خطبه ۲۵ مهرماه ۹۳

DSC02916

خطبه اول

تقوا در قران

ولو انّ اهل القری امنوا و اتقّوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض و لکن کذّ بوا فاخذناهم بما کانو یکسبون(اعراف ۹۶)

و چنانچه مردم شهر و دیارها همه ایمان آورده و پرهیزکار می شدند همانا ما درهای برکاتی از آسمان و زمین را برروی آنها می کشودیم ولیکن (چون آیات و پیغمبران مارا) تکذیب کردندما هم آنان را سخت به کیفرکردار زشتشان رسانیدیم .

 • در این آیه رابطه نزدیک میان ایمان و تقوا و نزول برکات آسمان و پیدایش برکات زمینی ، بیان شده است .
 • همانگونه که رابطه میان تکذیب حق و گرفتار شدن و هلاکت مردم تبیین گردیده است .
 • بنابرین هم فلاح و رستگاری و برخورداری از نعمت ها، هم رسیدن به بد بختی و هلاکت افراد یک جامعه بدست خود ایشان است و خداوند بر اساس سنت خود عمل می کند.

خانواده سالم

{عوامل تحکیم خانواده} ۴-همکاری و همیاری

یکی از اساسی ترین شرایط موفقیت در یک اداره و نهاد اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ،فرهنگی ، ادبی و … همکاری اعضای آن با یکدیگر است . همانگونه که یکی از عوامل شکست و موانع پیشرفت ؛واگرائی و بی تعهدی و لاقیدی اعضاء نسبت به یکدیگر می باشد .قرآن کریم در ارائه یک اصل کلی می فرماید : تعاونوا علی البرّ و التّقوی( مائده ۳) شما یکدیگر را بر انجام کار خیر و تقوا یاری دهید. بدون تردید خانواده از این امر و توصیه مهم بر کنارو استثنا شده نیست . اگر کسانی میل دارند چرخ زندگی خانوادگی شان براحتی در گردش باشد و نهاد اجتماعی کوچک متعلق به آنان دچار مشکلات و فرو پاشی نشودو بلکه بر عکس ، پایه هایش محکم و استورگردد ، باید اصل یاد شده را پذیرا باشند و آنرا عملیاتی و کار بردی نمایند. آمارو تجربه نشان داده اگر تعاون و همکاری – نه بیکاری و کم وکاری – بر خانواده سایه گستر باشد همه اعضا از جمله زن و شوهر که دو رکن اصلی آن هستند در سعادت و خوشبختی قرار خواهند داشت و چنانچه همه یا بعضی ازاعضاء از آن سرباز زده و شانه خالی کنند مثل خیلی از خانواده ها دچار بحران خواهند شد و دعوا و درگیری و نزاعهای لفظی و احیانا زدوخورد و توهین و تحقیر، بازارش داغ خواهد بود پس چه بهتر که همه بخصوص زن و شوهر قبول کنند که باید همکارو همیار باشند تا زندگی خوش و خرمی داشته باشند و هیچ یک از آنان به خود اجازه ندهند تا بابهانه جوئی و یا بهانه تراشی از این مسئولیت مهم شانه خالی کرده و بگریزند.

     مثل همیشه به این مسئله رنگ دینی می زنیم و می خواهیم از نگاه دین به آن بنگریم.

۱-             اجر و پاداش کمک کننده در منزل

 •     رسول خدا (ص) به علی (ع) فرمود ، یا علی لایخدم العیال الا صدّیق او شهید اورجل یرید الله به خیرالدنیا و الاخره        (بحار۱۰۴/۱۳۲) به خانواده خود خدمت نمی کند مگر آنکه راستگو، یاشهید  یا مرد ی که خداوند خیر دنیا و آخرت را        برای او بخواهد.
 • المومن یوجرمن کل شی ء حتی فی اللّقمه یرفعها الی فی امراته (مسند ابن حنبل۱/۳۶۶) به مومن برای هر چیزی پاداش داده مشود حتی برای لقمه ای که در دهان همسرش می گذارد .
 • انّ الرّجل اذاسقی امراته من الماء اجر(همان۳/۸۵) مرد هر گاه به همسرش آبی بنوشاند پاداش می گیرد.
 • ایّماامراه خدمت زوجها سبعه ایام غلّق الله عنه سبعه ابواب النار و فتح ثمانیه ابواب الجنه تدخل من اینماشاءت(ارشادالقلوب۱۷۵) هر زنی که شوهرش را هفت روز یاری دهد خداوند هفت در دوزخ را بر روی او می بندد و هشت در بهشت را می گشاید تا از هر دری که می خواهد وارد شود.
 • نقل شده که علی (ع) و فاطمه(س) در باره تقسیم کارخود نزد پیامبر خدا (ص) رفتند. پیامبر(ص) این گونه قضاوت کرد که کارهای داخل خانه را فاطمه(س) انجام دهد و کارهای بیرون از خانه را علی (ع) . فقالت فاطمه فلایعلم ما داخلنی من  السّرور الاّ الله باکفائی رسوال الله تحمّل رقاب الرجال :فاطمه (س) فرمود از این که پیامبر(ص) خدا مرا از به عهده گرفتن مسئولیت های مردان معاف ساخت فقط خدا می داند که چقدر خوشحال شدم (بحار۴۳/۸۱)
 •  زنان و مردان با توجه به شرایط روز می توانند با تقسیم کار بین خودشان در همکاری و همیاری با یک دیگر بکوشند تا به سعادت و خوشبختی برسند

