خطبه ۱۸ مهر ۹۳

DSC02916

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

الا انّ اولیاء الله لا خوف علیهم ولاهم لایحزنون. الذین امنو و کانوا یتقون . لهم البشری فی الحیوهالدنیا و فی الاخره لا تبدیل لکلمات الله ذلک هو الفوز العظیم .(یونس ۶۴-۶۲)

اگاه باشید که بر دوستان خدا نه بیمی است و نه آنان اندوهگین می شوند . همانان که ایمان آورده و پرهیز کاری ورزیده اند . در زندگی دنیا و در آخرت م‍ژده برای انان است. وعده های خدا را تبدیلی نیست . این همان کامیابی بزرگ است.

اولیای الهی از چنان جایگاهی برخورداراند که خداوند از وضع آنان اینگونه گزارش می دهد .

الف: ترسی از آینده ندارند.

ب: حزنی از گذشته ندارند.

ج: بشارت روح بخشی الهی را دریافت می دارند در دنیا و آخرت.

د: به رستگاری بزرگی نائل می شوند.

در مورد معرفی آنان می فرماید: دو ویژگی دارند ۱- ایمان ۲- تقوای مداوم

خانواده سالم

[عوامل تحکیم خانواده] ۳- رعایت حقوق .

وقتی پذیرفته شد که خانواده یک نهاد اجتماعی کوچک است باید این مطلب هم پذیرفته شود که سلامت و سعادت این جامعه کوچک در گرو شناخت و انجام وظیفه است. و این مهم عملی نمی کردد مگر با عزم جدی و تصمیم جمعی برای اگاهی از تکالیف ویژه و رعایت حقوق یکدیگر.چراکه اگر زن و شوهر هیچ توجهی به نقش خود و حقوق دیگری نداشتند و یا پس از توجه به این مسئله از انجام وظیفه شانه خالی کنند نباید انتظار داشته باشند که پایه های خانواده آنان محکم و استوار  باشد بلکه بر عکس باید هر لحظه در انتظار سست شدن شالوده خانواده و اختلافات و در گیری و سردی و افسردگی باشند. پس باید آنان به حقوق و تکالیف یکدیگر معترف باشند و آنها از رعایت کنند تا از زندگی خود لذت ببرند.

رسول خدا (ص)فرمود: انّ لکم علی نسائکم حقّا ولنسائکم علیکم حقا : آگاه باشید که شما را بر زنانتان حقی است و زنانتان را بر شما حقی (کنزالعمال ۵/۱۱۶)و امام زین العابدین (ع) در رساله حقوق فرمودند: امّا حق الزوجه فان تعلم انّ الله جعلها لک سکنّا و انسا فتعلم ان ذلک نعمه من الله علیک فتکرمهاوترفق بها و ان کان حقک علیها اوجب : حق همسر این است که بدانی خدای متعال او را مایه ارامش و انس تو قرار داده . وبدانی این خود نعمتی است از جانب خداوند به تو پس او را گرامی بداری و با او مهربان باشی هر چند حق تو بر او لازم تر است .

در آموزه های دینی  به مردان تاکید شده تا به طور کامل و اساسی در شناخت و پاسداری حقوق زنان خود جدی و کوشا باشند .نیز به زنان توصیه های مشابه وجود دارد که ما در اینجا به عنوان نمونه به دو سخن کوتاه در این خصوص اکتفا می کنیم.

قال رسوالله (ص) : ملعون ملعون من ضیّع من یعول (کافی ۴/۱۲) ملعون است ملعون است کس که خانواده اش را واگذارد.

 ونیز فرمودند : جهاد المراه حسن التبّعل : جهاد زن ،خوب شوهر داری کردن است (کافی ۵/۵۰۷)

