خطبه ۱۶ اسفند ماه ۹۲

DSC03016

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« قد افلح من زکیها و قد خاب من دسیها»شمس آیه ۹ و ۱۰

 • خدای متعال پس از ۱۱ سوگند ، می فرماید: رستگار کسی است که نفس خود را تزکیه می کند و زیان دیده آن است که آنرا در میان رذایل مدفون می کند.
 • فلاح: نجاح، رستگاری و رهایی و به تعبیر دیگر رسیدن به مقصود است.
 • تزکیه: رشد و نمو و پاکسازی است.
 • خاب: از خیبه به معنای مأیوس شدن، درمانده شدن، گرفتار شدن است.
 • دسّیها: در اصل به معنای داخل کردن چیزی توأم با کراهت است و به کارهای مخفیانه زیانبار گفته می شود.

نکته: خودسازی به آن درجه از اهمیت است که پس از ۱۱ سوگند معلوم می شود اگر به آن توجه شود مطالب و منافع فراوانی عاید انسان می شود و غفلت از آن موجب خسران و بدبختی می گردد. استاد حسن زاده آملی از قول علامه طباطبائی نقل کرده که: ما هیچ کاری لازم تر و ضروری تر از خودسازی نداریم.کسانی در مسیر خودسازی حرکت می کنند همان ها هستند که اهل تقوا می باشند.

خانواده سالم

[بایدها و نبایدها]۸ – تهیه غذای حلال و پرهیز از لقمه حرام:

روزی رسان واقعی خداوند است « ان الله هوالــّرزّاق ذوالقـّوه المتین» همانا رزاق، آن خدای نیرومند و استوار است. او نه تنها انسانها که همه موجودات را با همه تنوع و کثرت و فراوانی که دارند رزق و روزی می دهد« و ما من دابّه فی الارض الا علی الله رزقها» هیچ جنبنده ای در زمین نیست مگر آنکه خداوند عهده دار روزی آنهاست( هود/۶). در آیات فراوانی از قرآن کریم این سمت را از آن خود دانسته و می فرماید: آنهایی را که شما (بت پرستان) می پرستید مالک هیچ نوع رزق و روزی نیستند. خداوند رزاق که به همه موجودات روزی می دهد آیا فراموش می کند که انسان را سر سفره احسان خود بنشاند و او را از روزی پاکیزه و حلال بهره مند سازد؟ هرگز.او همه را روزی می دهد بنا به فرموده سعدی: مردی که صاحب فرزند شده بود نگران از روزی بود که همسرش بر او بانگ زد:

  مخورهول ابلیس تا جان دهد/هر آنکس که دندان دهد نان دهد

آری خداوند مهربان قبل از تولد طفل غذای مناسب او را در سینه مادر آماده می کند تا حتی لحظه ای هم طفل تازه به دنیا آمده بی رزق و روزی نماند.

همان خدای مدیر و مدبر هستی از بندگانش می خواهد تا به این دستور سازنده توجه کنند: یا ایّهاالناس کلوا ممّا فی الارض حلالاً طیباً( بقره/۱۶۸) ای مردم از آنچه که در روی زمین است به صورت حلال و پاکیزه استفاده کنید.

این فرمان را کسی به بندگانش می دهد که فرموده است: ما بنی آدم را کرامت بخشیدیم و بر بسیاری از خلق خود برتری عطا کردیم.« و رزقناهم من الطیبات( جاثیه/۱۶) و آنها را از روزی های پاکیزه برخوردار ساختیم.

