خطبه ۲۰ دیماه ۹۲

DSC02421

 

خطبه اول

تقوا

…ولباس التقوی ذلک خیر: …ولباس تقوا بهتر از دیگر لباسها است. اعراف/ ۲۶

همانگونه که برای حفظ بدن و زینت آن، لباس لازم است برای سالم نگهداشتن روح و زینت دادنش به لباس احتیاج دارد و چه لباسی بهتر و زیباتر و محافظت کننده تر از تقوا قابل تصور است. قرآن کریم می فرماید: و لباس تقوا برای شما بهتر است.

این لباس از جنس پشم وکتان و پنبه و ابریشم نیست بلکه لباسی است از جنس ذکر و یاد و نام خدا، توجه به معاد، آینده نگری و خدامحوری و مردم دوستی.

برسی چند شبهه:

۱-         آیا حجاب باعث انزوای نیمی از افراد جامعه نمی شود؟ جواب: خیر. زیرا اولاً ما عملاً شاهد حضور زنان با حجاب در عرصه های مختلف جامعه هستیم که مشغول به کار و خدمت رسانی به مردم اند مثل دانشگاه، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و..

ثانیاً آیا حضور در منزل و تربیت فرزند و خانه داری امری کوچک و یا زندان زنان به حساب می آید که برخی حضور زن در خانه را عبارت از انزوای او از جامعه می دانند؟ مگر نه این است که شخصیت کودکان و استواری خانواده ها در پرتو حضور خانم ها شکل می گیرد؟ آیا سپردن بچه ها به مهد کودک ها و یا زندانی کردن در خانه ها و به دنبال کار رفتن ارزش بالایی برای زن خواهد بود؟ ۲- آیا حجاب دست و پاگیر نیست و عملاً مانع از فعالیت های اجتماعی او نیست؟ جواب: مگر همیشه حجاب معادل با چادر است؛ گرچه چادر بهترین نوع حجاب است. بلی در مواردی می توان با پوشش کامل هم خود را حفظ کرد و هم فعالیت اجتماعی داشت.

۲-         آیا حجاب باعث حرص بیشتر مردان نمی گردد چون الانسان حریص علی ما منع؟ (انسان نسبت به چیزی که ممنوع شود حریص تر می گردد). پاسخ: مگر در جوامعی که حجاب مفهومی ندارد همه چیز حل شده است و دیگر شهوت ها هیجان و غلیان ندارد؟ این همه آمار از تجاوز به عنف که در مورد زنان در غرب وجود دارد نشان چیست؟ به تعبیر استاد مطهری اگر کسی از یک چیزی منع شود و مرتب تحریکاتی به او وارد شود آتش طمع و آز او شعله ورتر می گردد. بنابراین اگر جوانی در هر لحظه زندگی اش با انواع و اقسام تحریک ها و هیجان ها روبرو باشد و در همه جا مظاهر فساد را ببیند قطعاً او به انجام کارهای خلاف حریص تر خواهد شد به خلاف این که اگر فرض شود در یک جامعه ای حجاب و پوشش وجود دارد طبعاً تمایل و کشش او کنترل شوده خواهد بود.

اخیراً در جوامع پیشرفته به فکر جداسازی واگن ها و اتوبوس های درون شهری افتاده اند و زنان و مردان را تشویق به رعایت این امر می کنند و این نشان می دهد که دنیا هم فهمیده چه خبر است.

۴-آیا حجاب خاص بانوان است؟ چرا؟ جواب: از آنجا که از نظر روان شناختی، زنان بیشتر به خودنمایی تمایل دارند و مردان به نگاههای آلوده، لذا حکم لزوم پوشش برای خانم ها صادر شده است. هرچند توصیه هایی برای آقایان وجود دارد که در پوشش متانت و سنگینی را رعایت کند و از پوشیدن لباسهای بدن نما، کوتاه و چسبان و یا لباسهایی که بخشی از بدن را می پوشاند به شدت برحذر داشته شده اند. به ویژه بزرگان فرموده اند اگر نوع پوشش آقایان به گونه ای باشد که باعث جلب توجه نامحرم می گردد حتماً باید از این حالت بپرهیزند.

نکته قابل ذکر این است که همانگونه که آقایان حق نگاه کردن به بدن خانم ها را ندارند خانم ها نیز از نگاه به بدن مردان نهی شده اند. امیدواریم زنان و مردان جامعه ما ، حیا را همواره با خود داشته باشند و همیشه در حفظ و سلامت خود و جامعه خویش موفق باشند.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام العسکری(ع): … اکثروا ذکرالله و ذکر الموت و تلاوه القرآن و الصلاه علی النبی(ص) فان الصلاه علی رسول الله عشر حسنات: زیاد به یاد خدا باشید و فراوان مرگ را یاد کنید ،وبسیار قران بخوانید و درود بر پیامبر بفرستید چرا که صلوات بر پیامبر ده حسنه دارد (بحارالانوار ج۷۵ص۳۷۲)توصیه به این موارد در واقع توصیه به فراهم سازی زمینه تقوا است.

