خطبه دوم اسفندماه ۹۲

DSC03016

 

خطبه اول

قرآن: جایگاه اهل تقوا

ان المتقین فی ظلال و عیون – و فواکه مما یشتهون – کلوا و اشربوا هنیئاً بما کنتم تعملون – انا کذالک نجزی المحسنین. ( مرسلات/۴۵-۴۱)اهل تقوادر زیر سایه ها و بر کنار چشمه سارانند،با هر میوه ای که خوش داشته باشید به پاداش انچه می کردید ، بخورید و بیاشامید . گواریتان باد ،ما نیکو کاران را این چنین پاداش می دهیم .

۱-    برنامه قرآن این است که انذار را با بشارت و تهدید را با تشویق عجین می کند. آیات قبل تهدید بود برای بدکاران و این آیات تشویق است برای متقین.

۲-    تکذیب کنندگان قیامت در سایه شرر بار و سوزان و دودهای خفه کننده اند ولی متقین در سایه های درختان( ظلال به سایه ها گفته می شود خواه در روز و یا آنکه در تاریکی شب ایجاد می شود) ولی فیء به سایه ای می گویند که در مقابل یک مبدأ نوری به وجود می آید مثل سایه درخت.

۳-    «بهشت را به بها می دهند نه به بهانه» ذکر متقین و عمل و احسان نشانگر این است که اگر تقوایی وجود داشت که مانع از گناه انسان می شود و عمل صالح در کار بود و احسان شکل گرفت انسان می تواند به این نعمت های الهی برسد وگرنه صرف ادعا کارساز نیست.

خانواده سالم

[ بایدها و نباید ها]۷- رعایت مرزبندی دقیق شرعی:

 ج- محارم رضاعی: به کسانی که از راه شیر خوارگی با شرایطی که دارد به یکدیگر محرم می شوند محارم رضاعی می گویند. وقتی افرادی از این طریق با همدیگر محرم می شوند ازدواج آنها با یکدیگر حرام و غیر جایز است. در این خصوص دقیقاً مانند محارم نسبی و سببی هستند.

چند نکته: ۱- خدای متعال که روزی رساندن به همه مخلوقات خود را بر عهده دارد برای انسان یک تدبیر ویژه ای را به کار برده است تا او در همه مراحل خود از تکوین تا تکمیل شدن و تا پایان عمر از موهبت خاص خداوندی برخوردار گردد او خود را رزاق نامیده است «ان الله هوالرزاق ذوالقوه المتین». آری خالق انسان برای مخلوق خود در آن دوران که در رحم مادر است غذای مخصوص قرار داده و به محض متولد شدن هم غذای مناسب و مقوی بنام شیر برایش  در نظر گرفته است. بنا به گفته آگاهان، شیر مادر در بردارنده همه مواد پروتئینی و ویتامین های لازم می باشد. این ماده حیاتی که از طریق مادر به کودک منتقل می شود لحظه به لحظه بر رشد و ترقی این موجود لطیف می افزاید و همراه با شیر خوردن از مادر، از مهر و محبت های صادقانه مثل شیر مادر، همزمان ماده مورد نیاز بدن و روان کودک را تأمین می کند. از اینرو است که گفته اند: شیر مادر جایگزین ندارد. رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند: لیس للصبی لبن خیر من لبن امه (بحار الانوار ج۱۰۳ص۳۲۳) هیچ غذایی برای کودک بهتر از شیر مادر نیست.

در فرهنگ دینی ما، برای تشویق مادران جهت شیر دهی به فرزندان آمده است هر مرتبه شیر دادن به فرزندش، ثواب آن  معادل با آزاد کردن یک برده از فرزندان اسماعیل است. با هر بار شیر دادن، فرشته ای بر پهلوی مادر می زند می گوید: عملت را از سر بگیر که آمرزیده شده ای.

