خطبه ۲۸ شهریور ۹۳

DSC02916

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

فاتقوالله و اطیعون- و لا تطیعوا امرالمسرفین- الذین یفسدون فی الارض و لا یصلحون.(الشعرا ۱۵۱)از خدا پروا کنید و فرمانم ببرید و فرمان افراط گران را پیروی مکنید آنان که در زمین فساد می کنند و اصلاح نمی کنند.

–      این سخن صالح پیغمبر است در خطاب به قوم ثمود که به تکذیب پیامبران پرداختند. او از آنان می خواهد که: ۱- تقوای الهی را پیشه کنند. ۲- از خود او اطاعت کنند. ۳- از پیروی اسرافگران روی گردان شوند (همانان که به فساد می پردازند و کاری به اصلاح ندارند).

–      در کنار امر به تقوا و اطاعت از پیامبر، پرهیز و نهی از اطاعت مسرفان هم مطرح شده است که کارشان فتنه انگیزی است و اصلاً با اصلاح میانه ای ندارند. با توجه به این آیات می توان گفت تقوا در عین اینکه انسان را به کاری ( اطاعت از خدا) وا می دارد از کاری مثل( پیروی از اسراف گران) باز می دارد یعنی هم جنبه منفی را یادآور می شود و هم جنبه مثبت را.

خانواده سالم

[ مبحث سوم: عوامل تحکیم خانواده]

اشاره: پس از بیان مقدماتی راجع به تشکیل خانواده و نقش آن در سالم سازی اجتماع و محیط زندگی، به بیان دو بحث پرداختیم: یکی وظایف متقابل زن و شوهر و دوم بایدها و نبایدهای خانواده که البته هر دو بحث خصوصاً بایدها و نبایدها ناقص ماند و باید در وقت خود تکمیل شود و حالا وارد سومین مبحث در امر خانواده می شویم و امیدواریم برای همه ما بتواند مفید فایده باشد.

مقدمه: برای حفظ و حراست محیط نهاد مقدس خانواده باید به شاکله و بنیاد این بنای مقدس توجه کرد و آن را شناخت و به تحکیم و تعمیق اش پرداخت و از هر آسیبی آنرا دور نگه داشت. بی تردید نهاد خانواده بر دو عنصر روانی و معنوی {محبت و قداست} تکیه دارد پس باید با جدّیت تمام و کوشش وقفه ناپذیر و با وسواس هرچه بیشتر به این دو عنصر اساسی توجه کرد تا مبادا دشمنان ،این بنیاد ارزشی را هدف قرار دهند و تخریب نمایند. با کمال تأسف باید گفت: آگاهان می گویند دشمنان قسم خورده ملت مسلمان، با تمام تجهیزات و نیروی مدرن به میدان آمده اند و کمر به نابودی خانواده ها بسته اند چه اینکه می دانند جامعه سالم در گرو خانواده سالم است وقتی خانواده ناسالم شد جامعه نیز تباه می گردد. تبلیغات نامدار و بی نشان ماهواره ها ( دجال واره ها) و کتابها و مجله ها، روزنامه ها و هفته نامه ها همه و همه بر هیمن معنا وحدت نظر دارند که باید جامعه اسلامی و شیعی ایران را با هدف گیری خانواده ها هدف گرفت و تخریب نمود تا بتوان به راحتی ملت انقلابی و شیعی را به بند کشید. تمام تلاش آنها این است که محبت اختصاصی میان زن و مرد را به تاراج ببرند و آن را میان دیگران در کوچه و بازار تقسیم کنند و چنین القاء و تلقین نمایند که انحصاری بودن محبت و عشق ها در میان دو نفر دیگر خریداری ندارد و امروزی نیست پس زن می تواند به غیر از همسر رسمی و قانونی چندین دوست و رفیق داشته باشد و مرد هم به همین سان!!! و از سوی دیگر قداست خانوده را بشکنند و احترام و اهتمام بزرگان خانواده را نادیده انگارند و آنرا نیز قدیمی و تاریخ مصرف گذشته معرفی نمایند این کارها در قالب فیلم ها و سریال ها و داستانهای عشقی و نمایش ها و تبلیغ ها برای نوع لباس پوشیدن ها و ظاهر شدن در ملأ عام در حال انجام است.

