خطبه ۱۲ اردیبهشت ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا

یا ایهاالناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم…:ای مردم ما شما را از یک مرد و زن افریدیم و شما را گروه گروه و قبیله قبیله قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید .همانا گرامی ترین شما در نزد خدا با تقوا ترین شما است ( حجرات/۱۳)

در این آیه به اصل آفرینش انسانها از یک مرد و زن (آدم و حوا) اشاره شده و رمز و راز گروه گروه و قبیله قبیله شدن مردم را بازگو کرده و سپس فرموده است: قطعاً گرامی ترین شما در نزد خداوند با تقواترین شماست. اگر کسی می خواهد جزء گرامی ترین ها باشد باید درجه تقوایش را افزایش دهد و متقی تر باشد.

علی(ع): من اتقی ربه کان کریماً: انکس که تقوای پروردگارش را پیشه کند بزرگوار است.

در این بیان به منشأ کرامت اشاره شده است که همان تقوای الهی است. آری تقواست که کفه ترازو را سنگین می کند و آدمی را سعادتمند می سازد.

امام زین العابدین(ع) فرمود: بین سلمان و مردی بگو مگویی شد فقال له الرجل: من انت یا سلمان؟ فقال سلمان: اما اولی و اولک فنطفه قذره و اما آخری و آخرک فجیفه منتنه فاذا کان یوم القیامه و وضعت الموازین فمن ثقل موازینه فهو الکریم و من خفت موازینه فهواللئیم.(میزان الحکمه ج۱۰ص۹۴)

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام: اسلام برای ترویج حلال کاری و حلال خواری بسته های تشویقی بسیاری دارد همانگونه که برای پرهیز از حرام کاری و حرام خواری هم هشدارهای جدی و فراوانی دارد. در اسلام توصیه شده تا برای الگوگیری از زندگی شخصیت های برجسته و اثرگذار به زندگی و برنامه های روزانه آنان توجه و دقت لازم صورت پذیرد. در مثَل وقتی انسان به مطالعه زندگی پیامبران الهی می پردازد می بیند که آنان دارای حرفه ها و مشاغلی بوده اند که به وسیله آنها شناخته شده اند. آدم(ع) به کشاورزی، ادریس به خیاطی، نوح به نجاری، ابراهیم و موسی به چوپانی، سلیمان به حصیر بافی، عیسی به جهانگردی و حضرت محمد(ص) پیش از بعثت به تجارت و شبانی اشتغال داشتد. امامان معصوم(ع) نیز اینگونه بودند یعنی هر یک به کاری مشغول بودند مثل کشاورزی و کار و تلاش مؤثر دیگر. به تأسی از آنان شاگردان آنان هم هر یک به شغلی و حرفه ای مشغول بودند گاه با همان شغل و حرفه شناخته می شدند مثل: میثم تمار( خرمافروش) مبارک دباغ، میمون خباز، ابراهیم جمال( شتردار) اسحاق جلاب( دلال) اسماعیل رماحی( نیزه فروش) حطّاب( هیزم فروش) جوّاز( کوزه فروش) صراف، سم‍ّان( روغن فروش) سم‍ّاک( ماهی فروش) دهّان ( روغن فروش).

نقل است وقتی رسول خدا از مردی خوشش می آمد و از حرفه و شغل او می پرسید اگر جواب می شنید که بیکار است می فرمود: سقط من عینی: او از چشم من افتاد.

پیامبری از خدای متعال می پرسد: ایّ عبادک ابغض الیک. قال: جیفه بالیل بطّال بالنهار: خدایا کدام بنده در نزد تو منفورتر است؟ فرمود: آنکه شب ها را همچون مرداردر بستر افتاده و روزها را به بیکاری و بطالت سپری می کند.

نکته مهم: اسلام به همان اندازه که به کار و تلاش اهمیت می دهد و می فرماید: الکادّ علی عیاله کالمجاهد فی سبیل الله: آنکه تلاش می کند تا برای زن و بچه اش رزق و روزی فراهم سازد مانند رزمنده در راه خداست. به همان سان هم هشدار می دهد که مبادا زندگی یک مسلمان به حرام آغشته شود و یا احیاناً آن چنان غرق در داد و ستد و مسائل مادی باشد که به عاقبت بد آن توجهی نداشته باشد. پیامبر خدا فرمود: دینار و درهم باعث هلاکت مردمان قبل از شما شده اند مواظب باشید که این دو عامل هلاکت شما هم خواهند بود. و قال ایضاً: ان لکل امه عجلاً و عجل هذه الامّه الدّینار و الدّرهم: آگاه باشید برای هر امتی گوساله ای هست نظیر گوساله سامری که باعث گمراهی قوم موسی شد. گوساله این امت، درهم و دینار( طلا و نقره) است.

