خطبه ۱۴ آذر ۹۳

 

 

DSC03016

 

 

خطبه اول

قرآن

« و امنوا بما انزلت مصدقاً لمامعکم و لا تکونوا اول کافر به و لا تشتروا بایاتی ثمناً قلیلاً و ایای فاتقون».بقره ۴۱ (و بدانچه نازل کرده ام که موید همان چیزی است که با شماست- ایمان ارید؛ و نخستین منکران نباشید،و آیات مرا به بهائی ناچیز نفروشید و تنها از من پروا کنید.)

آیه در خطاب به بنی اسرائیل است.

  • ایمان به وحی جزء وظیفه افراد با ایمان است که تصدیق کننده  کتابی است که با آنان است.
  • اگر شک و تردید وجود داشته باشد انسان به وادی کفر و بی دینی کشیده می شود.
  • نباید آیات الهی را به بهایی اندک فروخت و یا آیات الهی را داد و چیز کمی دریافت کرد.
  • در هر صورت باید تنها تقوای الهی را پیشه کرد(ایای فاتقون) و این تعبیر رساننده این است که باید منحصراً تقوای الهی را داشت و نه پروای دیگران.

خانواده

[عوامل تحکیم خانواده]۹- تغافل و چشم پوشی

غفلت، امری ناپسند و خصلتی نکوهیده است و انسان غافل در نگاه دانایان، انسانی بی توجه و موقعیت ناشناس و در نهایت فردی بی مسئولیت و زیانکار به حساب می آید. در مقابل این خلق ناپسند، تغافل قرار دارد که امری پسندیده و ارزشی محسوب می شود. غفلت و بی توجهی نسبت به امری که وجودش ضروری و توجه به آن لازم است برای انسان بسیار زیانبار است. به تعبیر حضرت امام علی(ع): الغفله اضرّ الاعداء- غفلت زیانبارترین دشمن است و خصلت احمق ها به شمار می آید و باعث گمراهی جان ها و سر لوحه انواع شومی هاست(میزان الحکمه۸/۴۷۸)

حضرت امام محمدباقر(ع) می فرماید: ایاک و الغفله ففیها قساوه القلب- از غفلت بپرهیز که در آن قساوت دل است. همانگونه که گفته شد نقطه مقابل غفلت ،تغافل ( خود را به غفلت زدن) است که مورد تأکید و سفارش پیشوایان دینی ماست. مولا علی(ع) فرمودند: ان العاقل نصفه احتمال و نصفه تغافل- خردمند نصفش تحمل و بردباری است و نصف دیگرش نادیده گیری. (همان) و نیز می فرمایند: من لم یتغافل و لا یغضّ عن کثیر من الامور تنغّضت عیشه- کسی که نسبت به بسیاری از چیزها بی توجهی و چشم پوشی نکند زندگیش ناگوار می شود. ششمین پیشوای شیعه می گوید: صلاح حال التعایش و التعاشر ملء مکیال ثلثاء فطنه وثلثه تغافل- درستی وضع زندگی اجتماعی و معاشرت، پیمانه پری را ماند که دو سوم آن توجه و هوشیاری است و یک سومش چشم پوشی.(همان)

تغافل در بحث ما عبارت است از نادیده گرفتن عیب و نقص های موجود در زن و مرد از ناحیه یکدیگر. اگر چنین خصلتی نباشد هر دو دچار رنج روحی و جنگ اعصاب خواهند شد چه این که اگر مرتب عیب و نقص ها را به رخ یکدیگر بکشند و به نوک و نیش بپردازند بگو مگوها شروع شده و اوج می گیرد و مچ گیری ها بازار داغی پیدا خواهد کرد و این خرده بینی ها و خرده گیری ها،هم چنان مسلسل وار به دنبال هم خواهد آمد و پایانی نخواهد داشت. اکنون تصور کنید چه وضعیتی پیدا خواهد شد. یک بار این می گوید و دو بار آن. باز جواب می دهند و پاسخ می شنوند و چون هیچ کدام قانع نمی شوند این بحث ها کشدار و دراز دامن خواهد شد و چه بسا کار به زد و خورد و شکایت و دادگاه و پاسگاه و طلاق و جدایی و یا حداقل به سردی روابط بینجامد که کام هر دو را و به تبع آن کام دیگر اعضا و وابستگان را هم تلخ خواهد کرد و این همان سخنی است که امیر المؤمنین(ع) فرمود: تنغضت عیشه- زندگی چنین افرادی ناگوار خواهد بود .اما اگر تغافل و گذشت و چشم پوشی از ضعف ها و اشتباهات کوچک وجود داشته باشد وقتی طرف مقابل بزرگواری طرف خود را دید هم شرمنده می شود هم سعی می کند رفتار بد خود را اصلاح کند، در نتیجه زندگی در مسیر خوشی و سعادت و گوارایی به پیش خواهد رفت. اگر کسی تردید در این امر دارد می تواند هر دو سوی این مطلب را بیازماید.