به راستی اگر دشمنان اسلام و بهتر بگوییم دشمنان بشریت چشم دوخته اند تا دو عنصر اصلی تشکیل و بقاء خانواده را از ما بگیرند چرا ما دست به کار نشویم و در حفظ و نگهداری محبت و قداست نکوشیم تا مایه تحکیم خانواده ما گردد؟. قرآن کریم در سوره روم آیه ۲۱ می فرماید: {و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودّهً و رحمه}

 و از نشانهای او اینکه از نوع خودتان برای شما آفرید تا بدانها ارام گیرید و میانتان دوستی و رحمت نهاد.

محبت و دوستی جزء شاهکارهای عالم خلقت است که در وجود نهاد خانواده متجلی است و همین هم باعث قداست آن گردیده است. سؤال اساسی این است که چگونه و از چه راههایی می توان به حفظ این دو عامل اساسی اقدام کرد؟

در پاسخ باید گفت عملیاتی و کاربردی کردن محبت و عشق ورزی است که می تواند در این خصوص اثرگذار باشد و از سوی دیگر مواظبت و مراقبت خانواده از آسیب هاست که عامل حفظ قداست خانواده می تواند باشد و این دو قطعاً در گرو دو چیز خواهد بود یک: شناخت و آگاهی  دو: اقدام عملی. که ان شاء الله در بحث های آینده دنبال خواهند شد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

قال الامام الجواد(ع): لا تکن ولّیاً لله فی العلانیه ،عدوّاً له فی السّرّ.( بحارالانوار ج۷۵ص۳۶۵)

مبادا اشکارا دوست خدا باشید و در پنهانی دشمن او !

 یکی از نشانه های فرد متقی این است که همیشه و در همه جا و همه حال خدا را ناظر و حاضر می بیند و برایش خلوت و جلوت معنی ندارد پنهان و آشکار ندارد بر عکس، نشانه منافق این است که در پیش رو یک نوع است و در پشت سر نوعی دیگر. و امام توصیه می کند که خالص باش حتی در خفا و و پنهان هم دوست خدا باش محبتت بیشتر باشد تا آشکارا.

مناسبت ها

۱-                    روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع): روز بیست و سوم ذی القعده( امروز) به همین عنوان شهرت دارد. برخی می گویند احتمال این که روز شهادت امام هشتم(ع) باشد وجود دارد. در هر حال علاقمندان سعی می کنند در مثل چنین روزی در کنار مرقد مطهر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) باشند و زیارت مخصوص آن حضرت را نصیب خود سازند. واقعاً وجود مبارک ایشان در کشور ما( ایران) بیمه کننده مملکت از همه خطرهاست. سالیانه میلیونها عاشق از داخل و خارج به محضر آن حضرت شرفیاب می شوند و عرض ارادت می کنند به امید آنکه طبق فرمایش خودشان بازدید آن حضرت را در شب اول قبر داشته باشند. مرحوم شیخ مرتضی حائری این مجتهد بزرگ که فراوان به زیارت امام هشتم می رفت به خواب یکی از دوستانش آمده بود و بیان کرده که به تعداد زیارت من آقا به دیدارم آمده است. ما هم عرض ارادت می کنیم و چشم انتظار عنایت او هستیم. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع)( آمده ام آمدن ای شاه پناهم بده    خط امانی ز گناهم بده)