حضرت امام محمد باقر(ع) می فرماید: در قیامت عده ای را دست بسته که قدرت بر انجام هیچ کاری ندارند به سمت جهنم می برند فرشتگان ایشان را سرزنش کرده و در معرفی آنها می گویند: اینان مردمی هستند که خداوند به آنان ثروتی عطا کرده ولی حق خدا را از مال خود به صاحبانش نداده اند.

امام مجتبی(ع) فرمود: از نشانه های جوانمردی اصلاح مال است.

در حدیث آمده است که خداوند قوت و روزی فقیران را در مال اغنیا قرار داده است که در قالب( صدقه واجب) زکات واجب گردیده و به صدقات مستحبی هم فراوان توصیه گردیده است.

علی(ع) فرمودند: ما جاع فقیر الا بما متّع به غنی: هیچ فقیری گرسنه نماند مگر که یک ثروتمندی از سهم او بهره مند شد.

این ها به عنوان مشت نمونه خروار نشانگر آن است که یک مسلمان رسالت پیشه نباید اجازه دهد سهمی از دیگران( فقیران) در مال او باشد بلکه می بایستی آن سهم را شناسایی کند و به صاحبانش پرداخت نماید. ان شاءالله در این خصوص بحث را ادامه خواهیم داد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الامام الهادی(ع): من اتّقی الله یتّقی و من اطاع الله یطاع و من اطاع الخالق لم یبال سخط المخلوقین و من اسخط الخالق فلییقن ان یحلّ به سخط المخلوقین.

 • اهل تقوا دارای مهابت و عظمتی ویژه در جانهای افرادند لذا دیگران از ایشان حریم نگه می دارند.
 • کسی که مطیع خدا باشد دیگران مطیع او خواهند بود.
 • آنکه از خدا اطاعت کند از غضب بندگان خدا باکی ندارد.
 • کسی که خدا را به خشم آورد قطعاً مورد غضب مردم قرار خواهد گرفت.
 • پس بکوشیم تا اهل تقوا باشیم و مطیع حضرت سبحان.
 • مردان آسمانی ساکن زمین نمونه خوبی برای تفسیر اینگونه کلماتند.

مناسبت ها

 1. شهادت امام هادی(ع): حضرت امام علی النقی ۶ یا ۸ ساله بودند که پدرشان به شهادت رسید و منصب امامت را بر عهده گرفتند. در آغاز امر، ایشان به مدت ۱۳ سال در مدینه بودند. حاکم مدینه به متوکل نوشت اگر به مکه و مدینه احتیاج داری علی بن محمد(ع) را از این دیار بیرون ببر که همه را مطیع خود ساخته است. در مدینه اسباب آزار و اذیت ایشان را زیاد کردند تا زمانی که حضرت را به سامرا بردند و جسارت ها کردند و سرانجام پس از ۳۳ سال امامت در سال ۲۵۴ در سن ۴۵ سالگی به دستور معتز عباسی به شهادت رسیدند و به خاک سپرده شدند. نقل است روزی متوکل سوار بر مرکب در مسیری حرکت می کرد دستور داده بود امام را پیاده به دنبال مرکب و موکبش بیاورند امام به یکی از یارانش فرموده بود که اجل متوکل نزدیک است چرا که چنین جسارتی کرده است. من از ناقه صالح کمتر نیستم که وقتی او را پی کردند خداوند بیش از ۳ روز به قوم صالح مهلت نداد و آنها را نابود ساخت و چنین نیز شد. درود خدا به روان پاک امام هادی و نفرین و لعنت ابدی بر قاتلان آن حضرت.
 2. روز شهادت استاد مطهری« روز معلم»: دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت آیه الله مطهری( روز معلم) را گرامی داشته و به همه معلمان و مربیان و فرهنگیان تبریک و تسلیت می گوئیم. تسلیت به خاطر از دست دادن چنین نیروی ارزشمندی و تبریک به جهت نقش الگویی آن استاد عزیز برای جامعه علمی مان به ویژه معلمان ارجمند کشورمان. این استاد بی نظیر پس از سالها تحصیل، تحقیق ، تدریس و تبلیغ و حضور در صحنه های مختلف انقلاب سرانجام در شب ۱۲ اردیبهشت توسط گروه فرقان در سال ۵۸ به شهادت رسید. به همین مناسبت بخشی کوتاه در خصوص جلوه های شخصیتی و معلمی ایشان خواهیم داشت و از زبان رهبر معظم انقلاب با آن شهید آشنا خواهیم شد:

الف- در فرهنگ دینی ما علم، عالم، متعلم و معلم جایگاهی ویژه دارند. یکی از هدف های عالی خلقت، عالم شدن بیان شده ( لتعلموا ان الله علی کل شیء قدیر) عالمان را برتر از دیگران شمرده است( هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون) خشیت واقعی را از آن عالمان دانسته است و در ۲۷ مورد با لفظ[ اعلموا] در قرآن بر لزوم علم آموزی تأکید شده است و به پیامبر اسلام دستور داده شده که زیادی علم را از خدا بخواهد ( ربّ زدنی علماً).

ب- خداوند خود را و پیامبرانش را معلم می داند و می خواند( علّم الانسان ما لم یعلم)-( یعلّمهم  الکتاب و الحکمه) و پیامبر خدا منزلت ویژه ای برای معلمان بیان کرده است.

ج- اهلبیت پیامبر نیز بسان خود او پیوسته در آموزش دادن و تشویق به آموختن ،زندگی خود را سپری کرده اند.

 در مکتب ما عالمان جایگاهی ویژه داشته و دارند و در جامعه اسلامی ما نیز آنان دارای منزلتی خاص و ستودنی بوده و هستند یک نمونه آن ،استاد مطهری است که پس از گذشت ۳۵ سال از شهادت مظلومانه اش همواره مورد تکریم بوده و هست و جامعه فرهنگی ما از آثارش استفاده می کند.

ه- مطهری از نگاه امام: اسلام شناس، مبارزه کننده با انحرافات، قرآن شناس، دارای قوت بیان و طهارت روح، کم نظیر، فرزند عزیز من، حاصل عمرم، پاره تن من، پشتوانه محکم برای حوزه های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای ملت و کشور.( گفتنی است امام که برای رحلت فرزندش « مصطفی» اشکی نریخت، سه روز در عزای مطهری شرکت کرد و در سوگ او اشک ریخت) او از همه به ویژه از معلمان خواست تا به مطهری اقتدا کنند.

و- مقام معظم  رهبری فرمودند: مجموعه فکری اسلامی ما باید بر پایه نوآوریهای شهید مطهری به نوآوری های دیگری دست یابد ، با آثار شهید مطهری نزدیکی بر قرار کند. مطالعه آثار شهید مطهری برای جامعه لازم و حیاتی است ما به مطهری ها نیاز داریم. آثار شهید مطهری مثل یاد او زنده است.

نکته مهم: ارزش و اعتبار استاد مطهری تنها به دانش و معلومات او نیست بلکه به تهذیب و خود ساختگی او هم مربوط می شود. تعبد، تهجد و تواضع از جمله خصلت های ارجمند آن شهید والا مقام است.

مقام معظم رهبری خاطره ای از ایشان در منزل خود در مشهد نقل کردند که جالب توجه است. نزدیک اذان صبح صدای ناله و گریه ایشان خانواده ما را نگران کرد. گفتند ببینید برای چی استاد می گرید من گفتم این حالت استاد در نماز شب و راز و نیازش با خداست.

یکی از اساتید نقل می کرد آن حالتی که استاد از استادش میرزا علی آقا شیرازی در نماز شب نقل کرده دقیقاً در خود او ما شاهد بودیم. چه خوب است همگان به خصوص معلمان و فرهنگیان با مطالعه آثار ایشان سعی کنند معلمی همچون مطهری در حد خودشان باشند.

