خطبه ۱۸ بهمن ماه ۹۲

DSC03016

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« یا ایهاالذین آمنوا اتقواالله و قولوا قولاً سدیداً»: ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا پروا دارید و سخنی استوار گوئید (الاحزاب۷۰)

  • در آیاتی که خطاب به مؤمنان است باید بیشتر توجه کرد از آداب قرائت چنین آیاتی این است که قاری بگوید: لبیک.
  • از مؤمنان می خواهد که تقوای الهی را مراعات نمایند و سخنی محکم و غیر قابل خدشه بگویند.
  • اسلام هم در زمینه چقدر سخن گفتن برنامه دارد هم در مورد چگونه حرف زدن. می گوید به اندازه مورد نیاز حرف بزن و نه زیادتر که طبیعتاً دچار گناه خواهی شد و نیز می گوید محکم همانند «سدّ»؛ استوار سخن بگو.
  • در نقلی آمده است که پیامبر هرگاه بر فراز منبر قرار می گرفتند این آیه را می خواندند.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها]۷- توجه کامل به مرزبندی های شرعی: از آنجه که اسلام دین زندگی است و برای همه مراحل زندگی طرح و برنامه دارد از جمله برای امر خانواده لذا ضروری است تا همگان با اصول کلی و اساسی خانواده به مرزبندی های دقیق شرعی توجه کنند و از خطوط قرمز عبور نکنند و وارد منطقه ممنوعه و حرام نشوند. به عنوان نمونه ما بحثی تحت عنوان« محرم و نامحرم» داریم. باید دقیقاً به این بحث توجه حاصل شود تا مبادا افرادی دچار گناه شوند. چرا که ممکن است به خاطر آگاه نبودن با افراد محرم ازدواجی صورت پذیرد و در نتیجه یک زندگی حرام و گناه آلود شکل بگیرد و ای بسا فرزندانی متولد شوند که پس از آگاهی یافتن از این موضوع بسیار مهم ، مشکلاتی بزرگ گریبانگیر بسیاری از افراد و خانواده ها بشود.

اقسام محارم: در تقسیم بندی معروف و دسته بندی مشخص ما سه نوع محرم داریم: ۱- نسبی ۲- سببی ۳- رضاعی. ازدواج با هر سه نوع از این محارم ممنوع و حرام می باشد.

الف- محارم نسبی: کسانی که از راه هم خونی با یکدیگر محرم می باشند را محارم نسبی می خوانند. مانند پدر، مادر، خواهر، برادر، عمو،دایی،عمه،خاله و…

بدیهی است مردان نمی توانند با مادر، دختر، خواهر، دختر برادر، دختر خواهر، عمه و خاله خود ازدواج کنند. ازدواج به هر شکلی که باشد( دائم و موقت) با نامبردگان حرام و باطل است زنان حق ندارند با پدر، پسر، پسر خواهر، پسر برادر، عمو و دایی خودشان ازدواج نمایند.

پدر بزرگ، مادربزرگ، نوادگان، نوادگان خواهر و برادر نیز جزء محارم به شمار می آیند و در نتیجه ازدواج نباید با این محارم صورت بگیرد.

نکته: تقریباً در میان ملت ها و پیروان ادیان حرمت ازدواج با نامبردگان به صورت قانون درآمده و عملی شده است و الان هم در جامعه های امروزی همین مطلب مورد توجه می باشد. چرا که احترام آنان باید محفوظ باشد و هرگز نباید حرمت آنها با مسائل جنسی شکسته شود.

در یکی از سایت ها آمده بود که خانمی در یکی از شهرهای آفریقایی با صراحت اعلان کرده که پس از فوت شوهرش با پسر ۲۲ ساله خود ازدواج کرده و گفته است از این فرزندی از پسرش را در رحم دارد و ناراحت نیست و پسر هم گفته است من و مادرم سالهاست که عاشق و معشوق یکدیگر بوده ایم و من احساس می کردم پدرم حقوق او را نپرداخته از اینرو تصمیم دارم با ازدواج با مادرم حقوق او را به طور کامل بپردازم. جالب اینکه با یکدیگر عکس هم انداخته بودند. این هم یکی از عجایب روزگار و از دستاوردهای قرن اتم است؟!

نگاهی به پیشینه ازدواج با محارم: نقل شده که در زمان یحیای پیامبر که برخوردار از عنایت های الهی مثل عقل و نبوت و پاکی و روح بلند و کتاب و پرهیزگاری بوده، شنیده شده که پادشاه وقت فلسطین( هیرودیس) با یکی از محارم خود- دختر برادر یا دختر زن یا دختر خواهر خود- قصد ازدواج دارد. آن حضرت این ازدواج را حرام اعلان کرد. ( هیرودیا) زن مورد نظر حاکم فلسطین که حضرت یحیی را مانع ازدواج خود می دید پادشاه را ترغیب کرد تا سر از تن یحیی جدا کند وآنرا در تشت طلا قرار دهد و به عنوان مهریه اش به او تحویل دهد تا این ازدواج سر بگیرد. پادشاه همین کار را هم کرد. گفته اند خون او جوشیدن گرفت. آقایی به نام (بخت نصر) حدود هفتاد هزار نفر را به این بهانه کشت تا این که خون از جوشش افتاد. آری حرمت ازدواج با محارم سابقه ای بس دیرین دارد.