۲-                    هفته دفاع مقدس: همه ساله با فرا رسیدن ۳۱ شهریور که آغاز حمله نظامی از هوا و دریا و زمین از سوی صدامیان است ، ملت ما هفته دفاع مقدس را گرامی می دارد. این جنگ نابرابر که در شرایط ویژه در سال ۱۳۵۹ و با پشتیبانی ابر جنایتکاران و همراهی دهها کشور عربی و غربی علیه ما تحمیل شد به عنوان براندازی نظام اسلامی و تجزیه کشور صورت گرفت که به لطف الهی و کمک های غیبی او و حضور مردم و رهبری امام این توطئه خنثی شد. هر چند ۱۷۲ هزار نفر در جبهه و ۱۶ هزار نفر در بمبارانهای شهری به شهادت رسیدند و صدها هزار نفر مجروح و آواره و آزاده و جانباز داشت اما پس از ۸ سال، مظلومیت ایران اثبات و جنایت ستمگران بر ملا شد. این جنگ باعث شد تا اقتدار ایران به دنیا ثابت شود و فرهنگ مقاومت و ایستادگی نهادینه گردد و کسی جرأت تعرض به خاک ایران را پیدا نکند. هم امام هم مقام معظم رهبری جنگ را موجب برکاتی عظیم دانستند که باید در خطبه های آینده به پاره ای از دستاوردهای آن اشاره ای صورت گیرد.

۳-                    آغاز سال تحصیلی جدید: اول مهر هر سال زنگ مهر نواخته می شود و میلیونها دانش آموز و دانشجو راهی مراکز آموزشی می شوند و معلمان و دبیران و اساتید آموزش و پرورش را از سر می گیرند که ما فرصت را غنیمت شمرده و ضمن تبریک به همه دست اندرکاران امر خطیر آموزش و پرورش به معنای عام و وسیع خود به نکاتی اشاره می کنیم:

باید به امر آموزش و پرورش اهمیت ویژه ای داده شود چرا که آینده مملکت در گرو کسانی است که امروز پشت میزها و نیمکت ها نشسته اند.

نباید از توجه به مسائل اخلاقی و تربیتی و پرورشی بی توجه یا کم توجه بود.

اولیاء محترم باید به کمک مدرسه و معلمان و مربیان بشتابند تا آنها را دراین زمینه کمک کنند.

اولیاء تعلیم و تربیت هر از گاهی مشکلات و تنگناهای خود را مطرح کنند.

همه تلاش کنند تا محیط های آموزشی از مسائل سیاسی زیان آور سالم بمانند.

توصیه های امام و رهبری در این خصوص مورد توجه قرار گیرند.

معلمان محترم از بازگویی مطالب اخلاقی و راهنمایی های دلسوزانه کوتاهی نفرمایند.

۴-                    از عمل جراحی تا سلامتی کامل مقام معظم رهبری: در چند روز گذشته ملت ما شاهد یک خبر ناخوشایند بود که به حمدالله به خیر گذشت و ذائقه مردم در نهایت شیرین شد. خبر بستری شدن حضرت آقا و سپس بهبودی ایشان مسائل مهمی را به دنبال داشت که جا دارد به برخی از آنها اشاره گردد:

