خطبه ۱۹ اردیبهشت ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا

الف: یا ایهاالذین امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین :ای کسانی که ایمان آورده اید ازخدا پروا کنید و با راستان باشید(توبه ۱۱۹)

در این آیه کوتاه دو امر مهم وجود دارد: ۱- تقوای الهی  ۲- همراهی با صادقان. که بنا به تعبیر روایات ما منظور امامان معصوم(ع) هستند. همراهی با آن بزرگواران که مصداق روشن و عینی صادقان هستند مورد توجه و تأکید خداوند است که اگر عملیاتی و کاربردی شود قطعاًٌ نجات و موفقیت مؤمنان در آن خواهد بود.

قال الصادق(ع): کونوا لنا زیناً و لا تکونوا علینا شیئاً- درخواست و امر امام از شیعه خود این است که با کردار و رفتار خودشان مایه زینت امامان معصوم(ع) باشند نه باعث ننگ و زشتی و عار. آری شیعه می تواند با کسب تقوای الهی و پرهیز از محرمات ،آئینه خوبی برای امامان خود باشند. امام خوشحال می شود اگر شیعه ای مورد توجه قرار گیرد و گفته شود(هذا شیعه جعفری…) و ناراحت است اگر از روی تمسخر بگوید: هذا شیعه جعفری؟!

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام.

 حرام خواری که امری ناپسند و غیر مشروع است به صورتهای مختلفی ممکن است انجام پذیرد مانند رشوه خواری، غصب اموال دیگران، رباخواری، زورگیری، دزدی و… همانگونه که ممکن است با نپرداختن حقوق الهی، این امر تحقق پیدا کند. به دیگر تعبیر گاهی به گردن گرفتن حق الناس و ندادن حق مردم به آنان این مسئله شکل می گیرد و زمانی هم با ادا نکردن حقوق مالی که خداوند مشخص و معین کرده شکل عملی به خود می گیرد مانند: ادا نکردن خمس، زکات، نذر و عهد و امثال اینها. مسئله به قدری حساس است که بنا به گفته علمای دین و فقیهان والا مقام ،اگر کسی با لباسی نماز بخواند یا در جامه ای طواف کند که خمس آن داده نشده نمازش و اعمال عمره و حج او باطل خواهد بود دقیقاً همانند آن کسی است با لباس غصبی و یا دزدی نماز می خواند.

«حساسیت بعضی از متدین ها»

۱- نقل شده برخی از افراد متدین اگر به موقع موفق به پرداخت زکات اموال خود نمی شدند و از زمان خودش می گذشت موقع ادای زکات جای آنرا جارو می کردند و گاهی با سر بیل جایش را می کندند و خاکش را بیرون می بردند که مبادا مکان اموالی که باید به عنوان زکات پرداخت می شد غصبی شده باشد.

 ۲- مرحوم آخوند ملا عباس تربتی( پدر مرحوم حسینعلی راشد) که عالم وارسته ای بوده و از دسترنج کشاورزی خود استفاده می کرده موقع گرفتن آب، همراه با خودش مقداری خاک می برد تا مبادا مجبور شود برای بستن آب، از خاک زمین دیگران استفاده نماید و صاحبش راضی نباشد؟!!

 ۳- مرحوم حاج شیخ عباس قمی در یک ضیافت شامی شرکت می کند و پس از آن تا مدت ها موفق به خواندن نماز شب نمی شود بعدها متوجه می شود که غذای مورد استفاده اش در آن مهمانی شبهه ناک بوده است.

« تأثیر غذای حرام» شریک بن عبدالله که حاضر نبود منصب قاضی القضاتی را قبول کند و معلم فرزندان خلیفه گردد با یک وعده غذا، آن دو را نیز پذیرفت و به قول خودش رفته رفته دین خود را پاک از دست می دهد.

