خطبه ۹ اسفند ماه ۹۲

DSC03016

خطبه اول

« ان للمتقین عند ربهم جنات النعیم – افنجعل المسلمین کالمجرمین – ما لکم کیف تحکمون» ( قلم/۳۶-۳۴):همانا برای پرهیزکاران در نزد پروردگارشان باغهای پر نعمتی است ایا ما مسلملنان را همانند مجرمان قرار می دهیم شما را چه می شود چگونه قضاوت می کنید .

۱-  انسانهای پرهیزکار به خاطر اطاعت و بندگی و تقوایشان در نزد پروردگارشان صاحب باغهایی پر نعمت اند. آنهم از نوع نعمت هایی که در دنیا نمونه و مثل ندارند و این از مختصات ایشان است.

۲-  برخی از مجرمان و تبهکاران مدعی بودند اولاً جهنم و بهشتی وجود ندارد ثانیاً اگر چنین چیزی وجود داشت قطعاً ما هم چنان از نعمت ها برخوردار خواهیم بود که خداوند این پندار بیهوده را اینگونه پاسخ می دهد( آیا ما مؤمنان را همچون مجرمان قرار می دهیم) آیا باور کردنی است افراد عادل و ظالم، مطیع و مجرم، ایثارگر و انحصار طلب به طور یکسان در پیشگاه خداوند حکیم پاداش داده شوند؟ هرگز!!

۳-  به کسانی که اینگونه قضاوت می کنندمی فرمایدشما را چه شده است؟ آیا عقلتان را به کار گرفته اید که اینگونه داوری می کنید؟ قاعدتاً نباید مطلب اینگونه تقریر شود و برداشت گردد.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۷- رعایت دیق مرزبندی شرعی:

محارم رضاعی: مسئله رضاع و شیرخوارگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قرآن کریم می فرماید: و الوالدات یرضعن اولادهن حولین کاملین لمن اراد ان یتم الرضاعه( بقره/۲۳۳) و مادران فرزندان خود را به مدت دو سال شیر می دهند. این برای کسانی است که می خواهند دوره شیر خوارگی را به تمام و کمال داشته باشند.

 در این آیه روی شیر دادن مادران به فرزندانشان تکیه شده چرا که بهترین شیر، شیر مادر و بهترین تغذیه کننده، مادر است. البته اگر مشکلی در این میان وجود داشت و یا صلاح بر این دیده شد که دایه بگیرند مانعی ندارد اما باید توجه کرد که بچه را به دست چگونه دایه ای می سپارند زیرا طبیعت، خلق  و خوی، شکل و قیافه، تغذیه، فکر و عقیده دایه بر روی جسم و روان کودک شیرخوار اثر گذار است.

حضرت علی(ع) می فرماید: انظروا من یرضع اولادکم فان الولد یشّب علیه: بنگرید چه کسی را برای شیردادن به فرزندانتان انتخاب می کنید( بدانید) که فرزند با آن شیر رشد می کند. هم چنین فرمودند: همانگونه که برای ازدواج، دست به گزینش می زنید برای شیر دادن به بچه هایتان نیز دایه های خود را برگزینید. فان الرضاع یغیرالطباع: چرا که شیر، طبیعت ها را تحت تأثیر قرار داده و آنها را تغییر می دهد.

در بیانات دیگر آمده است از دایه های احمق، آلوده دامن، یهودی، مجوسی، نصرانی و شرابخوار و دشمن اهلبیت استفاده نکنید.بلکه از دایه هایی استفاده نمایید که دارای عقل و ایمان و عفت و صورت نیکو باشند.

این تأکیدها و توصیه ها بدین جهت است که شیر اثرات خاص خود را دارد پس باید دقت کرد تا فرزندی که شیرخوار است در مسیر درست تربیتی و سلامت جسم و روان قرار گیرد.

از جمله آثار شیرخوارگی ایجاد محرمیت است که محارم ایجاد شده از این طریق را محارم رضاعی می نامیم و می دانیم. شرایط محرمیت از طریق شیر: فقهای ما برای پیدایش محرمیت از این طریق شرایطی بیان کرده اند که ذیلاً به بیان آنها می پردازیم.

۱-  شیر از ولادت باشد. بنابراین شیر ایجاد شده از غیر این طریق نشر حرمت نمی کند.

