خطبه ۲۳ خرداد ۹۳

 

IMG_0199

 

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

الف- … اتّقوا الله و یعلّمکم الله… تقوا در بصیرت افزایی نقشی به سزا دارد هم چنان که در ایجاد زمینه برای دریافت تعالیم الهی. در این بخش از آیه صراحتاً آمده است که تقوا پیشه کنید و  خداوند شما را تعلیم می دهد. خداوند حکیم است و حکیم کار لغو انجام نمی دهد او هرگز علم و دانش خود را در ظرف آلوده و گناه آلود نمی ریزد بلکه آن را در ظرف و قلب پاکیزه و برخوردار از تقوای الهی می ریزد.

ب- رسول الله(ص): من رزق التّقی فقد رزق خیرالدنیا و الاخره (نهج الفصاحه ص۱۰۶۲) آن کس که تقوا نصیب او بشود تمامی خیر دنیا و آخرت نصیبش شده است.

تقوا یعنی جمیع خیر دنیایی و آخرتی. چرا که رابطه میان انسان و خدا، انسان و خودش و انسان و دیگران را اصلاح می کند. پس بکوشیم تا اهل تقوا باشیم که توشه سفر آخرتی است و سرمایه دنیایی.

امام زمان(عج)

 در ۱۱۸۰ سال پیش در نیمه ماه شعبان سال ۲۵۵ ه.ق در سحرگاه روز جمعه، خداوند به امام عسکری(ع) و نرجس خاتون فرزندی عطا فرمود که نامش همانند جدش «محمد» گذاشتند. آن حضرت با القابی همانند حجت، صاحب الزمان، مهدی و قائم شناخته می شود. ما این میلاد بزرگ را به خود حضرت و به تمامی شیعیان و منتظرانش تبریک و تهنیت می گوئیم. زندگی، تولد، غیبت، عمر طولانی و بالاخره قیام و ظهور ایشان بسیار پر رمز و راز است و پیوسته مورد توجه مخالفان و شکاکان و موافقان قرار داشته و دارد و همواره مطالبی در این خصوص عنوان و نقطه نظرات و شبهات فراوانی گسترده می شده که به ویژه در این دوران خاص که آنرا دوران آگاهی و عصر انفجار اطلاعات می نامند این شبهات روز به روز رو به تزاید بوده و در وبلاگ ها و شبکه های ماهواره ای بازتاب پیدا می کنند و حرف و حدیث هایی مطرح می شوند که ممکن است افراد ناآگاه تحت تأثیر قرار بگیرند و معتقدان در عقیده خود دچار تردید گردند. بر این اساس لازم است تا حد امکان به بحث مهدویت پرداخته و به شبهات مطرح شده پاسخهای لازم و درخور داده شود و چه بهتر که مطالب مطرح شده در این خصوص مستند به آیات قرآن و روایات معتبر معصومین(ع) باشد. چند سال پیش بنده و همشیره زاده حاج آقا جعفری(ره) کتابی را تحت عنوان ( امام مهدی و نمادهای قرآنی) نوشتیم که اخیراً تجدید چاپ شده و در دسترس می باشد. در این کتاب سعی شده تا به طور اختصار شبهه هایی که در مورد حضرت مهدی وجود دارد مطرح و به آنها پاسخ قرآنی داده شود. در این خطبه با استفاده از همان کتاب به چند مطلب اساسی اشاره می کنیم:

۱-                           پنهان بودن ولادت

۲-                           امامت در کودکی

۳-                           غیبت و فلسفه آن

 ۴- عمر طولانی

۵- ظهور و پیامدهای آن.

 قبل از ورود به این بحث به حدیثی  توجه می کنیم که در بحارالانوار جلد ۵۱/۲۱۷ نقل شده است: شخصی به نام سعید بن جبیر می گوید من از امام زین العابدین(ع) شنیدم که فرمود در قائم ما سنت هایی از پیامبران وجود دارد. از آدم و نوح طول عمر، از ابراهیم مخفی بودن ولادت و فاصله گرفتن از مردم، از موسی ترس و غیبت و از عیسی اختلافات مردم در مورد ایشان و از ایوب گشایش و فرج در کار پس از سختی و مشکلات و از محمد(ص) فالخروج بالسیف : قیام  با شمشیر و همراه قدرت.

