خطبه ۱۵ آذر ۹۲

DSC02421

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« یا ایهاالذین امنوا اتقواالله و کونوا مع الصادقین» (توبه ۱۱۹) : ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای خدا را پیشه کنید و همراه با صادقان باشید.

در این آیه هم امر به تقوا و خوف الهی شده است و هم امر فرموده است که با راستگویان باشید و از آیه استفاده می شود که می بایست انسان خود سخن راست گوید و هم همراه با راستگویان باشد. حضرت علی(ع) می فرماید: علیکم بالصدق فان الله مع الصادقین و الصادق علی سبیل نجاه و کرامته و الکاذب علی شفا هلک وهون، قولوا الحق تعرفوا به : بر شما باد به راستگویی،‌چرا که خدا با راستگویان است. انسان راستگو در مسیر نجات و بزرگواری است و دروغگو در معرض هلاکت و خواری است. حرف حق بگویید تا به آن شناخته شوید. ( بحار،‌جلد ۷۵ ،‌ص ۹ )

براستی اگر کسی اهل تقوا بود حقاً چیزی جز راستی و درستی از او انتظار نیست. وقتی چنین شد خود او می شود صادق و هنگامی که خودش صادق شد با صادقان بودن برایش نه تنها دشوار نیست بلکه برای او بسیار هم جذاب و شیرین خواهد بود و شاید راز ((التقی رییس الاخلاق)) هم همین نکته باشد که انسان با تقوا بالاخره اخلاقی هم خواهد بود.

امام حسین(ع)

[ امام حسین(ع) طلایه دار ارزشها]

۹- دریافت کننده پاداش بیمانند: قال الامام الباقر(ع): ان الله عوّض الحسین(ع) من قتله ان جعل الامامه فی ذریته و الشفاء فی تربته و اجابه الدعاء عند قبره : خداوند متعال پاداش شهادت حسین(ع) را در این قرار داد که امامت ازنسل او تداوم یابد و تربتش مایه شفا باشد و دعا در کنار قبرش به اجابت برسد.

۱۰- جاودان ماندن رنگ خون او: قال الصادق(ع): اشهد ان دمک سکن فی الخلد و اقشعرت له اظله العرش : و من گواهم به این که خون تو ای حسین رنگ جاودانه به خود گرفته است و ساکنان عرش خداوندی را به لرزه انداخته است.

۱۱- آمرزیده شدن زائران ایشان: قال الکاظم(ع): من زار الحسین(ع) عارفاً بحقه غفرالله ما تقدم من ذنبه و ما تأخر: هر آن کس که قبر حسین را در حالی زیارت کند که معرفت و شناخت به آن حضرت دانسته باشد خداوند تمامی گناهان گذشته و آینده اش را می آمرزد.

۱۲- جانسوز بودن مصیبت آن حضرت: قال الامام الرضا(ع): ان یوم الحسین اقرح جفوننا و اسبل دموعنا و اذل عزیزنا : حقاً که روز حسین( عاشورا) چشمانمان را مجروح کرد و اشک دیدگانمان را جاری ساخت و عزیز ما را خوار نمود.

۱۳- شخصی که آسمان بر او گریست: قال الجواد(ع): ما بکت السماء الا علی یحیی بن زکریا و الحسین بن علی(ع): آسمان نگریست جز بر مظلومیت یحیی فرزند زکریا و حسین بن علی(ع).

۱۴- زنده کننده احکام دین: قال الامام الهادی(ع): اشهد انک قد اقمت الصلاه و اتیت الزکاه و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر: من گواهی می دهم بر این که تو ای حسین(ع) نماز را برپاداشتی و زکات مالت را دادی و امر به معروف کردی و نهی از منکر کردی.

۱۵- زیارتش نشانه ایمان: قال الامام العسکری(ع): علائم الایمان خمسه صلوه احدی و خمسین وزیاره الاربعین و التختم بالیمین و تعفیر الجبین و الجهرببسم الله الرحمن الرحیم: نشانه های ایمان پنج چیز است: ۱- پنجاه و یک رکعت نماز گزاردن( هفده رکعت فریضه و ۳۴ رکعت نافله) ۲- زیارت اربعین( امام حسین) ۳- انگشتری به دست راست نمودن ۴- پیشانی را( در سجده) به خاک مالیدن ۵- بسم الله را آشکارا گفتن.