۲-  بچه ار زن زنده شیر بخورد.

۳-  شیر آن زن از حرام نباشد.

۴-   شیر را از سینه بمکد.

۵-  شیر را با چیز دیگر مخلوط نکنند.

۶-  شیر مربوط به یک شوهر باشد.

۷-  کودک ،شیر را به واسطه بیماری قی نکند.

۸-  کودک ۱۵ مرتبه یا یک شبانه روز شیر کامل بخورد یا آن مقدار به او شیر بدهد که استخوانش محکم شده و گوشت در بدنش روئیده باشد.

۹-  دو سال کودک تمام نشده باشد( احکام خانواده ایت الله مکارم)

چند نکته: ۱- بهتر این است که زنان شیرده از شیر دادن هر بچه ای بپرهیزند زیرا ممکن است فراموش کنند و بعداً دو نفر محرم با یکدیگر ازدواج کنند.

۲- کسانی که از طریق شیر با یکدیگر محرم می شوند بهتر است تا احترام یکدیگر را مراعات کنند ولی از یکدیگر ارث نمی برند.

۳-  از دو راه می توان به محرم شدن افراد از طریق شیرخوارگی پی برد یکی خبر دادن عده ای که انسان از گفته آنها یقین پیدا کند دوم شهادت دو مرد عادل یا چهار زن عادل. احتیاط واجب آن است که به شهادت یک مرد و یک زن هم اکتفا کنند.

۴-  اگر ندانند که آیا کودک به مقداری که سبب محرمیت شده شیر خورده یا نه محرمیت ثابت نمی شود.

۵-  شیر دادن خانمی به برادر، خواهر، عمو، عمه ، دایی و نوه پسری خود مانعی ندارد. اما نباید به فرزند دختر خودش( نوه دختری) شیر بدهد چرا که بنا به نظر اکثر مراجع تقلید باعث حرام شدن دخترش به شوهرش خواهد شد یعنی باید دخترش از دامادش جدا بشوند البته آیه الله مکارم در نظر اخیرشان می گویند حرام نمی شود.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

ایها الناس، اتقوا الله الذی ان قلتم سمع و ان اضمرتم علم  و بادروا الموت الذی ان هربتم ادرککم و ان اقمتم اخذکم و ان نسیتموه ذکرکم(نهج البلاغه کلمات قصار۲۰۳): ای مردم از خدائی بترسید که اگر گفتید می شنود و اگر پنهان کردید می داندو. به سوی مرگ بروید که اگر فرار کردید به شما دسترسی پیدا می کند و اگر در جای خود ماندید شمار را می گیرد و اگر او را فراموش کردید به شما یاد آوری می کند .

  • درخواست از عموم مردم است با هر ایده و اندیشه و فکری که دارند. آنان که خدا را قبول دارند باید از او حریم نگه بدارند حریم از کسی که گفته ها را می شنود و ناگفته ها را می داند.
  • افزون بر حفظ تقوا و نگه داشتن حریم، می باید خودتان را برای مرگ مهیا کنید همان که اگر فرار کنید شما را به چنگ می آورد و اگر بر جای خود بایستید شما را می گیرد و اگر فراموشش کنید شما را به یاد خواهد آورد.
  • در واقع حضرت، مردم را به دو چیز توصیه و سفارش می کند که مواظب باشند از یادشان نرود: ۱- خدا  ۲- مرگ.

