خطبه ۳۰ آبان ۹۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC02421

خطبه اول

 

تقوا در قرآن

 

وماابرّئ نفسی انّ النفس لامّاره بالسّوء الا ما رحم ربّی انّ ربّی غفور رحیم (یوسف ۵۳)ومن نفس خود را (بدون توجه و مراقبت های الهی) تبرئه نمی کنم ،زیرا که نفس (انسانی) پیوسته فرمان دهنده به زشتی  است  مگر آن که پروردگارم رحم کند ؛که همانا پروردگار من بسیار آمرزنده و مهربان است.

 

  • یوسف (ع) در بازگویی برنامه اش پس از چندین سال که در زندان بود می گوید من به عزیز مصر خیانت نکردم و خدا کید خائنین را هدایت نمی کند. (بجائی نمی رسند)
  • وخودم را تبرئه نمی کنم چرا که نفس ، بسیار به بدیها امر کننده است.
  • وقتی پیامبر خدا چنین چیزی بگوید تکلیف دیگران روشن است.
  • البته خداوند قدرت به کنترل نفس می دهد لکن مهم این است که انسان خود بخواهد.
  • با سرکوب نفس اماره باید به تقویت نفس لوامه پرداخت تا به نفس مطمئنه رسید و در نتیجه به صف پرهیزکاران پیوست .

 

خانواده سالم

 

[عوامل تحکیم خانواده ]

 

۷- رفق و مدارا

 

 در اداره خانواده بنا بر این است که اعضای اصلی آن، کاری بکنند و رفتاری را در پیش بگیرند که ارکان خانواده استوار تر و پایه های آن محکمتر گردد. بی تردید یکی از عوامل تحکیم خانواده در پیش گرفتن روش ” ملاطفت آمیز و پرهیز از خشونت است که ما از آن به “رفق و مدارا” یادمی کنیم . این مسئله به قدری اهمیت دارد که خدای متعال ، بنده برگزیده اش را به داشتن این خصلت یاد آوری کرده و ستایش می کند و از این که اهل خشونت و سنگدلی که موجب پراکندگی جمعیت و فاصله گرفتن مردم از آن حضرت می گردد، نیست؛ یاد می نماید ” فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظّا غلیظ القلب لا نفضّوا من حولک…  پس به برکت رحمتی از جانب خداوند با آنها (با امت خود) نرمخو شدی و اگر بدخلق و سختدل بودی حتما از دورت پراکنده می شدند.(ال عمران ۱۵۹)

 

از رسول گرامی نقل شده که فرمود: آنگونه که به من امر شده تا توحید را تبلیغ کنم به همین میزان مامور شده ام تا به گسترش مدارا با مردم بپردازم. فلسفه توجه به این خصلت پسندیده این است که بی جهت دیگران از اطراف انسان پراکنده نمی شوند و مسیر دشمنی و مخالفت در پیش نمی گیرند چه اینکه {الاحسان عبید الاحسان} انسان وامدار احسان و نیکوکاری است. به یقین اگر زن و شوهر سعی کنند تا همدیگر را تحمل کنند و به اصطلاح به زودی از کوره در نروند و راه خشونت را طی نکنند و بر عکس در شاهراه ملاطفت و مهربانی گام بردارند زندگی خوب و بی دغدغه ای خواهند داشت. رسول خدا فرمود: (الرفق یمن و الخرق شوم) ملایمت میمون است و خشونت شوم. هرگاه خداوند برای خانواده ای خیری بخواهد ملایمت را وارد آن خانواده می کند زیرا ملایمت هیچ گاه با هیچ چیز همراه نمی شود مگر این که آن را زینت بخشد و خشونت هرگز با چیزی همراه نمی شود مگر این که آن را زشت بگرداند.(کنزالعمال ج۳ص۵۱)

 