نمونه ها: ۱- گویند شخصی با دوستش به جر و بحث پرداخت و او یک سیلی به صورتش نواخت. شخص کتک خورده روی خاک نوشت: در فلان روز، در فلان ساعت دوستم به من یک سیلی زد!!! مدتی گذشت به خاطر انجام کار دلپسندش، دوستش به او هدیه داد و این بار روی سنگی حکاکی کرد: در فلان تاریخ دوستم به من یک هدیه داد و چون تفاوت این دو نوشته را دیدند و از او علت را جویا شدند گفت: خواستم جفای دوستم را به زودی فراموش کنم ووفای او را همواره به یاد داشته باشم این یعنی تغافل.

۲- شخصی که از مرحوم آیه الله سید ابوالحسن اصفهانی تقاضایی کرده بود و ایشان نتوانسته بود حاجت او را برآورده کند بنای فحش و ناسزا به ایشان می گذارد اما سید آنرا نادیده گرفته شبانه به خانه اش رفته و کمک قابل توجهی به او می کند آن آقا شرمنده شده و کاردی را بر می دارد می گوید یا با کفش ،پا روی صورتم بگذار یا خودم را با این کارد می زنم و سید برای این که او چنین کاری نکند حاضر می شود خواست او را عملی کند.

خطبه دوم

حدیث

علی(ع):

المتقون فیها هم اهل الفضائل، منطقهم الصواب و ملبسهم الاقتصاد و مشیهم التواضع غضوا ابصارهم عما حرم الله علیهم و وقفوا اسماعهم علی العلم النافع لهم نزلت انفسهم مهنم فی البلاء کالتی نزلت فی الرخاء عظم الخالق فی انفسهم فصغر مادونه فی اعینهم.(نهج البلاغه /خ ۱۹۳)امّا پرهیزکاران در دنیا دارای فضیلتهای برترند سخنانشان راست، پوشش انها میانه روی و راه رفتنشان با تواضع و فروتنی است . چشمان خود را بر انچه خدا حرام کرده می پوشانند و گوش های خود را وقف دانش سودمند کرده اند و در روزگار سختی و گشایش حالشان یکسان است.

مناسبت ها

  1. اربعین در راه است: تنها معصومی که برای او به تعداد بزرگداشت شهادتش ،اربعین گرفته شده و می شود امام حسین(ع) است. همواره چنین بوده که زیارت اربعین مورد توجه ویژه علاقمندان به امام حسین(ع) قرار داشته و مردم مشتاقانه به زیارت می شتافته اند و دیگران هم در مسیر، به پذیرایی از آنان می پرداخته اند. این شور و عشق مردم ولایتمدار جز در ایامی که افراد خودکامه مثل صدام مانع می شدند، پیوسته رو به افزایش بوده و هست و ان شاءالله خواهد بود. سال گذشته حدود ۱۷ میلیون زائر خود را به کربلا رساندند و امسال حدس می زنند تعداد زائران به حدود ۲۲ میلیون نفر برسد. از چند روز پیش راهپیمایی و پیاده روی به سمت کربلا آغاز شده است. زن و مرد و پیر و جوان و خردسال و سالخورده از راههای دور و نزدیک عازم کربلا هستند این در حالی است که تکفیری ها و داعشی ها در عراق حضور دارند و دائماً تهدید می کنند، اما مردم شیعه بی اعتنا به همه آنها عازم کربلا هستند.السلام علیک یا اباعبدالله
  2. روز دانشجو: ۱۶ آذر سالروز قیام و اعتراض دانشجویان مسلمان علیه استکبار جهانی است. در سال ۱۳۳۲ حدود چهارماه پس از کودتای ۲۸ مرداد، نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران آمد تا در دانشگاه تهران به سخنرانی بپردازد. دانشجویان کشورمان در اعتراض به این سفر، دست به شورش و اعتراض زدند که با حمله نیروهای شاه مواجه شده و تعدادی مجروح و دستگیر شده و سه نفر به شهادت رسیدند. از آن زمان تا به امروز این روز به یاد ماندنی گرامی داشته می شود و پس از انقلاب رسماً ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو ثبت شد. مقام معظم رهبری به مناسبت این روز بیاناتی دارند که به برخی از آنها اشاره می شود: ۱۶ آذر مال دانشجوی ضد نیکسون است، دانشجو ضد آمریکا است، دانشجو ضد سلطه است. شما امید این کشور هستید درواقع پاره دل ملت و دلبستگی بلند مدت ملت هستید. دانشجو یک روشنفکر تمام عیار مسلمان است، متدین است، دانشجو درواقع جزء مجموعه هایی است که وجدان بیدار ملت را و جهت گیری های آن را نشان می دهد. دانشگاه و محیط دانشجویی ما بایستی در همه عرصه ها پیشرفتهای حقیقی و چشمگیری کند و این پیشرفت ها را ان شاءالله خواهد کرد.

