خطبه ۳۱ مرداد ۹۳

DSC02916

خطبه اول

قرآن

« و لقد نصرکم الله ببدر و انتم اذله فاتقوالله لعلکم تشکرون»آل عمران ۱۲۳

بدون تردید خداوند شما را در جنگ بدر یاری کرد در حالی که شما زبون بودید پس تقوای الهی را پیشه کنید تا شاید شکر گزار باشید.

۱-                   از جمله چیزهایی که در همه حال و همه جا مراعاتش لازم است مسئله تقوا و خدا ترسی است.

۲-                   از جمله مواردی که انجام چنین امری ضروری است هنگام احساس پیروزی یا یادکرد آن است که هم در کنترل روحیه انسان مؤثر می تواند باشد و هم روحیه سپاسگزاری را در انسان بر می انگیزد.

۳-                   تقوا زمینه ساز شکرگزاری و سپاسگزاری در انسان است.(لعلکم تشکرون)

امام صادق(ع)

زندگانی امام صادق(ع) در یک نگاه:

ابوعبدالله جعفر بن محمد الصادق(ع) از امام باقر(ع) و ام فروه در ۱۷ ربیع الاول  ۸۳ ه.ق در مدینه به دنیا آمد و در سن ۶۵ سالگی در همان جا به شهادت رسید و در قبرستان بقیع مدفون شد. آن امام بزرگوار که در سال ۱۱۴ ه.ق به امامت رسید با پنج تن از آل امیّه معاصر بود . هشام بن عبدالملک، ولید بن یزید بن عبد الملک، یزید بن ولید بن عبدالملک، ابراهیم بن ولید بن عبد الملک و مروان بن محمد مشهور به مروان حمار.

هم چنین ایشان با عبدالله بن محمد مشهور به سفاح و ابو جعفر مشهور به منصور دوانیقی از خلفای عباسی همزمان و معاصر بود.

امام صادق(ع) از اختلاف و درگیری میان بنی امیه و بنی عباس استفاده کرد و به ایفای نقش امامت پرداخت و در نتیجه پایه گذار بسیاری از علوم و دانش و معارف شد که در معرض دید و شنید همگان قرار گرفت.

جلوه هایی از زندگی پیشوای ششم(ع):

۱-                   علم گسترده: اظهار نظرهای موافقان ومخالفان در این خصوص جداً قابل توجه است. به برخی از این نقطه نظرات توجه می کنیم.

 • ابو حنیفه: من دانشمند تر از جعفر بن محمد ندیده ام.
 • مالک : در علم و عبادت و پرهیزگاری برتر از جعفر بن محمد هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و به قلب هیچ بشری خطور نکرده است.
 • شیخ مفید: به قدری از علوم آن حضرت نقل شده که زبانزد مردم گشته  و آوازه آن همه جا پخش شده است و از هیچ یک از افراد خاندان او به اندازه او علم و دانش نقل نشده است.
 • ابن حجر هیتمی: بزگترین پیشوایان فقه و حدیث از او نقل روایت کرده اند.
 • در حدود چهار هزار شاگرد از مکتب او کسب فیض کرده اند.
 •  آن اندازه که از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) حدیث نقل شده از پیامبر و بقیه امامان به این اندازه نقل نشده است.

۲-                   حلم بی مانند: پیشوایان دینی ما علاوه بر علم گسترده از حلم بی مانند هم برخوردار بوده اند. نقل است امام صادق(ع) روزی یکی از غلامانش را در پی کاری فرستاد و چون او دیر کرد در پی او برآمد دید که زیر درختی دراز کشیده و به استراحت مشغول است و از لابه لای شاخه درخت نور خورشید بر صورت او تابیده آن حضرت در کنار او مشغول باد زدن او می شود که غلام از خواب بیدار شده و هراسان به عذرخواهی می پردازد امام (ع) به ایشان یادآور می شود که هم ما حق داریم هم شما. سعی کن کارت را انجام دهی و به موقع به استراحت بپردازی!!!