قال علی(ع): سلاله العیش فی المداراه- سلامت زندگی در مدارا کردن است (غررالحکم ح۵۶۰۷). مقام معظم رهبری به نقل از امام راحل می گوید: ایشان موقع خواندن عقد به خانم و آقا توصیه می کردند که بروید با هم بسازید. این یعنی توصیه به رفق و مدارا. راستی هم این خصلت از اهمیتی بی نظیر برخوردار است زیرا اگر قرار بر این باشد که مرد با اندک ناملایماتی که می بیند و یا زن با مختصر خشونتی که مشاهده می کند بنا را بر گله گذاری و عدم تحمل بگذارد دیری نخواهد پائید که بگو مگو و اختلاف و کشمکش میان این زوج آغاز می گردد و رفته رفته پای این دو به پاسگاه و دادگاه باز می شود و در نهایت به جدایی و طلاق و فروپاشی خانواده می انجامد. بر همین اساس است که در آموزه های دینی ما به صبر و تحمل و مدارای زن و شوهر توصیه و سفارش شده است که برای هر یک نمونه ای را یادآور می شویم: الف- من صبرت علی سوء خلق زوجها اعطاها مثل ثواب آسیه بنت مزاحم( بحار ۱۰۳/۲۴۷)- رسول خدا فرمود: هر کس بر بد اخلاقی شوهرش صبر کند خداوند پاداشی همانند پاداش آسیه دختر مزاحم( همسر فرعون) به او عطا می فرماید. ب- عنه ایضاً: من صبر علی سوء خلق امرأته واحتسبه اعطاء الله تعالی بکل یوم و لیله یصبر علیها من الثواب ما اعطی ایوب(ع) علی بلائه و کان علیها من الوزر فی کل یوم و لیله مثل رمل عالج(بحار ۷۶/۳۶۷)- هر مردی به خاطر خدا در برابر بداخلاقی زنش صبر کند خداوند متعال برای هر روز وشبی که در برابرش شکیبایی می ورزد همانند ثوابی را به او می دهد که به ایوب (ع) در قبال گرفتاریش داد و گناه زن نیز در هر شب و روز به اندازه ریگ های ریگستان است.

 

نکته: زنان توجه کنند هر اندازه مردان آنها خشن و بی عاطفه باشند هرگز به گرد پای فرعون نمی رسند چگونه آسیه اور ا تحمل کرد اگر آنان نیز صبر کنند و بر دشواری های زندگی با همسرانشان بسازند پاداش آسیه را خواهند داشت و مردان نیز عنایت داشته باشند که هر اندازه دچار مشکلات باشند و از ناحیه همسران خود بی مهری ببینند هرگز با مشکلات حضرت ایوب قابل مقایسه نبوده و نخواهد بود پس اگر اینان هم حلیم و صابر بودند همانند پاداش ایوب را خواهند داشت. عالمی بر بی مهری همسرش صبر کرد و پس از مرگ او گریه می کرد می تواند نمونه خوبی باشد برای تحمل یک انسان نسبت به اذیت و آزار همسرش.

 

 خطبه دوم

 

حدیث

 

الباقر(ع) اذا اردت ان تعلم ان فیک خیراً فانظر الی قلبک فان کان یحب اهل طاعه الله و یبغض اهل معصیته ففیک خیر و الله یحبک و اذا کان یبغض اهل طاعه الله و یحب اهل معصیته فلیس فیک خیر و الله یبغضک و المرءمع ما احب(اصول کافی۳/۱۹۶).آنگاه که خواستی بدانی در تو خیری هست به قلب خودت نگاه کن اگر اهل طاعت خدا را دوست دارد و با معصیت کاردشمن است بدان که تو بر خیر هستی و خداوند تو را دوست می دارد .و چنانچه اطاعت کار را دشمن و معصیت کا را دوست می دارد در تو خیری نیست و خدا از تو نا خشنود  است .انسان با هر چیزی که دوست می دارد همراه می باشد .