 1. دیدار رهبر معظم انقلاب از کارخانجات گروه مپنا: در روز کارگر حضرت آقا دیداری داشتند از نمایشگاه عظیم صنعت در پردیس کرج. در این دیدار ضمن آشنایی بیشتر با دستاوردهای علمی متخصصان داخلی کشورمان ضمن ابراز خرسندی از دیدار با کارگران به مطالبی اشاره فرمودند از جمله: اگر ما توانمند و قوی باشیم دشمن ما را تحقیر نمی کند، هوش و ابتکار ملت ما واقعاً تحسین برانگیز است. با این که ایران دارای تمدنی کهن بوده و اروپایی ها چیزی نداشتند اما امروز با سلطه بر جهان به فخر فروشی و تحقیر ملت ها روی آوردند. این پیشرفت های عظیم نشان داد که شعار[ ما می تواینم] امام راحل واقعاً درست و اساسی بوده است. ایشان اصل را در محیط کارگری بر کار و تلاش دانستند و بر تعاون کارگر و کارفرما که مورد تأکید اسلام است توصیه فرمودند. این دیدار چند ساعته برای کارگران و استادکاران آن مجموعه بسیار دلپذیر بود. جالب است در روز کارگر اگر به دیدار کارگران می روند و برای ترویج فرهنگ به محیط علمی و دانشگاهی و نمایشگاه کتاب قدم می گذارند
 2. نیم نگاهی به جهان خارج: الف- برگزاری انتخابات مهم مجلس عراق ،بدون حضور نیروهای نظامی خارجی، یک موفقیت برای این کشور به حساب می آید چنانکه انتخابات در افغانستان برای تعیین ریاست جمهوری بدون نظامیان خارجی یک موفقیت برای افغانستان بود و این ها نشان می دهد که حضور بیگانگان در کشورهای اسلامی هیچ ضرورت و توجیهی ندارد. آنها خط و نشان می کشیدند که بدون حضور ما نمی توایند امنیت برقرار کنید و انتخابات را برگزار نمائید.
 3.  ب- با ثبت نام بشار اسد برای دوره جدید ریاست جمهوری در سوریه تحولات این کشور وارد مرحله جدیدی شده است. شور و شوق مردم و خشم مخالفان را باعث شده است. آنها که می گفتند بشار باید برود یا نباید کاندیدا شود اکنون می بینند او محکم و استوار ایستاده و دیگران باید بروند.
 4. ج- اعلان توافق حماس و فتح، مژده ای برای فلسطینی ها و کابوسی برای اسرائیل و حامیان اوست. اگر این توافق به سرانجام خوبی برسد قطعاً شاهد تحولات مثبتی در قضیه فلسطین خواهیم بود.

 د- مصر هم چنان در التهاب قرار دارد. با کاندیداتوری السیسی و احکام سنگین اعدام برای چند صد نفر و حبس ابد برای تعدادی دیگر، موجی از مخالفت داخلی و خارجی را به دنبال داشته است و مردم مصر به خصوص دانشجویان از کودتاچیان نظامی به شدت ناراحت اند و به تظاهرات و مخالفت های خودشان ادامه می دهند.

ه- در بحرین سرکوب ها همچنان ادامه دارد و رژیم آل خلیفه نماینده آیه الله سیستانی را اخراج کرده و سیاست سرکوب و تخریب مساجد و زندان کردن، همانند گذشته در جریان است.

 و- کشمکش و بحران در اوکراین با میدان داری آمریکا و روسیه ادامه دارد و خط و نشان کشیدن طرفین برای یکدیگر وارد مرحله جدیدی شده است. البته این کش و قوس ها ناشی از روحیه استکباری آمریکاست که با همراه ساختن اروپا سعی دارد تا سلطه خود را در شرق اروپا بگستراند. امیدواریم در هیمن نزدیکی ها شاهد شکست هیمنه پوشالی آمریکا و دنباله روهایش باشیم.

سخن پایانی

 • تشکر از حضور همگان به خصوص فرهنگیان در میعادگاه نماز جمعه.
 • از همه علاقمندان به مسائل معنوی دعوت می کنیم تا با شرکت در مراسم اعتکاف به حفظ و احیای این سنت محمدی احترام کنند.
 • از دست اندرکاران امور اجرایی و فرهنگی می خواهیم تا به مسائل اقتصادی و فرهنگی توجهی ویژه داشته باشند تا اصحاب کار و فرهنگ بتوانند به نقش آفرینی خود بپردازند.
 • برای مجاهدان عرصه سازندگی که ۱۷ اردیبهشت سالروز تأسیس آن توسط مقام معظم رهبری است که آرزوی توفیق داریم و از مسئولان مربوطه خواهانیم بسیج سازندگی را یاری دهند تا جوانان و نوجوانان ما با ورود در این عرصه هم به کار مفید اشتغال می ورزند و هم کمکی به جامعه مخصوصاً مناطق محروم می توانند داشته باشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*