خطبه ۱۶ خرداد ۹۳

 

 

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا

 الف- ان الله مع الذین اتقوا و الذین هم محسنون:(النحل ۱۲۵)همانا خداوند همراه است با آنان که تقوا پیشه اند و از احسان بر خوردار می باشند .

 تقوا به انسان مرتبتی عطا می کند که از همراهی خداوند می تواند بهره مند گردد. هر چند خداوند با همگان است ولی این یک «معیت» خاصه است که با تقوا می توان به آن نایل شد. وقتی انسان همراهی خدای قادر متعال را داشت از هیچ کس و هیچ چیز احساس ترس و وحشت نمی کند و همواره احساس می کند که خدا با اوست.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام. (ادامه بحث خمس) س: چه عاملی باعث می شود تا بسیاری از افراد نسبت به خمس بی توجه باشند؟ شاید بتوان گفت یکی از موانع عمده و اساسی در این خصوص وسوسه های شیطانی است. شیطان با کمک دستیار ویژه اش ( نفس اماره) که در درون هر انسانی جای دارد با وسوسه های خود انسان های مؤمن و متدین و پایبند به نماز و بسیاری از امور دینی از دادن خمس باز می دارد که در اینجا به اجمال به پاره ای از این وسوسه ها اشاره ای خواهیم داشت و قبل از آن یادآور می شویم که به تعبیر بعضی از بزرگان، شیطان مثل سگ، پارس می کند بستگی دارد که چه اندازه از طرف بترسد و تسلیم شود و یا سرسختانه در مقابل آن مقاومت کند. در هر صورت به جهت حساسیت موضوع است که به ما دستور داده شده در موارد متعدد مثل خواندن قرآن، ورود به نماز و … از شر شیطان به خداوند پناه ببرید ( من شر الوسواس الخناس الذی  یوسوس فی صدور الناس). از این آیه بر می آید که وسوسه در دل آدمیان که از سوی خناس صورت می پذیرد ،دائمی و همه جانبه و پی گیرانه است و چون نوعاً در قالب خیر خواهی ظاهر می شود لذا باید خیلی هوشیار بود و همیشه و مدام خود را به خدا سپرد و از شر او به پروردگار پناه برد.

نمونه هایی از وسوسه های شیطانی:

 1. با پرداخت خمس، انسان فقیر می شود. الشیطان یعدکم الفقر(البقره ۲۶۸) این در حالی است که خداوند وعده داده اگر کسی انفاق مالی داشت( فهو یخلفه) خودش جبران و جانشین می کند.این وعده الهی را کسانی که اهل خمس هستند به خوبی مشاهده کرده اند. آنها می گویند پرداخت خمس به برکت مال ما افزوده است.
 2. در پرداخت خمس عجله نکنید چرا که هنوز سود و زیان کارها دقیقاً مشخص نشده، نسیه ها نقد نشده، شاید باز در آینده مشاهده بشود و… غافل از آنکه شاید مرگ انسان هم ناگهانی برسد و آدمی فرصت پرداخت خمس را نداشته باشد و به یکباره چشم باز کند و ببیند اهل بهشت به او می گویند تربصتم و ارتبتم و غرتکم الامانی حتی جاء امر الله( حدید/۱۴) شما دست به دست کردید و دچار تردید شدید و آرزوهای بی حاصل شما را فریب داد تا اینکه مرگتان فرا رسید.
 3. چرا زحمتش از شما باشد و استفاده اش مال دیگران. شیطان وسوسه می کند و می گوید: مالی که خودت با زحمت آنرا کسب کرده ای با دست خودت به دیگران می دهی تا استفاده کنند؟ در واقع شیطان به انسان همان چیزی را یاد می دهد که روزی به قارون هم تعلیم کرد و گفت ( انما اوتیته علی علم عندی: من آنچه را به دست آورده ام با توجه به علم و تخصص خودم بوده است« قصص/۷۸») پس چرا زکات بدهم. خدای متعال در جواب می فرماید: آیا قارون نمی داند که قوی تر از او را هلاک کردیم. البته خداوند قارون را با سرمایه و خانه اش در خاک فرو برد و نابود ساخت.( فخسفنا به و بداره الارض)
 4. اصلاً خدا خواسته عده ای فقیر باشند چرا مابر خلاف  خواست او عمل کنیم؟ قرآن کریم از قول عده ای که نخواستند به نیازمندان کمک کنند می گوید: (انطعم من لو یشاء الله اطعمه: یس/۴۷) آیا ما به کسی اطعام کنیم که اگر خدا می خواست او را اطعام می کرد؟ این سخن در واقع برای طفره رفتن و توجیه کمک نکردن به نیازمندان است. بله خداوند برای امتحان اشخاص به برخی مکنت و امکانات می دهد و به بعضی عطا نمی کند که هر دوی اینها می تواند جنبه امتحانی داشته باشد. اگر همه یکسان می بودند دیگر مسئله ای تحت عنوان سخاوت، ایثار، صبر و مقاومت معنی نداشت.
 5. تو کارهای خیر فراوانی انجام داده ای؟ ۱٫ شیطان با این گفته می خواهد ما را از خمس دادن باز دارد در حالی که هر کار خیری کد مخصوص به خود را دارد و هیچ کدام جای دیگری را نمی گیرند. این واجب است و انفاقها و اطعامها و بسیاری از کمک ها مستحب می باشند هرگز امر مستحب جای واجب را نمی گیرد و مواردی از این دست.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الصادق(ع) : لا زاد افضل من التقوی و لا شیء احسن من الصمت و لا عدو اضر من الجهل و لاداء ادوء من الکذب.(المواعظ العددیه ص۱۳۸)هیچ توشه ای بهتر از تقوا نیست و هیچ چیزی زیبا تر از سکوت نمی باشد و هیچ دشمنی زیانبار تر از جهل و هیچ دردی درد آور تر از دروغ وجود ندارد.

