خطبه ۱۱ بهمن ۹۲

DSC02421

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

و قال موسی لقومه استعینوا بالله و اصبروا ان الارض لله یورثها من یشاء من عباده و العاقبه للمتقین. حضرت موسی (ع) به قوم خود گفت از خدا یاری جوئید و پایداری ورزید که زمین از آن خدا است آنرا را به هرکس از بندگانش که بخواهد می دهد و فرجام نیک برای پرهیزکاران است (اعراف ۱۲۸)

۱-                   توصیه حضرت موسی(ع) به قومش که از روی دلسوزی و مهر صورت می پذیرد دو چیز است: الف- استعانت از خدا ب -صبر در کارها.

۲-                   زمین به ارث بندگانی در می آید که مورد عنایت خدا باشند و این کسان می توانند متقین باشند چرا که بلافاصله می فرمایدفرجام نیک از آن ایشان است.

۳-                   با توجه به این آیه و آیات دیگر دنیایی پاکیزه و آخرت جاویئدان در پرتو تقوا شکل می گیرد.

خانواده سالم

[بایدها و نبایدها] ۶- کنترل نگاه و پرهیز از چشم چرانی: در مورد نگاه به نامحرم درروایات ما به جنبه های مختلفی توجه شده است. گاهی جنبه راهنمایی دارد و گاهی هشدار را در بر دارد و زمانی هم تشویق و بیان پاداش برای کنترل نگاه را به همراه دارد. دراینجا به عنوان نمونه به پاره ای از این روایت اشاره می کنیم.

  • رسول خدا در خطاب به امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: یا علی لک اول نظره و الثانیه علیک و لا لک: ای علی نگاه اول از آن تو و نگاه دوم به زیان توست نه به سود تو( میزان الحکمه ۱۲/۲۴۳)
  • الامام الصادق(ع): النظره بعدالنظره تزرع فی القلب الشهوه و کفی بها لصاحبه فتنه: نگاه بعد از نگاه بذر شهوت در دل می کارد و این خود برای به فتنه کشاندن صاحبش کافی است.( همان)

یک نمونه: مؤذنی بر بام مسجد نگاهش به منزل همسایه مسجد افتاد که مسیحی بود و قتی دخترش را دید و دلبسته او شد و به خواستگاری اش رفت، اولیای دختر گفتند تو مسلمانی و ما مسیحی ،واین وصلت مناسب نیست. اگر قصد ازدواج داری بایددین مسیحیت را بپذیری. او هم پذیرفت و مسیحی شد و در مسیر راهش برای خوستگاری اتفاقی افتاد و او مرد. بر اثر یک نگاه به گناه آلوده شد و یکجا دین و دنیایش را از دست داد.

  • قال رسول الله(ص): ما من مسلم ینظر امرأه اول رمقه یغض بصره الا احدث الله تعالی له عباده یجد حلاوتها فی قلبه: هیچ مرد مسلمانی نیست که نگاهش به زنی بیفتد و چشم خود را پایین اندازد مگر اینکه خدای متعال به او توفیق عبادتی دهد که شیرینی آن را دردل خویش بیابد.
  • برخی مانند شیخ مفید که تأییدیه از امام زمان دارند آنقدر مواظب اندکه مدتهای مدید می گذرد و به چهره زیبای شاگردش سید مرتضی نگاه نکرده است تا متوجه شود که او هم محاسن درآورده است.

جالب اینکه در دعاهایی که به ما آموزش داده اند نسبت به کنترل نگاه اشارات زیبایی وجوددارد. در دعاهای منسوب به امام زمان(عج) آمده است…و اغضض ابصارنا عن الفجور و الخیانه: خدایا چشمان ما را از گناه و خیانت پوشیده دار! و در دعایی که توصیه شده در ماه رمضان خوانده شود آمده: اللهم طهر قلبی من النفاق و عملی من الریاء و لسانی من الکذب و عینی من الخیانه :خدایا قلبم را از نفاق عملم را از ریا و زبانم را از دروغ و چشمم را از خیانت پاکیزه گردان.

نکته: بزرگان دین ما فرموده اند اگر اضطرار ایجاب کرد نگاه کردن به حد ضرورت اشکال ندارد مثل معاینه و معالجه پزشک نسبت به بیمار و یا اگر کسی قصد ازدواج دارد نگاه کردن به طرف مانعی ندارد در هر صورت فرموده اند نگاه از روی شهوت و گناه به اصطلاح دارای ریبه اشکال دارد و حرام است. امیدواریم خداوند همه ما را از فتنه ها و خطرات و وسوسه های شیطان حفظ فرماید.

