خطبه ۶ دیماه ۹۲

 

 

 

DSC02421

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

یا ایهاالذین اتقواالله حق تقاته و لا تموتن الا و انتم مسلمون.(ال عمران۱۰۲)ای کسانی که ایمان آورده ایدتقوای الهی را پیشه کنید آنگونه که شایسته تقوای اوست و جز مسلملن نمیرید .

 1. هر کسی در هر درجه از ایمان که باشد مورد خطاب این دستور الهی است.
 2. ایمان انسان در پرتو تقوای الهی تکمیل و حفظ می شود.
 3. در تقوا حد ایستایی وجود ندارد یعنی هر اندازه انسان جلو برود جا دارد.
 4. تشویق بر حرکت به سوی قله ارزش ها با همت بلند و گامهای استوار باید باشد.
 5. حق تقوا، را در روایت اینگونه تفسیر کرده اند« ان یطاع فلا یعصی : اطاعت پیوسته بدون معصیت. و یذکر فلا ینسی: همواره به یاد او بودن. و یشکر فلا یکفر: شکرگزار نعمت های او بودن»
 6. هشدار پایانی آیه مهم است: جز مسلمان نمیرید یعنی ممکن است انسانی مؤمن باشد اما به خاطر عدم مواظبت بر ایمان در هنگام مرگ، غیر مسلمان بمیرد!!

خانواده سالم

[ بایدها ونبایدهای خانواده] ۵- مراعات حجاب و پوشش لازم:

با توجه به کلیاتی که درباره حجاب بیان شد می خواهیم به فواید ارزشمند حجاب و مفاسد بی حجابی اشاره ای داشته باشیم تا بهتر به فلسفه و رمز و راز تأکید بر حجاب پی ببریم.

الف- فواید حجاب:

۱-    حجاب مصونیت آور است.

 هرچند شاید در نگاه اول و ابتدایی حجاب، امری محدودیت آور به نظر برسد اما با نگاه تیزبینانه و ریزبینانه باید گفت: درست است که حجاب محدودیت جزئی برای افراد به بار می آورد اما در عوض برای صاحبش مصونیت به ارمغان می آورد. مگر خانه با دیواربستی که دارد محدودیت نیست؟ پس چرا همه طالب این محدودیت اند؟ چون همه می دانند پذیرش این محدودیت یعنی ایجاد مصونیت برای خود و خانواده.

۲-    حجاب باعث استحکام خانواده است. خانم با حجاب سعی می کند تا همه زیبایی ها و دلربایی هایش را برای همسرش حفظ و نگهداری کند طبعاً وقتی مرد می بیند تا این اندازه خانم او حساس است، محبتش به او زیادتر شده و به زندگی خود دلگرم تر خواهد شد. بر خلاف اینکه اگر احساس کند همسرش با بدحجابی و بی حجابی در صدد خودنمایی برای دیگران است و در مسیر جلب نگاه بیگانگان گام بر می دارد و در نتیجه پای عده ای بیگانه را به حریم خصوصی می کشاند که خواه ناخواه نتایج ناگواری را به دنبال خواهد داشت.

۳-    حجاب ارزش آفرین است:

از قدیم گفته اند: هر چیزی که دست نیافتنی باشد عزیز تر است. اساساً چیزی که کمیاب و دور از دسترس است ، مشتری بیشتری دارد. اگر قرار باشد جنس زن به راحتی در اختیار نگاه و هوس های مردان قرار گیرد ارزشش تا سرحدبسیار زیادی کم می شود و دیگر از آن داستانها و اشعار جانسوز عاشقانه و ترانه ها ی دوری و دوستی خبری نخواهد بود .چرا که مردان هوسران هر وقت اراده کنند می توانند به خواسته خود برسند. بی تردید حفظ حجاب در عزت بخشی به این نیروی الهی و در ارزش گزاری برای جنس مؤنث بسیار اثرگذار است.

۴-    حجاب مانع گسترش فساد اخلاقی است: آمارها و حوادث و اتفاقات ناگوار بیانگر این نکته اند که با گسترش بد یا بی حجابی، جامعه بشری به سمت تباهی ها و ناهنجاری های اجتماعی می رود و رفته رفته فساد را گسترش خواهد داد و فجایعی را به بار خواهد آورد. چنانکه با کمال تأسف اخباری از این دست در جامعه فراوان شده و نگران کننده است. اگر به راستی به مقوله حجاب توجه شود آمار بزهکاری ها و هنجار شکنی ها به شدت سقوط خواهد کرد.