۲- شیر مادر علاوه بر شکل دادن به شخص کودک به شخصیت او هم شکل می دهد. از اینرو توصیه شده تا مادران شیرده هم از تغذیه سالم و حلال استفاده کنند هم با معنویت و ذکر و مسائل معنوی دمساز باشند. فکر و عقیده خود را خالص نمایند تا بتوانند در نقش دهی به فرزند خود اثرگذاری مثبت داشته باشند. در تاریخ نقل شده که فرزند شیخ فضل الله نوری – شهید مشروطه- چندان رفتار خوب و مناسبی نداشت از نظر فکری و عملی، چهره ای نامطلوب به شمار می آمد او در مورد پدرش و علیه او سخن چینی می نمود و در آن هنگام که پدرش را در تهران به دار کشیدند پای چوبه دار شادمانی می کرد و کف می زد. گفته شده پیش از این اتفاقات ، مرحوم شیخ فضل الله نوری از آینده او اظهار نگرانی کرده و فرموده بود در دوران شیرخوارگی از یک زن نادان و بی ارتباط با اهلبیت شیر خورده است. آری شیر در جسم و روح کودک تأثیرات شگرفی دارد.

۳-    چنانچه فرزندی با شرایط خاص خود از مادری شیر بخورد با تعدادی از افراد محرم می شود و طبیعتاً به وقت خودش نمی تواند با آنان ازدواج کند. همانگونه که گفتیم این محرمیت چون از طریق شیرخوارگی به وجود آمده را محارم رضاعی می گویند. فرزند شیرخوار با این گروه از افراد محرم می گردد.

 1. خود زن( مادر رضاعی)
 2. شوهر آن زن( پدر رضاعی)
 3. پدر و مادر آن ( هر چه بالا رود)
 4. بچه های آن زن چه آنها که به دنیا آمدند وچه آنها که بعداً به دنیا می آیند.
 5. اولاد آن زن هر چه پایین تر روند.
 6.  خواهر و برادر آن زن، هر چند رضاعی باشند.
 7.  عمو و عمه آن.
 8. دایی و خاله آن زن
 9. اولاد شوهر زن که شیر مال اوست
 10. پدر و مادر شوهر آن زن
 11. خواهر و برادر شوهر آن زن
 12. عمو و عمه و دایی و خاله مادری شوهری که شیر مال اوست.

این ها همه محارم رضاعی اند.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

السجاد(ع): فاتقوا الله عبادالله و تفکروا و اعملوا لما خلقتم له فان الله لم یخلقکم عبثاً و لم یترککم سدیً قد عرفکم نفسه و بعث الیکم رسوله و انزل علیکم کتابه فیه حلاله و حرامه و حججه و امثاله… (تحف العقول ص۴۳۲) : بندگان خدا از خدا بترسید و بیندیشید و عمل کنید برای آنچه آفریده شده اید، زیرا که خداوند شمارا بیهوده نیافریده و بی جهت رهایتان نکرده است . او خودش را به شما معرفی کرده و پیامبرش را به سوی شما فرستاده و کتاب خود را بر شما نازل فرموده است . در آن کتاب ،حلال و حرام او و حجت ها و مثل های خداوند بیان شده است .

۱-    تقوا و تفکر در فلسفه خلقت.

۲-    خلقت انسان عبث و بیهوده نیست.

۳-    خداوند حجت را بر همگان تمام کرده است( خود را شناسانده پیامبر فرستاده و کتاب نازل فرموده) که در آن حلال و حرام و محبت ها و مثل های او وجود دارد.

۴-    می توان با تفکر و با مطالعه در کتاب خدا به وظیفه آشنا شد و نسبت به آن عامل گشت.