یک حدیث جالب: قال الصادق(ع): یأتی علی الناس زمان لیس فیه شییء اعز من اخ انیس و کسب درهم حلال: زمانی بر مردم بیاید که هیچ چیزی کمیاب تر از برادرمورد اعتماد  و درهم حلال نباشد. این سخن هشداری است جدی به همگان که باید تلاش کنند تا به کسب روزی حلال و پاکیزه و لقمه بدون شبهه بپردازند. حال که چنین است باید به طور اساسی و زیر بنایی به تبیین مسئله خمس و زکات پرداخت تا مبادا با کوتاهی در پرداخت این دو، خانواده و جامعه دچار مشکل بشوند.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الامام الجواد(ع): کیف یضیّع ‍ُ مَن الله کافله و کیف ینجو مَن الله طالبه و من انقطع الی غیر الله و کله الله الیه و من عمل علی غیر علم ما افسد اکثر مما اصلح :چگونه تباه میشودآنکه خداوند کفیل اوست و چگونه نجات می یابدانکه خداوند طالب اوست و آنکس که کارش را به غیر خدا واگذار کند خدا او را بدان شخص واگذار خواهد کرد و آنکس که بدون دانش عملی انجام دهد انچه را فاسد خواهد کرد بیش از چیزی است که اصلاح می کند . (بحارالانوارج۷۵ص۳۶۴)

o       خداوند بهترین کفیل و ضمانت کننده است هرگز کسی که تحت تکفل اوست ضایع نمی شود و آسیب نمی بیند. البته باید واقعاً خود را به او سپرد.

o       اگر کسی تحت تعقیب خدا باشد هیچ گاه اهل نجات و گریز و فرار نباشد.

o       کسی که به دیگران توجه کند خداوند عنایتش را از او بر می دارد و به غیر واگذارش می کند.

o       عامل غیر عالم فسادش بیشتر از صلاح و کارهای درست او می باشد اگر دقت شود این نتیجه به دست می آید که انسان مؤمن متقی باید خود را به او بسپارد و همواره خودش را در دسترس و اختیار خدا بداند و انقطاع به غیر او پیدا نکند و در مسیر افزایش علم و آگاهی های خود باشد.

مناسبت ها

۱٫      دو میلاد نور: دهمین روز از ماه رجب سالروز میلاد نهمین امام معصوم حضرت امام محمد تقی جواد است. ایشان در سال ۱۹۵ ه.ق در بیت امام علی بن موسی الرضا به دنیا آمد و آن حضرت این نوزاد را پر برکت ترین مولود عالم معرفی کردند. آن حضرت از دو ویژگی منحصر به فرد برخوردار بود یکی دریافت منصب مهم امامت در کودکی و دیگری عمر کوتاه در این دنیا. آن امام بزرگ ۲۵ سال بیشتر در این جهان زندگی نکرد. تولدش گرامی و بر همه دوستدارانش مبارک باد.

 سیزدهم همین ماه با ورد فاطمه بنت اسد به درون کعبه فرزندش علی رابه دبنا آورد که باعث بهت و تعجب همه ساکنان سرزمین حجاز شد و پس از آن نیز هر کس این خبر مهم و بی مانند را شنید غرق در شگفتی شد( کس ندیده به خود این سعادت    به کعبه ولادت به مسجد شهادت) این اتفاق مبارک در دهمین سال قبل از بعثت روی داد. آری این تنها علی بود که دارای این امتیاز بود و لیکن این تنها امتیاز آن شخصیت نبود بلکه او دارای امتیازات منحصر به فرد بود که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

امتیازات منحصر به فرد علی(ع):

۱-      تولد در کعبه( بیت خداوند) و شهادت در مسجد(خانه خدا). نه قبل و نه بعد از او هیچ کس در درون کعبه به دنیا نیامد. یعنی تنها علی بود که خانه زاد خدا به شمار می رفت.

۲-      اول ایمان آورنده به رسول خدا: خود او فرمود و روایاتی نیز از دیگر امامان هست که (اول من آمن علی بن ابی طالب )و قرآن می فرماید: السابقون السابقون اولئک المقربون.

۳-      تربیت شده مستقیم رسول خدا: از دوران طفولیت در خدمت حضرت بود و پیامبر اکرم تربیت ایشان را بر عهده داشت و در همه وقت و همه جا او را با خود همراه داشت حتی در لحظه ای که موقع دریافت وحی، صدای ناله شیطان را شنید و از پیامبر پرسید این چه صدا و فریادی است و آن حضرت فرمودند: هذه رنه الشیطان انک تسمع ما اسمع و تری ما اری: هر چه را من می شنوم تو هم می شنوی و هر چه را من می بینم تو هم می بینی بله یک فرق بین من و تو هست و آن اینکه تو نبی نیستی بلکه وصی من هستی، در جای دیگر فرمود تو برای من مثل هارون برای موسی می باشی.