ب- زیانهای بدحجابی:

۱-    تحریک دائمی جوانان: وقتی جوانی عزب با صحنه های مهیج و تحریک آمیز جنسی روبرو می شود قطعاً دچار هیجاناتی خواهد شد که اگر کنترل نشود حوادث مرگبار و اتفاقات تلخی را به دنبال خواهد داشت .مثل آنچه چندی پیش اتفاق افتاد: جوانی که دچار عشق جنسی شده بود وقتی دید نمی تواند به خواسته اش برسد دختر مورد علاقه و برادر و خواهر و مادرش را کشت. راستی چه کسی پاسخگوی این هیجانات است؟

۲-    باعث ابتذال زن و سقوط شخصیت اوست: اشتباه می کنند آنها که خیال می کنند با بد پوششی، خود را نشان می دهند و بدینوسیله در چشم دیگران عزیز می شوند. اینان اگر دارای ارزش باشند دیگران به سمت آنها می آیند( عطر آن است که ببوید- نه آنکه عطار بگوید) این دست و دل بازی خانم ها عزت آنها را در هم می شکند زیرا{ آن متاعی کو فراوان شد خریدارش کم است}.

۳-    باعث از هم گسیختگی خانواده ها می باشد.

۴-    وقتی زن در صدد تصاحب چشم و دل بیگانه بود مرد او هم ،چنین احساسی خواهد داشت .او هم با دیدن صحنه هایی هیجان انگیز نسبت به خانم خود دلسرد شده و دل در گرو دیگری خواهد بست. آمارها نشان می دهند که خانواده های فراوانی به خاطر همین مسئله متلاشی شده اند.

۵-    موجب گسترش بی بند و باری می گردد:

۶-     ارتباط های نامشروع، بارداری های ناخواسته، تولد فرزندان غیر شرعی و قانونی از جمله نتایج بی حجابی است. مشکلی که کشورهای غربی را دچار وحشت و آسیب کرده است. امید آنکه همگان به ویژه خانم ها دریابند هیچ پناهگاهی مثل خداوند و دستورات او نیست.

خطبه دوم

حدیث

النبی(ص): اصل الدین الورع، کن ورعاً تکن اعبدالناس و کن بالعمل بالتقوی اشد اهتماماً منک بالعمل بغیره، فانه لا یقل عمل بالتقوی، و کیف یقل عمل یتقبل لقول الله عزوجل« انما یتقبل الله من المتقین» و فی الوحی القدیم: العمل مع اکل الحرام کنا قل الماء فی المنخل.اساس دین تقواب الهی است .با تقوا باش تا عابد ترین مردم باشی همت تو برای انجام عمل همرا با تقوا باید بیش از دیگر عملهاباشد چرا که عمل همراه با تقوا پذیرفته می شود و چگونه عملی که قبول می شود کم تلقی می گردد خداوند فرمود تنها از متقین پذیرفته می شود . در وحی قدیم آمده است با حرام خواری عملی را انجام دادن همانند حمل کردن آب با غربال است .(الاخلاق جلد ۱ص۲۰۳)

 • ریشه دین تقوای الهی است که انسان را عابدترین مردم می کند و باید همواره عمل همراه با تقوا برای انسان اصل باشد چرا که عمل اینگونه ای کم نیست برای اینکه پذیرفته شدنی است.
 • تمثیل به کار رفته در حدیث جالب است اگر آب را در غربال بتوان نگاه داشت و حمل کرد می توان عمل خوب را همراه با حرام خواری داشت و به انجام رساند؟

مناسبت ها

 1. دهه پایانی ماه صفر:

 این روزها معطر به عطر چهار معصوم بزرگوار است. امام حسین(ع) ؛که آغازین روز این دهه، اربعین اوست که امسال بزرگترین راهپیمایی عظیم در تاریخ توسط شیعیان در عراق شکل گرفت و شکوه تشیع را به تماشا گذاشت. حدود ۲۰ میلیون انسان عاشق با وجود خطرات و تهدیدات تکفیری ها در اربعین امسال مراسم عزاداری را برپا نمودند.

بیست و هشتم صفر سالروز رحلت جانکاه پیامبر اعظم است که در سال ۱۱ هجری اتفاق افتاد و برای همیشه جهان بشریت داغدار اوست. او که اسلام را بنیاد نهاد و امروزه بیش از یک و نیم میلیارد پیرو دارد.

