ویژه نامه ای به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)

images

یازدهمین ستاره سپهر هدایت و شاخه مبارک شجره طیبه با سرکشیدن جام طهور شهادت و بدرود گفتن حیات ظاهری طلوعی ابدی در افق ابدیت یافت و ردای ولایت و امامت بربالای بلند فرزند وی “حجت” آخرین الهی درافکنده شد تا برای همیشه تاریخ حسرتی باشد بر دل و جان بیمار جباران و ظالمان.

شهادت حضرت امام حسن اگر چه داغی گران برای دوستداران فرزندان فاطمه است اما این خستگی را با الهم عجل لولیک الفرج از جان به در کرده و چشم در لحظه‌های ناب با او بودن دوخته‌اند.

از شب‌ جمعه‌ نیمه‌ شعبان‌ سال‌ ۲۵۵، هنگام‌ ولادت‌ حضرت‌ مهدی‌ (عج‌) تا سحر جمعه‌ هشتم‌ربیع‌ الاول‌ سال‌ ۲۶۰، هنگام‌ شهادت‌ امام‌ حسن‌عسکری‌ (ع‌) به‌ مدت‌ پنج‌ سال‌ در سامرا حضرت‌مهدی‌ (ع‌) با پدر بزرگوارشان‌ زندگی‌ کردند این‌در حالی‌ بود که‌ جدشان‌ امام‌ هادی‌ (ع‌) در سال‌۲۵۴ هجری‌ به‌ شهادت‌ رسیده‌ بودند.

ازدواج‌مخفی‌ و طفل‌ پنهان‌ امام‌ حسن‌ عسکری‌(ع‌) این ‌پرسش‌ را برای‌ شیعیان‌ مطرح‌ ساخت‌ چه‌ کسی‌ بعد از امام‌ عسکری‌ جانشین‌ او و امام‌ شیعیان‌ خواهدبود. سال‌های‌ طفولیت‌ حضرت‌ مهدی‌ (ع‌) که‌ باوجود پنهانی‌ ایشان‌ سپری‌ می‌شد با توطئه‌ دولت‌عباسی‌ و همکاری‌ خائنانه‌ جعفر کذاب‌، عموی‌ایشان‌ این‌ ایهام‌ را برای‌ مردم‌ ایجاد که‌ جعفرکذاب‌ برادر امام‌ حسن‌ عسکری‌ امام‌ بعدی‌شیعیان‌ است‌، اما در منزل‌ امام‌ حسن‌ عسکری‌قضیه‌ بین‌ چند نفر از امام‌ و خانواده‌شان‌ واصحاب‌ خاص‌ طور دیگری‌ است‌.

معجزات‌اعجاب‌انگیز در منزل‌ امام‌ حسن‌ عسگری دلالت‌ برکرامات‌ طفل‌ خردسال‌ دارد. ملیکه‌لحظه‌ای‌ چشم‌ از تنها فرزند خود که‌ روز به‌ روززیباتر و با کرامت‌تر می‌شود برنمی‌دارد فرزندی‌که‌ برای‌ لحظاتی‌ غیب‌ می‌شود و مادر نگران‌ نزد امام‌ می‌آید و از حال‌ پسرش‌ می‌پرسد و پدرجواب‌ می‌دهد نگران‌ نباش‌ او فقط از تو شیرمی‌خورد و نگهداری‌ و سرپرستی‌ این‌ سال‌های‌ او با توست‌ و این‌ کرامت‌ها از هبوط فرشتگان‌ و امر‌ الهی‌ است‌ که‌ مستقیم‌ از عرش‌ الهی‌ درزمین‌ پیاده‌ می‌شود و پسر تو بر جهان‌ مستولی‌خواهد شد.

او جانشین‌ من‌ و آخرین‌ امام‌ معصوم‌ پیروان‌ خود است‌ و پنهان‌ خواهد ماند تا روزی‌که‌ خداوند اراده‌ فرماید و جهان‌ را به‌ اقتدار او به‌ عدالت‌ و آسایش‌ برساند این‌ افتخارها و سیادت‌برای‌ مادر افتخار آفرین‌ بود، اما مهدی‌ بسان‌موسی‌ ناشناس‌ میان‌ مردم‌ در میان‌ خانواده‌ خود سال‌های‌ طفولیت‌ را سپری‌ می‌کرد. در منابع‌روائی‌ از رازهای‌ بین‌ پدر و پسر اخباری‌ یافت‌نمی‌شود و تنها از رؤیت‌ بعضی‌ اصحاب‌ خاص‌ امام‌عسگری‌ خبر داده‌ شده‌ است‌.

باری حضرت عسگری دومین امام جوان پس از امام محمدتقی است که در سن ۲۹ سالگی شربت شهادت نوشید اما با این حال احادیث و روایات فراوانی از وی باقی مانده که به حیات معنوی مکتب اهل‌بیت جان تازه بخشیده و از مشکلات مسلمین فراوان گره گشایی کرده است.
به هر روی بر روان پاک آن پیشوای بزرگان عالم درود می‌فرستیم، همو که جاحظ ادیب نامدار عرب که دوست اهل بیت نبود درباره‌اش گفته بود که حکیم‌ترین و خردمندترین مردم در سامراء نفس می‌کشد، و با زمزمه دعای فرج فرزند صالحش که پیشوای صالحان است،می‌گوییم السلام علیکم یا اهل بیت النبوه و موضع الرساله، لعن الله قاتلیکم و ظالمیکم یا آل الله

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*