         روایات مشابهی با اندک تفاوت در کتابهای شیعه دیده می شود.

         بیان شبهات و پاسخ آنها:

۱-   چگونه ممکن است مادری  به فرزندش حامله باشد اما دیگران متوجه این امر نشوند؟

پاسخ: در حدیث یاده شده آمده است که ولادت مخفی او همانند ولادت ابراهیم(ع) است. با وجود این که مأموران بسیاری در صدد کشف چنین موضوعی بودند اما به لطف الهی حضرت مهدی همانند ابراهیم در اوج خفا به دنیا آمد. قرآن کریم از حضرت مریم می گوید که: فحملته فانتبذت به مکاناً قصیاًّ- سرانجام مریم باردار شد و او را به نقطه دور دست برد.

۲-   چگونه ممکن است طفلی خردسال زعامت امتی را به دست بگیرد؟

پاسخ: قرآن کریم از دو پیغمبر ( یحیی و عیسی) نقل می کند که در کودکی به پیامبری رسیدند ( یا یحیی خذ الکتاب و بقوّه و اتیناه الحکم صبیّاً- ای یحیی کتاب خدا را با قوت بگیر و ما فرمان نبوت در کودکی به او دادیم.( قال انّی عبدالله اتانی الکتاب و جعلنی نبیّاً – « عیسی در گهواره گفت» من بنده خدا هستم او به من کتاب آسمانی داده و مرا پیامبر قرار داده است.

۳-   چگونه غیبت رهبر آسمانی قابل توجیه است؟

پاسخ: فاصله گرفتن برخی از رهبران الهی از مردم و غایب شدن آنان از انظار دیگران سابقه دار است چنانکه در حدیث بود و آیه قرآن نیز به آن دلالت دارد. یکی از آنان حضرت موسی(ع) است که هر از چندی به کوه طور می رفت و مردم را به برادرش هارون می سپرد و توصیه های لازم را به او می فرمود: و واعدنا موسی ثلاثین لیله و اتممناها بعشر فتم میقات ربه اربعین لیله (اعراف/ ۱۴۲)– ممکن است این غیبت جنبه امتحان داشته باشد چنانکه ترس از جان هم می تواند جزیی از علت باشد. در حدیث دیگری هم آمده است که صالح پیامبر هم غیبت طولانی داشت به قدری که گروهی او را دروغگو خواندند و عده ای هم شک کردند.

۴-   آیا ممکن است یک انسان تا بدین حد عمرش طولانی باشد؟ ( الان عمر شریف ایشان ۱۱۸۰ سال است)

پاسخ: در حدیث آمده بود که آن حضرت در عمر طولانی داشتن ،مثل آدم و نوح است. در قرآن آمده که حضرت نوح تنها برای تبلیغ ( ۹۵۰) سال در میان امت خود به سر برد { فلبث فیهم الف سنه الا خمسین عاماً}( عنکبوت/ ۱۴). در حدیث امام صادق(ع) آمده است که او ۲۳۰۰ سال عمر کرده است. و در مورد یونس پیامبر، خداوند می فرماید: اگر او از تسبیح کنندگان نبود تا روز قیامت در شکم ماهی می ماند. صافات/ ۱۴۴-۱۴۵٫

تاریخ ،افراد زیادی را با عمر بالا در حافظه خود دارد. راستی مگر خدا قادر نیست که اراده کند انسان یا انسان هایی را عمر طولانی بدهد؟ ( ان الله علی کل شیء قدیر)

۵-   چگونه قابل تصور است قیام او ناگهانی و فراگیر باشد و همه عالم را تحت تأثیر خود قرار دهد؟

پاسخ: همانگونه که برپایی قیامت به تعبیر قرآن ناگهانی است می تواند یک قیام بزرگ و فراگیر ناگهانی باشد. قرآن خبر داده است که این زمین به ارث صالحان در می آید و آنان در روی زمین حکومت می کنند( نور/ ۵۵). وقتی خواست خدا بود قیام او جهان را تحت تأثیر قرار می دهد و عدل و داد گسترش می یابد.( جاء الحق و زهق الباطل)

