خطبه ۲۹ فروردین ۹۳

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« یا ایهاالذین امنوا کلوا من طیبات ما رزقناکم و اشکرواالله ان کنتم ایاه تعبدون»(البقره ۱۷۲)ای کسانی که ایمان آورده اید از روزی های پاکیزه ای که قمست شما کرده ایم استفاده کنید و شکر گزار خدا باشید اگر تنها او را پرستش می کنید .

  1. استفاده از مواهب طبیعی و خوردن پاکیزه ها برای همگان به ویژه مؤمنان بلا مانع است. چرا که گویا هدف اصلی از قرار دادن این روزیهای پاکیزه مؤمنانند.
  2. در برابر استفاده از روزی های پاکیزه، مؤمنان وظیفه سپاسگزاری را دارند.
  3. شکرگزاری لازمه عبودیت و پرستش حضرت حق است.
  4. انسانهای با ایمان، با تقوا و قدر شناس ضمن استفاده از نعمت های الهی شاکر او نیزهستند.

خانواده سالم

] بایدها و نبایدها] ۸- تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام: همانگونه که برای تهیه غذای حلال تشویق هایی وجود دارد برای حرام خواری و تهیه لقمه حرام نیز هشدارهایی در قرآن و روایات به چشم می خورد مثلاً در مورد حرام خواری در قرآن آمده است: لا تأکلوا اموالکم بینکم بالباطل.(البقره۱۸۸) ای مومنان اموال خویش را به باطل بین خودتان مصرف نکنید.

بدون جهت شرعی، تصرف در اموال دیگران، اکل مال به باطل و حرام خواری به حساب می آید و ممنوع است و یا در خطاب به مؤمنان می فرماید.

 یا ایَها الذین امنو لا تأکلوا الربا اضعافاً مضاعفه واتقو الله لعلَکم تفلحون. (ال عمران ۱۳۰) ای کسانی که ایمان آورده اید ربا را باسود چندین برابر مخوریدو از خدا پروا کنید باشد که رستگار شوید.

و در مورد رشوه خواری و سایر حرام خواری هم هشدارهایی وجود دارد. در روایات هم بسیار زیاد به این موضوع پرداخته شده و از حرام خواری نکوهش به عمل آمده است. در حدیث معراج آمده است پیامبر خدا فرمود: بر گروهی گذشتم که در برابرشان سفره هایی از گوشت پاکیزه و سفره هایی از گوشت ناپاک بود اما آنها از گوشت های ناپاک می خوردند و به غذای پاکیزه دست نمی زدند: فقلت من هولاء یا جبرئیل؟ فقال: هولاء الذین یأکلون الحرام و یدعون الحلال : گفتم ای جبرئیل اینها کیستند؟ گفت: اینها کسانی هستند که مال حرام می خورند و حلال را فرو می گذارند. هم چنین از آن بزرگوار نقل شده که خداوند فرمود: من لم یبال من ایَ باب اکتسب الدینار و الدرهم لم ابال یوم القیامه من ای ابواب من النار ادخلته: کسی که اهمیت ندهد و از هر طریقی که شده به کسب درهم و دینار بپردازد در روز قیامت برای من هم مهم نخواهد بود که از کدام در او را به جهنم داخل کنم.(بحار الانوار ج۷۸ص۳۳۹)

نکته: در کسب حرام و تهیه لقمه ناپاک فرقی بین کم و زیاد آن نیست چون حرام، حرام است .هر چند کسب حرام اگر زیاد باشد مجازات بیشتری دارد ولی در هر حال کم آن نیز حرام است. در روایتی آمده که در قیامت عده ای که دارای نماز و روزه و اعمال مستحبی فراوانی هستند به جهنم می برند. از رسول خدا علت را می پرسند ایشان می فرمایند: اذا عرض علیهم الحرام وثبو علیه. آنگاه که حرامی را می دیدند به سرعت به سمت آن می رفتند. آری حرام خواری و حرام کاری انسان را جهنمی می کند چنانکه دل را نیز سفت و سخت می گرداند به طوری که سخن حق در آن تأثیری ندارد. امام حسین(ع) در روز عاشورا وقتی دیدند نصیحت و موعظه اش در دل سپاهیان عمر سعد اثری نمی کند فرمودند: ملئت بطونکم من الحرام: شکم های شما از حرام انباشته شده لذا موعظه بر دلهایتان اثر نمی کند. جلو اجابت دعا را می گیرد. فرمود: دعا کردن با حرام خواری کالبناء علی الرمل. مثل خانه سازی بر روی ریگ یا آب است. روحیه آدمی راتغییر می دهد و آدمی را از سعادت محروم می کند و رفته رفته دین و ایمان را هم از بین می برد.