همانروز در سال ۵۰ ه.ق سبط اکبرش به شهادت رسید. همو که تنهاترین سردار بود و مظلوم ترین پیشوا و توسط همسر نانجیبش( جعده) به شهادت رسید. در آخرین روز از ماه صفر سال ۲۰۳ ه.ق امام هشتم(ع) که توسط زهر مأمون مظلومانه و غریبانه به شهادت رسید و در طوس به خاک سپرده شد.

 دختر بدرالدجی امشب سه جا دارد عزا                   گاه می گوید پدر گاهی حسن گاهی رضا

شهادت این چهار معصوم را گرامی می داریم.

 1. هفته ثبت احوال: روز سوم دی ماه سال ۱۲۹۷ اولین شناسنامه به نام فاطمه ایرانی صادر شد و رسماً نظام شناسنامه داری آغاز گشت. در سال ۱۳۰۵ در اردستان اولین شناسنامه به نام سید میرزا جلوه صدور یافت و رسماً در این منطقه ثبت احوال شروع به کار نمود. در سال ۱۳۱۶ به عنوان حوزه ۲ اصفهان فعالیت می کرد و در سال ۱۳۱۷ تحت عنوان نمایندگی کارش را ادامه داد و از سال ۱۳۲۰ تا به امروز به عنوان اداره فعالیت می کند. ما ضمن عرض خسته نباشید به تمامی کارکنان باز نشسته و شاغل این اداره خدوم پیام آنان را به شما نمازگزاران انتقال می دهیم که می گویند: خانواده هایی که صاحب فرزند می شوند پس از انتخاب نام نیکو و اسم زیبا حداکثر تا ۱۵ روز به ثبت احوال جهت اخذ شناسنامه مراجعه کنند تا دچار مشکل قانونی نشوند و چنانچه خدای ناکرده فوتی اتفاق افتاد حداکثر تا پس از ۱۰ روز برای ابطال شناسنامه اقدام کنند. ثبت احوال خواهان ثبت هر چه بیشتر ولادت ها و ازدواج هاست و از ثبت طلاق ها و وفات ها استقبال نمی کند. ضمن این که به وظیفه قانونی خود در هر مورد عمل خواهد کرد.
 2. هفته وقف: ۲۷ صفر اولین روز هفته است.

هر روز از آن با شعاری مزین است. انتظار اهالی اوقاف این است که: ۱- کسانی که برخوردارند برای بعد از خود چیزی را هرچند کم و ناچیز وقف کنند تا ثواب و پاداش آن به آنان برسد. وقف میراث جاویدان و چشمه جوشانی است که ضمن بهره مندی دیگران از آن، صاحبانش نیز از دعای خیر استفاده کنندگان بهره مند می گردند. ۲- هر جا موقوفه ای هست همه تلاش کنند تا به جرگه اوقاف برگردد و در جهت خاص وقف قرار گیرد. ۳- هیچ کس به هیچ عنوان خود را مالک اموال موقوفه نداند که مسئولیتی سنگین بر دوش افراد می گذارد چنانچه از ملک، آب و یا اعیان موقوفه در دست کسی هست به اداره اوقاف مراجعه کند و حق و حقوق آنرا پرداخت نماید. ۴- بناهای موقوفه، اشیاء وقف شده، از تخریب و دستبرد مصون و محفوظ بمانند تا حقی از کسی از بین نرود. نگذارید سنت وقف که به حیات اجتماعی طیب کمک می کند در جامعه تعطیل شود» مقام معظم رهبری

این هفته را به همگان به ویژه به اصحاب وقف تبریک عرض می کنیم.