برای رسیدن به مقصد؛ بهتر از هر چیزی راه و راهنماست. امام عسکری(ع) راه نجات و رسیدن به سعادت را در یاد خدا و یاد مرگ و تلاوت قرآن می داند و در ارتباط برقرار کردن با محمد و آل محمد(ص). ایشان در این بیان هم راه را نشان داده هم به معرفی راهنما پرداخته است. انسانهای متقی و آزاده نوعاً دلهایشان لبریز از یاد خدا و زبانشان هم گویا به ذکر حق تعالی است. بیایید ما هم اینگونه باشیم.

مناسبت ها

  1. شهادت امام حسن عسکری(ع): پیشوای یازدهم شیعه در ۸ ربیع الثانی سال ۲۳۲ه.ق از مادری بنام«حُدَیثه» در مدینه به دنیا آمد و پس از شهادت پدرش امام هادی(ع) به امامت رسید و در حدود ۷سال امامت کرد و با سه خلیفه عباسی به نام های( المعتز، المهتدی، المعتمد) معاصر بود. در مدت امامتش به سختی زیر نظر بود و اکثر اوقاتش را در زندان گذرانید. هر یک از دو خلیفه پیشین قصد جان او را کردند که به لطف الهی قبل از اعمال نیت پلیدشان توسط اطرافیان خود به درک واصل شدند و سرانجام با توطئه المعتمد خلیفه عباسی در هشتم ربیع الاول( مثل امروز در سال ۲۶۰ه.ق مسموم و به شهادت رسید) برای درک سختی شرایط آن دوران ها کافی است تا توجه کنیم که امام جواد در سن ۲۵ سالگی، امام هادی در سن ۴۱ سالگی و امام عسکری در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند یعنی مجموعاً عمر این سه امام به ۹۴ سال می رسد به اندازه یک انسان معمولی. روانش شاد و بر پیروانش تسلیت باد.
  2. سرآغاز امامت حضرت مهدی(عج):
  3.  با به شهادت رسیدن امام عسکری(ع) فرزندش که همنام جدش رسول خدا بود در همان دوران کودکی به جای پدر نشست و امامت امت اسلامی را بر عهده گرفت. آن حضرت در حدود هفتاد سال در غیبت صغری به سر برد که در این مدت توسط چهارتن از نمایندگان خاص، با مردم در ارتباط بود و به حل و فصل امور مردم می پرداخت. از سال ۳۲۹ه.ق تا به امروز که در سال ۱۴۳۵ هستیم ۱۱۰۶ سال می گذرد که آن حضرت در پس پرده غیبت کبری به سر می برد. در این مدت طولانی- که شاید بسیار هم طولانی تر گردد- از طریق نمایندگان عام خود( مجتهدان و فقیهان جامع الشرایط) با مردم در ارتباط است و با حمایت های الهی و هدایت های ویژه پروردگار به رفع مشکلات امت اسلامی و به ویژه شیعیان می پردازد و به تعبیر خود آن حضرت از همه امور مطلع است و شیعیان را تحت نظر دارد که اگر چنین نبود دشمنان غلبه می کردند و آثاری از شیعه باقی نمی ماند.

 این غیبت ادامه خواهد داشت تا آن زمان که خداوند صلاح بداند و امر به ظهور ایشان فرماید.آن حضرت هم اکنون هم در جامعه حاضر است ولی از دیدگان ما غایب است. دوران غیبت، دوران بسیار سخت و دشواری است. دینداری در آن بسیار طاقت فرسا و حضور دین بسیار کمرنگ خواهد بود از اسلام جز اسم و از قرآن جز رسم آن دیده نمی شود.ظلم و خیانت رو به افزایش است. معنویت در حال افول و غروب می باشد. دینداری همانند گرفتن پاره ای از آتش در دست است. اعتماد افراد نسبت به یکدیگر از دست می رود. جاهلیت نخستین در قالب و چهره ای دیگر به جامعه بر می گردد. وظیفه مردم در این دوران حساس چند چیز است: ۱- تقویت باورهای دینی ۲- حفظ ارتباط معنوی با خدا، قرآن و امام ۳- عمل به وظایف دینی ۴- رسیدگی به حال نیازمندان ۵- زمینه سازی برای ظهور ۶- دعا برای تعجیل در فرج آقا و مولا ۷- پناه بردن به خدا از شرور و فتنه های آخر الزمان. باید امیدوار بود به ظهور حضرت آن هم در جمعه ها. (شاید این جمعه بیاید شاید) اللهم عجل لولیک الفرج.