یک نمونه: گویند خلیفه وقت از «شریک بن عبدالله» که مردی عالم و پرهیزگار بود خواست تا مسئولیت ریاست دستگاه قضا را بپذیرد و او قبول نکرد. خلیفه گفت: بپذیر تا فرزندان من از تو علم بیاموزند باز عذر آورد خلیفه پیشنهاد داد پس یک وعده غذا میهمان ما باش. شریک پذیرفت و یک وعده غذا را در کاخ خلیفه با او خورد. غذای( حرام) به دهانش خوشمزه آمد وگفت: معلمی فرزندان خلیفه را هم می پذیرم. چندی گذشت خود او پیشنهاد کرد تا قاضی القضاه هم بشود. همه چیزعوض شد و شریک در مسیر جرم و خطا و گناه قرار گرفت. روزی برای دریافت حقوقش به خزانه دار مراجعه کرد و چون پولها را گرفت دید یکی از آنها معیوب است. گفت این را عوض کن. خزانه دار گفت مگر چیزی پهلوی من گرو گذاشته ای که می خواهی یک پول معیوب را برایت عوض کنم. شریک با ناراحتی گفت: آری آقای خزانه دار من دینم را فروخته ام چرا پول کهنه بگیرم. این دین فروشی از یک وعده غذای حرام پیدا شد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الزهرا (س):… و حرم الشرک اخلاصاً بالمربوبیه فاتقواالله حق تقاته و لا تموتن الا و انتم مسلمون (آل عمران/۱۰۲) و اطیعواالله فیما امرکم به و نها کم عنه فانه انما یخشی الله من عباده العلماء( فاطر/ ۲۸): نهج الحیات ص۱۰۶حضرت فاطمه (س) فرمود خداوند شرک را حرام کرد تا بندگی خالص برای او باشد تقوای خدا را پیشه کنید انگونه که شایسته است و نمیرید مگر در حال مسلمانی.واطاعت کنید از خداونددر همه اوامر و نواهی او.همانا تنها عالمان از خداوند خشیت دارند .

۱-                    دو نوع شرک داریم شرک جلی و خفی. گاه انسان متوجه شرک خفی نمی شود و چون مخفی تر از حرکت مورچه بر روی سنگ سیاه است . از هر دوی اینها باید پرهیز کرد.

۲-                    شرک باطل کننده عمل است لذا حرام است برای اخلاص عمل برای خدا ،باید از شرک و مظاهر آن دوری جست.

۳-                    از آوردن آیه پس از این سخن اهمیت موضوع روشن می شود زیرا اگر مراقبت نباشد چه بسا انسان، غیر مسلمان  بمیرد.

۴-                    باید امر و نهی خداوند را مورد توجه قرار داد و همانند عالمان واقعی از خداوند خشیت داشت.

مناسبت ها

  1. میلاد حضرت زهرا(س): در سال دوم یا پنجم بعثت خداوند از خدیجه کبری دختری به پیامبر عطا فرمود که با همه فرزندان او متفاوت بود. نام این دختر را فاطمه گذاشتند. همان که ولادتش و وجودش به زنان وجود و ارزش داد و زندگی اش الگوی همگان شد و فضایل و مناقبش جهان را پر کرد و دختر شایسته نبوت بود و همسر لایق امامت و مادر بزرگ امامت. آری فاطمه(س) در ۲۰ جمادی الثانی متولد شد و روز تولدش را  در نظام ما روز زن و مادر نامگذاری کردند. این میلاد بزرگ بر همگان به ویژه بر زنان و مادران جامعه اسلامی ما مبارک باد.

جالب اینکه در سال ۱۲۸۱ ه. ش در همان روز( ۲۰ جمادی الثانی) فرزندش حضرت روح الله به دنیا آمد که از بزرگترین افتخاراتش این بود که فرزند زهرااست و رهرو آن بانوی بزرگ. ولادت حضرت امام خمینی هم گرامی باد.

بیان یک حدیث: قال الصادق(ع) لولا ان الله تبارک و تعالی خلق امیرالمؤمنین لفاطمه(س) ما کان لها کفو علی ظهر الارض من آدم و من دونه :(اصول کافی ج۲ص۴۸) اگر خداوند علی را برای فاطمه خلق نمی کرد هیچ کس همتا و کفو او نبود از آدم گرفته تا دیگران. این سخن بیان از واقعیتی دارد که هیچ کس جز جاهل یا معاند نمی تواند منکر آن باشد علی همتای فاطمه و فاطمه هم کفو علی است. این همتایی و هم کفوی در زمینه های مختلف دیده می شود که در اینجا به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

۱-        هر دو تحت تربیت مستقیم رسول خدا(ص) بودند.

۲-         در فصاحت و بلاغت( خطبه های نهج و فاطمیه).

۳-        در هجرت و حضور در عرصه های جهاد( هجرت به مدینه، جنگ احد و فتح مکه).

۴-         در حضور در میدانهای افتخار آمیز( مباهله، ایثار، کساء، شعب ابی طالب).

۵-         در شفاعت و دستگیری( توسل مرحوم شیخ عمروی و نجات از مرگ).

۶-        در زهد و بی اعتنایی به دنیا( هر دو لباس وصله دار می پوشیدند).

۷-        در غصب شدن حقوقشان( یکی خلافت و دیگری فدک).