۴-      انس با خدا در محراب عبادت: ناله های شبانه و فریادهای این عبد صالح خدا واقعاً اعجاب آور و تعجب برانگیز است آن چنان در این مسیر اوج می گیرد که تیر از پایش می کشند متوجه نمی شود و در مناجات خود می گوید: الهی کفی عزاً ان اکون لک عبداً.

۵-      عدالت گستری در میدان عدالت: گاه ناراحت است که چرا در دادگاه، او را با کنیه صدا زده اند و شخص مقابل او را با اسم صدا کرده اند و زمانی رئیس دستگاه قضا( قاضی) را عزل می کند به بهانه این که چرا صدایش را از صدای متهم بالاتر برده است و آنگاه که بی عدالتی را از سپاه معاویه مشاهده می کند که در شهرانبار به یک دختر یهودی دست انداخته اند و خلخال از پایش ربوده اند فریاد بر می آورد که اگر انسانی از این غصه دق کند و بمیرد جای هیچ ملامت و سرزنشی نیست و در کلامی می فرماید: به خدا سوگند اگر مرا بر روی خارهای تیغ دار بکشانند یا مرادر غل و زنجیر کنند برایم خوش تر خواهد بود تا این که به کسی ظلم کنم و برای خودم ذخایر دنیوی را طلب نمایم.

۶-      حساسیت فراوان نسبت به بیت المال: به کارگزاران خود دستور می دهد تا سر قلم ها را تیز بگیرند و بین سطرها فاصله نیندازند و حرف ها و سخنان اضافی را حذف کنند چرا که نباید به بیت المال مسلمین دست اندازی و تعدی شود ( فان اموال المسلمین لا تحتمل الاضرار)

 به برادر عیالوار و نابینا و ناتوان خودش( عقیل) که خواهان دریافت سهم بیشتری از بیت المال است جواب رد داده و چون اصرار می کند آهن داغ کرده را به او می دهد که بفهماند علی از آتش دوزخ می ترسد و لذا در هزینه کردن بیت المال، سخت حساس است.

۷-       جامعیت بی مانند: رسول اکرم فرمود: من اراد ان ینظر الی آدم فی علمه و الی نوح فی فهمه و الی ابراهیم فی حلمه و الی موسی فی بطشه و الی زکریا فی زهده فلینظر الی علی بن ابی طالب: هر کس می خواهد به آدم بنگرد و علم او، به نوح نگاه کند و فهم او، به حلم ابراهیم، به هیبت موسی و زهد زکریا نگاه کند به علی ابن ابیطالب بنگرد چرا که آنچه همه دارند علی به تنهایی دارد. با این حال خود او وقتی نسبت سنجی می کند میان خود و رسول می گوید: انا عبد من عبید محمد(ص)من بنده ای از بردگان محمد(ص) هستم.

۲٫      ایام البیض ( ایام اعتکاف) از ۱۳ تا ۱۵ رجب را ایام البیض خوانند که در این چند روز آنها که موفق اند به اعتکاف می پردازند یعنی برای خلوت با خود و خدای خودشان از خلق می برند و به خدای خویش می پیوندند. با حضور در مساجد و با روزه داری و با انس با خدا و دعا و قرآن و ذکر مناجات و پشت پا زدن به هیاهوی مادیت ،نورانیتی در دل پدید می آورند و به خودسازی می پردازند و چند عبادت را در این سه روز مورد توجه و عمل قرار می دهند مثل با وضو بودن، حضور در مسجد، نمازهای مستحب، دعاهای وارده را خواندن، روزه داری، ذکر و توجه به خود، رازگویی با خدای بزرگ، انس با قرآن و…

امیدواریم معتکفان در ضمن دعاهایشان ماها را هم از یاد نبرند. تشویق و ترغیب از هر طریقی که برای هر کسی ممکن باشد امری پسندیده و ستودنی خواهد بود. به فرموده مقام معظم رهبری: این اعتکاف یکی از رویش هایی است که درانقلاب شکل گرفته است این همه جوان که در این مراسم شرکت می کنند جداً قابل توجه و شکرگزاری است.