هرگونه توشه و زاد راهی که درد انسان را دوا نکند و به کار او نیاید بی ارزش یا کم ارزش است. اما اگر توشه ای از جنس همان ها باشد که به کار انسان می آید آن مؤثر و به درد بخور است نظیر تقوا که امام صادق(ع) آنرا بیان می کند.

در ادامه به چند نکته جالب هم اشاره می کند که از جمله سکوت بجا و به مورد زیبا ترین چیزهاست. جهل آدمی بدترین دشمن اوست و دروغ برای انسان از هر دردی درد آورتر است و بدتر. پس بیایید آموزه های پیشوای ششم را آویزه گوش جانمان کنیم و به کسب با فضیلت ترین توشه( تقوا) و بهترین و زیباترین چیزها( سکوت) و پرهیز از نادانی دشمن بزرگ و دوری از دروغ، بدترین دردها بپردازیم.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت علی اکبر( روز جوان): خداوند متعال در ۱۱ ماه شعبان سال ۳۳ ه.ق فرزند پسری به امام حسین عطا کرد که نامش را علی گذاشتند. مادر این فرزند لیلی دختر مره ثقفی بوده است. مولود یازدهم شعبان از نظر خَلق و خُلق زیبا و کم مانند بود. ایشان را در شکل ظاهری و خلق باطنی شبیه پیامبر(ص) می دانند. حضرت علی اکبر سخت مورد علاقه و محبت اهلبیت(ع) بود. این جوان با ادب و با معرفت خاطراتی خوش از خود به یادگار گذاشت و در صحنه کربلا که حدوداً ۲۷ سال داشته و متأهل و دارای فرزندانی بوده شجاعت ها و رشادت های بی نظیری از خود بر جای نهاد. روز ولادت ایشان را روز جوان نامیده اند که ما این مناسبت را به همگان به ویژه به جوانان عزیز تبریک گفته و توفیق پویش راه آن جوان برومند را برای آنان آرزو نموده و چند نکته ای را در این خصوص یادآور می شویم:

الف- جوانی سرمایه ارزشمندی است و جوان نیروی کیفی و اثرگذاری است که می تواند هم برای خود و خانواده اش مفید باشد و هم برای جامعه بزرگ ( کشورش) افتخار آفرین. پس باید فرصت جوانی را غنیمت شمرد.

ب- امام راحل در خطاب به جوانان ،ایشان را امید و نوید خود می خواند و گاهی می فرمود من به خلوص آنان غبطه می خورم.

ج- مقام معظم رهبری نسل جوان را موتور حرکت تحولات کشور می دانست و انگیزه های دینی و انقلابی آنان را بالاتر از نسل گذشته می داند چرا که با وجود در خطر بودن این نسل ارزشمند با ابزارهایی مثل اینترنت، ماهواره و … در عین حال در میدان معنویت حضوری جدی و با نشاط دارند.

ایشان در توصیه هایی از آنان خواستند نسبت به آینده احساس مسئولیت کنند به تحصیل و تهذیب و ورزش بپردازند و بنیه دینی و انقلابی خود را تقویت نمایند و ضمن تقویت آگاهی های سیاسی، نسبت به دعواهای جناحی بی توجه باشند.

نکته: البته باید مسئولان هم بیش از گذشته در فکر ایجاد اشتغال، مسکن، ازدواج و بر طرف کردن سایر نیازهای جوانان باشند.