مناسبت ها

 1. کودتای رضاخان: با نقشه و توطئه انگلیس برای انجام یک کودتای موفق، دو نفر بازیگر این میدان شدند یکی سید ضیاءالدین طباطبایی که قرار شد در میدان سیاست بازی کند و دیگری رضاخان که مقرر گردید در میدان نظامی نقش آفرینی نماید. رضاخان با چند ستون نیرو از قزوین وارد تهران شد و احمد شاه قاجار برای ترس از جان و حکومتش پذیرفت تا رضاخان مسئول امور نظامی کشور گردد و سید ضیاءالدین هم نخست وزیر شود. رفته رفته رضاخان زمام امور را در دست گرفت و در سوم اسفند ۱۲۹۹ ه.ش کودتا کرد و ۲۱ سال حکومت دیکتاتوری خودش را بر مردم تحمیل کرد. او عامل مستقیم انگلیسی ها بود. تنها یک سفر خارجی آن هم به ترکیه داشت که تحت تأثیر بی حجابی آن کشور قرار گرفت و تلاش کرد تا آنان را در ایران پیاده کند. او ارتفاعات آرارات را به ترکیه و بخشی از کشور را در شرق به افغانستان و شط العرب را به عراق واگذار کرد. با علما و روحانیت و دین و مذهب و مظاهر آن مخالفت می کرد. جلو عزاداری برای امام حسین(ع) را می گرفت. در روز عاشورا با اتوبوس مطرب ها را می چرخاند و عصر عاشورا دستور داد تماشاخانه ها و مراکز عیاشی به کار خود مشغول باشند. کشف حجاب را اجباری کرد حتی در نظر داشت تا علمای وقت هم با خانم های خودشان بدون حجاب ظاهر شوند، پوشیدن لباس روحانیت را منع کرد( مگر برای مجتهدان) و بالاخره تا می توانست جنایت کرد. چند مانع بر سر راه خود بیشتر نمی دید یکی از آنها مخالفت علما بود و در رأس آنها آیت الله سید حسن مدرس قرار داشت، در کمال بی رحمی اموال و زمین های مردم را می گرفت و کسانی را که حاضر به واگذاری اموال نبودند به زندان می انداخت تا در بدترین وضع بمیرند و یا با آمپول هوا کشته شوند. یک وقت سراغ بعضی از زندانی ها را گرفت، گفتند در زندان هستند. رضاخان فریاد زد مگر من مهمانخانه درست کرده ام که یک نفر ده سال در زندان باشد( یعنی او را نابود کنید). بالاخره پس از ۲۱ سال، باز انگلیسی ها دست به کار شدند و او را برکنار و پسرش محمد رضا را بر سر کار آوردند که ۳۷ سال حکومت کرد. القاب خاص رضاخان: سواد کوهی، رضا ماکسیم، رضاخان میر پنچ، سردار سپه، رضا شاه پهلوی.
 2. رهنمودهای مهم مقام معظم رهبری: حضرت آقا در دیار با مردم تبریز ضمن تشکر از مردم با بصیرت ایران، دو چیز مهم را به عنوان پیام های برجسته راهپیمایی ۲۲ بهمن یادآور شدند، یکی بصیرت و دیگری مقاومت. مردم جواب بی ادبی های مقامات آمریکایی را هوشمندانه دادند.آنان ثابت کردند که بر اصول خود ایستاده اند. ایشان ضمن موافقیت با ادامه مذارکات با ۱+۵ هم چنان بی اعتمادی خود را ابراز داشتند و فرمودند: چنانکه قبلاً هم گفته ایم، مسئله هسته ای بهانه است و علاج کار، ایستادگی و مقاومت و توجه به ظرفیت های درونی است و نباید به رفع تحریم ها چشم دوخت. آنان ۳۰ سال است که ما را تحریم کرده اند. ۳۰ سال پیش مسئله هسته ای در کار نبود. مسئله مهم دیگری که هفته گذشته از سوی رهبری به سران قوا اعلان شد ابلاغ رسمی برنامه اقتصاد مقاومتی بود که ما امیدواریم مسئولان نگذارند این فرمان مهم و منشور اثرگذار به سرنوشت بقیه رهنمودهای امام و رهبری گرفتار و در آغاز با آن برخورد شعاری صورت پذیرد و در پایان هم نه اسمی از آن باقی بماند و نه رسمی. مردم منتظر اقدام مسئولان در این زمینه هستند.
 3. دو نشست مهم و قابل توجه: الف. حضور ایران در وین برای شرکت در نشست ۱+۵ در زمینه هسته ای که علیرغم جو سنگین پیش بینی شده، گفته اند تا حدودی رو به جلو بود و قرار است ادامه آن در پایان ماه جاری تحقق پیدا کند. دلسوزان هشدار می دهند تیم مذاکره کننده که کاملا باید به هوش باشد تا فریب آمریکا و همدستانش را نخورد و جز بر اساس بیانیه ژنو چیز دیگری را نپذیرند و مورد مذاکره قرار ندهند.