خطبه دوم

حدیث

بئس العبد یکون ذا وجهین و وذالسانین یطری اخاه شاهداً و یأکله غائباً ان اعطی حسده و ان ابتلی خذله(تحف العقول ص ۷۸۲): امام عسکری (ع) میفرماید بد بنده ای است آنکه دو چهره و دو زبان دارد از برادر خود در حضور او تعریف و تمجید می کند و در غیاب او ایشان را غیبت کرده و گوشت او را می خورد .اگر چیزی به او عطا شد نسبت به او حسودی می کند و اگر به سختی دچار شد او را خوار می گرداند.

  1. اسلام از انسانهای دو رو و دو زبان (منافق) ناخشنود است آنها که در پیش رو یک جور و در پشت سر جور دیگرند!!!
  2. انسان دو رو و دو زبان در حضور، تعریف و تمجید می کند ولی در پشت سر غیبت می کند و گوشت بدن او را می خورد و نشانه دیگر اینکه اگر به برادرش نعمتی برسد به او حسد می ورزد و خواهان زوال آن هست و اگر گرفتاریش ببیند رهایش می سازد.
  3. و چقدر پست است انسانی که دو چهره است، منافق است، حسود است، بی تفاوت است و درصدد آبروریزی دیگران می باشد. خدا ما را از شر هوای نفس در امان بدارد.

بدیهی است انسان با تقوا از چنین مشخصاتی بدور بوده و برخوردار نیست .

مناسبت ها

  1. میلاد امام عسکری(ع): هشتم ربیع الثانی ۲۳۲ه.ق در مدینه فرزندی به دنیا آمد که نامش را حسن گذاشتند. فرزند امام هادی(ع) با القابی همانند: الصامت، الهادی، الرفیق، الزکی، النقی و الخالص شهرت دارد. نقش نگین ایشان( سبحان من له مقالید السموات و الارض) و ( ان الله شهید) بوده است. میلادش گرامی و بر فرزندش و همه شیعیانش تبریک باد.
  2. وفات حضرت معصومه(س): دهم ربیع الثانی سالروز رحلت آن خانم بزرگوار است. ایشان که در مسیر زیارت امام رضا(ع) به ساوه رسیده بود بیمار می گردد او را به قم منتقل می کنند و پس از چند روز تحمل بیماری سرانجام در دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ ه.ق رحلت می کنند و در همانجا به خاک سپرده می شود. قبرش مزار شیعیان است و زائران او انتظار شفاعت ایشان را می برند ( یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه)رحلت ایشان گرامی و تسلیت باد.
  3. تحلیلی بر پیروزی انقلاب: آگاهان می گویند انقلابی با این عظمت و وسعت آن هم با رنگ و لعاب دین در طول تاریخ بی سابقه است. یکی از روزنامه های مهم فرانسه( لوموند) با چاپ تصویری از امام در حال قنوت نوشته بود که وقتی به عربی ترجمه کردند معنا و مفهومش این شد که : {هذا هوالذی ازعج العرب و حیرالشرق شغل العالم}این همان کسی است که جهان عرب را به وحشت انداخته و مشرق زمین را دچار حیرت کرده و جهان را به خود مشغول نموده است.

ترنر ( رئیس وقت سیا) اعلان کرد: ما به همه چیز فکر کرده بودیم مگر به این نکته که چگونه یک پیرمردی می تواند همه ایران را به حرکت وادارد و با جوانان اینگونه ارتباط برقرار کند.

 و بالاخره عظمت این انقلاب در این است که توانست رژیم سلطنتی ۲۵۰۰ ساله را سرنگون کند آن هم رژیمی که حمایت مستکبران را با خود داشت از جمله حمایت آمریکای جنایتکار.

عوامل اصلی پیروزی انقلاب: هر چند می توان عوامل بسیاری رادر شکل دهی و پیروزی انقلاب، دخیل دانست اما می توان به سه عامل مهم و اثرگذار اشاره کرد که نقشی بی مانند در پیروزی داشته اند:

الف- ایمان و اعتقاد مردم

ب- وحدت و همدلی آحاد ملت

ج- رهبری بی نظیر امام.

مردم مسلمان و خدا باور ایران برای حفظ عقیده و مرام خویش که سخت نگران آن بودند به پا خاستند و با همه دشواریها کنار آمدند و مرد و مردانه ایستادند و سرانجام به مراد خود رسیدند همه در کنار هم بودند از منیت ها خبری نبود اختلاف ها به کناری زده شد و همه با هم یکدل و یک صدا فریاد می زدند «جاویدان ایران عزیز ما» و هر ندای تفرقه انگیزی را در نطفه خفه می کردند تا به هر حال نتیجه اش را دیدند. این ها همه به برکت رهبری مرجعی بود که قاطع و انقلابی در عین حال مؤمن و متواضع جلودار بود و قدم به قدم مردم انقلابی را به پیش می برد و انقلاب را به ثمر رساند. امام راحل که خود نقشی اساسی در پیروزی انقلاب داشت در بیاناتی بر عوامل بقای انقلاب هم تکیه داشتند که برای همگان درس آموز است مانند:

۱- حفظ انقلاب درونی: اگر این حالت حفظ شود خداوند هم آن را حفظ خواهد کرد. یعنی بقای انقلاب  درگرو حفظ این تحول و دگرگونی عمیق درونی است.

