خطبه ۲ آبان ۹۳

DSC02916

خطبه اول

تقوا در قرآن

“ومن یطع الله و رسوله و یخش الله ویتّقه فاولئک هم الفائزون” (نور ۵۱)

و کسی که  خدا وفرستاده اورا فرمان برد و از خدابترسد و از او پرواکند ؛انانند که خود کامیاند.

همه افراد به رستگاری می اندیشند. قرآن کریم راه رسیدن به آن را اطاعت از خدا و رسول و ترس از مقام او(خشیت) و تقوای الهی ، دانسته است.

معلوم می شود ،اعّای صرف کارساز نیست بلکه باید در عمل نشان داده شود آنچه بر زبان جاری گردد، در این آیه مشخصا بر اطاعت از خا و رسول و خشیت و تقوا تکیه شده است .(آنکه موقع عمل خدا را در نظر می گیرد و هنگام گناه بر خود می لرزدو از ارتکاب به آن سر باز می زند به یقین در مسیر رستگاری قرار دارد.

[عوامل تحکیم خانواده ]

۵- پاکیزگی و آراستگی

توجه به نظافت و پاکیزگی در ذات و فطرت هرانسانی نهفته است. نشانه این مطلب ، گرایش انسان – با هر سلیقه وعقیده – به جذابیت های طبیعی و صحنه های دل انگیز و  زیبا و نشاط آوراست. با عنایت به این گرایش ومیل درونی است که انسان ها برای تفریح و خوش گذرانی به مکانهایی می روند که زیبا تر، تمیز تر ، و نشاط آور تر از دیگر مکانها ست . عکس یادگاری و ماندگاری گرفتن از این صحنه ها و تعریف کردن از آنها در نزد دیگران همه و همه نشان از این دارد که انسان ، زیبا طلب و زیبا دوست و خواهان پاکیزگی و آراستگی است . اگر این تمایل درونی و گرایش عمیق در محیط خانواده مورد توجه قرار گیرد و دو طرف زندگی مشترک خانوادگی (زن وشوهر) در صدد فراهم کردن اشباع این میل باطنی باشند بدون تردید زندگی آنان همراه با نشاط ودوام و پایدار خواهد شد  واز آسیب های ویژه که از ناحیه شوریدگی و ژولدگی ، وبه اصطلاح شلختگی متوجه خانواده های می شود برکنار و محفوظ خواهند ماند.اکنون پس از بیان این اصل کلی ، به صورت موردی این بحث را طبق شیوه خودمان پی می گیرم.

  • آراستگی زن برای شوهر:

در فرهنگ دینی و آموزه های مکتبی ما آمده است که زن حق ندارد برای غیر شوهرش به خود آرایی بپردازد.

رسول خدا فرمود ” المراه اذا خرجت من باب دارها منرنیه متعطره و الزوج بذلک راض بنی لزوجها بکل قدم بیت من النار”(بحار۱۰۳/۲۴۹) هر گاه مردی راضی باشد که زنش خود رابیاراید و معطر کند و از خانه بیرون رود ، در مقابل هر قدمی که بر می دارد برای شوهرش یک خانه در آتش ساخته می شود.

و امام صادق(ع) می فرماید : ایّما امراه تطیب لغیر زوجها لم تقبل منها صلاه حتی تغتسل من طیبها کغسلها من جنابتها (کافی ۵/۵۰۷)هر زنی خود را برای غیر شوهرش خوش بو کند هیچ نمازی از او پذیرفته نمی شود تا آن گاه که برای آن بو که استعمال کرده غسل کند هم چنان که برای جنابتش غسل می کند.

امّا توصیه شده تا زن ، خود را برای مرد خود بیاراید و خوش بو کند .

پیامبر خدا (ص) فرمود” لو لا ان المراه تصنع لزوجها لصلفت عنده” : اگر زن خود را برای شوهرش نمی آراست ، بی گمان در دل او جا نمی گرفت (نثرالدرر ۱/۲۴۲)

“لتطیب المراه المسلمه لزوجها” : حضرت علی (ع) می فرماید زن مسلمان باید خود را برای شوهرش خوش بو کند.(بحار۱۰۳/۲۶۲)

پیامبر اکرم (ص) به دختران خود . توجه و رسیدگی به سرووضع خودشان را برای شوهرانشان توصیه می فرمود.

گفتنی است توصیه های رهبران دینی در این خصوص دارای حکمت و فلسفه خاصی است که بی گمان یکی از آنها دلگرم شدن مردان به زندگی خودشان و رضاتمندی آنان از همسرانشان می باشد که باعث استحکام هر چه بیشتر پایه های خانوادگی می باشد.

آراستگی مرد برای زن

ب همان میزان که آرایش زن برای شوهر توصیه شده،آراستگی مرد برای همسرش نیز در روایات اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است.

قال رسول الله (ص) : یجب علی الرجل لامراته ما یجب علیها ان یتزیّن لها کما تتزین له فی غیر ماثم (الفردوس ج۵ – ۵۳۱)

مرد در برابر زنش همان وظیفه ای را دارد که زنش در برابر او دارد یعنی خود را برای او بیاراید همچنان که زنش خود را برای او می آراید ولی نباید به گناه بیفتد.