۳-                   تربیت شاگردان فراوان: امام در همه زمینه های فکری، عقیدتی، اخلاقی، علمی و … شاگردانی را به جامعه تحویل داد که هر یک در حدّ خود یک استادی به حساب می آمدند. افزون بر آن، خود ایشان در بحث و مناظره علمی با مخالفان شرکت می جست و آنان را وادار به تسلیم می کرد.

یک نمونه جالب: ابوحنیفه می گوید خواستم بر ایشان وارد شوم اجازه نفرمود همراه با مردم خدمت ایشان رسیدم و عرض کردم نماینده ای به کوفه بفرستید تا مردم را از ناسزاگویی به اصحاب محمد(ص) نهی کند . امام فرمود:کسی به حرف من گوش نمی دهد گفتم چگونه چنین چیزی ممکن است؟ امام فرمود: تو یکی از آنان هستی که بدون اجازه وارد منزل شدی!! من شنیده ام تو بر اساس قیاس فتوا می دهی؟ گفتم آری. ایشان می گویند اولین قیاس کننده شیطان بود آنگاه سؤالاتی را مطرح می کند که با قیاس نمی توان پاسخ آنها را داد مثل:

۱-        آیا قتل مهم تر است یا زنا؟ مسلماً قتل. پس چرا در آن دو شاهد و در زنا چهار شاهد لازم است؟

۲-        آیا بول کثیف تر است یا منی؟ پس چرا در اولی وضو و در دومی غسل لازم است؟

۳-        آیا نماز مهم تر است یا روزه ؟ پس چرا برای خانم های معذور قضای نماز لازم نیست ولی قضای روزه لازم است؟

۴-        آیا زن ضعیف تر است یا مرد؟ پس چرا ارث مرد دو برابر زن است؟

۵-        منظور از پرسش از نعمت چیست؟ گفتم غذای لذیذ و آب خنک؟ فرمود: خیر بلکه مقصود، نعمت دوستی با خاندان رسالت است.

۴-                   اهتمام به امر مادّی و معنوی دیگران: الف- شبانه غذا به دوش می کشید و به طور ناشناس در اختیار نیازمندان ((خرابه خواب)) می گذاشت.

ب- به برخی از یارانش پول می داد تا اختلاف مالی شیعیان را برطرف نمایند و گاهی نماینده امام می گفت: این پول را امام برای حل اختلاف داده است.

۵-                   زندگی در حال تقیه: اواخر عمر ایشان که منصور دوانیقی نسبت به حضرت حساس شده بود و چندین بار قصد جانش را می کرد چندین بار ایشان را از مدینه به بغداد فرا می خواند که این خود باعث شد تا زندگی در حال تقیّه را تجربه و سپری کند تا جایی که گاهی برای سؤال شرعی ، افراد ناچار می شدند با لباس مبدل و در قالب دستفروش از امام جواب بگیرند.

۶-                   پایان زندگی امام: سرانجام در ۲۵ شوال ۱۴۸ به دستور منصور دوانیقی توسط زهر، مسموم شد و به شهادت رسید و در قبرستان بقیع آرام گرفت.

خطبه دوم

حدیث

قال الصادق (ع): یا شیعه آل محمد انه لیس منـّا من لم یملک نفسه عندالغضب و لم یحسن صحبته من صحبه و مرافقه من رأفقه و مصالحه من صالحه و مخالفه من خالفه یا شیعه آل محمد اتقوا الله ما استطعتم و لا حول و لا قوه الا بالله.بحار الانوار ج ۷۵ ص ۲۶۶

ای شیعیان آل محمد ، از ما نیست کسی که خودش را به هنگام خشم کنترل نکند و کسی که با همراه خودش و رفیق خود همنشین و رفیق خوبی نباشد و با کسی از در مصالحه با او وارد شده صلح طلب نباشد و مخالفت با کسی که مخالف اوست بعمل نیاورد،ای شیعیان تقوای خدا را هر اندازه که می توانید در پیش بگیرید که هیچ نیرو و توانی جز برای خداوند ممکن و میسر نیست.