 

مناسبت ها

 

  1. تشکیل بسیج مستضعفین: در پنجم آذرماه سال ۱۳۵۸ امام راحل دستور تشکیل بسیج را صادر فرمودند. شاید آن روز کمتر کسی امروز بسیج را می دید و به نقش و کارایی آن در همه عرصه ها از جمله در هشت سال دفاع مقدس اعتقاد داشت. اما امروز آگاهان سیاسی و نظامی و جامعه شناسان روشن بین ضرورت ایجاد چنین تشکلی را آن هم با این وسعت و توانمندی مورد تأیید و تأکید قرار می دهند. همگان فهمیده اند که اگر بسیج نبود جنگ به خوبی اداره نمی شد و سازندگی ها شکل نمی گرفت و فتنه ها در هم شکسته نمی شد و توطئه های رنگارنگ دشمن بی تأثیر نمی شد. آری بسیج که به تعبیر امام {شجره طیبه است }امروز آن چنان بالنده و با عظمت شده است که مقام معظم رهبری می فرماید تا بسیج هست دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند. بسیج یک تشکل کوچک نظامی و مخصوص یک گروه نیست بلکه بسیج یک سازمان وسیع و هدفمندی است که از هر قشری نماینده و بلکه نمایندگانی دارد. بسیج بوستان آمال و آرزوی مستضعفان است. بسیج در سالهای گذشته ،جنگ تجاوز کاران را مدیریت کرد و طعم تلخ شکست را به دشمن چشاند و امروز تفکر آن در عراق و سوریه و لبنان متبلور است و دشمن را با همه ابزار و ادوات جنگی به ستوه و عجز و لابه آورده است. بسیج که لشکر مخلص خداست و مکتبی ترین و مردمی ترین مقاومت جهانی است و رمز پایداری و ماندگاری و عزت ملی است اگر با همان انگیزه الهی ظاهر شده و بدرخشد به یقین به زودی در میان مستضعفان جهان آن هم در سطح بسیار وسیع شعبه هایی خواهد داشت و از اعضای فراوانی برخوردار خواهد بود. بسیج باید از رهنمودهای امام و مقام معظم رهبری همواره نیرو و مدد بگیرد و در همه عرصه ها حضور داشته و در وسط میدان و به قول امام آمادگی و حضور دائمی داشته باشد. حضرت آقا فرمودند: بسیج توانایی های مجموعه خود را بالا ببرد و آن الزاماتی دارد الزامات اخلاقی، رفتاری و عملی. شما بسیجیان نه تنها باید این خصوصیات را حفظ کنید بلکه باید این ها را تقویت کنید: ۱- خودسازی  ۲- ایثار  ۳- بصیرت. آری به قول آقا تا بسیج هست دشمن هیچگونه لطمه ای به این انقلاب و به این نظام و به این کشور نخواهد توانست وارد کند.

 

اشاره به رشادتهای بسیج در جنگ و ایثار و اخلاص آنان و ترس دشمن از آن می تواند به غنای بحث کمک کند. به ویژه آنکه پس از چند سال بحث و گفتگو، قرار است آمران به معروف و ناهیان از منکر، بسیجی ها باشند.

 