خطبه دوم

تقوا در حدیث

قال علی (ع) ینبغی للعاقل ان یحترس من سکر المال و سکر القدره و سکر العلم وسکر المدح وسکر الشباب .فان لکل ذلک ریاحا خبیثه تسلب العقل و تستخفّ الوقار (الحیاه ۱/۱۵۹)

سزاوار است انسان عاقل خود را از مستی مال،قدرت،علم، ستایش و جوانی بر حذر بدارد. چرا که هریک از این ها دارای بوی ناخوشایندی هستند. که عقل را ربوده و سنگینی وقار را کاهش می دهد.

 • مستی باعث زوال العقل است لذا عاقل باید خود را از آثار آن بر کنار بدارد .
 • مستی تنها با شراب حاصل نمی شود بلکه با”مال و ثروت” علم و قدرت ، ثنا گوئی و جوانی  هم بدست می آید . بوی خبیث آن عقل را می رباید و سنگینی را از میان میبرد.

مناسبت ها

۱-                      جایگاه اهلبیت (ع) در قران : بر اساس نقل معروف ۲۴ ذیحجه سال ۱۰ هجری ، مسیحیان نجران که به مدینه آمده بودند تا اطلاعت دقیق تری نسبت به اسلام و پیامبرخاتم بدست بیاورند بنا می گذارند تا با ایشان مباهله کنند. پیامبر اعظم(ص) بر اساس آیه ۶۱ آل عمران که مامور می شود به آنان بگوید : فقل تعالوا ندع ابناء نا و ابناءکم و نساء نا و نساءکم و انفسنا و انفسکم… همراه خود علی (ع) و فاطمه (س) و حسنین (ع) را می آورد تا در بیرون مدینه به مباهله بپردازند که بزرگ مسیحیان از عواقب خطرناک این کار می ترسد و کار به مصالحه کشیده می شود و قرار می گذارند تا مسیحیان مالیات بپردازند . این فظیلت برای اهلبیت ثبت شد که اینان نزد خدا و پیامبر(ص) عزیزند. پیامبر(ص) فرمود ه بود اگر با من و این جمع مباهله می کردید به صورت میمون و خوک می شدید و این وادی بر شما آتش می شد و یک سال نمی گذشت که تمامی نصارا نابود می شدند.

درنقلی دیگر آمده است که در۲۴ ذیحجه موقعی که علی (ع) مشغول نماز بود و احساس کرد به نیازمند سائل ،کمکی نشده دست خود را به طرف او دراز کرد و او انگشتری حضرت را گرفت و آیه ” انما ولیکم الله و رسوله والذین امنوا الذین یقیمون الصلاه و یوتون الزکاه وهم راکعون (مائده ۵۵) نازل شد . برخی از مخالفان گفته اند: برای کسی اتفاق نیفتاده در یک زمان جمع بین عبادت مالی و بدنی بنماید مگر علی ابن ابی طالب (ع) و برای احدی جز او این فضایل نیامده است. هم چنین گفته اند در ۲۵ ذیحجه سوره “هل اتی” در شان و وصف اهلبیت (ع) نازل شده که سه روز متوالی روزه گرفتند و با آب افطار کردند و غذای خود را به مسکین و یتیم و اسیر دادندو به قول امام راحل بخاطر خلوص آنان در این امر بود که سوره هل اتی نازل شد. این روز را روز خانواده وتکریم بازنشستگان نامیده اند که به همگان و به ویژه به بازنشستگان تبریک می گوئیم.

 ۲-رهنمود های مقام معظم رهبری: حضرت آیت الله خامنه ای در جمع هزاران نفر از مشتاقان امیر المومنین (ع) در روز غدیر به مطالب مهمی اشاره فرمودندکه به چند نکته از آن اشاره می کنیم.

الف – اصل مسئله غدیر و اعلان وصایت و جانشینی از سوی پیامبر اسلام (ص) جزء مسلّمات است و قابل انکار نیست.

ب – این مسئله جزء اعتقادات است و اگر بحثی پیرامون آن وجود دارد باید در مجامع علمی دنبال شود و هر گز نباید به وحدت میان مسلمانان آسیب برساند .{ باید مواظب توطئه دشمن بود}

ج – این مسئله ثابت کرد که اسلام یک دین جامعی است که به حکومت هم کاردارد ونظریه سکولاریسم را ردّ می کند.