مناسبت ها

  1. روز امور تربیتی و تربیت اسلامی: هشتم اسفند ماه یادآور یکی از کارهای نیک و عمل صالح و ماندگار شهیدان رجایی و باهنر است که به تأسیس امور تربیتی پرداختند. آنها خوب تشخیص داده بودند که اگر فرزندان ما در مدارس به آداب دینی و تربیت اسلامی آشنا شوند و به آموزه های تربیتی برآمده از مکتب عمل کنند برای خود، خانواده و جامعه و کشورشان مفید خواهند بود. ما اثرات این نهاد مقدس را در دانش آموزان ملاحظه کردیم. اقبال آنها به جلسات مذهبی و استقبال ایشان از جبهه ها و رونق گرفتن اجتماعات دینی بخشی از اثرگذاری آن نهاد ارزشمند است. اسلام به عنوان یک مکتب، روی اخلاق و تربیت دینی بسیار حساس است. اسلام عقیده دارد تربیت را باید قبل از ازدواج آغاز کرد یعنی پیش از تشکیل خانواده باید در فکر همسر مناسب بود و پس از آن با تغذیه حلال از طفل در رحم مراقبت کرد و پس از تولد هم پیوسته می باید او را در مسیر درست تربیت دینی قرار داد تا بتوان به آینده فرزند امید داشت. رسول خدا فرمود: ادبوا اولادکم بحب نبیکم و حب اهل بیتی و حب القران: فرزندان خود را با محبت پیامبرتان و اهل بیتم و قرآن تربیت کنید. یاد و نام بنیانگذاران امور تربیتی را گرامی داشته و توفیق مربیان را خواهانیم.
  2. هفته نیکوکاری و احسان: چهاردهم اسفند ماه آغاز این هفته نورانی است. مردم ما با حضور در جشن نیکوکاری تلاش می کنند تا با کمک های خداپسندانه و احسان های خالص، شادی های خود را با نیازمندان تقسیم کنند.برخی از مردم خداجوی جامعه ما علاوه بر پرداخت حقوق واجب مالی خود مثل خمس و زکات به احسان های مستحبی رو می آورند. کمک های بی مزد و منت خود را به عنوان« حق معلوم للسائل و المحروم» تقدیم می کنند و خود را در صف محسنین جای می دهند که خداوند فرموده است: ان الله یحب المحسنین. چقدر با ارزش است اگر هر کسی که می تواند به اندازه توان خود در این امر خداپسندانه شرکت کند و تلاش نماید با کمک نقدی یا اهدای لباس و اشیاء مورد نیاز از نوع تازه و نو و نه کهنه و دست دوم آن هم بدون منت تقدیم نماید. قطعاً خدا جبران خواهد کرد و اجر و پاداش خواهد عطا کرد. رسول خدا فرمود: محبوب ترین بندگان خدا در نزد او کسانی هستند که برای بندگان سودمند تر باشد.
  3. روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی: پانزدهم اسفند ماه به عنوان یاد شده اختصاص دارد. توجه به درختکاری، ایجاد فضای مطلوب و پرنشاط، حفظ و حراست از منابع طبیعی، امری است که مورد تأیید دین ما و توصیه بزرگان ما بوده و هست. یک انسان معتقد به دین، طبیعت را نشانه قدرت حق می داند که خداوند با ایجاد آن خواسته است تا روی دل بندگانش را با توجه به طبیعت به سوی خود برگرداند و مردم را با نگاه به جلوه های زیبای طبیعت دارای شادابی و نشاط قرار دهد بنابراین کسی حق ندارد از در تقابل با طبیعت وارد شود بلکه باید با آن تعامل کند و درصدد حفظ و حراست و توسعه آن کوشا باشد. امام صادق(ع) فرمود: لا تطیب السکنی الا بثلاث الهواءالطیب و الماء الغزیرالعذب و الارض الخواره :  محل زندگی انسان جز با ۳ چیز دلپذیر نیست هوای پاک، آب گواری فراوان و خاک حاصل خیز.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: (توجه به منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود). همه تلاش کنیم تا جلوه طبیعت محفوظ بماند و زیبا و زیباتر شود.

  1. اقتصاد مقاومتی: این عنوان که برآمده از تفکر رهبری است جزء ادبیات روز شده و به عنوان ایده اقتصادی مطرح گشته است. از نگاه صاحب نظران، ایده ای ارزشمند و مؤثر و کارآمد در حوزه اقتصادی می باشد آن هم در شرایط دشوار کشور که دشمن درصدد خشکاندن ریشه ملت ما -البته بزعم خودش -است و با تحریم های ظالمانه می خواهد ملت ما را و کشور ما را با فشار مضاعف وادار به تسلیم کند. مقام معظم رهبری که ایده پرداز این عنوان بوده اند پس از مطالعه و بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آنرا به سران قوا برای عمل ابلاغ فرمودند که مورد استقبال قرار گرفت و قول داده اند تا آنرا عملیاتی کنند. این تفکر دارای ارکانی است:

۱٫ مردم: کارهای اقتصادی را با مدیریت صحیح و نظارت دقیق باید به دست مردم سپرد.