یک حکایت زیبا: ابن عباس می گوید زنی به نام لینه نزد پیامبر آمد و گفت . ای پیامبر خدا من به نمایندگی از زنان نزد شما آمده ام هیچ زنی تا روز قیامت سخن مرا نمی شنود مگر این که آن زن خوش حال خواهد شد . خدای یگانه هم پروردگار مردان است و هم زنان . آدم و حوا هم پدر و مادر مردان هستند هم زنان.خداوند جهاد را بر مردان مقرر داشته اگر شهید شدند نزد پروردگار شان زنده اند و روزی می خورند و اگر در راه رفتن به جهاد مردند پاداش دارند و اگر زنده برگشتند خداوند به آنان پاداش داده است . ما زنان پرستاری از بیماران می کنیم و مجروحان را مداوا می نمائیم پس ما چه پاداشی داریم ؟ پیامبر(ص) در پاسخ فرمود: یا وافده النساء ابلغی من لقیت من النساء انّ طاعه الزوج و الاعتراف بحقه تعدل ذلک کلّه : ای نماینده زنان ، به هر یک از زنان که ملاقاتش کردی ابلاغ کن که اطاعت از شوهر و پذیرفتن حقوق او با همه اینها که گفتی برابری می کند.(کنزالعمال ۱۶/۶۰۹) بدون هیچ توضیحی این حدیث شریف دلالت می کند که اگر هر یک از زن و شوهر به رعایت حقوق یکدیگر معترف و عامل بودند از سوی پرودگار شان پاداش شایسته ای را دریافت خواهند کرد ، چرا که رعایت این گونه امور به تحکیم پایه های خانواده می انجامد .نقطه مقابل اگر مسائل یاد شده مورد توجه یکی از آنها و یا هیچکدام قرار نگرفت هردو دچار گناه خواهند شد چون زمینه های سستی و بی فروغ گشتن خانواده می شود.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الهادی (ع) من اتقی الله یتقی و من اطاع الله یطاع ومن اطاع الخالق لم ینال سخط المخلوقین و من اسخط الخالق فلییقن ان یحلّ به سخط المخلوقین :

آنکه از خدا بترسد همه از او بترسند چنانکه مطیع خدا مطاع دیگران خواهد شد.

باید در صدد اطاعت خدا بود وبس .چه این که در غیر اینصورت اگر موجب خشم خدا شد غضب مخلوق به او زیادتی خواهد گرفت.

نمونه های این سخن حیاران روزگاران هستند که مورد خشم مردم قرار گرفتند.

مناسبت ها

۱-                    میلاد پیشوای دهم : حضرت امام علی النقی الهادی (ع) طبق نقلی در ۱۵ ذیحجه سال ۲۱۲ در صریا نزدیکی مدینه به دنیا آمد . پدرش حضرت جواد الائمه (ع) و مادرشان سمانه مغربیه بوده است . این میلاد بزرگ را به همگان تبریک عرض می کنیم .

۲-                    “غدیر” بزرگترین عید اسلام است :پیامبر اسلام (ص) در بازگشت از حجه الوداع در سال دهم هجری در سرزمین جحفه در مکانی به نام “غدیر خم” در حضور دهها هزار نفر از حج گزران ، به دستور خدای متعال ، حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین و وصّی خود به مردم معرفی کردند و از آنان خواستند تا به خود او تبریک بگویند (هنّئونی هنّئونی) : مردم را به اطاعت از علی (ع)و بیعت با ایشان دعوت کرده فرمودند : هذا علی اخی و وصیی، من کنت مولاه فهذا علی مولاه و هو علی ابن ابی طالب . جریان بیعت حضرت تا سه روز ادامه داشت هم مردان هم زنان همه بیعت کردند. مردان با دست دادن به علی(ع) و زنان با گذاشتن دستشان در ظرف آبی که در یک طرف آن دست علی (ع) در آن قرار داشت با حضرتش بیعت نمودند. بعد از نزول !یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک (مائده ۶۷) بعد ازآنکه حضرت رسول (ص) امر خدا را ابلاغ کردند و پس از آن آیه : الیوم اکملت لکم دینکمو اتمت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا (مائده ۳) نازل شد . این روز در حافظه تاریخ ماند هر چند عده ای نخواستند آنرا باور کنند و انتشار دهند . این روز بزرگ را به عنوان بزرگترین عید امت اسلام خوانده اند و راستی اینگونه است چرا که تمام آمال و آرزوهای انبیا و اوصیای الهی در غدید برآورده شده است.

چند نکته اساس در مورد غدیر .

الف – این ،عید همه امت اسلامی است نه خاص شیعه. چرا که بدستور خدا و اطاعت ابلاغ پیامبر عملی شده است پس هر کس که مسلمان است باید آن را بپذیرد و به آن ارج نهد.

ب – امام راحل (ره) فرمودند: غدیر به علی (ع) فضیلت نداد بلکه این علی(ع) بود که به غدیر فضیلت داد.

ج – حضرت آقا فرمودند : ماه ذیحجه را باید شهر الولایه نامید چراکه هم غدیر دارد و هم مباهله (۲۴ذیحجه)

و فرمودند: غدیر نشانه جامعیت اسلام است .

غدیر تجسم ولایت خدا در میان مردم است .

غدیر الگوی حکومت و جامعه از علی (ع) است .

