خطبه ۲۵ بهمن ماه ۹۲

DSC03016

خطبه اول

تقوا

«…فاتقواالله ما استطعتم…» پس تا می توانید از خدا پروابدارید(تغابن/۱۶)

تا آنجا که در توان دارید تقوای الهی پیشه کنید در این میدان هیچ کس نباید خود را کنار بکشد و به بهانه دشوار بودن و یا عدم توانایی بر انجام تقوا از این دستور الهی شانه خالی کند. بنابراین هر کسی در هر کجا به هر اندازه که می تواند در انجام این وظیفه باید پیشقدم باشد چرا که تقوا عامل نجات است و هیچ کس بی نیاز از آن نیست.

خانواده سالم

[ بایدها و نباید ها] ۷- رعایت مرزبندی دقیق شرعی: ب- محارم سببی: کسانی که به سبب عقد ازدواج با انسان، رابطه ای خاص و ویژه پیدا می کنند را محرم های سببی می گویند. نگاه معمولی به آنها بلا مانع و ازدواج چه دائم و چه موقت با ایشان حرام شرعی می باشد. برای مردان ازدواج با این محارم سببی حرام و غیر جایز است. مادر و مادر بزرگ همسر، دختر همسر(نا دختری) و نوادگان همسر به شرطی که رسماً عروسی صورت گرفته باشد، زن پدر(نا مادری) و زن فرزند(عروس).[ پیداست که این فرض در صورتی تحقق پیدا می کند که پسر آن مرد، همسرش را طلاق داده باشد و یا مثلاً از دینا رفته باشد و پدر این آقا بخواهد با عروس خود ازدواج نماید چرا که اساساً معقول نیست تا تصور شود کسی با عروس خود که با پسرش زندگی می کند بخواهد ازدواج نماید]. و برای زنان هم ازدواج با این محرم های سببی ممنوع است: پدر و پدر بزرگ شوهر، پسر شوهر(نا پسری)، شوهر مادر(ناپدری)، شوهر دختر(داماد).

چند نکته: ۱- قابل توجه مردان اینکه: خواهر زن، محرم نیست ولی ازدواج با او حرام است مگر اینکه این آقا خانمش را طلاق دهد و عده اش سپری گردد و یا خانمش فوت کند آنگاه می تواند با خواهر زن خودش ازدواج کند و در این امر فرقی میان ازدواج دائم و موقت نیست. با کمال تأسف نقل شده در بعضی از جاها این اتفاق نادرست افتاده و طرف حاضر نبوده به این مسئله شرعی تن دهد و بپذیرد که ازدواج با خواهر زنش حرام بوده و می باید فوراً از او جدا بشود. بدیهی است ازدواج دومی او باطل است.

۲- قابل توجه خانمها اینکه: برادر شوهر، محرم آنها نیست و از نظر نامرحم بودن مثل یک مرد و فرد غریبه و بیگانه است و هرگز نباید بپندارد که چون رفت و آمد ها با یکدیگر زیاد است ودید و بازدیدها زیاد انجام می شود و پس روابط هم عادی می باشد و نگاهها و برخورد ها همانند نگاه محارم و برخورد با محارم است پس باید این مرزها را شناخت و از آنها عبور نکرد.

۳- اگر کسی قصد ازدواج با دختر برادر و یا دختر خواهر همسر خود را دارد باید از خانم خودش که عمه یا خاله او محسوب می شود اجازه بگیرد اگر او ( عمه یا خاله) اجازه داد می تواند با آنها ازدواج کند و در غیر اینصورت ازدواج با آنها اشکال دارد. این یعنی حرمت نهادن به عمه و خاله که تا اجازه نداده نباید دختر برادرش یا دختر خواهرش هووی او گردد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

علی(ع): فاتقوا الله الذی ان اسررتم علمه و ان اعلنتم کتبه: بترسید از خدایی که اگر چیزی را پنهان کنید او می داند و اگر کاری را آشکارا انجام دهید ثبت می کند. براستی که تقوا نهایت خشنودی خداست از بندگانش و نهایت خواسته اوست از خلقش. پس از خدایی که اگر پنهان کنید آنرا می داند و اگر آشکار نمایید آن را می نویسد پرهیز نمائید.