خطبه دوم

تقوا در حدیث

عن الامام الحجه الثانی عشر(عج) فی توقیفه لشیخنا المفید… انا غیر مهملین لمراعاتکم ولاناسین لذکرکم و لولا ذلک لنزل بکم. اللئوا واصطلمکم الاعداء فاتقوا الله جل جلاله و ظاهرونا علی انتیاشکم من فتنه…آن حضرت در نامه ای که برای شیخ مفید نوشته اند فرموده اند :ما شما شعیان را رها نمی کنیم و شما را از یاد نمی بریم اگر اینگونه نبود بلا ها و مشکلات بر شما فرود می آمد و دشمنان شما را ریشه کن می کردند پس تقوای الهی را پیشه کنید و ما را یاری رسانید تا شما را از فتنه ای که برایتان پیش آمد کرده نجات بخشیم (الاحتجاج  ج۲ص۵۹۶)

مناسبتها

  1. نیمه شعبان روز جهانی مستضعفان و روز سربازان گمنام امام زمان(عج):

 روز نیمه شعبان که سالروز ولادت حضرت ولی عصر (عج) است به همین نام اختصاص یافته است که جا دارد همه مستضعفان عالم چشم به راه منجی عالم بشریت و عدالت گستر جهان باشند و به ویژه شیعیان دنیا خود را پیوسته در حال آمده باش و انتظار نگه دارند و به وظایف خویش در عصر غیبت عمل نمایند که برخی از آنها از این قرارند:

 ۱- معرفت و شناخت بیشتر امام

۲- در پیش گرفتن تقوای الهی

۴-                           صبوری و بردباری

۵-                             تمرین خودسازی

۶-                            رسیدگی به افراد نیازمند

۷-                           حفظ ارتباط با امام در زمانها و مکانهای مناسب مثل جمعه، نیمه شعبان، عید غدیر در مساجد و مراقد امامان و مشهد، جمکران، قم و …

۷-دادن صدقه برای سلامتی حضرت

۸- توجه به رهنمودهای نواب عام آن حضرت( مراجع تقلید) و به ویژه پیروی از ولی فقیه در عصر غیبت.

تلاش و کوشش سربازان گمنام امام زمان (عج) را ارج می نهیم و آرزوی توفیق بیشتر داریم.

  1. سالروز تشکیل جهاد سازندگی وروز جهاد کشاورزی:

 در سال ۱۳۵۸ در بیست و هفتمین روز از ماه خرداد، به فرمان امام راحل، جهاد سازندگی شکل گرفت که انصافاً منشأ خدماتی بزرگ برای کشور و به ویژه نقاط محروم بود. مردان و زنانی با ایمان و با همت در این عرصه وارد شدند و عملاً پیام انقلاب را همراه با سازندگی به دورترین نقطه کشور رساندند. جهاد سازندگی که بعد ها به عنوان یک وزارت به خدمت ادامه داد نام خوش و ماندگاری را در اذهان به یادگار گذاشت. این وزارت خانه، وزارت کشاورزی ادغام شدند و ۲۷ خرداد به عنوان روز جهاد کشاورزی نامیده شد که ما این روز را به همه عزیزان شاغل در این وزارت خانه را تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیق داریم و امیدواریم به توصیه های امام راحل و مقام معظم رهبری همواره توجه کنند تا کشور به خودکفایی در محصولات اساسی برسد و ما در این خصوص صادرات هم داشته باشیم لازمه اش توجه به بیشتر به کشاورزی و کشاورزان است و حل مشکلات آنان و خرید محصولات ایشان که امیدمندیم تلاش این عزیزان مورد قبول قرار گیرد.