غدیر توجه به ارزشهای حضرت علی (ع) است.

غدیر فداکاری و اجتناب از اختلاف بخاطر اسلام است.

غدیر مایه اجتماع مسلمانان است و به قول شهید مطهری غدیر باید اتحاد امت اسلامی به حساب  آید.

د – باید با تمام وجود این ایام ، به خصوص روز غدیر گرامی داشته شود با تشکیل جلسات و حضور در آنها، با دیدار از سادات ، باپخش شرینی و شربت و بالاخره با هر شکلی که می توان ابراز محبت به علی داشت باید این روز را جاودانه ساخت . تبریک به همه موالیان علی (ع) عرض می کنیم .

۳-                    پیام حج مقام معظم رهبری : امسال نیز همانند سالهای گذشته ، حضرت اقا پیام مهمی در خطاب به حجاج بیت الله الحرام مطالب مهمی را یاد آور شدند و روی سه موضوع مهم انگشت گذاشتن .

 یک : اتحاد میان امت اسلام و پرهیز از تفرقه ، که همیشه لازم و ضروری بوده و الان لازم تر و ضروری تر از همیشه است.

 دو :توجه به کشور و ملت ستمدیده فلسطین و اجازه ندادن به دشمن برای ظلم و ستم بیشتر به ملت رنجدیده مسلمان فلسطین . سه : بیان تفاوت میان اسلام ناب و اسلام امریکائی که برای اولین با توسط امام راحل تبین گردید . جالب این که پس از این پیام ، شبکه الجزیره قطر عکس العمل نشان داد و میز گردها و کنفراس خبری گذاشت و چنین عنوان کرد که منظور آقا از اسلام ناب ،اسلام شیعی، و اسلام امریکائی اسلام اهل سنت است. که در واقع این نیز یک شیطنت بوده برای بی اثر کردن پیام حج مقام معظم رهبری .

۴-                    بازهم نیروی انتظامی :از انجا که هنوز در هفته ناجا قرار داریم بد نیست ضمن تبریک و خسته نباشید به عزیزان این نهاد مقدس و ارزشمند به چند نکته در این مورد اشاره ای داشته باشیم .

الف : ناجا نیرویی است که در عرصه های مختلف فرهنگی ، اجتمائی ،اقتصادی ، سیاسی و امنیتی حضور دارد ودر هر جائی که مردم هستند به انجام وظیفه می پردازد از این رو توقعات هم ازاین نهاد زیاد و فروان است .

ب :باید مسئولان امر به خدمات شایسته پرسنل و فرماندهان و کلیه کارکنان این نهاد مقدس توجه ویژه داشته باشند تا آنها به کار خود ادامه دهند.

ج- باید جایگاه برجسته ناجا درافکار عمومی تبیین و مشخص تر شود .

د- همه نهادها می باید با این نیرو همکاری و تعامل خوبی داشته باشند.و پلیس را در پشگیری و بر خورد با جرائم یاری دهند.

ه – طبیعی است رابطه نیروی انتظامی با مردم باید بر اساس صحت احترام و اعتماد باشد.

و- این نیرو هفته ای نیست که مجروح و شهید تقدیم نظام و انقلاب نکند.

۵-                    نیم نگاهی به جهان اسلام .

  • با همه تبلیغات و ادعّاهای پر هیاهوی آمریکا و هم پیمانان او در مبارزه علیه داعش ، ما شاهد تسلط این گروهک بر شهر کردنشین عین العرب یا کوبانی در سوریه هستیم و آنها هیچ عکس العمل باز دارنده نشان نداده اند و گفتند جزء برنامه ما نیست و ترکیه هم اقدامی نکرد ومسئولان ترک گفتند به شرطی وارد مبارزه با داعش می شویم که همه کمک کنند بشار اسد سرنگون شود.
  • در عراق درگیری ها بین ارتش و مردم و کردها با داعشی ها تداوم دارد و هرروز جنایتی بر جنایت ها افزوده می گردد.
  • در یمن با تعیین نخست وزیر از سوی منصور هادی که می گویند با فرمان امریکا عملی شده است ، اوضاع را پیچیده تر کرده و شاید درگیریهائی بدنبال داشته باشد. که البته او استعفا داده و اوضاع همچنان وخیم است.
  • در فلسطین اشغالی ، ظلم ستم و جنایت اسرائیل ادامه دارد و آنها برای انجام مراسم خود افراد زیر ۶۰سال را به مسجدالاقصی راه نمی دهند این هم جنایتی دیگر است .(اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین)

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*