۳٫      حکم تاریخی میرزای شیرازی در حرمت توتون و تنباکو: ناصرالدین شاه برای پنجاه سال امتیاز توتون و تنباکو ایران را به یک شرکت انگلیسی واگذار کرد. این معنا برای مردم و به ویژه علمای شیعه گران آمد لذا مخالفت ها شروع شد اما کارساز نبود تا این که میرزای شیرازی نوشت: بسم الله الرحمن الرحیم الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام رمان است. این دستور به سرعت در کل کشور منتشر شد تمام چایخانه ها که قلیان عرضه می کردند بسته شدند خرید و فروش و استعمال آن کنار گذاشته شد حتی اراذل و اوباش گفتند: تا میرزا آنرا حلال نکند ما استفاده نمی کینم قلیانها از دربار و حرمسرا نیز جمع شد ناصرالدین شاه بناچار در ۲۵/ اردیبهشت/ ۱۲۷۰ آن قرارداد را لغو کرد. گفتند پس از این موفقیت، میرزا را دیدند که گریان است علت را پرسیدند فرمود: با این حرکت دشمن فهمید که روحانیت چه اندازه نفوذ دارد از آن بیم دارم که به این قشر صدمه بزند. همینطور هم شد در جریان مشروطیت ،افتخار العلماء و شیخ فضل الله نوری را به دار کشیدند تا از روحانیت انتقام گرفته باشند.

۴٫      وفات عقیله بنی هاشم: حضرت زینب(س) در ۱۵ رجب سال ۶۲ پس از داغ کمرشکن عزیزانش در کربلا و بر دوش کشیدن رنج اسارت سرانجام در ۱۵ رجب به لقاء الهی شتافت. راستی به درستی گفته اند:

« سرّ نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود         کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود»

۵٫      حوادث و اتفاقات دنیای معاصر:

·         با نزدیک شدن دور جدید مذاکرات ایران با ۱+۵ حساسیت ها چه در داخل و چه در خارج کشور افزایش یافته است. امیدواریم مسئولان مذاکره کننده خط قرمز ها و فرمایش حضرت آقا را همواره مدنظر داشته باشند.

·         با کمال تأسف جنایت کاران در دنیا به نام اسلام جنایت می کنند و مردم دنیا را به اسلام بدبین می کنند مثل آنچه تکفیری ها در سوریه و عراق انجام می دهند بنام اسلام .و اخیراً داعش اعلان کرده که می خواهد آیت الله سیستانی را آسیب برساند. سر مردان را می برند و تکبیر می گویند.

·         در نیجریه ۲۷۰ دختر را می ربایند و می گویند ما آنها را به عنوان برده می فروشیم چرا که دختران باید ازدواج کنند نه اینکه درس بخوانند. رهبر گروه بگوحرام گفته است خدا این را به من فرموده است.

·         در بحرین سمیناری تحت عنوان « گفتگوی تمدن ها» در حال برگزاری است در حالی که در همان کشور مردمانش به دست نیروهای حکومت بحرین و عربستان سعودی قتل عام می شوند و به کمترین حقوق بیشترین مردمان آن سامان توجه نمی شود .

·         آمریکا با این همه ادعای ابر قدرتی قبل و بعد از مذاکرات هسته ای برای هماهنگ سازی کارها و برنامه هایشان علیه ایران مسئولینی به اسرائیل می فرستد تا ادای دین به حکومت غاصب کرده باشد.

·         پیشروی های ارتش سوریه عرصه را بر شورشیان و تروریست ها تنگ کرده و رفته رفته آنها و حامیانش را مأیوس می گرداند.

در پایان امیدواریم حق بر باطل چیره گردد و زمینه برای ظهور حضرت مهدی(عج) فراهم تر گردد.

تشکر فراوان داریم از همه مسئولان و مردم که در همه عرصه ها حضور دارند. 

  

  

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*