فتح خرمشهر فتح خاک نیست ، فتح ارزشهای اسلامی است

1274702886

فتح خرمشهر فتح خاک نیست ، فتح ارزشهای اسلامی است . خرمشهر شهر لاله های خونین است. خرمشهر را خدا آزاد کرد. (از بیانات رهبر کبیر انقلاب اسلامی, امام خمینی (قدس سره))

در خیال خرمشهر که کنار کارون آرام نشسته بود، هیچ صدای خمپاره ای نبود. نخلستان هایش صدای چرخ های تانک را تا آن روز نشنیده بود، تا شهریور ماه ۵۹ که خرمشهر، خونین شهر شد. پس از گذشت روزهای تاریک و پر دود اسارت، در سوم خرداد ۱۳۶۱ شهر از اشغال درآمد. خرمشهر نخل های سوخته، نخل های بی سر…

 فتح خرمشهر( سوم خرداد ۱۳۶۱)  در تاریخ جنگ ایران و عراق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خبر آزادی خرمشهر آن چنان شگفت‌آور بود که در سراسر میهن اسلامی ما مردم را به وجد آورد. با اعلام خبر فتح خرمشهر مردم ایران بسان خانواده‌ای بزرگ که فرزند از دست رفته خود را بازیافته است اشکهای شادی و شعف خود را نثار روح شهدای حماسه‌آفرین صحنه‌های شورانگیز این نبرد کردند. برای پی بردن به عظمت این نبرد حماسی کافی است بدانیم که نیروهای  متجاوز عراق پیش از نبرد سرنوشت ساز رزمندگان ما برای آزادی خرمشهر در اطلاعیه‌ای به نیروهای خود دستور داده بودند که دفاع از خرمشهر را به منزله دفاع از بصره، بغداد و تمام شهرهای عراق محسوب دارند. همچنین تجهیزات و امکانات دفاعی دشمن در این منطقه نشان می‌داد که عراق خرمشهر را به عنوان نماد پیروزی خود در جنگ به حساب آورده و قصد داشته است به هر قیمت،‌ این شهر را در تصرف نیروهای خویش نگهدارد.

هنگامی که مرحله اول و دوم عملیات بیت‌المقدس به پایان رسید و رزمندگان ما دراطراف خرمشهر مستقرشدند، رادیوی رژیم بعثی، می‌کوشید در تبلیغات کاذب خود، حضور نیروهای عراق را در خرمشهر به رخ بکشد تا توجیهی برای ترمیم روحیه نیروهای شکست خورده و رو به هزیمت عراق باشد.  فتح خرمشهر در زمانی کمتر از ۲۴ ساعت، موجب شد که بخش قابل توجهی از نیروهای مهاجم عراقی به اسارت نیروهای جمهوری اسلامی ایران درآیند.

نبرد بزرگ، سرنوشت‌ساز و غرورآفرین بیت ‌المقدس که برای رهاسازی خرمشهر از سلطه‌ نیروهای مهاجم عراقی انجام شد، از دهم اردیبهشت ماه تا چهارم خرداد ما ۱۳۶۰ به طول انجامید. این نبرد حماسی علاوه بر  پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سهمگین و کمرشکن به توان رزمی و جنگ طلبی‌های دشمن مهاجم وارد ساخت.

کوتاه سخن اینکه عملیات بیت‌المقدس به عنوان برجسته‌ترین عملیات پدآفندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تاریخ نظامی ۸ سال دفاع مقدس ثبت شده است. اگر امروز در هر شهر و روستا به گلزار شهیدان گذر کنیم و تاریخ نقش بسته بر سنگرها را مرور کنیم  خواهیم دید که مجموعه شهیدان سوم خرداد ۱۳۶۰ الگویی کوچک از ملت مقاوم ایران است که چونان سپهری  پر ستاره می درخشد. شادیهای به یاد ماندنی خودجوش و سراسری پس از آزادسازی خرمشهر نیز برگ  دیگری از این حماسه ملی بود و نشان داد که مردم سراسر اقطار و بلاد ایران اعم از آن که هرگز خرمشهر را به چشم دیده باشند یا نه چگونه از شنیدن خبر این پیروزی ساعتها به دست افشانی و پایکوبی پرداختند وهزیمت دشمن اشغالگر را از خاک میهن جشن گرفتند.