امام کاظم (ع) فرمود:آراسته بود ن مرد برای زن از عواملی است که بر پاکدامنی زن می افزاید.(مستدرک ج۱۴-۲۹۶)

حسن ابن جهم می گوید: امام کاظم (ع) را دیدم که حنا بسته ،عرض کردم خضاب کرده اید فرمودند آری . آراسته بودن از عواملی است که بر پاکدامنی زن می افزاید.زنان از آن رو منحرف می شوند که شوهرانشان آراسته نیستن آنگاه فرمودند آیا تو را خوش می آید که همسر خود را به آنگونه ببینی که خودت در آن حالت هستی یعنی در حال ژولیدگی و غیر آراستگی؟!عرض کرد :خیر! فرمود او هم همینگونه است.(کافی ج ۵-۵۶۷)

خطبه دوم

قال علی (ع): نبّه بالتفکر قلبک و جاف عن اللیل جنبک واتـّق الله ربک (میزان الحکمه ج۷-ص ۵۳۹)

“قلبت را با اندیشه متوجه ساز و شب هنگام برای عبادت خدا برخیز و از خداوند که پروردگار توست پروا کن “

مناسبت ها

۱-          آغاز سال جدید هجری قمری

اولین روز از محرم آغازین روز سال جدید است .

محرم با خودش غم و اندوه و ماتم و حزن را میاورد.امامان معصوم احترام فراوانی برای آن قایل می شدند .برخی از آنان با هلول این ماه دگر خنده بر لبهایشان دیده نمیشد. محرم ماه استثنایی برای شیعه است .امام راحل درباره محرم فرموده اند : ما هرچه داریم از محرم است.محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته است،محرم رمز بقای شیعه است.

آری! در محرم و مجالس حسینی است که مردم ما با اصول و فروع دین و اخلاق و آداب اجتماعی آشنا می شوند و صله ارحام شکل می گیرد،به نیازمندان رسیدگی می شود و اجتماعات عظیم امت شکل می گیرد.پس باید قدر آن را دانست و به عزاداری پرشور پرداخت و چند نکته را در این خصوص رعایت کرد.

الف- رعیت خلوص نیت و پرهیز از هرگونه ریا و خودنمایی

ب- بهره گیری از مواعظ ،احکام،اخلاق و تاریخ صحیح در مجالس

ج- فضاسازی برای حضور هرچه بیشتر مردم بویژه جوانان

د- پرهیز از کارای وهن آلود و ناروا در عزاداری ها

ه- رعایت حال بیماران و همسایگان محلهای عزاداری

و-سامان دادن به نذورات بدون اسراف و ریخت و پاش

ز- رعایت مسائل حرام و حلال و حفظ شئونات دینی

ح- استفاده از اشعار و مطالب صحیح و سنگین

ط- رعایت شئون عزاداری و حرمت گذاری به واجبات مانند نماز،حجاب و …

۲-           گرامیداشت یاد و نام دو خاطره در این ایام :الف – سخنرانی اعتراض آمیز حضرت امام علیه ((کاپیتولاسیون)) در ۴ آبان سال ۱۳۴۳ که منجر به تبعید ایشان گردید و باعث ناکام ماندن این طرح آمریکایی شد.

ب- شهادت شهید محمد حسین فهمیده نوجوان ۱۳ ساله ای که امام ، او را رهبر خود خواند و از ایشان تجلیل به عمل آورد و عمل شهادت طلبانه او را در ۸/۸/۵۹ ستود و روز شهادت او را روز نوجوان و بسیج دانش آموزی نام گذاری کردند.

۳-          رحلت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی: این یار دیرین امام و مقام معظم رهبری که فعالیت شصت و جند ساله اش فراموش شدنی نیست در تمام صحنه های حساس قبل و بعد از انقلاب حضوری شایسته و نقشی بسزا داشته است.ایشان با سخنرانی ها و موضع گیری های انقلابی چندین بار به زندان افتاد و شکنجه شد و در آستانه انقلاب به فرمان امام به عضویت در شورای انقلاب  و ستاد استقبال حضرت امام در آمد و پس از پیروزی انقلاب به ایفای نقش پرداخت مثل ریاست کمیته انقلاب اسلامی عضویت در شورای نگهبان ،عضویت در کمیته بازنگری قانون اساسی ،امامت جمعه موقت تهران ،وزارت کشور ،کفالت نخست وزیری و بالاخره ریاست مجلس خبرگان.ایشان در همه مسئولیتها و سمتها تواضع ،سخت کوشی،اعتدال،بصیرت و همگامی با رهبری را از دست نداد و با تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) توانست خدمتی شایسته و ارزشمند به نظام داشته باشد ،روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

۴-          ایران در کانون توجهات دنیا

رفت و آمدهای هیئتهای سیاسی دنیا به پایتخت ایران و دیدار با مقامات عالی رتبه کشورمان که نشان اهمیت فراوان نظام اسلامی است. در هفته گذشته نخست وزیر جدید عراق با مقام معظم رهبری و سران سه قوه دیدار کرد همچنین دیدار رمضان عبدالله دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین با مقام رهبری و رهنمود ایشان به رئسای هر دو گروه سیاسی ،دیدار وزیر دفاع لبنان و مسئولانی از ارمنستان از ایران و مقامات مسئول همه و همه نشان دهنده عظمت و نقش جمهوری اسلامی ایران می باشد .

مسئولان ایران در حال مذاکره با ۵+۱ هستند و بر اصول اساسی کشورمن تاکید می ورزد و موضع عالی و بموقع مقامات کشورمان در خصوص صدور حکم ناعادلانه قاضی عربستانی در مورد آیت الله شیخ باقر النمر بازتاب ویژه ای داشته است ما امیدواریم همچنان کشور و ملت ما استوار و پاینده و ثابت قدم باقی بمانند و همچنان الگوی مناسب برای دیگر ملتها و کشورها باشند.والسلام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*