د – گروههایی مثل القاعده و داعش ، ساخته و پرداخته دست استمارگران است. آنها می خواهند تا بین مسلمانان تفرقه ایجاد کنند و مبارزه با داعش از سوی آمریکا جدی نیست.

۳ – منطقه در آتش و خون: بنا به نظر آگاهان ،دشمنان با توطئه و برنامه ریزی می خواهند منطقه را همچنان در منازعه و درگیری نگه دارند تا اسرائیل در حاشیه امنی قرار گیرد و جلو صدور انقلاب اسلامی گرفته شود. فلسفه شکل گیری داعش، به تعبیر “اسنودن” ایجاد لانه زنبور دقیقا بر این اساس بوده است. با نقشه امریکا و انگلیس و کمک مالی عربستان و قطر و پشتیبانی ترکیه شکل گرفت که الان بلای جانشان شده است. و از آینده خود بیمناک شده اند. آنها به قدری جسور شده اند که در جلو چشم مردم دنیا به هرجا که بخواهند در عراق وسوریه لشکر کشی می کنند و کسی گویا جلوگیر آنها نیست. آنها عقیده دارند، کردها مسلمان نیستند .در حال حاضر به ذبح مردم اعم از زن و مرد و کودک و سالخورده در کوبانی (عین العرب) سوریه مشغولند این شهر ۳۸۰هزار نفری چند روزی است که مشغول دفاع از خود است و ترکیه هم اجازه پیوستن نیروهای کمکی به کردها را نمی دهد. تظاهرات خونینی در چند روز گذشته در ترکیه برپا شده که دهها کشته و صدها مجروح و زندانی داشته است. آنها از موقیعت خود بیمناکند و می گویند مبارزه با داعش باید همزمان با مبارزه با دولت بشّار اسد باشد که به نظر می رسدبا توجه به  شکست نقشه اوّلیه شان ، سعی دارند از این طریق به خواسته نامشروع خود برسند. (که ان شاالله نخواهند رسید) داعشی ها ریشه در وهابیت دارند همانها که به راحتی فتوا می دهند حمله به کاروان های شیعه و مصادره اموال آنه بویژه (زائران) مجاز است و براحتی خون آنها را هم مباح می دانند . در این راستا اظهارت سخیف سعود الفیصل علیه ایران بسیار معنا دار است همانکه گفته ایران باید از اشغال سوریه و عراق دست بردارد و دست از یمن بکشد که البته با پاسخ مقامات کشورمان مواجه شده است. این هم یکی دیگر از حلقه های توطئه علیه کشورماست.

۴ – شهادت آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی: در اول ماه آبان سال ۱۳۵۶ خبری منتشر شد که جهان اسلام بویژه ایران را دچار بهت و حیرت کرد. آن خبر این بود که فرزند امام راحل در نجف اشرف به طرز مشکوکی در گذشته است . امام ،مرگ مصطفی را از الطاف خفیه الهی دانست. مرحوم حاج احمد آقا با اعلان شواهدی بیان کرد که ایشان را مسموم کرده اند. در هر حال به بهانه تشکیل جلسات ختم و بزرگداشت ،فضای سنگین و پلیسی در ایران شکسته شد و رفته رفته پس از ۱۳ سال نام امام بر زبانها جاری شد و تظاهرات شکل گرفت و سخنرانی هایی انجام شد و این خود زمینه ای شد برای خیزش مردمی در سطحی و سیع و شکل گیری تظاهرات میلیونی که به سر نگونی رژیم پادشاهی انجامید  و معنای سخن امام مشخص شد که واقعا”مرگ مصطفی از الطاف خفیه الهی بود” ایشان در سن ۴۷ سالگی به شهادت رسید.

 • تقدیر و تشکر از برنامه ریزان، شرکت کنندگان و برگزار کنندگان جشن بزرگ غدیر که واقعا ستودنی بود.
 • دعوت از هیئات مذهبی جهت آمادگی برای استقبال از ماه محرم و شکل دادن عزا داری پر شور و همراه با معرفت در ماه حزن واندوه اهلبیت (ع) و تشکیل جلسات سخنرانی و پرهیز از آنچه وهن و سستی دین واهلبیت می باشد.ان شاالله خداوند به همه ما توفیق معرفت و عزا داری واقعی مرحمت فرماید
 • حکم ظالمانه دادگاهی در عربستان مبنی بر اعدام آیت الله شیخ نمر (عالم شیعی) که مورد نفرت و محکومیت مسلمانان قرار گرفت ،ما نیزاز این حکم نابخردانه برائت خود را اعلان میداریم .
 • از ۲۴ تا۳۰ ماه مهر ، به عنوان هفته اولیا و مربیان نامگذاری شده که امید می رود با ارتباط مستمر اولیاء و مربیان شاهد رشد و ارتقاء علمی و تربیتی و آگاهی دینی بچه ها باشیم .

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*