خطبه ۵ اردیبهشت ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

«… و اتقوا الله الذی تساءلون به و الارحام ان الله کان علیکم رقیباً»واز خدائی که به او از همدیگر درخواست می کنید پروا نمائید و زنهاراز خویشاوندان مبرید که خدا همواره بر شما نگهبان است (نساء ایه ۱)

·       در این آیه برای بار دوم از مردم می خواهد که تقوای الهی را پیشه کنند. یا ایهاالذین اتقوا ربکم ….واتقوا الله و این اهمیت تقوا را می رساند که همواره آنرا گوشزد می فرماید.

·       باید خدا را همواره در نظر داشت و پروای او را پیشه کرد که در نزد همه مردم آن عظمت ویژه را دارد و مباد که با خویشاوندان قطع ارتباطی صورت پذیرد چرا که خداوند رقیب است یعنی همواره از جایگاهی والا و بالا مواظب و مراقب رفتار همگان است و چیزی از او پنهان و در خفا نیست پس باید همواره پروای او را داشت.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام.

 اگر روزی همگان از سوی خدای رزاق تأمین شده است – که هست – پس چه نگرانی وجود دارد تا آدمی احساس کند برای رفع کمبود احتمالی خود و افراد تحت اداره اش ناچار است به کسب درآمد و لقمه حرام بپردازد؟!. بله در روایات ما آمده است که روزی افراد روی مصالحی عادلانه تقسیم شده است برخی کمتر و بعضی بیشتر بهره مند هستند اما باید دانست که فلسفه اصلی آن اختیار و آزمایش افراد است و نه فرق گذاری و امتیاز دهی بی جهت به افرادی خاص. از مولا علی(ع) نقل شده خداوند روزی افراد را مقدر فرموده است به بعضی کمتر و به پاره ای بیشتر داده تا همه را بیازماید چه آنانکه برخوردارند و چه آن دسته که در تنگنا قرار دارند« و لیختبر بذلک الشکر و الصبر من غنیَهاوفقیرها»(سفینه البحارج۳ص۳۴۱) فلسفه این کار این است تا افراد دارا و فقیر را با شکر و صبر بیازماید.

اگر به این نکته توجه شود که به تعبیر امام صادق(ع) روزی ،از آسمان به تعداد قطرات باران برای هر کسی فرو می آید – و لکن لله فضول فاسئلوا الله من فضله(همان): و لکن خداوند فضل و بخشش هایی دارد شما می توانید از او زیاده از آنچه برای شما فرو فرستاده طلب کنید. دیگر جای هیچ نگرانی برای هیچ کسی نباید باشد.

چند نمونه از روزی رسانی خداوند:

۱-   پیامبر اسلام(ص) با یارانش از بیابانی می گذشتند صدای پرنده نابینایی توجه آنها را جلب می کند پیامبر می فرماید: این پرنده می گوید: یا رب انی جائع لا یمکننی ان اطلب الرزق- خدایا من گرسنه ام و امکان بدست آوردن روزی ندارم. در همان دم دیدند ملخی در کنار منقار او قرار گرفت و آن پرنده آنرا خورد.

۲-   عالمی بنام جاحظ می گوید: واقعاً روزی رسانی خدا شگفت انگیز است. گرگ روباه را شکار کرده و می خورد روباه جوجه تیغی را، او افعی را، افعی گنجشک را، گنجشک ملخ را، ملخ تختم زنبورها را، زنبور، زنبورعسل را، او مگس را و مگس پشه را و العنکبوت یصیدها: مگس را به دام می اندازد و می خورد.

۳-   جالب است عنکبوت که حشره ای قانع است مگس را صید می کند که به شدت حریص است. به قول حکیمی خداوند حریص ترین حشره را نصیب و روزی قانع ترین حشره می کند.

۴-   روباه مکار در بیابان خود را به مردار می زند و بدنش را باد می کند و دست و پایش را بالا می گیرد تا دیگر حیوانات را فریب دهد و آنگاه که به نزدش می آیند آنها را صید کرده و می خورد.

اکنون که خداوند تکفل کرده روزی مخلوقاتش را برساند آیا فراموش می کند که بندگانش( انسان ها) را روزی بدهد؟ پس باید با اطمینان کامل به زندگی پرداخت و از تلاش برای معاش آن هم از کانال حلال غافل نشد. نقل است مردی در محضر امام صادق(ع) این گونه دعا کرد: اللهم انی اسئلک رزقاً طیباً فقال ابو عبدالله(ع) هیهات هذا قوت الانبیاء و لکن سل ربک رزقاً لا یعذَبک علیه یوم القیامه: خدایا از تو می خواهم که روزی پاکیزه ای نصیبم گردانی. امام (ع) فرمود: این غذای پیامبران است تو از خدا روزیی را طلب کن که در قیامت تو را به خاطر آن عذاب نکند.

