیعه از ایران حضور پیدا کردن ، جداً بی نظیر و ستودنی بود. هر چند رسانه داران استکبار و صهیونیستی و دنباله روهای آنان، این رویداد بزرگ و تاریخی را بازتاب ندادند ولی این اتفاق به قدری خیره کننده بود که توجه مردم دنیا را به خود جلب کرد و برای چندمین بار عظمت عاشورا و اهمیت کربلا و نفوذ سید الشهداء(ع) و یارانش را در مقابل چشم جهانیان به تماشا گذاشت. جا دارد از همه دست اندرکاران عراقی و ایرانی که تدارکات و امنیت این راهپیمایی را تأمین کردند تشکر و قدردانی نماییم و به همه زائران بگوئیم زیارتتان مقبول و ایمانتان استوار باد.
  3. نگاهی کوتاه به اوضاع جهان پر آشوب:

الف- آمریکا: انتشار اخبار مربوط به شکنجه های قرون وسطایی برای اعتراف گیری از مظنونان در بازداشتگاههای آمریکایی از سوی مجلس سنا، تتمه آبروی بر باد رفته یانکی ها را بر باد داد و همه دنیا به توخالی بودن شعارهای مدعیان طرفداری از حقوق بشر پی برد. آنان فهمیدند معنای دموکراسی آمریکایی چیست؟ آیا ایجاد غرق مصنوعی، آویزان کردن افراد به سقف اتاق، انداختن سگ های هار به جان مظنونان، بی خوابه دادن چندین شبانه روز به آنان، تهدیدات مکرر نسبت به مظنونان و خانواده های ایشان، مجبور کردن به حرکت بدون لباس در جمع دیگران و دهها مورد دیگر جزء پاسداری از حقوق بشر در آمریکا به حساب می آید؟!. حالا این کشور که با ملت رنگین پوست خود آنگونه رفتار می کند که خشم جهانیان را در پی داشته مدعی می شود حقوق بشر در ایران نقض می شود به قول حضرت آقا: این از خنده دار ترین لطیفه های روزگار است. الان هم با کمال پررویی اعلان می کنند ما پیش نویس قطعنامه شورای امنیت را در خصوص تشکیل کشور مستقل فلسطین وتو می کنیم. واقعاً وقاحت دارد.

ب- اروپا: با مشاهده شکست طرحهای آمریکایی در خصوص فلسطین وخاور میانه اخیراً اروپایی ها می خواهند سر عقل بیایند و تا حدودی راهشان را از راه آمریکا جدا کنند. البته اگر تاکتیک آنها نباشد. چندین مجلس از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلان آمادگی کرده اند تا کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسند و اخیراً هم برخی از مسولان اتحادیه اروپا گفته اند که در حل مسائل خاورمیانه از جمله عراق و سوریه و یمن نباید نقش ایران را که بازیگر مهمی در خاورمیانه است را نادیده گرفت باید با ایران تعامل بیشتری داشته باشیم. این چرخش مثبت اگر تداوم داشته باشد امیدوار کننده است. البته خیلی نمی توان به آنها و اظهاراتشان دل خوش بود چرا که سران برخی از این کشورهای اروپایی همپیاله رئیس جمهور آمریکا هستند و در بعضی موارد دقیقاً دنباله رو او و مجریان سناریوی طراحی شده آمریکایی می باشند مثل انگلیس، فرانسه و تا حدی آلمان و برخی دیگر. در هر صورت امیدواریم قطعنامه شورای امنیت در خصوص عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی در طی ۲ سال و تشکیل کشور فلسطینی به ثمر برسد که بعید است آمریکا بگذارد و مردم آواره فلسطین به خانه و کاشانه خود باز گردند.

ج- پیشروی های ارتش و نیروهای مردمی در سوریه و عراق و تشدید مبارزه علیه داعشی ها و تروریست ها امیدهایی را به وجود آورده و گرد ناامیدی را بر سر روی دشمنان این دو کشور فرو ریخته است. این داعشی های بی آبرو که برای امت اسلامی مایه ننگ و زحمت شده اند هر روز بر برگهای پرونده قطور جنایت خود می افزایند. اخیراً در فلوجه عراق ۱۵۰ زن و دختر را که حاضر به ازدواج با داعشی ها نبوده اند اعدام کرده اند. امیدواریم به زودی زود نابود شوند.

د- این روزها ایران مرکز رفت و آمد دیپلماتهای ارشد دنیا شده است. حضور مسئولان عالی رتبه از عراق، ترکیه، سوریه و رایزنی با مقامات کشورمان و تصمیم گیری برای آینده منطقه چشم دنیا را به ایران متوجه ساخته است.

ه- جنایت طالبان در پیشاور پاکستان که ۱۴۶ کشته و ۲۶۰ مجروح داشت را محکوم کرده و با داغدیدگان اظهار همدردی می کنیم. طالبان با حمله به مدرسه ای که فرزندان نظامیان در آنجا درس می خواندند دو روز پیش این جنایت را به وجود آورده اند.

سخن پایانی

اگر ملت های منطقه به رهنمودهای امام و مقام معظم رهبری گوش فرا دهند و به عزت و استقلال خودشان  خواهند رسید و با اعتصام به حبل الله خواهند توانست به اسلام و مسلمانان اعتلا ببخشند و از ذلت و دریوزگی رهایی پیدا کنند وگرنه مثل این زمان و زمانهای گذشته ذلیل ابرقدرتها خواهند بود و الان هم متأسفانه هرچه ترور و ناامنی و برادرکشی است در منطقه مسلمان نشین است. دشمن کاری کرده که کشورهای اسلامی  علیه یکدیگر به قیام وافترا می پردازند. نمونه اش تولید بیش از حد نفت توسط برخی از کشورهاست که نفت را به مرز پنجاه دلار در هر بشکه ای نزدیک کرده است این یعنی بر باد رفتن ثروت مسلمانان.

و نکته پایانی این که هفته گذشته شاهد معاون وزیر و دو مدیر کل در شهرستان بودیم و بحث های خوبی هم مطرح شد و ما امیدواریم هم مسئله فرهنگ عمومی و فرهنگ قرآنی مورد توجه بیشتر قرار گیرد هم محرومان به نوای بیشتری برسند هم مشکل کارگران برخی از بنگاههای تولیدی حل و فصل گردد. در هر صورت برای همه مسئولان دلسوز و خدوم آرزوی موفقیت داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*