۲- حفظ انگیزه الهی: اگر قیام برای خدا باشد شکست ندارد.

 ۳- وحدت در مقصد: مقصد همه اسلام و خدا بود و فریاد همه الله اکبر بود و مرگ بر کسانی که ستمگر و چپاولگرند.

۴- اتحاد: وقتی همه با هم بودند این انقلاب به پیروزی رسید و با اتحاد هم این انقلاب حفظ خواهد شد. وصیت من به نسل های حاضر و آینده این است که این وحدت و اتحاد را از دست ندهید در مقابل آن فراموشی هدف و تفرقه و اختلاف است.

وظیفه ما در مقابل این انقلاب: بی تردید اگر عده ی پس از پیروزی در پی کسب غنیمت و پر کردن کیسه های خود از بیت المال و تصاحب مسئولیت ها برای رسیدن به مطامع شخصی و هواهای نفسانی خود باشند این انقلاب دوام نخواهد آورد اما اگر مردم با حفظ همان روحیه انقلابی و با انگیزه الهی گوش به فرمان امام داشته باشند و به توصیه های مقام معظم رهبری گوش فرا دهند قطعاً انقلاب از گردنه های صعب العبور خواهد گذشت و برای مردم کشورمان و مردم دنیا پیام های خوبی خواهد داشت چه اینکه ۲۲ بهمن بنا به تعبیر رهبر انقلاب برآمده از ثبات و استقامت است و بهترین مسئله امروز انقلاب هم همان است. ۲۲ بهمن حرکت نمادین استقامت بر سر آرمانهاست.۲۲ بهمن نشان دهنده عزم راسخ ملت و مظهر اقتدار ملت می باشد. این را باید حفظ کرد و بنا به تعبیر معظم له ،علاج کار در مقابله با دشمنی های استکبار ایستادگی و مقاومت است. بی شک، یکی از وظایف بزرگ ما حضور در راهپیمای ۲۲ بهمن است. ملت ما نشان داده که در ۲ مرتبه در سال( روز قدس و ۲۲ بهمن) تحت هر شرایطی وحدت و انسجام خود را نشان داده و نشان خواهد داد. در زیر بمباران دشمن، در گرمای طاقت فرسا با زبان روزه، در سرمای چند درجه زیر صفر، در همه حالات دست از حمایت انقلاب خود بر نخواهد داشت. حضرت آقا ۲۲ بهمن را روز تو دهنی به دشمن خواندند. دشمنی که هر روز عربده می کشد و به ملت و دولت و رئیس جمهور ما توهین می کند این دشمن باید یکبار دیگر در هیمن نزدیکی ها صلابت و ایستادگی ملت را ببیند و بفهمد که ملت بر سر پیمان خود ایستاده است. او می خواهد ما به وضع بردگی سابق بر گردیم و گفته های دیکته شده او را عملیاتی کنیم و استقلال و آزادی بدست آمده را از دست بدهیم و به جمهوری اسلامی چوب حراج بزنیم دشمن کور خوانده است. ملت ما ملت حسینی است که شعار او هیهات مناالذله است. بارها گفته اند می جنگیم، می میریم، ذلت نمی پذیریم.

سخن پایانی

۱-                    تشکر و سپاس از حضور مردم در همه عرصه ها و به ویژه در راهپمایی ۲۲ بهمن امسال که پیشاپیش ضمن دعوت به این فریضه انقلابی از همه تقدیر و تشکر می نماییم.

۲-                    تذکر به دست اندرکاران امور کشور: همگان دیده اید و می بینید که مردم چگونه در صحنه بوده و هستند اینان صحنه را خالی نمی کنند بنابراین سزاورا است شما هم پابه پای ملت ( اگر نگوییم جلوتر) در صحنه باشید و تا می توایند به این مردم خدمت کنید. مسئولیت امروز را طعمه ندانید بلکه به تعبیر مولی علی(ع) آنرا امانتی الهی بدانید و بدانید خداوند هم ناظر بر کارهای شماست و مردم هم با تمام قوا کارها و برنامه های شما را رصد می کنند. اگر ثروت باد آورده ای را ببینند اگر رانت خواری را مشاهده کنند و اگر گروه گرایی و فرقه گرایی را بینند به حافظه می سپارند و به موقع گریبان افراد سودجو را می گیرند. بیائید همگان خدا ترس، مردم دوست و خدمت محور باشیم تا روح شهیدانمان شاد باشد. ان شاءالله

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*