خطبه ۲۲ آذر ۹۲

DSC02421

خطبه اول

تقوا در قرآن

یا ایهاالذین امنوا اتقواالله و لتنظر نفس ما قدمت لغدٍ و اتقواالله ان الله خبیر بما تعملون.((ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای الهی را پیشه کنید و هر کسی بنگرد که چه چیزی را برای فردای خود (قیامت) فرستاده است تقوا پیشه کنید که خداوند به آنچه انجام می دهید آگاه است))حشر آیه ۱۸

اهمیت تقوا در قرآن به حدی است که در این آیه کوتاه ۲ بار به آن امر شده است و از آیه استفاده می شود که یکی از چیزهایی که برای قیامت مفید است تقوا می باشد پس باید برای آخرت در پی کسب این توشه سفر بود.

خانواده سالم

[ بایدها و نبایدها] ۴- رعایت عفت و پاکدامنی:

از جمله خصلتهای پسندیده و قابل ستایش در مردان و زنان «عفت و پاکدامنی» است. رعایت این خصلت ارزشمند در منزل و خارج از خانه باعث استحکام بنیاد خانواده خواهد شد، چنانکه بدون تردید بی توجهی به این امر مهم، موجب خواهد شد تا پایه های اساسی خانواده روز به روز سست تر و ساختمانش به ویرانی نزدیک تر گردد. این مطلب از طریق عقل و شرع و تجربه قابل اثبات بوده و هست و خواهد بود.

معنای عفت: عفت در لغت به معنای خودداری از هرچه حرام و نازیبا است می باشد. به تعبیر «راغب» عفت عبارت است از پدید آمدن حالتی در نفس که آدمی را از غلبه شهوت باز می دارد. عرب ها به شیر باقی مانده در پستان «عـُفـّه» می گویند. یعنی که انسان عفیف به کم ، قانع است و دامن خود را به حرام آلوده نمی کند.

قرآن کریم در آیه ۳۵ احزاب در توصیف مردان و زنانی که شایسته آمرزش و اجر پروردگار هستند پس از بیان اوصافی می فرماید ((و الحافظین فروجهم و الحافظات …)): آنان کسانی هستند از مردان و زنان که پاکدامن اند و دارای عفت می باشند.هم چنین در سوره مؤمنون ۷-۵ می گوید: مؤمنان که رستگاری را از آن خود کرده اند دارای اوصافی هستند از جمله: … و الذین هم لفروجهم حافضون الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین: آنها نسبت به دامن خود خویشتن دارند و جز با همسران یا کنیزان خود مراوده ای ندارند. خدای متعال این صفت( عفت و پاکدامنی) را پس از توجه آنان به نماز و زکات و پرهیز از لغو مطرح کرده و حتی آن را بر امانت داری و عهد و پیمان پائیدن مقدم داشته است!!

افزون بر قرآن کریم، روایات فراوانی در این خصوص وجود دارند که ما در این مجال به پاره ای از آنها از باب نمونه اشاره می کنیم.

عفت از نگاه روایات: ۱- برترین عبادت«قال علی(ع)»- افضل العباده العفاف.۲- خیر ماندگار« قال علی(ع)»- اذا ارادالله بعبدٍ خیراً اعفّ بطنه و فرجه: هرگاه خداوند خیر بنده اش را بخواهد او را نسبت به شکم و دامن خود عفیف می گرداند. ۳- بیانگر میزان غیرت است: قال علی (ع)- قدر الرجل علی قدر همته و عفته علی قدر غیرته: ارزش هر مردی به اندازه همت اوست و ارزش عفت او به اندازه غیرتش می باشد. ۴- عفیف اجر شهید را دارد: ما المجاهد الشهید با عظم اجراً ممن قدر فعف لکاد العفیف ان یکون ملکاً من الملائکه: پاداش رزمنده شهید، بالاتر از پاداش کسی نیست که می تواند گناه کند ولی عفت و پاکدامنی پیشه می کند، چه این که چنین شخصی نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی باشد. ۵- هر کس عفیف باشد همسرش هم عفیف می ماند: الصادق(ع) عفواً عن نساء الناس تعف نساءکم: نسبت به زنان مردم عفیف باشید تا همسرانتان عفیف باشند.

نکته: از این روایات استفاده می شود که خیانت به همسر خیانت به خانواده را به دنبال دارد یعنی اگر کسی خدای ناکرده در مسیر نادیده گرفتن عفت گام برداشت بداند که دیگران هم نسبت به خانواده او همین مطلب را روا خواهد داشت. گویند در زمان داود پیامبر(ع) زنی مورد اکراه مردی واقع می شد که روزی به او گفت: هر بار که نزد من می آیی، بدان کسی هم نزد همسرت خواهد رفت.