۲٫ حمایت از تولید ملی: البته با ارائه خدمات ارزشمند کیفی که توان رقابت با جنس خارجی را داشته باشد.

۳٫ مدیریت انرژی که امری لازم و ضروری است.

 ۴٫ مدیریت مصرف که متأسفانه ریخت و پاش و اسراف در این خصوص بسیار زیاد است.

ما امیدمندیم با کاربردی شدن این ایده اقتصادی ملت و دولت و کشور هم مقاوم وپایدارگردند.

  1. اوضاع پر آشوب دنیا: الف- با مدیریت آمریکا و دلارهای عربستان قرار است حدود ۴۰۰۰۰نیرو در اردن آموزش داده شوند و برای جنگ با نیروهای سوری به سوریه اعزام شوند. کاری که هم اوضاع را پیچیده تر می کند هم زمینه تخریب و کشتار را در سوریه فراهم می کند.

ب- در اوکراین، غربی ها جنجال به پا می کنند و از مخالفان حمایت می نمایند و رئیس جمهور قانونی را برکنار و بر خلاف اصول دموکراسی مورد ادعای خودشان عده ای از طرفداران خودر ا روی کار می آورند تااین کشور مهم ۴۵ میلیونی که محل صادرات بیش از ۸۰ % از گاز صادره از روسیه به اروپاست را ببلعند که البته روسیه هم از آن طرف اولتیمام می دهد و خطر جنگ هم آن منطقه را تهدید می کند.

ج- جنگنده های اسرائیل مناطقی را در لبنان بمباران کرده اند که حزب الله گفته است تلافی خواهد کرد و این مطلب باعث رعب و وحشت صهیونیست ها شده و نیروهای نظامی آنها به حال آماده باش کامل درآمده اند. از طرف دیگر افراطی های صهیونیست می گویند باید شهرک ها را رسماً به خاک اسرائیل متصل کنیم و قدس را هم در اختیار بگیریم که بر سر این موضوع، فلسطینی ها به خشم آمدند و با نیروهای دشمن درگیر شده که تعدادی مجروح شده اند. اخیراً شیخ الازهر ( احمد الطیب) از مسلمانان و اعراب خواسته است تا نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند.

د- حضور دائمی آمریکایی ها در اسرائیل و ارائه گزارش لحظه به لحظه گفتگوهای خود با ایران به یک رویه دائمی و اصلی تبدیل شده است. این بار خانم «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا این مسئولیت رابر عهده گرفت که او هم مثل اربابان خود علیه ایران سخن پراکنی کرد اما در عین حال اعتراف کرد که حق غنی سازی ضعیفی را به ایران خواهیم داد!!! و خانم«مرکل» صدراعظم آلمان هم در اسرائیل گفت: ایران نه تنها برای اسرائیل که برای کل اروپا خطر دارد. (این هم جمله ای از مادر عروس!!!) اینها همه سر و ته یک کرباس اند و در دشمنی با ایران متحد و ایران هم توکل به خدا دارد و میلیونها و دهها و صدها میلیون عاشق و شیفته در جهان دارد.

سخن آخر

با توجه به این که امروز به عنوان روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان است عرض می کنیم: مسئولان مربوطه با نظارت بر قیمت ها به خصوص در ایام نزدیک به عید به کنترل دقیق بپردازند تا حقوق مصرف کنندگان ضایع نشود. مبادا پول بدهند و جنس تاریخ گذشته بخرند و یا پول اضافی بدهند و جنس نامرغوب مصرف کنند و ازمسئولان رده بالا که از هم اکنون آستین بالا زده اند تا قیمت حامل های انرژی را افزایش دهند کمی تا قسمتی هم به فکر مصرف کنندگان باشند. به فکر محرومان و اقشار کم درآمد و بعضاً بی درآمد و دارندگان درآمد ثابت و پایین هم باشند. با شیب ملایمی به طرف افزایش قیمت ها حرکت کنند تا افراد نادار له نشوند و هستی از کف ندهند و یادشان باشد توصیه امام علی(ع) به مالک اشتر که: الله الله فی الطبقه السفلی : خدا را خدا را در مورد طبقه پایین در نظر بگیرید.

تشکر از همگان به ویژه از فرماندار محترم که سخنران قبل از خطبه امروز بودند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*