آری تقوا نهایت درجه خشنودی خداست و خواست او می باشد از خدایی باید حریم گرفت که علنی کردن کارها و پنهان نمودن آن برای او یکسان است پس در هر حال باید از مخالفت با فرمان او پرهیز نمود.

برخی به قدری مواظب اند که می خواهند هیچ توهینی صورت نگیرد حتی پای خود را در هنگام احتضار به قبله دراز نمی کنند.

مناسبت ها

  1. فتوای تاریخی حضرت امام: به دنبال انتشار کتاب موهن «آیات شیطانی» نوشته سلمان رشدی هندی الاصل انگلیسی که یک صهیونیست بودجه نشر آن را بر عهده گرفته بود و در سال ۱۹۸۸ کتاب سال شناخته شده بود.

امام خمینی با فتوایی تاریخی به مقابله این توطئه استعماری پرداخت و به مسلمانان دستور داد هر جا نویسنده و ناشران مطلع از محتوای کتاب را دیدید اعدام کنید. اگر موفق شدید جایزه می گیرید و اگر کشته شدید شهید محسوب می شوید. این فتوا موجی عظیم در جهان به راه انداخت غربی ها موضع گرفتند و آنرا محکوم کردند مسلمانان شادمان شدند و رژیم های مرتجع و به ظاهر اسلامی در لاک انفعال فرو رفتند. از آن تاریخ تا به امروز یعنی ۲۵/۱۱/۶۷ تا ۲۵/۱۱/۹۲ که ۲۵ سال می گذرد همچنان سلمان رشدی تحت حمایت شدید انگلیسی هاست. یکبار اعلان شد که او توبه کرده است امام فرمود اگر او زاهد زمانه بشود باید اعدام گردد و مقام معظم رهبری هم این حکم را تأیید کردند و هنوز پا برجاست. این بهترین نشانه اقتدار و نفوذ مرجعیت در اسلام است. سلمان رشدی با مسخره کردن دین و وحی و پیامبران وبه ویژه پیامبر اسلام و یارانش توهین های آشکاری کرده است او بلال را یک هیولای سیاه عظیم الجثه نامیده و از سلمان به عنوان یک ولگرد یاد کرده که در عربستان با یک تاجر پیشه و درویش مسلک آشنا شده و بالاخره کتاب خود را بر اساس افسانه غرانیق شکل داده که بت پرستان می گفتند پیامبر اسلام جریان های نادرست را – نعوذ بالله- تبیین می کند. در هر صورت با نگاه کردن به امثال چنین فتواهایی می توان عظمت اسلام و قدرت مسلمانان را دریافت. مشابه این برخورد با کاریکاتوریست دانمارکی انجام شد که با کشیدن کاریکاتور به توهین پیامبر پرداخته بود از آن تاریخ تا الان که چندین سال می گذرد در منطقه نامعلومی به سر می برد. افسوس که مسلمانان در این خصوص وحدت ندارند وگرنه بزرگترین کارها را می توانستند انجام دهند.

  1. گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان: ۲۹ بهمن سالروز شهیدان قیام تبریز است که در چهلمین روز شهدای قم در سال ۵۶ به شهادت رسیدند و در همان روز حجهالاسلام سید عباس موسوی دبیر کل حزب الله لبنان در سال ۱۳۷۰ توسط صهیونیست ها با هلی کوپتر جنگی مورد هدف واقع شد و با خانواده اش به شهادت رسید. هم چنین در اول اسفند حدود چهل تن از روحانیون برجسته کشور که در معیت جناب حجهالاسلام شیخ فضل الله محلاتی نماینده امام در سپاه پاسداران که عازم جبهه جنوب بودند در هوا مورد هجوم هواپیماهای صدام قرار گرفتند و به شهادت رسیدند. این اتفاق در سال ۱۳۶۴ رخ داد. همسر آقای محلاتی می گوید چند روز بعد از حادثه، خانم امام به منزل ما آمدند و گفتند امام در سوگ دو تن بسیار ناراحت شد و گریست یکی شهید مطهری و دیگری محلاتی.