 1. نهم دیماه روز بصیرت و میثاق امت با رهبری: در سال ۸۸ که حدود ۴۰ میلیون نفر( ۸۵%) از واجدان حق رأی برای گزینش دهمین رئیس جمهور به پای صندوق های رأی آمده بودند، گروهی که خود را بازنده می دیدند با ادعای تقلب در رأی گیری به اردوکشی خیابانی پرداختند و به تعبیر رهبری« شیرینی حضور حداکثری» را به کام مردم تلخ کردند. آنان به نصایح و تدابیر رهبری توجهی نکردند و کشور را دچار بحران و چالش کردند. زد و خوردهایی را به راه انداختند عده ای کشته و زخمی شدند. برای دشمنان خوراک تبلیغاتی درست کردند در ۱۶ آذر به تصویر امام اهانت کردند و در راهپیمایی قدس شعارهای نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران سردادند و استقلال آزادی جمهوری ایرانی را فریاد زدند کشور را دچار مشکلاتی کردند و خباثت خود را در عاشورای همانسال( ۶ دیماه) به اوج رساندند شادی کردند، رقصیدند، مرگ بر اصل ولایت فقیه گفتند، به عزاداریها و عزاداران حمله کردند و در یک کلمه ایران را در پرتگاه جنگ داخلی قرار دادند. این سیر ۶ ماهه ماهیت عناصر خارجی و فریب خوردگان داخلی را به خوبی نشان داد مردم فهیمدند که مسئله، مسئله انتخابات و ادعای تقلب در انتخابات نیست مسئله، مسئله نظام اسلامی و اصل اسلام و عاشورای امام حسین(ع) است. اینجا بود که به تعبیر حضرت آقا بصیرت مردم، موقع شناسی ایشان و اقدام به جای آنها خود را نشان داد و به صورت خودجوش به میدان آمدند و حماسه ۹ دی ماه ۸۸ را رقم زدند که بی تردید اهمیت این روز را کمتر از ۱۲ بهمن، ۲۲ بهمن ۵۷ نبود. همه آمده بودند، چپ، راست، رأی دهندگان به همه جناحها مرد و زن به یوژه جوانان. این حضور بی نظیر خود جوش آن چنان کوبنده و توفنده بود که بساط فتنه گران و فتنه سازان را و فریب خوردگان را بر هم زد و انقلاب را بیمه کرد و نتایجی درخشان را به دنبال داشت که به پاره ای از آنها در بخش داخلی و خارجی اشاره می کنیم:

الف- در عرصه داخلی:

 ۱- افزایش اقتدار و استحکام نظام. ۲- تقویت باور جنگ نرم. ۳- کنار رفتن نقاب ها. ۴- رفراندوم ملی در دفاع از نظام و رهبری و…

ب- در عرصه خارجی:

 • آشکار شدن دشمنی غرب با نظام اسلامی. ۲- اعتراف غرب به اقتدار نظام و قدرت بازدارندگی آن. ۳- عزت بخشی به بیداری اسلامی در منطقه. ۴- حفظ استقلال سیاسی.

نکته قابل توجه اینکه در رسانه های خارجی که همواره در صدد مخابره خبرهایی بودند که نوعاً به ضرر نظام اسلامی تمام می شد پس از حماسه ۹ دی گویا خفقان گرفته بودند یا در حال سکوت خبری به سر می بردند یا در صدد انحراف خبر بودند و یا دچار بهت و شوک زدگی بودند. هیچ کس همانند رهبری در این میدان از اصل نظام و حقوق ملت دفاع نکرد و هیچ کس همانند ایشان به عمق فاجعه و توطئه توجه نداشت. ایشان این حادثه را توطئه خارجی دانست که ساده لوحان داخلی آلت دست آنهاشده اند. هم پیمانی غربی ها، اروپایی ها، منافقین، بهایی ها، وهابی ها، فریب خورده ها، پیمان شکنان، سلطنت طلب ها با یکدیگر فضایی به وجود آورده بودند شبیه جنگ احزاب که گروهها با همه پراکندگی هایی که داشتند در اصل با نظام هماهنگ شده بودند که تیرشان به سنگ خورد

 1. نگاهی به چند رویداد خارجی:

الف: حمله صهیونیست ها به غزه در پی کشته شدن یک سرباز اسرائیلی که از خوی تجاوز گری او ناشی می شود یک تستی هم به حساب می آید.آن رژیم می خواهد ببیند پس از اتفاقاتی که در حماس روی داد و آنها از سوریه و ایران دور شدند آیا هنوز قدرت دفاعی گذشته را دارند یا خیر؟

ب:در ترکیه همسایه ما هم شکافی میان مردم و سیاستمداران به وجود آمده که ممکن است اوضاع داخلی آنجا را تحت تأثیر قرار دهد. مسئولان ترک که خواهان سرنگونی بشار اسد در سوریه بودند خودشان در پرتگاه سقوط اند.

ج: توهین و تحقیرهای غربی ها علیه ایران همچنان رو به تزاید است که باید مسئولان متناسب با اوضاع و شرایط باید عکس العمل نشان دهند و عزت مردم را حفظ کنند. با وجود خواست دبیر کل سازمان ملل و نماینده او در جریان سوریه مبنی بر حضور ایران در ژنو ۲ برای موضوع سوریه، آمریکا هم چنان مخاف خوانی می کند که البته دیر یا زود می فهمند که بدون ایران موضوعی در خاورمیانه قابل حل شدن نیست.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*