خطبه دوم

تقوا در روایت

و قال الاعرابی لرسول الله(ص): اوصنی فقال علیک بتقوی الله و ان امرء عیَرک بشیء یعلمه فیک فلا تعیر بشیء تعلمه فیه یکن و باله علیه و اجره لک و لا تسبن شیا من خلق الله. قال فما سببت شیا بعده: شخصی بادیه نشین به رسول خدا عرض کر مرا نصحیتی فرمائید ایشان فرمودند: تقوای الهی را پیشه کن . اگر شخصی تورا به وسیله چیزی از تو می داند سرزنش کرد تو او را سرزنش مکن در این صورت گناه او به گردن خود اوست و اجر تو محفوظ خواهد ماند.هیچگاه به چیزی ناسزا مگو ،آن شخص گفت از آن پس به کسی ناسزا نگفتم(محجه البیضاء جلد ۵ )

۱-                      اصل توجه و موعظه و نصیحت و وصیت که عده ای داشته اند و باید آن را توجه داشت.

۲-                      تقوا ست که می تواند عامل کنترل کننده باشد.

۳-                      اگر انسان از بی ادبی شخصی درگذرد و مقابله به مثل نکند از خطا و گناه دور مانده و اجر دارد و طرفش گنه کار است.

۴-                      بنابراین نباید کسی و چیزی را بدگویی کرد.

مناسبت ها

  1. آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی:

در آستانه سی و پنجمین فجر انقلاب اسلامی قرار داریم. این ایام را به روح امام و ارواح شهدا و همه ملت ایران تبریک گفته و سربلندی میهن و امت اسلامی را از خدای متعال خواستاریم.

دهه فجر انقلاب، با ورود امام خمینی به کشور پس از چهارده سال دوری از وطن آغاز می شود. دوازدهم بهمن ماه سال ۵۷ پرواز انقلاب که از پاریس آغاز شده بود به فرودگاه مهرآباد رسید و در یک استقبال بی نظیر وارد ایران شدند. ایشان قبل از حرکت به دو نکته اساسی اشاره کردند: یکی اینکه این سفر ممکن است خطرناک باشد، امکان دارد هواپیما را بزنند و یا اجازه فرود ندهند بنابراین هر کس می خواهد بیاید باید این جنبه را در نظر بگیرد و نکته دوم اینکه من به جز پول بلیط خود و فرزندم احمد پول دیگری نمی دهم. خبرنگاران و همراهان این دو نکته را شنیدند و در عین حال با امام همراه شدند امام ساعت ۹و ۳۳ دقیقه صبح ۱۲ بهمن در تهران به زمین نشست. کارکنان رادیو و تلویزیون مراسم را مستقیماً پخش می کردند اما در ادامه پخش مستقیم بهانه آوردند و آن را قطع کردند. تعداد زیادی از تلویزیونها شکسته شد و امام به بهشت زهرا رسید و سخنرانی تاریخی خود را ایراد کرد و رسماً انقلاب وارد فاز جدیدی شد. مردم امیدوارتر شدند و پا به پای انقلاب به جلو آمدند تا بقیه مراحل را تا پیروزی طی کنند.