ب: نشست نهمین اجلاسیه مجالس کشورهای اسلامی که در تهران برگزار شد. در این اجلاس که حضور مسئولان رده بالا نسبت به جلسات پیش دو برابر شده بود و ۵۳ کشور شرکت داشتند از اهمیت بالایی برخوردار بود. گرچه رسانه های خبری دنیا آنرا پوشش مناسب ندادند. رئیس جمهور( دکتر روحانی) مطالب خوبی بیان و پیشنهاد کرد. رئیس مجلس ( علی لاریجانی) که ریاست اجلاس را به عهده داشت خوب سخنرانی کرد و در نهایت قطعنامه پایانی صادر شد که اگر کاربردی شود به نفع جهان سوم خواهد بود.

 1. اوضاع بحران زده منطقه:
 2.  الف: وضع اسفناک فلسطینی ها با حمله وحشیانه و غاصبانه اسرائیل روز به روز بدتر می شود. نماینده سازمان ملل اعلان کرده اسرائیل هراز گاهی با شلیک موشک و پرواز بر فراز غزه این منطقه را در وحشت فرو می برد. سالانه هزار نفر که تحت تأثیر حملات جنگ ۲۲ روزه غزه هستند به جمع سرطانی ها افزوده می شود و بچه های ناقص الخلقه و بیمار متولد می شوند و هم چنان مردم غزه در محاصره غذا و دارو به سر می برند.

ب- در عراق هر روز ترور و کشتار و انفجار از مردم عادی کشته می گیرد و اوضاع داخلی کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

ج- در سوریه هم روزانه به طور متوسط می گویند ۲۳۶ نفر کشته شده و می شوند.

د- در بحرین سرکوب مردم توسط آل خلیفه ادامه دارد.

ه- در لبنان، گروههای تکفیری دسته به جنایت می زنند. باید دست به دعا برداشت و از خداوند خواست تا امنیت را به کشور اسلامی برگرداند و تروریست ها و حامیان آنها را نابود سازد.

سخن آخر

 • اولین پنجشنبه اسفند ماه هر سال به عنوان روز سلامت مردان نامگذاری شده است. از سال ۱۳۸۵ تا به حال همه ساله این روز گرامی داشته می شود و از مردان خواسته می شود تا بیش از گذشته مراقب سلامتی خود باشند و از آنچه برای آنان زیان آور است مانند مصرف مواد مخدر، الکل، روی آوردن به پاره ای از خطاهای اخلاقی که بیماری هایی مثل ایدز را به دنبال دارد بپرهیزند و با ورزش و تلاش بدنی و جسمی و اهمیت دادن به علایم هشدار دهنده بیماری و رفتن به موقع به مراکز پزشکی  برای تشخیص درد و درمان از سلامت خود بیشتر محافظت نمایند.
 • از مسئولان فرهنگی کشور می خواهیم نسبت به اعتقادات و احکام دینی مردم و جامعه حساس باشند و اجازه ندهند افرادی از خطوط قرمز عبور کنند مثل آنچه در نشریه آسمان آمده است. حکم مسلم قرآن( قصاص را غیر انسانی خوانده است) همان چیزی که با مطرح شدنش توسط جبهه ملی، امام راحل موضع گرفت و جبهه ملی را مرتد اعلان کرد. حالا بعد از گذشت ۳۰ وچند سال باز شاهد این گونه هجمه ها به احکام مسلم قرآن هستیم. امیدواریم همه پاسدار اسلام باشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*