۸-        در تربیت و پرورش فرزندان( آموزه های تربیتی هر دو جالب است).

۹-        در داشتن زندگی مظلومانه( یکی تقاضای مرگ می کند و دیگری با چاه راز می گوید).

۱۰-                       در علم و آگاهی فراوان: علی می گوید سلونی قبل ان تفقدونی. زهرا به علی می گوید: نزدیک بیا تا تو را از آنچه واقع شده و آنچه اکنون می شود و آنچه تا روز قیامت واقع خواهد شد باخبر کنم.

خداوند به ده زن ده چیز تفضل کرد: و العلم لفاطمه زوجه المرتضی : علم را به فاطمه (س) همسر علی عطا فرمود .پس از رحلت پیامبر جبرئیل بر او نازل شد و مطالبی به ایشان می گفت که حضرت به شوهرش املا می کرد و علی می نوشت و الان در مصحف فاطمه موجود است.

نکته: زنان و مادران ما باید فاطمه (س)را الگوی همسرداری و فرزند پروری قرار دهند و از تقلید از زنان غربی و شرقی بپرهیزند تا دنیا و آخرتشان تأمین گردد. این روز بر همگان گرامی باد.

  1. روز ارتش جمهوری اسلامی ایران: ۲۹ فروردین به همین عنوان اختصاص دارد. پس از پیروزی انقلاب که ارتش دچار نوعی ضعف و تشتت شده بود و تعدادی از فرماندهانش فراری یا کشته شده بودند و در یک بلاتکلیفی به سر می برد مورد توطئه قرار گرفت و منافقین شعار انحلال آنرا سر دادند که امام(ره) با تیز هوشی جلو این توطئه را گرفت و فرمود ارتش باید بماند. ارتش تصفیه شود و ماندگار گردد و همین نیز شد. برای تقویت روحیه و حفظ ارتش روز ۲۹ فروردین را روز ارتش نامیدند و همه ساله آنرا گرامی می دارند. این هوشیاری امام نتیجه اش را در جنگ نشان داد اگر ارتش منحل شده بود و تجهیزات آن تقسیم می شد هرگز نیروی هوایی و زمینی و دریایی وجود نمی داشت تا بتواند مقابل هجمه صدامیان بایستد. انصافاً ارتش متحول شد و با تقدیم ۴۸ هزار شهید و ۲۰۰هزار جانباز یکی از افتخارات این کشور شد. ما امیدواریم این روز بر آنان مبارک باشد و همانگونه که فرمانده کل قوا فرمودند به تقویت قدرت معنوی خود هم بپردازند تا بتوانند اقتدار ملی را به نمایش بگذارند.

حضرت آقا فرمودند: اقتدار نظامی که بخشی از اقتدار ملی است وقتی ارتش مضاعف پیدا می کند که از قدرت معنوی برخوردار باشد. در همین جا یاد و نام نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش شهید سپهبد ولی الله قرنی که در ۳ اردیبهشت سال ۱۳۵۸ توسط گروهک فرقان به شهادت رسید را گرامی می داریم.

هم چنین دوم اردیبهشت را که سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است گرامی داشته و به همه سپاهیان پاسدار عرض تبریک داریم. این رویداد مبارک در سال ۵۸ شکل گرفت همانگونه که حضرت امام وجود سپاه را قدر می دانست و از آن دفاع می کرد مقام معظم رهبری هم بارها بر نقش سپاه تأکید ورزیده اند و فرموده اند: سپاه  به وعده و قول خودش در دفاع از انقلاب عمل کرد و فرمود: اگر ما سپاه را نداشته باشیم یا ضعیفش دانسته باشیم قادر نخواهیم بود از انقلاب دفاع کنیم.

  1. نیم نگاهی به اوضاع آشفته جهان: الف- آمریکا در یک موضع گیری خصمانه اعلان کرد که به حمید ابوطالبی نماینده جدید ایران در سازمان ملل به بهانه حضور در جمع دانشجویان پیرو خط امام که لانه جاسوسی آمریکا را در سال ۵۸ در تهران اشغال کردند روادید نیم دهد. این موضوع هم اکنون از طریق قانونی از سوی مقامات کشورمان در حال پی گیری است.

ب- زور ورزی اروپا و آمریکا به حمایت از اوکراین و بر سر آن کشور با روسیه در آن سرزمین ادامه دارد که احتمال دارد به جنگ داخلی کشیده شود و شاید زمینه ساز جنگ منطقه ای باشد.

ح- حمایت های غرب از تروریست های سوریه و آتش افروزی ها در عراق هم چنان ادامه دارد که امیدواریم سر عقل بیاید و ماجراها خاتمه یابد.

د- مخالفت های انقلابیون در بحرین ادامه دارد و اوضاع در مصر و لیبی هم بحرانی گزارش می شود. باید دست به دعا برداشت و از خدا خواست تا امنیت به دنیا برگردد و زمینه ظهور امام زمان(عج) فراهم شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*