اکنون با توجه به بحث خودمان می گوییم: پدر و مادر به عنوان دو رکن اصلی خانواده و به ویژه پدرها که عهده دار نفقه و تأمین مخارج بچه ها هستند باید خود را موظف بدانند تا برای داشتن خانواده ای سالم به کسب و کار حلال بپردازند و لقمه ای غذای حلال به دست آورند و خود و فرزندانشان از آن استفاده نمایند و هرگز کسی تصور نکند که اگر بخواهد حلال کاری کند بچه هایش گرسنه می مانند و به ناچار- البته با وسوسه های شیطانی – باید به کارهای حرام روی آورد و لقمه ای شبهه ناک و در بعضی موارد لقمه ای حرام تهیه کرد و زندگی را اداره نمود؟!!. امام محمد باقر(ع) می فرماید: خداوند برای هر انسانی روزی حلال قرار داده که در نهایت به او خواهد رسید، ولی اگر خود او نخواست از این مسیر وارد شود و به کسب درآمد حرام اقدام کرد همان نصیبش خواهد شد و از روزی حلال محروم خواهد شد.

یک نمونه جالب: حضرت علی (ع) از استر خود پیاده شد و آنرا به شخصی سپرد تا پس از انجام کارش آنرا تحویل بگیرد چون حضرت بازگشت آن مرد را ندید و ملاحظه کرد دهنه و افسار حیوانش هم نیست. امام علی(ع) به کسی دو درهم داد تا در بازار دهنه و افسار را بخرد و برگردد. چون این کار انجام شد حضرت متوجه شد که افسار و دهنه مربوط به اسب خود اوست و فروشنده هم کسی بوده که آنرا دزدیده و به حرام به پولی رسیده است ایشان فرمودند: من قصد داشتم پس از بازگشت ، دو درهم به عنوان مزد به آن آقا بپردازم اما او عجله کرد و دو درهم را از راه حرام بدست آورد. از مولا علی(ع) نقل شده که بنده ای روزی حلال خود را حرام می کند به خاطر بی صبری و کم حوصله گی ، در صورتی که بیش از آنچه برایش مقدر شده را نمی تواند بدست آورد.

« ان العبد لیحرم نفسه الرزق الحلال بترک الصبر و لا یزداد علی ما قدرله: همانا بنده روزی حلال خود را حرام می کند با بی صبری خود،در حالی که زیادتر از آنچه برایش قرار داده شده را بدست می آورد.(میزان الحکمه ج۴)

خطبه دوم

تقوا در حدیث

قیل للقمان: الست عبد آل  فلان قال بلی، قیل فما بلغ بک ما تری قال: صدق الحدیث و اداء الامانه و ترکی مالا یعنینی و غض بصری و کف لسانی و عفه طمعتی فمن نقص عن هذا فهو دونی و من زاد علیه فهو فوقی و من عمله فهو مثلی.به لقمان گفتند آیا تو برده فلان قبیله نبودی ؟ گفت چرا ؟! گفته شد چگونه به این مقام رسیدی ؟ پاسخ داد از طریق راستگویی ، امانت داری و کنار گذاشتن آنچه به من ارتباطی ندارد و کنترل نگاه و نگه داری از زبان و مواظبت از شکم،توانستم به این مرتبه برسم.کسی که این موارد را کمتر از من دارد او در مرتبه پایین تر از من قرار دارد و آن کس که بیش از من دارد بالا تر از من است و کسی که همانند من عمل می کند مثل من است.(المواعظ العددیه ص ۲۸)