۳٫سرآغاز هفته وحدت: بنا به نقل اهل سنت، دوازدهم ربیع الاول عام الفیل( ۵۳ سال قبل از هجرت) و بنا به نقل شیعه هفدهم همین ماه سالروز میلاد پیامبر اکرم است. بر این اساس مسئولان نظام پیشنهاد کردند تا با توجه به دو روایت موجود از ۱۲ تا ۱۷ ربیع، هفته وحدت شکل بگیرد. در این یک هفته همه امت اسلام به شادی و جشن و سرور بپردازند و هرگونه بهانه ای را از دشمن مشترک بگیرند. ما هم پیشاپیش این هفته را گرامی داشته و این میلاد بزرگ را به همگان تبریک می گوییم و امیدواریم روزی فرا برسد تا امت بزرگ اسلام با وحدت خودشان به مجد و عظمت شایسته ای برسند و به تبلیغ عملی اسلام و قرآن بپردازند و به حفظ میراث گرانبهای پیامبر اسلام اشتغال پیدا کنند و از این اوضاع آشفته امروزی رهایی یابند که هر جا درگیری هست متأسفانه بین مسمانان است. مسلمانان ناآگاه تحت تأثیر دشمن کاری می کنند که هیچ کافری نسبت به مسلمان دیگر انجام نمی دهد مثل انفجارهای بزرگ، انتحارهای عجیب و غریب و کشت و کشتارهای وسیع.

  1. سخنان مهم مقام معظم رهبری: امسال نیز مثل گذشته در سالروز ۱۹ دی، روحانیون، مسئولان و مردم قم خدمت مقام رهبری رسیدند و ایشان هم مثل همیشه به مطالب مهمی اشاره فرمودند از جمله:

۱-  بصیرت، اقدام به موقع مردم مثل آنچه در ۱۹ دی ۵۶ اتفاق افتاد بسیار کارساز و مهم و نقش آفرین بوده و خواهد بود.

۲-   از جمله دستاوردهای مذاکره ژنو، مشخص شدن دشمنی و عناد دشمنان ما بوده است به ویژه آمریکا که رئیس جمهور و مسئولان آن اظهار کرده اند می خواهند تارو پود هسته ای ایران را برباد دهند که البته خودشان هم گفتند که اگر بتوانیم چنین کاری خواهیم کرد ولی آنها نتوانستند و نخواهند توانست چون ملت ایران اراده کرده است که آنرا حفظ کند.

۳-  اگر هر کشوری بخواهد درباره نقض حقوق بشر صحبت کند آمریکا حق چنین چیزی را ندارد چون بیش از هر کشور دیگری به نقض حقوق بشر پرداخته و می پردازد نمونه اش تحمیل فشارهای ظالمانه علیه ملت ایران.

۴-  مذاکره مانه برای تسلیم شدن است بلکه برای روشن تر شدن چهره واقعی دشمنان ماست.

  1. نگاهی به چند رویداد خارجی:

الف- با مشخص شدن منشأ ناامنی ها در عراق و سوریه و لبنان و دست داشتن عربستان سعودی در تجهیز و تسلیح نیروهای تکفیری به ویژه گروه داعش- دولت اسلامی عراق و شام – دولت عراق تصمیم به لانه کوبی تروریست ها گرفته و در استان الانبار با آنان درگیر شده که احتمال دارد با نهایی شدن عملیات ارتش، این گروهک توان مقابله را از دست بدهد و تسلیم شکست شود.

ب- در سوریه، مخالفان دولت به جان هم افتاده اند که در درگیری دیروز گفته شد حدود ۴۰۰ نفر جان باختند( عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد).

ج- در لبنان با مرگ ماجدالماجد انگشت اتهام باز هم به سمت عربستان نشانه می رود که می گویند برای لو نرفتن اسرار جعبه سیاه بندر بن سلطان او را از بین برده است و این خود در عالم سیاست بسیار معنی دار است.

د- در مصر که کودتای نظامیان علیه انقلاب اتفاق افتاد هم چنان ناآرامی به چشم می خورد و به وضوح می توان دست پلید آمریکا و شیوخ عرب را مشاهده کرد که امیدواریم روزی جهان اسلام به خود بیاید و عظمت خود را بازیابد.

سخن پایانی

  • یاد و نام شهید احمدی روشن، شهید هسته ای کشورمان را که در ۲۱ دیماه سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد گرامی می داریم.
  • ۲۶ دیماه روز فرار شاه خائن از ایران است که این خروج ،زمینه ساز ورود امام به میهن اسلامی شد( دیو چو بیرون رود فرشته درآید) این روز در تاریخ انقلاب اسلامی ایران ماندگار است و فراموش نخواهد شد.
  • به مسئولان قضایی کشور خسته نباشید می گوییم که هرازگاهی به مقابله با مفسدان اقتصادی می روند. اما باید به همه مسئولان از جمله مسئولان امر قضا گفت که تدبیری بیندیشند تا اتفاقات اینگونه ای نداشته باشیم. ثروت ۲۵ هزار میلیارد تومانی یک انسان ۴۳ ساله که کارش را با رانندگی برای یک مسئول شروع کرده چیز خوبی نیست. خوداو گفته است حدود ۱۷ هزار نفر کارمند برای مؤسسات خود در دنیا دارد؟
  • تقدیر و تشکر از عموم نمازگزاران.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*