آن مرد این حقیقت را به چشم خود دید و به داود پیامبر شکایت برد. خدای متعال به او وحی کرد: قل له کما تدین تدان: هرگونه که رفتار کنی همانسان جزا می بینی.

نکته پایانی: در قیامت مرد و زنی را می آورند که از مسیر عفت خارج شده اند. از آنها می خواهند که علت آنرا بازگو کنند، می گویند ما به خاطر جمال و زیبایی مان منحرف شدیم. در آن حال یوسف و مریم را می آورند به مرد می گویند تو زیباتر بودی یا یوسف؟ و به زن می گویند تو بهتر بودی یا مریم؟ چگونه اینان منحرف نشدند؟

خطبه دوم

تقوا در حدیث

رسول الله(ص): یا علی ثلاث من لم یکن فیه لم یقم له عمل ورع یحجزه عن معاصی الله و علم(حلم) یرد به جهل السفیه و عقل یداری به الناس: ای علی سه چیز است اگر در کسی نباشد هیچ عملی برای او نخواهد بود. تقوایی که او را از گناه بازدارد. و علمی(حلمی) که نادانی بی خردان را واپس زند و عقلی که در پرتو آن با مردم بسازد. (تحف العقول ص۱۶)

از این حدیث معلوم می شود که اگر تقوا، علم و عقل باشند عمل هم پایدار و مؤثر خواهد بود در غیر اینصورت اساساً عملی باقی نمی ماند.

مناسبت ها

  1. تجلیل از شهید تنگویان:

۲۵آذرماه روز تجلیل از این شهید گرانقدر است. ایشان که به عنوان وزیر نفت راهی مکانهای نفتی که در مناطق جنگی قرار داشت، شده بود توسط بعثی های عراقی دستگیر و به عراق برده شد. پس از سالیانی که در زندان مخوف صدامیان بود سرانجام پس از شکنجه های فراوان جسمی و روحی مظلومانه در آنجه به شهادت رسید و جنازه اش را پس از سالهای طولانی به ایران تحویل دادند. با این که ایشان شخصیتی در این حد بودند و قاعدهً نباید عراقی ها با او اینگونه برخورد می کردند و دست آخر زیر شکنجه به شهادتش می رسانند با این حال هرگز این کار ددمنشانه آنان توسط مجامع بین المللی و سازمان های عریض و طویل محکوم نشد. مقامات کشورمان برای یاد بود این عزیز این روز را جهت تجلیل از ایشان نامگذاری کردند که ما هم یاد ونام ایشان را همراه با یاد و نام همه شهیدان مظلوم و گمنام گرامی می داریم.

  1. شهادت آیهالله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه:

۲۷آذرماه سال ۱۳۵۸ه.ش هنگامی که این استاد بزرگ به عنوان رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران عازم محل کارش بود در همان مکان مورد هجوم چند نفر از گروه فرقان قرار گرفت و همراه با دو پاسدارش به شهادت رسید. به جهت نقش برجسته این استاد بزرگ حوزه و دانشگاه در ایجاد اتحاد میان این دو مرکز علمی و دینی و حضور چندین ساله اش در متن دانشگاه ، سالروز شهادتش را روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری کردند.

امام راحل و مقام معظم رهبری دراین ارتباط بیاناتی روشنگرانه داشته و دارند که اگر مورد توجه دو قشر عظیم و اثرگذار روحانی و دانشجو قرار بگیرد و این دو با اتحاد و همفکری در پی اهداف عالی انقلاب اسلامی باشند به معنای واقعی وحدت میان حوزه و دانشگاه عملیاتی و کاربردی خواهد شد. امام راحل، دانشجویان و طلاب را دو قشر متفکر دانشگاه و حوزه می دانند و وحدت آن دو را منشأ تمام ترقیات به شمار می آورند. ایشان، اهداف اجانب را از بین بردن اسلام و تاریخ آن و چاپیدن ملت معرفی می کنند و راهکار اجانب را در این خصوص، این ها بر می شمرند: ۱- جدا کردن مردم و روحانیت و دانشگاهی ۲- عقب نگهداشتن حوزه و دانشگاه ۳- مقابل هم قرار دادن این دو مکان حساس. مقام معظم رهبری وحدت حوزه و دانشگاه را وحدت در هدف برای ایجاد جامعه پیشرفته و نمونه اسلامی، عنوان می کنند. یکی از هنرهای مهم امام راحل و بلکه از جمله شاهکارهای ایشان ایجاد تحول در حوزه ها و دانشگاهها بود و نیز ایجاد وحدت میان این دو قشر اثرگذار. پای روحانیون را به دانشگاهها باز کرد و پای اساتید دانشگاه را به حوزه ها و مکانهای دینی کشاند. وقتی با هم شدند بزرگترین حماسه تاریخی را آفریدند اکنون هم می توان گفت تا وقتی باهم باشند دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند.