 1. مدیریت خوب خبر رسانی: برای جلوگیری از سوء استفاده دشمنان و ناراحتی دوستان، خبر بستری شدن را پس از انجام موفقیت آمیز عمل جراحی ( پروستات) منتشر کردند که بسیار عالمانه و ماهرانه بود.
 2. عمل جراحی در بیمارستان دولتی: با این که ایشان می توانستند در شیک ترین و مجهزترین بیمارستان های موجود در کشور تحت عمل جراحی قرار بگیرند اما برای ایفای نقش رهبری حتی در این زمینه در بیمارستان شهید رجایی که دولتی است بستری شدند تا هم مرهمی باشد بر دل افراد معمولی هم الگویی باشد برای دیگر مسئولان مملکتی.
 3. دیدار اقشار مختلف از ایشان: حضور عیادت کنندگان از قشرهای مختلف اعم از سیاسی، مذهبی، علمی، سینمایی هنری، تلویزیونی، ورزشی، زنان و مردان و… نشان از علاقمندی اقشار مختلف به رهبری است و از سوی دیگر وقتی روحیه بشاش ایشان را می دیدند روحیه می گرفتند و از خدمت ایشان مرخص می شدند.
 4. تمجید و ستایش از پزشکان و نیروهای درمانی خودی: معظم له در پایان دوره حضور در بیمارستان ضمن تشکر و سپاس از همه دست اندرکاران امر درمان گفتند: ما به این پزشکان ماهر، عالم و خدوم کشور افتخار می کنیم که الیته تشکر متقابل دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان را در پی داشت.
 5. برملا ساختن دروغهای آمریکایی ها: حضرت ایشان در مصاحبه بیمارستانی خود در لحظه ترک بیمارستان فرمودند: این چند روز برای ما روز تفریح بود چرا که وقتی به حرفهای آمریکایی ها گوش می دادم که می گفتند ما ایران را در مبارزه با داعش مشارکت ندادیم واقعاً به دروغ اینها خندیدم چرا که سفیر آمریکا در عراق از سفیر ما خواسته بود که بیایید در این مبارزه همراهی کنید وقتی خبرش به داخل کشور رسید من مخالفت کردم و وزیر خارجه آمریکا -جان کری- با دکتر ظریف( وزیر خارجه ما) همین مطلب را تکرار کرده بود که جواب منفی شنید و نیز طرف مذاکره کننده آمریکایی در ۱+۵ با آقای عباس عراقچی( معاون وزیر خارجه) در میان گذاشته بود که با مخالفت روبرو شده بود با این حال در کمال پررویی می گویند ما ایران را که شریک تروریست هاست در این مبارزه راه ندادیم!!! ما اساساً با حضور در چنین اتحادی که آمریکا رئیس آن باشد بدبین و مخالفیم. آنها می خواهند بار دیگر به عراق برگردند و قصد پلیدی دارند می خواهند حضورشان در افغانستان و پاکستان که حمله می کنند باشد. لذا ما مخالفیم. این افشاگری مقامات کاخ سفید را به انفعال واداشت و خبر به سرعت در جهان پیچید و برای چندمین بار آمریکایی ها را رسوا کرد آری {عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.}

درنگی کوتاه بر این مطلب: اما براستی آمریکا در این اقدام در پی چیست؟ مگر نه این است که داعش را خود آنها با دلارهای نفتی عربستان و قطر و پشتیبانی اردن به وجود آورده اند پس چرا حالا می خواهند او را از بین ببرند؟ بیان چند نکته می تواند پاسخگوی به این سؤال باشد.

 1. وقتی آنها دیدند ملت و ارتش عراق با شکستن محاصره آمرلی و عقب راندن داعش در خیلی از جاها موفق عمل کرده ، برای جلوگیری از رسوایی بیشترشان دست به چنین اقدامی زدند.
 2. آنها در چندین سال و چندین ماه شاهد کشتار مردم بی گناه در سوریه و عراق بودند اما سکوت کردند اما وقتی دو نفر آمریکایی و یک انگلیسی توسط داعش سر بریده شدند و بعضی از مسیحیان مورد تعرض قرار گرفتد موضع جنگی علیه آنها گرفتند و این نشان می دهد که دلهایشان برای مردم بی گناه نسوخته و نمی سوزد.
 3. آمریکا قصد دارد با این بهانه وارد عراق بشود تا بتواند نفوذ سیاسی خود را بر دولت جدید حفظ کند (چنانکه الان هم صحبت بر سراین است که آمریکا می گوید تعیین وزیر دفاع را بر عهده ما بگذارید) و به تقویت نیروی مخالف دولت سوریه بپردازد تا بتوانند حکومت سوریه را سرنگون کنند.
 4. آمریکا قصد دارد تا عملاً با نفوذ معنوی ایران در دو کشور مهم منطقه عراق و سوریه مقابله کند.
 5. نشست این ۲۵ کشور که الان می گویند به ۴۰ کشور رسیده است در عربستان و سپس در پاریس عملاً موفقیتی در پی نداشته و ان شاءالله نخواهد داشت.
 6. به زودی دود آتش داعش به چشمان غربی ها و کشورهای عربی خواهد رفت که این لانه زنبور را به تعبیر اسنودن به وجود آوردند.

ما امیدواریم توطئه توطئه گران خنثی و به خودشان برگردد. و مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*