  1. تعیین دولت موقت:امام پس از ورد به ایران ، با دیدارمردمی خود روزانه با هزاران نفر ملاقات می کرد و در عین حال از پیشبرد امور انقلاب هم غافل نبود. با سر کار بودن بختیار دولت شرعی و قانونی را اعلان کرد و مهندس مهدی بازرگان را در چهاردهم بهمن ماه همان سال به عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه فرمود. دنیا در بهت و حیرت فرو رفته بود. بختیار گفت در یک کشور دو دولت معنا ندارد. امام فرمود بله دولت ما قانونی است و دولت شاه غیر قانونی . بنابراین باید دولت شاه برود. مردم در سراسر کشور با اظهار شادمانی به اعلان حمایت از دولت انقلاب پرداختند و انقلاب شتاب بیشتری گرفت. امیدها زنده شد و دشمن روز به روز مأیوس تر و درمانده تر می شد. یک سستی و حالت دلمردگی در طرفداران شاه بوجود آمد. ارتش رفته رفته آرمان مردم را درک کرد حمایتش را از رژیم سلطنتی بر می داشت این ها همه دست به دست هم داد تا پیروزی نهائی رقم بخورد و انقلاب به اوج قله خود نزدیک گردد.
  2. بررسی مسئله بودجه۹۳: پس از تحویل به موقع لایحه بودجه ۹۳ به مجلس از سوی دولت، کمسیون تلفیق کار تخصصی بررسی آنرا آغاز کرد و سرانجام در دو روز گذشته(چهارشنبه) رسماً بررسی آن در مجلس آغاز شد. ما امیدواریم نمایندگان مجلس با واقع بینی هرچه بیشتر و با در نظر گرفتن اوضاع و شرایط کشور و خط و نشان کشیدن دشمنان و با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب که مسئله « اقتصاد مقاومتی» را مطرح فرمودند، کار بررسی روی بودجه ۹۳ را آغاز کنند و به موقع آنرا به دولت برگردانند. آنچه در این میان مهم است این است که مصلت کل کشور باید در نظر آورده شود و اقشار کم درآمد هم به خوبی دیده شوند و به خصوص در طرح هدفمندی یارانه ها اقشار آسیب پذیر مورد توجه قرار بگیرند وبه گونه ای بودجه بندی انجام پذیرد که راه برای ریخت و پاش های اسرافگونه تحت هر عنوانی بسته شود و ارقام واقعی تر گردند و بنیه کشور از زمینه صنعت و کشاورزی و دفاعی تقویت شود و ضمناً کنترل دقیق بر روی هزینه کردن ها شکل پذیرد تا هر ایده امام و هم مقصد رهبری تحقق پیدا کند و ما امیدواریم چنین خواسته هایی تحقق پیدا کنند.
  3. کـُری خواندن آقای جان کِری: در سخنرانی اجلاس داووسی در هفته گذشته، وزیر خارجه آمریکا ضمن توهین به ملت و مسئولان ایران بار دیگر خواستار برچیده شدن کل تأسسات هسته ای شد و تهدید کرد گزینه نظامی هم چنان روی میز خواهد بود. آگاهان می گویند سخنان دکتر روحانی در آن اجلاس که مورد توجه جهانیان قرار گرفت ریشه آن عصبانیت ها را شکل می دهد و مسئولان ما از جمله ریاست محترم جمهور( دکتر روحانی) وزیر خارجه ( دکتر ظریف) سخنگوی وزارت خارجه( خانم افخم)رئیس مجلس ( دکتر علی لاریجانی) وفرمانده کل سپاه (سردار سرلشکر محمد علی جعفری) جواب مناسب و دندان شکن دادند: آقای جعفری بسیار کوبنده و مقتدرانه پاسخ داد که: هزاران نفر در سراسر جهان منتظر رویارویی مستقیم با آمریکا هستند. آمریکا بدهکارترین کشور جهان است و طرحهای او شکست خورده است. اگر نمی دانید بپرسید ازعقلای خودتان و این اظهارنظرها را که اعتبارتان را از بین می برد نداشته باشید. بهتر این است که این گزینه همچنان روی میز بماند و در صحنه عمل دیده نشود. سالهاست که ما انتظار چنین رویارویی دادن ملت ما را با این چیزها نترسانید. این جواب بسیار عالی و شکننده برای دشمن بود.
  4. شکست ژنو ۲ بدون ایران: با کارشناسی مقامات آمریکایی و عدم حضور ایران در نشست ژنو۲ برای مسئله سوریه، همانگونه که پیش بینی می شد، این اجلاس دستاوردی نداشت و به همگان ثابت شد که یکی از بازیگران اصلی در این میدان( ایران) است چه حضور داشته باشد و یا از صنحه خارج باشد . مقامات مذاکره کنندگان سوری دست بالاتری داشتند زیرا هم در اجلاس شرکت کردند هم از خط قرمز خود عبور نکردند. امَا معارضان سوری با مشتی از حامیان شرکت کننده خود کاری از پیش نبردند. جالب این که در این نشست کشورهایی دعوت شده بودند که مخالفان سوری از آنها پول و سلاح دریافت می کردند و یا کشورهایی بودند که هیچ اطلاعی و ارتباطی از این موضوع و با این قضیه نداشتند. آقای اخضر ابراهیمی (نماینده سازمان ملل) اعلان کرد که این موضوع باید با حضور و کمک ایران حل وفصل گردد. همان چیزی که عقلای دنیا به آن اتفاق نظر دارند . امیدواریم همه سیاستمداران عالم سر عقل بیایند و جزء عقلا گردند.

سخن آخر

الف: دعوت می کنیم از همگان که در جشن انقلاب حضور فعال داشته باشند و به ویژه در راهپیمایی امسال ۲۲ بهمن از همین حالا باید آماده بود.

ب: ما تشکر می کنیم از همه کسانی که اظهار لطف کردند و مطلب پیشنهادی ما را مورد تأیید قرار داده و بازتاب دادند و تشکر ویژه داریم از همه مخاطبان که اعلان آمادگی کردند این پیشنهاد عملیاتی و کاربردی گردد. ان شاءالله روزهای آینده ما شاهد همدلی بیشتری در این عرصه باشیم.

ج: پیشنهاد رسیده از سوی مردم را داریم که اگر مورد توجه قرار گیرد بسیار مناسب است و آن عبارت است از خودداری از نوشتن پلاکارد و بنر برای تسلیت گویی. این کار چند اشکال اساسی دارد: اولا: هیچ سودی به حال متوفی ندارد. یعنی هیچ ثوابی عاید مرده می شود. ثانیا: نوعی اسراف و ریخت و پاش به حساب می آید که کار حرامی است. ثالثاً: یک تعهد اخلاقی و مالی برای صاحب عزا ایجاد می کند که سالها زمان می برد تا جبران شود. رابعاً: شائبه خودنمایی دراین امر وجود دارد.

پیشنهاد: به جای آن خودمات حضور پیدا کنیم و به جای آن خرج ها، تفت تهیه کنیم که پول آن برای نیازمندان هزینه گردد.             والسلام علیکم

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*