 1. برگزاری مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره): امسال نیز مثل گذشته این مراسم با حضور خیل عظیمی از علاقمندان به حضرت روح الله در سراسر ایران به ویژه در مرقد ایشان برگزار گردید و مانند سالهای قبل، مقام معظم رهبری به ایراد سخنان مهم و اساسی پرداخت و به نکات مهم و کلیدی اشاره فرمودند از جمله:
 • نام و یاد و درس های امام راحل همواره زنده و راه گشای ملت ایران است.
 • تلاش دشمن برای خاموش کردن صدای انقلاب اسلامی با شکست مواجه شده است.
 • احساسات ضد استکباری و بیداری اسلامی حاصل این انقلاب است و سرکوب شدنی نیست.
 • جمهوری اسلامی در این ۳۵ سال کمر خم نکرد و قدرتمند تر شد.
 • امام راحل، معمار این انقلاب و این واقعیت اعجاز انگیز بودند.
 • نقشه اصلی کار امام حضور در چارچوب شریعت اسلامی بود.
 • آزادی، استقلال، عدالت و معنویت وابسته به اجرای صحیح  شریعت اسلامی است.
 • زورگویی و غلبه و نیز فتنه گری در اندیشه امام باطل است.

چالش های پیش روی نظام اسلامی به دو بخش تقسیم می گردد:

الف- چالش بیرونی: مزاحمت های استکبار و شخصاً آمریکا. خصیصه ذاتی استکبار این است که با کشورهای تسلیم خود همراه می شود و آنها را می دوشد و با توجیه این که رژیم دیکتاتوری آنها ( پدر سالاری ) است به فکر منافع خود می باشد و با کشورهای دیگر که مخالف او نیستند مدارا می کند مثل کشورهای اروپایی به منافع آنها صدمه نمی زند ولی سودی برای آنها ندارد و با کشورهایی که مخالف او هستند مبارزه می کند چه از نوع سیاسی و چه از نوع نظامی و به لطف الهی با وجود توطئه های فراوانی استکبار نتوانسته در مقابله با ما کاری از پیش ببرد.

ب- چالش های درونی: که عبارت است از فاصله گرفتن از روحیه جهت نهضت امام و اختلافات و سرگرم شدن به منازعات داخلی و ایجاد روحیه تنبلی و کسالت و بی نشاطی باید با مدیریت جهادی و عزم ملی با این چالش ها مواجه شد و گره ها را باز کرد.

 1. نیم نگاهی به مسائل منطقه: الف- اعلان پیروزی بشار حافظ اسد با در اختیار گرفتن ۸۸ درصد آراء مردم سوریه که خود یک نوع موفقیت بود که جهانیان را به تعجب واداشت هر چند غرب و اروپا این رفراندوم بزرگ را غیر مشروع می دانند و نتیجه آنرا مردود می شمارند. بشار گفته بود دنیا می خواست سوریه را تغییر دهد اما نتوانست و حالا این سوریه است که می خواهد دنیا را تغییر دهد در هر حال این موفقیت را باید به مردم و رئیس جمهور سوریه تبریک گفت.

ب- در مصر هم اعلان شد که آقای السیسی که با کودتا مرسی را برکنار کرد و خودش به قدرت رسید جشن پیروزی نظامیان برپا گردیده و هرگز نتیجه آن مورد اعتراض قدرتهای بزرگ قرار نخواهد گرفت.

ج- دیدار امیر کویت که شخص ثروتمند و امیر کشور ثروتمندی است از ایران و ملاقات با رئیس جمهور و مقام رهبری ، بازتاب وسیعی در رسانه های دنیا داشته است. این کشور که مساحت آن به اندازه استان اردبیل( ۲۸ هزار کیلومتر مربع) است جزء همسایگان دریایی ماست که دومین فروش نفت را در دنیا دارد و نیمی از پول نفت به جیب شخص امیر کویت می رود. حضرت آقا ضمن یادآوری برخی مشکلاتی که در منطقه وجود داشته و ایران با سعه صدر با آن برخورد کرده است اکنون ما آماده ایم تا روابط خوبی با همسایگان داشته باشیم و با بیگانگان مقابله کنیم. ایشان یادآور شدند حامیان گروههای تکفیری به زودی خودشان از این گروه ضربات بزرگی را دریافت خواهند کرد.جابر احمد الصباح حضرت آقا را مرشد ومعلم مردم منطقه خواند.

 1. اوضاع سیاسی در لبنان با تمام شدن دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان و پیدایش خلأ مدیریتی رو به پیچیدگی نهاده و ممکن است فاجعه بار باشد.
 2. تشکیل دولت وفاق ملی در فلسطین اگر تداوم یابد می تواند برای فلسطینی ها امید بخش و برای اسرائیل خسارت بار باشد.

امید آنکه اسلام پیروز و مستکبران نابود گردند.

سخن آخر

 • تقدیر و تشکر از حضور همگان در همه عرصه ها به ویژه در نماز جمعه، تجلی گاه ایمان و وحدت.
 • تشکر از حضور در جشن های موالید مبارک و حفظ آمادگی برای برگزاری مراسم میلاد حضرت علی اکبر و به ویژه جشن بزرگ نیمه شعبان برای امید مستضعفان جهان.
 • تقدیر از حضور در مراسم های خاص ۱۴ و ۱۵ خرداد و حضور چند صد نفری از شهرستان اردستان به نمایندگی از همه مردم در مرقد امام برای برگزاری مراسم بیست و پنجمین سالگرد رحلت حضرت امام ( ره).

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*