  1. آخرین دور مذاکرات هسته ای در وین: مسئولان ایرانی در دهمین و آخرین دور مذاکرات با ۱+۵ هم اکنون در وین مشغول گفتگو هستند. تا سوم آذر (پایان ضرب الاجل) تعیین شده چند روزی بیشتر نمانده است. ایران بر مواضع حق خود پافشاری می کند و زیاده خواهان به ویژه آمریکایی ها هم همچنان هویج و چماق نشان می دهند. بنا به گفته مسئولان اگر زیاده خواهی بدخواهان نباشد ما به توافق نزدیک هستیم. در هر حال چه به نتیجه برسد چه نرسد ما برنده ایم زیرا ما مواضع شفاف خود را بیان کرده و نشان داده ایم که اهل مذاکره هستیم و به صراحت گفته و می گوئیم هدف ما توسعه ی این فناوری و غنی سازی اورانیوم برای ضرورت های کشور و مردم خودمان است و دنبال بمب اتم نبوده و نیستیم. در هر حال برای تیم مذاکره کننده آرزوی توفیق داریم و امیدواریم نابخردان سر عقل بیایند و هر روز بر طبل تحریم و تهدید نکوبند و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند هر چند این انتظار خیلی دور از انتظار است به قول مقام معظم رهبری آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند دلیل آن هم حرف و حدیث های آنهاست و وسیع تر کردن حلقه تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی ایران که در روز گذشته باز ایران را محکوم کرده اند و خواهان فشار علیه ما شده اند.
  2. پیدایش نشانه هایی از انتفاضه سوم در فلسطین: چندی پیش یک راننده فلسطینی توسط شهرک نشینان صهیونیست به طرز فجیعی به قتل رسید. در پی آن فلسطینی ها روز دوشنبه را روز خشم نامگذاری کردند و به راهپیمایی پرداختند. صهیونیست ها هم به بهانه بزرگداشت خاخام خودشان به مسجد الاقصی یورش بردند و پای افراطی ها را به آنجه باز کردند که زمینه ناراحتی مردم را بیشتر فراهم کرد. علاوه بر آن اسرائیل بنا گذاشته تا ۱٫۵ میلیون عرب  را از خانه های خود بیرون کند و منازلشان را تخریب و شهرک سازی را ادامه دهد این اوضاع موجب برافروخته شدن آتش خشم فلسطینی ها شد. در هفته گذشته دو تن از آنان با عملیات شهادت طلبانه پنج نفر از صهیونست ها را کشته و ۱۳ نفر را مجروح کردند. در پی آن درگیری ها بیشتر شد و زد و خوردها و دستگیری ها افزایش یافت. الان مقامات یهود غاصب در یک بهت و نا امنی فراوانی به سر می برند چرا که هر لحظه انتظار می کشند که انتظار سوم آغاز شود و احساسات مردم مسلمان دنیا در حمایت از مسجد الاقص بیشتر و برافروخته گردد قدس( مسجد الاقصی )فقط یک مسجد نیست بلکه قبله اول مسلمانان است و محل معراج پیامبر اعظم(ص). امیدواریم این بار قیام سراسری کارساز باشد و برای یهودیها خانمان سوز.
  3. اشاره ای بر برپایی دو کنگره:

 

 الف- کنگره جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام. این کنگره در قم به پیشنهاد آیه الله مکارم و با هدایت علمی آیه الله سبحانی در هفته آینده در قم با حضور علمای جهان اسلام( اعم از شیعه و سنی) برگزار می گردد. در این کنگره دیدگاههای درست اسلام بازگو می شود و به خطرات حال و آینده گروههای تکفیری و افراطی توجه داده می شود. همانها که به بهانه های واهی هر نوع بزرگداشت و توسل و ساخت بنا بر قبور بزرگان را شرک می دانند و خون دیگران را مباح می شمارند. قلب جوان را از سینه اش در آورده و زیر دندان می گذارند، جسد حجر بن عدی را می دزدند، شیخ بوطی را در سوریه و شیخ حسن شحاته را در مصر می کشند و الان هم جنایت هایی را در کشورهای اسلامی به نام اسلام مرتکب می شوند.

 

ب- یک بزرگداشت داخلی هم داریم که ان شاء الله در تاریخ ۹/۹/۹۳ در شب شهادت آیه الله مدرس در مرکز شهرستان برگزار می گردد عنوان آن هم نکوداشت یاد و نام شهدای روحانی منطقه است مثل شهید مدرس، شهید طباطبا ئی نژاد، شهید طباطبائی نسب و جمعی از شهدای طلاب. ان شاء الله همه شرکت خواهند کرد.

 

DSC02421

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*