مناسبت ها

 1. اشاره ای مجدد به هفته جهانی مسجد: امروز دومین روز از این هفته است. جا دارد از همین جا تشکر و قدردانی داشته باشیم از کلیه دست اندر کاران امور مساجد شهر و شهرستان اعم از امام جماعت، هیأت امنا، خادمان مساجد، پایگاههای مقاومت، کانون های فرهنگی و هنری، مؤذنان و مکبران و عموم شرکت کنندگان در خانه های خدا در روی زمین. مسجد پایگاه توحید، مرکز نشر معارف دین و آموزش احکام و اخلاق و محل تجمع موحدان و خار چشم دشمنان است. قرآن کریم از کسانی که مانع حضور دیگران در مساجد می شوند به عنوان ستمکارترین مردم یاد کرده است( و من اظلم ممن منع مساجد الله) و از کسانی که به تعمیر و آبادانی آن می پردازند به عنوان مؤمنان راستین به خدا و معاد یاد می کند( انما یعمر مساجد الله من آمن بالله و الیوم الاخر) و آنها را که با ساخت مسجد ضرار درصدد آسیب رساندن به مسلمانان هستند کافر و تفرقه انداز می داند. در نقش مسجد همین بس که هرگاه دشمن بخواهد با اسلام  مسلمانان مبارزه جدی داشته باشد دست به تخریب مساجد می زند نمونه اش جنگ اخیر غزه است که رژیم صهیونیستی بیش از ۲۰۰ مسجد را بمباران و تخریب کرده است.
 2.  آغاز هفته دولت: همه ساله از دوم تا هشتم شهریور به عنوان هفته دولت در کشور گرامی داشته می شود. ما ضمن تبریک به همه دولت مردان و با تقدیر از تمامی خدمتگزاران در این عرصه، توجه دولت مردان را به نکات مهم و کلیدی مقام معظم رهبری در سالهای گذشته و به خصوص در سال قبل در خطاب به دولت یازدهم بیان فرمودند جلب می کنیم و از آنان انتظار داریم تا به این رهنمودها جامه عمل بپوشانند:

الف- این هفته فرصتی است برای قدردانی از دولتیان و بیان خدمات انجام گرفته برای مردم.

ب- جهت گیری کلی دولت جهت گیری دین، اخلاق، عدالت، خدمت، مقابله با استکبار و زورگویان است ونباید آنرا از دست داد و یا رها کرد.

ج- آسان سازی زندگی برای مردم به طوری که راحت و با امنیت زندگی کنند.

د- سیاست های اقتصاد مقاومتی باید تقویت و دنبال بشود.

ه- حل مشکلات اقتصادی مردم، تورم و اشتغال باید مورد توجه اساسی باشد.

و- باید به ارتقای فرهنگ و فکر و عمل دینی مردم همت گماشته شود.

ز- مبارزه با فساد و اسراف و رشوه و پارتی بازی و ول خرجی ها باید همواره مورد نظر و توجه باشد.

ح- تکیه به ظرفیت کشور و بی اعتمادی به خارج، توجه به شعار سال و دنبال کردن آن، تعامل و همکاری با دیگر قوا، انجام کارهای جهادی، رعایت مّر قانون، انتقاد پذیر بودن، داشتن سینه گشاده و گوش شنوا و … باید مورد توجه و عمل قرار گیرد.

یاد و نام شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داشته و به روان پاک آنان درود می فرستیم.

 1. سه روز تاریخی در یک نگاه: ۳۱ مرداد(امروز) روز صنعت دفاعی است. این روز را به همه صنعت گران عرصه دفاع که واقعاً برای کشور، عزت و آبرو آفریدند و چشم دشمن را خیره و چشم دوستان را روشن کرده اند تبریک گفته و به آنان که شعار ((ما می توانیم)) امام را عملیاتی کردند خسته نباشید می گوئیم.

اول شهریور که روز بزرگداشت ابن سینا و روز پزشک است را به جامعه پزشکان تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیق داریم.

چهارم شهریور روز کارمند است. به صبر و مقاومت و قناعت و کار و تلاش آنها آفرین گفته و روزشان را به آنان تبریک می گوئیم.