نکته: همانطوری که بارها معظم له ارشاد کرده اند دانشگاه باید محل رشد و نمو علمی کشور باشد و دانشجویان می باید در مسائل سیاسی ورود پیدا کنند و دانشگاه محل پر نشاطی باشد اما باید مواظبت کنند تا دانشگاه به محلی برای طرفداری از این جناح و آن جناح نشود همانطوری که آقای دکتر روحانی( ریاست محترم جمهور) هم گفته اند دانشگاه نباید باشگاه سیاسی باشد.

ما هم به نوبه خود این روز را به همگان به خصوص دانشگاهیان تبریک گفته و امیدواریم جوانان عزیز و برومند ما با تلاش و فعالیت علمی خود مثل دانشمندان جوان که در عرصه های مختلف خوش درخشیدند موفق و مؤید باشند و از خود نام نیکی باقی بگذارند.

  1. روز جهانی حقوق بشر: چهارشنبه هفته آینده که سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر در سال ۱۹۴۸م است به همین نام مشهور است. مستکبران عالم که به قول حضرت امام کارشان چاپیدن بشر است با بهانه کردن حقوق بشر به ملت و کشوری که با آنها همراه نیست انگ و تهمت حقوق بشر می زنند و همه ساله در سازمان به اصطلاح ملل علیه آنها قطعنامه صادر می کنند و محکوم می کنند اما کارهای خودشان و برنامه های کشورهای طرفدار آنها اصلاً مورد توجه و حساب نیست اصلاً حقوق بشر در آنجاها نقض نمی شود!! نمونه اش تبعیض آشکار در میان شهروندان آمریکایی است. به راحتی سیاهان را می کشند و قاتلان را تبرئه می کنند. هر جا خواستند دخالت میکنند و نیروی نظامی پیاده می کنند و بی گناهان را زندانی یا نابود می کنند و کسی هم نیست که به این ها بگوید بالای چشمتان ابروست!! امروز در نزد آنان حقوق حیوانات بیش از انسانها رعایت می شود. در هر حال ما به تبعیت از اسلام معتقدیم بیشترین رعایت حقوق بشر در دین ما مطرح است و مورد توجه ما مسلمانان هست.
  2. اوضاع و احوال کشورهای اسلامی:

الف- مصر: قیام و انقلاب مردم مصر که به برکناری فرعون زمان( حسنی مبارک) انجامید و او و پسران وبرخی از مسئولان دولتش زندانی شده بودند و مردم خواهان اعدام آنها بودند با روی کارآمدن السیسی توسط دادگاه بی گناه شناخته شده و تبرئه گردیدند و در مقابل محمد مرسی رئیس جمهور منتخب و برکنار شده مصر و تعدادی از اخوان المسلمین محاکمه شدند و احتمالاً احکام اعدام و زندان برای آنها صادر می شود و این یعنی دخالت پشت پرده ابرقدرت ها به خصوص آمریکا برای منحرف کردن انقلاب مصر که چند سال پیش رهبر انقلاب نسبت به آن به مقامات و مردم مصر هشدار داده بود.

ب- عراق: در این کشور علیرغم ادعاهای بیهوده آمریکا مبنی بر سرکوب داعش، مردم و ارتش آن کشور در به دست آوردن موفقیت هایی واقعاً خوش درخشیدند و ما امیدواریم به زودی ریشه آنها کنده شود.

ج- در بحرین تظاهرات مردم به نفع شیخ عیسی قاسم ادامه دارد و آل خلیفه بیش از گذشته بی آبرو و درمانده شده است.

د- در سوریه و لبنان همچنان آتش افروزی ها جریان دارد و ما امیدواریم این دو کشور مهم و استراتژیک از خطرات بیشتر در امان بمانند.

ه- خوشبختانه با ایجاد اختلافات وشکاف در میان صهیونیست ها کابینه نتانیاهو در حال فروپاشی کامل است و امید می رود شکست در غزه و ناکامی آنها در یهودی کردن بیت المقدس هم چنان کام آنها را تلخ گرداند. امروز در دنیا یک چرخشی به نفع فلسطینی ها در جریان است که این گام مثبت و مبارکی است مثل به رسمیت شناختن یک کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف که در چند کشور اروپایی هم تصویب شده است و تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر لزوم پیوستن آن رژیم به معاهده NPT که اگر بپذیرد نقشه های اتمی او لو میرود و اگر نپذیرد رسواتر خواهد شد.

در پایان ۱۸ آذر سال ۷۰ را که معرفی عراق به عنوان متجاوزگر بود را گرامی داشته و نام و یاد شهید دستغیب( سومین شهید محراب) را که ۲۰ آذر سال ۶۰ اتفاق افتاد را گرامی می داریم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*