 • لقمان، حکیمی است که سوره ای در قرآن بنام اوست و خداوند متعال از او مطالبی را در آن آورده است.
 • اساس کار او را اینها تشکیل می دهند: راستگویی، امانتداری، بی توجهی به چیزی که به او مربوط نیست، کنترل چشم و زبان و شکم. افراد در این ارتباط ۳ گونه اند: به اینها کمتر توجه دارند که مقامشان پایین تر است بیشتر عنایت دارند بالاترند و همانند او عمل می کنند در درجه او هستند.اینها در حقیقت مشخصات انسانهای با تقوا می باشند.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت زینب(ع): خداوند به علی و فاطمه(ع) اولین فرزند دختر، عطا فرمود که نام او را به امر خداوند (زینب) گذاشتند. ایشان پدری چون علی و مادری مثل فاطمه و همسری چون عبدالله جعفر و برادرانی بی مانند مثل حسن و حسین دارد. زینب دارای فرزندانی به نام علی، عون، عباس، محمد و ام کلثوم است. فرزندان او از نسل علی بسیارند. محمد و عون در کربلا، به شهادت رسیدند.اورا صدیقه صغری خوانده اند. پیامبر در سفارش به ایشان فرمود: این دختر را به خاطر من پاس بدارید که همانا او به خدیجه می ماند آری او در سکینه و وقار مثل خدیجه است و عصمت و حیایش را از مادرش دارد و فصاحت و بلاغتش را از علی به ارث برده و حلم و بردباریش به حسن مانند است و شجاعت و قوت قلب او بسان برادرش امام حسین(ع) می باشد. از آنجا که در جریان کربلا حضور داشت و از بیماران وکودکان پرستاری می کرد لذا پنجم جمادی الثانی را روز پرستار نامیده اند که ما به این دو مناسبت تبریک گفته و توفیقات بیش از پیش پرستاران را که در بهبودی بیماران نقشی مهم دارند از خداوند متعال خواستاریم.
 2. روز شهدا: ۲۲ اسفند سال ۱۳۵۸ امام راحل طی فرمانی برای رسیدگی به امور شهیدان و خانواده آنان، بنیاد شهید را تأسیس فرمود و پیوسته به همگان توصیه می کرد که سعی کنید منزلت شهیدان را بشناسید، وصیتنامه آنان که پشت انسان را می لرزاند مطالعه کنید و به خانواده های آنان احترام و خدمت کنید. ایشان شهادت را فوز عظیم،حیات عندالرّب دانستند و با بازگویی حدیثی یادآوری کردند: اولین قطره خونی که از شهید بر زمین می ریزد باعث آمرزش همه گناهان او می شود و شهید نظر می کند به وجه الله. یعنی شهید دراین جهت مقامی دارد مقارن با مقام انبیاء الهی. امام با همه خدمت به جهان اسلام و مسلمانان می گوید: من وقتی به یاد شهیدان می افتم از خود خجالت می کشم. ایشان بیشترین تأثر خود را موقع دیدار به خانواده شهیدان ابراز می کردند. گفته اند گردنبند اهدایی یک خانم خارجی را که به ایشان داده بودند با دست خود به گردن دختربچه بازمانده از شهید انداختند. یاد و نام همه شهیدان را در روز شهدا گرامی می داریم و به روان پاک همه آنان درود می فرستیم.
 3. پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری: نمایندگان این مجلس محترم و بسیار مهم برای پانزدهمین بار گرد هم آمدند تا به وظیفه ذاتی خود بپردازند. این مجلس که برآمده از قانون اساسی است و تمامی اعضای آنرا مجتهدان آگاه تشکیل می دهند بسیار مهم و اثر گذار بوده وهست و خواهد بود. اصول ۱۰۷، ۱۰۸ و ۱۱۱ قانون اساسی در این خصوص است. این مجلس نماد مشروعیت حاکمیت و مظهر مردم سالاری دینی است. نمایندگانش به نمایندگی از مردم به تعیین رهبر واجد شرایط می پردازد و بر کار ولی فقیه نظارت می کنند و اجازه نمی دهند با فوت، عزل یا کناره گیری رهبر، جامعه دچار خلأ رهبری بشود. پس از رحلت امام در مدت زمانی کوتاه مقام معظم رهبری را به رهبری برگزیدند که انتخابی مبارک، به جا و بسیار حساب شده بود. آنان در اجلاس اخیر خود به بیان نقطه نظرات خبرگان در خطاب به دولتمردان پرداختند و در پایان خدمت حضرت آقا رسیدند که ایشان مطالب بسیار مهمی را یادآور شدند که باید در جای خود مورد توجه و بحث قرار گیرد.
 4. تحولات جهانی در یک نگاه: الف- اوکراین: این منطقه مهم و حیاتی که روزی جزء اقمار شوروی به شمار می آمده و محل ساخت و نگهداری سلاحهای هسته ای بوده حایل بین اروپا و روسیه است که در حال حاضر حیات خلوت روس ها به شمار می آید. چند سال پیش با انقلاب مخملی و نارنجی، یک دست نشانده غربی ها روی کار آمد که پس از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۰ آقای یانوکویج طرفدار روسیه قدرت را در دست گرفت و قرار شد تا ۵ سال رئیس جمهور باشد که حدود ۳ ماه پیش به بهانه نپیوستن به اتحادیه اروپا، عده ای از معترضین به خیابانها آمدند و سرانجام با حمایت غربی ها قدرت را در دست گرفتند. روسیه برای این که از قافله عقب نماند نیروهایش را وارد کریمه کرد و در حال حاضر غوغایی در دینا بر سر این موضوع به پا شده است. روس ها مدعی اند که این منطقه می خواهد خود مختار باشد و به روسیه بپیوندد و غربی ها از جمله آمریکا  و اروپائی ها به روسیه چنگ و دندان نشان می دهند و خط و نشان می کشند که هنوز هم ادامه دارد. این موضوع نشان می دهد که تمام حرفها و حدیث ها در خصوص دموکراسی و مردم سالاری دروغ است. غربی ها بر اساس منافع خود حرکت می کنند و دیگر قدرت ها هم همینگونه عمل می کنند. آنها می گویند روسیه بی قانونی کرده و روسیه می گوید مگر ورود شماها به عراق، افغانستان و پاکستان قانونی بوده است؟ در هر صورت دنیا ملعبه و بازیچه دست ابر قدرت هاست.