 1. نیم نگاهی به چند رویداد خارجی:

الف- احساس ترس و وحشت عوامل ایجاد و تقویت گروههای تروریستی مثل داعش به خوبی از گفته ها و مصاحبه های آنان پیداست. امروز غرب مستکبر و برخی از اعراب متحجر دریافته اند که چه جنایتی را مرتکب شده اند. آنها کسانی را تقویت و به جان مردم انداخته اند که دختران و زنان را در عراق به بردگی گرفته و می فروشند( یکی از ایزدی ها با تشکر از برخی شیعیان عراق می گوید: برخی از آنها ۳۰ نفر از زنان و دختران را خریدند و به خانواده هایشان باز گرداندند). اخیراً یک خبرنگار آمریکایی را سر بریدند و ویدئوی آنرا منتشر کردند. به راحتی مردم را دسته جمعی اعدام می کنند، اموال مردم را غارت کرده و می دزدند، به نوامیس مردم تجاوز می کنند و بالاخره آبروی اسلام و مسلمانان را تحت نام اسلام می برند و آینده نزدیک همین ها بلای جان غریب ها و عرب ها خواهد شد. در سوریه و عراق به جنایت آفرینی اشتغال دارند که ما امید داریم به زودی نابود شوند.

ب- فراگیر شدن اعتراض مردم آمریکا علیه حکومت خودشان که در عصر ارتباطات و علم  و پیشرفت با همه شعارهای پر زرق و برق طرفداری از حقوق بشر، به آپارتاید و تبعیض نژادی روی آور شده است و سیاهان را به جرم رنگین پوست بودنشان می کشند و تحقیر یم کنند. در دو هفته گذشته که (مایکل براون) ۱۸ ساله را پلیس آمریکا با ۶ گلوله کشت در حالی که دست هایش را به علامت تسلیم بالا برده بود مردم شهر ۲۱ هزار نفری فرگوسن از ایالت میسوری به اعتراض برخاستند که به زودی ۱۰۰ شهر آمریکا را تحت تأثیر قرار داد و الان با شدت هرچه تمام تر حکومت آمریکا به سرکوب معترضان مشغول است به طوری که صدای سازمان ملل و شورای امنیت را هم درآورده است. دنیا می گوید چرا باید حقوق سیاهان در آمریکا نقض شود و هر ۲۸ ساعت یک نفر از آنها کشته شود. اخیراً ایران هم اعتراض کرده که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: ایران حق اعتراض ندارد چون این یک مسئله داخلی است؟؟!

ج- نقض آتش بس غزه و حمله مجدد اسرائیل: پس از چند روز آرامش ، رژیم صهیونیستی بار دیگر آتش بس را نقض و حمله به مردم بی دفاع و در حال محاصره غزه را آغاز کرد تا جنگ یک ماهه، تداوم یابد. همانند گذشته بیشترین تلفات، از آن کودکان و زنان است. البته جبهه مقاومت هم جواب دندان شکنی داده و می دهد و افکار عمومی دنیا هم در همه دنیا به ویژه در کشورهای حامی آن دولت جانی، اسرائیل را محکوم و با فلسطینی ها اظهار همدردی می کنند حتی یهودی های ضد صهیونیست پرچم فلسطین را در دست می گیرند و علیه حکومت غاصب، شعار می دهند. این یک پیروزی بزرگ برای مردم فلسطین است. دولت های عرب و اسلامی هم همچنان در لاک خود خزیده و در انفعال به سر می برند و از کمک رسانی به مردم غزه خودداری می کنند می گویند عربستان، تعدادی پارچه کفنی برای فلسطینی ها فرستاده است!!! باید به مظلومان کمک کرد تا ظالمان از پای درآیند.

سخن پایانی

 • تقدیر و تشکر از همه کسانی که به هر شکل ممکن در عزای حضرت امام صادق(ع) شرکت کردند و تشکیل جلسه دادند و سوگواری نمودند و اطعام کردند.
 • انتظار می رود از ۶ شهریور مصادف با اول ذیقعده که میلاد کریم اهلبیت حضرت فاطمه معصومه است و آغاز دهه کرامت است تا ۱۱ ذیقعده که میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع) است همگان این دهه را گرامی بدارند و فضای ادارات و خیابان ها و شهر ها را با آذین بندی تغییر دهند و از برکات آن بهره مند گردند.
 • تشکر و تقدیر از همه شرکت کنندگان در این انجمن نورانی که پایگاه موحدان است و جایگاه دین مداران.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*