  1. توصیه های مهم مقام معظم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی:

در هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی به محضر ایشان رسیدند و معظم له توصیه های بسیار مهمی به این شورا داشتند که از اهمیت و جایگاه خاصی با حضور سران سه قوه واکثریت درد آشنای اعضای این مجموعه برخوردار است.

به سر فصل این توصیه ها توجه می کنیم: ۱- لزوم برنامه ریزی برای فعالیت های فرهنگی ۲- اهمیت دادن به زبان فارسی و توجه ویژه به جایگاه آن در داخل و خارج کشور ۳- دانشگاه محل جولان احزاب سیاسی نیست چون مانع رشد و شتاب علمی می گردد ۴- جوان به خصوص، دانشجو موتور محرک تحولات سیاسی و اجتماعی است ۵- سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست ۶- شعار ما می توانیم که زمینه ساز تمدن اسلامی است را باید در همه جا طنین انداز کرد ۷- اختلاط زن و مرد، ایده غربی هاست نباید به عنوان اصل قلمداد شود ۸- تهاجم فرهنگی و مقابله با آن باید مورد توجه قرار گیرد ۹- بر ارزش های والای اسلامی اصرار ورزیده شود ۱۰- در مسائلی مثل طلاق و فساد مالی ریشه یابی گردد.

  1. اما و اگرهایی در مورد توافق اخیر ژنو:

هنوز مرکب توافق ژنو در مورد مسئله هسته ای ایران، خشک نشده بود که از سوی استکبار جهانی( آمریکا) که پیمان شکنی جزء خصوصیات ذاتی آن است اما و اگرهایی به گوش رسید. زمزمه ها از این قرار بوده و هست که ما در صدد از بین بردن اساس هسته ای ایران هستیم. ایران باید به نقطه صفر برسد تا هیچ خطری دوستان ما مثل اسرائیل و کشورهای منطقه را تهدید نکند و تحریم ها سر جای خود محفوظ خواهد بود و اخیراً گفته اند موشک های ایران هم نگران کننده است و ایران نباید از حزب الله دفاع کند و حرف وحدیث هایی از این قبیل. این نوع سخنان و موضع گیری ها که البته از سوی مقامات کشورمان در عرصه های سیاسی و نظامی و دفاعی و تقنینی و قضائی بی جواب نمانده اما در واقع نشانگر تیزبینی و دوراندیشی مقام معظم رهبری است که می فرمود: ما به آمریکا اعتماد نداریم و اینها دنباله بهانه می گردند. ما امیدواریم دنیا بفهمد منطق ما چیست و منطقی زورگویان کدام است.

  1. مدعیان از حرف تا عمل:

الف- سران استکبار که در دستگیری و زندانی کردن نلسون ماندلا، رهبر سیاهپوست آفریقای جنوبی که هفته گذشته، درگذشت، نقش داشتند اخیراً برای فقدان او اشک تمساح می ریزند و در مراسم تشییع جنازه او حاضر شده اند. او خود افتخار می کرد که توانسته ۲ بار از آرامگاه امام در ایران دیدن کند و خدمت رهبر انقلاب برسد و از ایشان ایده پیروزی بر جناح اقلیت سفیدپوست را بگیرد و به ریاست جمهوری برسد. ب- نزدیک به ۷ سال است که غزه در محاصره اسرائیلی هاست و مردم فلسطین از بی غذایی و بی دارویی و کمبود سوخت رنج می برند اما مدعیان حقوق بشر هیچ حرفی نمی زنند. ج- چند سال است که شاهد تظاهرات مردم بحرین و زندانی و کشته شدن و مجروح شدن آنها هستند و دم بر نمی آورند و اخیراً علاوه بر عربستان، اردن هم سربازانی برای سرکوب ایشان فرستاده است. د- حدود ۳ سال است که جهان شاهد حضور تروریست ها در سوریه است و کسی آنها را محکوم نمی کند و به عربستان که پول و سلاح در اختیارشان می گذارد اعتراضی نمی کند.

 سخن پایانی

تقدیر و تشکر از عموم مردم که در صحنه های مختلف مانند نمازها و دعاها و عزاداری ها حضور فعال و چشمگیر دارند.

تذکر داده اند با توجه به فصل سرما و بالا رفتن مصرف گاز، احتمال خطر قطع شدن گاز وجود دارد لذا همگان هر مقدار که می توانند در مصرف آن صرفه جویی نمایند.     والسلام علیکم

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*