وقتی خدمت امام رسیدیم ایشان در حالی که اشک می ریختند می فرمودند من بازوی خود را از دست دادم. یادشان گرامی باد.

  1. حضور حماسی مردم در ۲۲ بهمن امسال: مردم ما فارغ از دسته بندی های سیاسی و جناحی تمام قد در مقابل استکبار ایستادند و با حضور دهها میلیونی خود پاسخ یاوه سرایی های آمریکا یی را دادند و با فریاد کوبنده مرگ بر آمریکا، ما برای رویارویی بزرگ آماده ایم می جنگیم می میریم سازش نمی پذیریم. برای چندمین بار اعلان کردند که بر پیمان خود که با خدا و رهبری بسته اند پای بندیم. این حضور چنان خیره کننده بود که دشمنان هم نتوانستند آنرا کتمان کنند.آری مردم ایران ۷۵ میلیون گزینه خود را روی میز گذاشتند و در یک کلمه خوش درخشیدند و حماسه آفریدند. امام در مورد جمعیت ایران فرمودند: با جرأت مدعی هستم که ملت ایران بهتر از ملت حجاز عهد رسول الله(ص) و کوفه و عراق عهد امیر المؤمنین(ع) و حسین بن علی(ع) هستند و مقام معظم رهبری گفتند: جمهوری اسلامی مسلح به سلاح بالاتر و برنده تر از سلاح اتمی و آن سلاح ایمان و اراده و حضور و همراهی مردم با نظام اسلامی است.

اکنون که مردم این حماسه را آفریدند و رئیس جمهور( دکتر روحانی) در میدان آزادی آنگونه سخن گفتند و به غربی ها و به خصوص آمریکایی ها هشدار دادند که هر کس روی میز خود گزینه نظامی را علیه ملت ما می بیند باید عینک خود را عوض کند و برآرمان ملت تأکید کردند بر همه فرض است که با اتحاد و انسجام به عملیاتی کردن رهنمودهای رهبری فکر کنند و همانگونه که بارها تأکید کرده اند با تکیه بر منابع داخلی و درونی باید به جنگ با استکبار رفت. یعنی پرداختن به ایده اقتصاد مقاومتی در کنار این ها باید به مسائل اساسی کشور توجه کرد و مسائل فرعی را به مسائل اصلی تبدیل نمود و در مبارزه با رانت خواری و فساد انگیزی ادامه داد تا ان شاءالله ملتی آزاد و کشوری آباد در پرتو اسلام و قرآن و رهنمود عزت داشته باشیم یعنی همان چیزی که همگان به دنبالش بوده و هستند. استقلال آزادی جمهوری اسلامی. تشکر و سپاس از این همه شور و شعور.

  1. مظلومیت مردم بحرین: خیزش مردم بحرین که اکثراً شیعه هستند وارد سومین سال خود شده است. آنان با تقدیم بیش از ۸۰ شهید وصدها مجروح و زندانی در مظلومیت کامل به سر می برند. چون شیعه هستند رسانه های استکباری حرکت آنها را پوشش خبری نمی دهند. نیروهای اشغالگر عربستان تحت عنوان سپر جزیره به سرکوب آنان مشغولند مردمی که می خواهند خودشان بر سرنوشت خود حاکم باشند چون آمریکا در آنجا پایگاه دارد و چون اگر آنجا انقلابش به ثمر برسد فاتحه شیوخ منطقه خوانده شده است و چون اکثریت مردم بحرین شیعه هستند پس باید بایکوت خبری بشوند. هیچ کس دم بر نمی آورد چگونه یک خانواده ای که از نجد عربستان آمده اند مدت چندین سال است بر مردم حکومت می کنند و هر حرکتی را سرکوب می کنند. ما امیدواریم تلاشهای مردم به ثمر برسد و حکومت مردمی شکل بگیرد و همه مظلومان از چنگال ستمگران رهایی یابند.     والسلام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*