  1. خرداد ماه تجلی حماسه های سیاسی: در ۲۲ خرداد سال ۸۸ که ملت ما با حضور چهل میلیونی خود حماسه بزرگی را رقم زد. تکلیف دهمین انتخابات ریاست جمهوری را نیز مشخص کرد. به تعبیر رهبر انقلاب دشمنان ما شیرینی این حرکت را به کام مردم تلخ کردند و باعث فتنه ۸۸ شدند که اگر رهبری هوشمندانه حضرت آقا نبود معلوم نبود کشور و ملت و انقلاب الان چه وضعیتی داشت. ایشان در طول برگزاری و قبل و بعد از آن پیوسته مردم و کاندیداها را به رعایت قانون دعوت می کرد و سعی در مشارکت گسترده مردمی داشت و پس از آنکه ادعای تقلب مطرح شد معظم له با ابزار و ساز و کار قانونی بحران را مدیریت کرد و چون در پشت این موضوع دست دشمن و فتنه گران را دیدند قرص و محکم ایستادند و بسیار عالی و مدبرانه مدیریت کردند و کشور را از یک توطئه بسیار پیچیده که ده سال روی آن کار شده بود را نجات دادند و فتنه گران رسوا و منزوی شدند اما باید گفت که این توطئه نه اولین توطئه و نه آخرین توطئه بوده و خواهد بود. پس به تعبیر حضرت علی(ع): اکنون که دشمن نخوابیده و بیدار است باید بیدار بود.این مرحله به پایان رسید و سال ۹۲ در ۲۴ خرداد ملت ایران با حضور حماسی خود در پای صندوق های رأی حاضر شد و افتخاری دیگر آفرید. نتیجه آن به گزینش آقای دکتر روحانی انجامید که بنا به گفته دوست و دشمن دقیقاً همان ابزار و ساز و کار انتخابات گذشته به کار گرفته شد و در نتیجه برای همیشه ادعای تقلب و تخلف گسترده که در اذهان بعضی به وجود آمده بود پرونده اش بسته شد. ما ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ۲۴ خرداد به رئیس محترم دولت و همه و دولتمردان یادآور می شویم که به شعارهای داده شده و وعده های صورت گرفته با توجه به قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و انتظارات مردم پایبند باشند تا همگان شاهد مجد و عظمت بیشتر اسلام و مسلمین باشیم و دشمنان داخلی و خارجی از رسیدن به خواست پلیدشان مأیوس گردند.
  2. رویدادهای منطقه ای در یک نگاه: الف- یورش گروه داعش به مناطقی از عراق و تصرف موصل و پاره ای از شهرهای مهم عراق که از قبل با حمایت سه میلیارد دلاری عربستان و تجهیزات آن کشور و قطر و طراحی شده بود زنگ خطر را بار دیگر به صدا درآورده که اگر مسئولان منطقه به هوش نباشند اتفاقات ناگواری را باید شاهد باشند. استعمارگران می خواهند عراق را به سه منطقه کردنشین، سنی نشین و شیعه نشین تجزیه کنند چنانکه در سوریه هم همین تصمیم را داشتند ولی تا به حال موفق نشده اند. سلفی های تکفیری عراق را که در بردارنده شش مرقد معصوم است را هدف گرفته اند تا به قول خودشان با انهدام آن مراقد شیعه را منزوی کنند و نابود سازند ولی این حرکت احمقانه آنان باعث انسجام شیعه و اتحاد مردم عراق شده و به زودی شکست خواهند خورد.

ب- در پاکستان درگیری ها رو به تزاید است و ۳۰تن از شیعیان را که اززیارت امام رضا (ع) وامام راحل (ره) بر می گشتند به شهادت رساندند.

ج- در بحرین هم چنان اذیت و آزارها ادامه دارد. شاه بحرین که ۳۸ مسجد شیعه را تخریب کرده می خواهد بزرگترین کلیسا را در آنجا بسازد. این ها دردهای مسلمانان است که امید است برای درمانش چاره اندیشی بشود.

سخن پایانی

  • ۲۶ خرداد سالروز شهادت شهیدان بخارایی، نیک نژاد، صفار هرندی و امانی است که در سال ۴۴ به اعدام محکوم شدند. رهبری آنان را نورالله فی ظلمات الارض نامیدند یادشان گرامی باد.
  • دهه آخر شعبان دهه بهداشت و نکوداشت مساجد است که ان شاءالله برای رمضان غبار روبی و مهیا خواهند شد و از الان عاشقان عبادت به فکر برگزاری نماز جماعت و جلسات انس با خدا خواهند بود.
  • در هفته صنایع دستی قرار داریم امیدواریم مسئولان امر با فراهم سازی بستر لازم در جهت بسط و توسعه این امر باشند تا ازهنرهای ملی حفاظت شود ونیز اشتغال صورت پذیرد.
  • تشکر و قدردانی از حضور در جشن های نیمه شعبان و انجام وظیفه در فضا سازی مطلوب برای این امر.
  • و تشکر پایانی از همه شرکت کنندگان در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*