نکته: تأکید بر روزی حلال بدین خاطر است که غذای حرام تأثیر به سزایی در زندگی و روح و روان انسانها دارد مثل قساوت قلب، ممانعت از استجابت دعا، از میان رفتن حال عبادت و بندگی، دور شدن از معنویت، سست شدن عقیده به مبدأ و معاد و … باید از صمیم قلب از خدا خواست {و طهر بطوننا من الحرام و الشبهه:شکمهای ما را از حرام و شبهناک پاگیزه گردان }

خطبه دوم

تقوادرحدیث:

الباقر(ع): الا انبئکم بشیء اذا فعلتموه یبعد السیطان و الشیطان عنکم؟ فقال ابو حمزه بلی اخبرنا به حتی نفعله. فقال (ع) علیکم بالصدقه فبکروا بها فانها تسود وجه ابلیس و تکسر شره السلطان الظالم عنکم فی یومکم هذا. و علیکم بالحب فی الله و التودد و الموازره علی العمل لصالح. فانه یقطع دابرهما- یعنی السلطان و الشیطان- و الحوَا فی الاستغفار فانه ممحاه للذنوب: آیا به شما خبر ندهم کاری را که هرگاه آنرا انجام دادید سلطان ستمکر و شیطان از شما دور گردد؟ابو حمزه می گویداری به ما خبر دهید تا ان را انجام دهیم اما باقر (ع) فرمود بر شما بادبه صدقه دادن در صبح هنگام ،چرا که صدقه چهره ابلیس را سیاه و شر سلطان ستمگر را در همان روز از شما دور می کند. و بر شما باد به محبت و دوستی در راه خدا و یکدیگر را بر عمل صالح یاری رساندند چرا که این خود باعث قطع دنباله سلطان و شیطان خواهد شد ودر استغفار اصرار به خرج دهید که باعث محو گناهان می گردد(بحارالانوارج۷۵ص۱۷۸)

·       امام (ع) مطلب مهم را با طرح سؤال بیان می کند تا بهتر در جانها بنشیند.

·       صدقه دفع بلا کرده و چهره شیطان را سیاه و شر شیطان را دور می کند.

·       دوستی و محبت خالصانه و فی الله زمینه ساز نجات آدمی از شر این دو است و نیز همکاری با یکدیگر برای انجام عمل صالح.

·       استغفار باید همواره و با اصرار وجود داشته باشد تا بتواند گناهان را محو و نابود سازد.

مناسبت ها

۱٫    ولادت حضرت امام محمد باقر(ع): با حلول ماه رجب ،بندگان خدا خود را برای بهره گیری از این ماه شریف آماده می کنند مثل گرامی داشت روزها و شب های خاطره انگیز نظیر ولادت امام محمد باقر(ع) که در اولین روز از این ماه واقع است و نیز بهره گیری از لیله الرغائب که اولین شب جمعه در ماه رجب است و در ادامه گرامی داشت ولادت ها و شهادت ها و ایام و لیالی اعتکاف که همه و همه برای بندگان خوب خدا فرصتی مناسب و ارزشمند می باشد. امام محمد باقر(ع) در اولین روز از ماه رجب سال ۵۷ در مدینه از مادری پاکدامن به نام فاطمه( ام عبدالله) دختر امام حسن مجتبی(ع) دیده به جهان گشود. ایشان اولین امامی است که از دو سو( هم پدر و هم مادر) علوی و هاشمی است. میلاد مسعودش گرامی و مبارک باد.

۲٫    شکست عملیات نظامی در حمله طبس: پنجم اردیبهشت سال ۵۹ یادآور نصرت الهی و شکست نیروی اهریمنی آمریکاست. آمریکا که با گروگان گرفته شدن نیروهایش در جاسوس خانه خود در تهران تحقیر شده بود و از آزادی آنها توسط مقامات کشورمان ناامید شده بود پس از چندین ماه طرح و برنامه و عملیات تمرینی سرانجام با چند فروند هواپیما و هلی کوپترهای نظامی و یکصد کماندوی آموزش دیده از طریق نقطه کور رادار گذشتند و وارد سرزمین طبس شدند تا از آنجا به تهران بروند و گروگان ها را آزاد کنند. هیچ کس از این عملیات خبر نداشت اما خداوند به نصرت مردم و حکومت ایران آمد به شن ها مأموریت داد تا عملیات دشمن را خنثی کنند. صحرای طبس طوفانی شد هلی کوپتر ها به هم برخورد کردند و آتش گرفتند تعدادی از نظامیان آمریکا سوختند و بقیه پا به فرار گذاشتند و عملیات کارتر شکست خورد. امام راحل فرمود: ما هلی کوپترهای کارتر را ساقط کردیم؟ شن ها ساقط کردند شن ها مأمور خدا بودند. امام شرط امدادهای غیبی را: ۱- در خدمت خالصانه برای خدا ۲- استقامت ۳- حفظ اسلام و کشورهای اسلامی دانستند.