سوم خرداد یک حماسه ملی است؛ اگر حضور ملت در صحنه جبهه های دفاع نبود، نه حماسه آن پیروزی  تحقق می یافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پیروزی. لذا به حق می توان گفت پاسداشت فتح  خرمشهر در گرو پاسداشت حضور مردمی در همه صحنه هاست.
بیاد سوم خرداد سالروز حماسه همیشه تاریخ ایران …آزادی خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر، قلب شهر بود که می‌تپید و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود. مسجد جامع خرمشهر، مادری بود که فرزندان خویش را زیر بال و پر گرفته بود و در بی‌پناهی پناه داده بود و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود و آنگاه نیز که خرمشهر به اشغال متجاوزان در‌آمد و مدافعان ناگزیر شدند که به آن سوی شط خرمشهر کوچ کنند باز هم مسجد جامع، مظهر همه آن آرزوهایی بود که جز در پازپس‌گیری شهر برآورده نمی‌شد. مسجد جامع، همه خرمشهر بود.

خرمشهر از همان آغاز، خونین‌شهر شده بود. خرمشهر خونین‌شهر شده بود تا طلعت حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود. و مگر آن طلعت را جز از منظر این آفاق می‌توان نگریست؟ آنان در غربت جنگیدند و با مظلومیت به شهادت رسیدند و پیکرهاشان زیر شنی تانکهای شیطان تکه تکه شد و به آب و باد و خاک و آتش پیوست. اما… راز خون آشکار شد. راز خون را جز شهدا درنمی‌یابند. گردش خون در رگهای زندگی شیرین است اما ریختن آن در پای محبوب، شیرین‌تر است؛ و نگو شیرین‌تر، بگو بسیار بسیار شیرین‌تر است.

راز خون در آنجاست که همه حیات به خون وابسته است. اگر خون یعنی همه حیات… و از ترک این وابستگی دشوارتر هیچ نیست پس، بیشترین از آن کسی است که دست به دشوارترین عمل بزند. راز خون در آنجاست که محبوب خود را به کسی می‌بخشد که این راز را دریابد. آن کس که لذت این سوختن را چشید در این ماندن و بودن جز ملالت و افسردگی هیچ نمی‌یابد.

آنان را که از مرگ می‌ترسند از کربلا می‌رانند. مردان مرد، جنگاوران عرصه جهادند که راه حقیقت وجود انسان را از میان هاویه آتش جسته‌اند. آنان ترس را مغلوب کرده‌اند تا فتوت آشکار شود و راه فنا را به آنان بیاموزد.

آنان را که از مرگ می‌ترسند از کربلا می‌رانند. وقتی که کار آن همه دشوار شد که ماندن در خرمشهر معنای شهادت گرفت، هنگام آن بود که شبی عاشورایی برپا شود و کربلائیان پای در آزمونی دشوار بگذارند…

این ویرانه‌ها که به ظاهر زبان درکشیده‌اند و تن به استحاله‌ای تدریجی سپرده‌اند که در زیر تازیانه باد و باران روی می‌دهد شاهدند که عشق چگونه از ترس فراتر نشسته است.

کربلا مستقر عشاق است و شهید سید محمد علی جهان‌آرا چنین کرد تا جز شایستگان کسی در آن استقرار نیابد. شایستگان، آنانند که قلبشان را عشق تا آنجا آکنده است که ترس از مرگ، جایی برای ماندن ندارد. شایستگان جاودانند؛ حکمرانان جزایر سرسبز اقیانوس بی‌انتهای نور نور که پرتوی از آن همه کهکشانهای آسمان دوم را روشنی بخشیده است

سخنان حضرت امام (ره) در مورد خرمشهر:

– فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است.
– خرمشهر شهر لاله های خونین است.
– خرمشهر را خدا آزاد کرد .
– فتح خرمشهر یک مسئله عادی نیست، بلکه ما فوق طبیعت است.
– هماهنگی ارتش و سپاه و بسیج در صحنه پیکار پشت سپاهیان کفر را شکست.
– همه در میدان نبرد تجربه کرده اند که معنویت و ایمان چقدر در ییروزی ها موثر است. در حماسه دفاع مقدس، متجاوزانی که بخود وعده فتح سه روزه خوزستان و سقوط تهران را داده بودند به باتلاق مرگ و هلاکت فرو رفتند.
– واقعاً ارتش و نیروهای سپاهی و بسیجی ها مظلومانه و با کمترین امکانات جنگیدند.
– هزاران بار مبارکباد بر شما عزیزان و نور چشمان اسلام این فتح و نصر عظیم.
– سپاس بی حد بر خداوند قادر که رزمندگان متعهد و فداکار را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد.
– سپاس بی حد بر خداوند قادر که نصر بزرگ خود رانصیب ما فرمود.
– دست قدرت حق از آستین فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح بیرون آمد.
– خداوند ندای الله اکبر را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد.
– خداوند پرچم پر افتخار لاا له الاالله را بر فراز آن شهر خرم که با دست پلید جنایتکاران به خون کشیده شده و خونین شهر نام گرفت به اهتزاز در آورد .
– در جنگ پیروزی از آن ملت ما گردید و دشمنان در تحمیل آن همه خسارات چیزی بدست نیاوردند.
– این پیروزیهای معجزه آسا، بی شک از ادعیه مبارکه حضرت بقیه الله صلوات اله علیه بوده و هست.
– ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق وغرب را شکستیم.
– ستاره درخشنده این پیروزیها تا نفح صور بر تارک تاریخ نور افشانی خواهد کرد.
– هشیار باشید که پیروزیها هر چند عظیم و حیرت انگیز شمارا از یاد خداوند که نصر وفتح در دست اوست غافل نکند.
– شما رزمندگان اسلام تاریخ را با عظمت خود زرین و افتخار آمیز کردید.
– بازوی قوی و قلب مطمئن  و عشق به لقا الله است که پیروزی می آورد.
– خدا وعده کرده است اگر نصرت دهید اورا شما را پیروز کند.
– همه ابر قدرت ها از قدرت شما رزمندگان اسلام لرزیده اند.
– بار الهی جوانان رزمنده ایران فتح را از تو می دانند و بقدرت خویش مغرور نیستند.
– گوئی دست مبارک علی بن ابیطالب در روز خندق از آستین پر عظمت لشکریان ما بیرون آمده است.
– اینجانب از دور دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است میبوسم و به این بوسه افتخار می کنم.
– آفرین بر شما که میهن خود را بر بال ملائکه الله نشاندید و در میان ملل جهان سر افراز نمودید.
– درود بر شما و همه آنکه برای اسلام و کشور عزیز حماسه می آفرینند.
– مبارک باد بر کشور عزیز ایران و بر ملت شریف رزمندگانی چنین قدرتمند و عاشقانی چنین محو جهان ازلی.

بیانات مقام معظم رهبری حضرت خامنه ای در مورد فتح خرمشهر :

فتوحات ما در میادین جنگ از جمله آزادی خرمشهر با تقوی امکان پذیر شد.
– روز آزادی خرمشهر را بعنوان یک یاد بود و افتخار ملی و میهنی باید گرامی داشت.
– برای شما فرزندان صالح اسلام مایه سر بلندی و افتخار است که در نبرد خونین اسلام با کفر حبضوری با همه وجود داشتید.
– شما جوانان عزیز امروز شاهد تحقیق وعده الهی یعنی پیروزی اسلام بر همه کفر میباشید.
– ملت بزرگ ایران بخاطر صبر و ایمان به پیروزی دست یافت.
– تاریخ و آینده گزارش کار و تلاش های رزمندگان را همیشه درخود حفظ خواهد کرد .
– باید از حماسه های بجا مانده از جنگ برای جاری کردن این روحیه در امتداد تاریخ استفاده شود.
– فداکاری رزمندگان و جانبازان و آزادگان و ملت بزرگ ایران از مکتب عاشورای حسینی نشأت گرفته است.
– هنرمندان باید با هنر الهام گرفته از پیشوایان دین شکوه هشت سال دفاع مقدس را جاودانه سازند.
– آنچه در ۸ سال جنگ اتفاق افتاد بیان کننده روحیه مقاومت و فداکاری و اخلاص ملت پر افتخار ایران در عرصه های مقاومت بوده است.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*