ب- اوضاع و احوال کشورهای اسلامی هم ،همچنان تأسف بار است مثل رفتن ببلاوی نخست وزیر مصر و آمدن ابراهیم محلب که هیچ تأثیری در آرامش مصر نداشت. تظاهرات مردم بحرین همراه با مظلومیت آنان هم چنان ادامه دارد. در حدود ۵۰۰ زندانی اعتصاب غذا کرده اند. آل خلیفه به تخریب مساجد و حسینیه ها هم چنان ادامه می دهد و شیعه کشی می کند. در سوریه و عراق هم چنان آتش اختلافات شعله می کشد و قربانی می گیرد. اوضاع فلسطین به ویژه غزه هم ناراحت کننده و نگران کننده است. اسرائیلی ها سعی دارند به طور کامل قدس را مصادره کنند و برای تحکیم پایه های حکومت خود از کشت و کشتار گرفته تا اتهام زنی استفاده می کند. اخیراً به دروغ ادعا کردند یک کشتی حامل اسلحه به غزه را از ایران مصادره کرده اند.

سخن پایانی

عید امسال بین ۲ فاطمیه قرار دارد. انتظار می رود مردم ما مثل سالهای گذشته که عید را در محرم و صفر برگزار می کردند و اجازه ندادند تا به اعتقادات خودشان ضربه ای وارد شود امسال هم بسیار مراقب باشند تا ایام فاطمیه، تحت الشعاع عید نوروز قرار نگیرد. البته، صله رحم ، دید و بازدید و امثال اینها هیچ اشکالی ندارد ولی ظهور و بروز خوشحالی و دست زدن به کارها و حرکاتی که با ایام عزاداری سازگاری ندارد مطلوب نیست. به هر حال مردم خودشان می دانند چگونه این مسئله را مدیریت کنند. برای ما اصل و اساس ،دین، عقیده ، ولایت و حرمت نگهداشتن از ایام متعلق به اهلبیت است و البته در جای خود هم به سنت های ملی که منافات با مکتب نداشته باشند برای ما محترم است. ان شاء الله سالی پر از برکت در راه باشد و مایه عزت و عظمت همه مسلمانان به ویژه ایرانیان باشد. ان شاء الله

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*