۳٫    روز شوراها و هفته شهر و شهروند: روز نهم اردیبهشت روز شوراها و آغاز هفته شهر و شهروند است که ما این روز و هفته را به اعضای محترم شورای شهرها و روستاها و شهرداران و دهیاران و نیز به عموم شهروندان تبریک گفته و برای آنان آرزوی موفقیت داریم. فرصت را غنیمت می شماریم و در اینجا به نقطه نظرات مقام معظم رهبری توجه می کنیم:

۱-   شور و مشورت از جمله صفات افراد با ایمان است( و امرهم شوری بینهم).

۲-   وظیفه شوراها اداره امور شهرها و روستاها و رسیدن به مشکلات مردم در محدوده وظایف خودشان است که باعث ایجاد اعتماد عمومی می گردد.

۳-   باید تمام وقت به انجام مسئولیت محوله پرداخته شود.

۴-   شوراها لازم است دائم در ارتباط با مردم باشند.

۵-   باید همدلی و تفاهم میان اعضا بر قرار باشد.

۶-   از انگیزه های جناحی و تسویه حساب حزبی اجتناب کنید. دخالت جناح بندی ها و انگیزه های حزبی و گروهی و شخصی وطایفه ای در این وظیفه « زهر مهلکی» است که شوراها را کم سود و گاه زیان بخش می سازد.

۷-   از وعده های غیر عملی دوری گزینید.

۸-   با فساد در تشکیلات شهرداری مماشات نکنید چه فسادی که مربوط به بیرون شهرداری است و چه فسادی که خدای ناکرده در درون هسته ای از هسته های شهرداری رخنه کرده باشد.

۹-   توجه به مختصات شهر اسلامی مورد عنایت باشد تا آرامش روحی و امنیت معنوی و زیبایی و حفظ طبیعت و صفای طبیعی همه با هم مورد توجه قرار گیرد.

۱۰-        همکاری و تقویت اعضای شورای شهر و شهردار فراموش نشود.

ما نیز ضمن تبریک مجدد توجه عملی به این توصیه ها را خواستاریم و انتظار داریم اعضای محترم شورا با حضور در جلسات به صورت منظم و بررسی طرح ها و ارائه به شهردار محترم در امید آفرینی و ایجاد نشاط برای مردم کوشا باشید و بدانید این فرصت ها قدر دانستنی است آنچه برای شما مهم باشد و قطعاً هست، امانت داری از رأی مردم و انجام وظیفه ای است که بر دوش گرفته اید. ارائه گزارش ها هر چند وقت یکبار ضروری است.

۴٫    روز کارگر و هفته کار و کارگر: در سال ۱۸۸۶ میلادی( ۱۲۸) سال پیش تعدادی از کارگران در شهر شیکاگو آمریکا برای پی گیری مطالبات و حقوقشان دست به اعتصاب و تظاهرات زدند که به شدت از سوی مقامات آمریکا سرکوب شدند. به همین مناسبت اول ماه می ( ۱۱ اردیبهشت ماه) را روز جهانی کارگر اعلان کردند تا از او تجلیل به عمل آید. در قانون اساسی و عادی جمهوری اسلامی از کار و کارگر به شایستگی تجلیل به عمل آمده و شدیداً حمایت شده است. در فرهنگ دینی ما، کار به منزله جهاد و عرق کارگر به مثابه خون شهید دانسته شده است و فرموده اند: عبادت ده جزء دارد نه قسمت آن مربوط به طلب حلال است. امیدواریم جامعه کارگری ما منزلت خویش را بازیابد و همواره مورد توجه باشد و حقوق او به طور کامل از سوی کارفرمایان تأمین گردد تا بتواند در زمینه اقتصاد مقاومتی نقش آفرین باشد.

۵٫    نگاهی کوتاه به چند رویداد داخلی و خارجی:

الف- توصیه های مهم مقام معظم رهبری به مداحان و اینکه مبادا در جلسات خودشان به اختلافات مذهبی دامن بزنند که درواقع این کار تیز کردن شمشیر دشمن خواهد بود.

ب- التهاب در مصر و اعلان نامزدی عبدالفتاح السیسی برای ریاست جمهوری هم چنان رو به تزاید است و معلوم نیست عاقبت چه خواهد شد.

ج- اعلان آغاز ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری در سوریه و احتمال برنده شدن بشار اسد و اعلان نگرانی آمریکا از این امر.

د- عراق در آستانه برگزاری انتخابات مجلس است که بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

ه- احتمال به توافق رسیدن فتح و حماس برای وحدت و تشکیل یک دولت که این امر برای اسرائیل و حامیانش بسیار ناراحت کننده است.

و- مقاومت مردم بحرین و سرکوب نیروهای آل خلیفه نسبت به برگزارگنندگان تظاهرات

ز- موضع گیری فرانسه و انگلیس در مقابل بازگشت نیروهای جهادی( تروریستی ) به کشورشان که بسیار برای آنان نگران کننده است.        

          

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*