۱۶- عزاداری کروبیان بر حسین: عن الامام المهدی(ع) و اقیمت لک الماتم فی اعلی علیین و لطمت علیک الحور العین: ای حسین در ملأ اعلی( جایگاه کروبیان و عرشیان) برایت ماتم عزا به پا شد و حور العین در عزای تو بر خود لطمه وارد آوردند.

تذکر: احادیث نقل شده از همگامی امام حسین و قرآن از کتاب پرتویی از عظمت امام حسین(ع) آیه الله صافی گلپایگانی نقل گردید که ایشان آنها را از سید محمد باقر موحد ابطحی اصفهانی نقل کرده اند.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الباقر (ع) [ مخاطباً] لجابر: یا جابر، بلغ شیعتی السلام و اعلمهم انه لا قرابه بیننا و بین الله عزوجل و لا یتقرب الیه الا بالطاعه یا جابر من اطاع الله و احبنا فهو ولینا و من عصی الله لم ینفعه حبنا : ای جابر به شیعیان من سلام برسان و به آنان بگو که هیچ خویشاوندی بین ما و خداوند وجود ندارد و به او جز بوسیله اطاعت نزدیک نمی توان شد. ای جابر هر کس خدا را اطاعت کند و ما را دوست بدارد او ولی ماست و کسی که خدا را معصیت کند محبت ما برای او سودی ندارد ( بحار، جلد۷۱،‌ص ۱۷۹)

  • سلام امام به شیعیان نشانه لطف و بزرگواری ایشان است.
  • هیچ خویشاوندی بین خدا و هیچ کس نیست او پروردگار همه است و همه در آدمیت نزد او یکسانند و کسی از دیگران در نزد او مقرب تر و نزدیک تر است که با اطاعت و پیروی به او نزدیک شده باشد. نردبان بالابرنده به سوی خدا طاعت و بندگی نام دارد.
  • تنها ادعا کافی نیست بلکه اطاعت از خدا به اضافه ادعای دوستی و محبت، انسان را ولیّ امامان و دوستدار ایشان می کند ولی اگر اطاعتی در کار نبود ادعای دوستی و محبت با آنان، کارساز نیست.

مناسبت ها

  1. میلاد دو امام بزرگ شیعه: بنا به نقلی امروز سوم صفر سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) است. آن حضرت در سوم صفر سال ۵۷ه.ق در مدینه دیده به جهان گشود. ایشان با پدر بزرگوارش در سال ۶۱ در کربلا حضور داشتند و اتفاقات و رویدادهای تلخ سال ۶۱ هجری را شاهد بودند و بعدها برای مردم گزارش کردند.

 در نقلی آمده است در مسجد اموی شام در خطاب به یزید فرمود: شماها از فرعون و قوم او بدترید زیرا آنها مردان  را می کشتند اما به زنان و بچه ها کاری نداشتند ولی شما مردان ما را کشتید  و زنان و بچه های آنان را به اسارت گرفتید. این سخن که از یک کودک تقریباً ۳٫۵ ساله شنیده می شد بسیار مؤثر و شگفت انگیز بود.

آن بزرگوار توانست پایه گذار نهضت فرهنگی در عصر خود باشد که توسط فرزندش امام صادق(ع) به اوج خود رسید.

 هم چنین بنا به روایتی ۷ صفر سال ۱۲۸ه.ق امام کاظم(ع) متولد شدند که ما این دو میلاد را به همه شیعیان تبریک عرض می کنیم.

  1.  رحلت و شهادت دو عالم بزرگ شیعی: هفتم صفر سال ۱۴۱۱ه.ق مرجع بزرگ شیعه آیه الله مرعشی نجفی دیده از جهان فرو بست. ایشان با تدریس چند ده ساله توانست شاگردان فراوانی تربیت کند و با تلاش و کوشش وصف ناپذیر به تأسیس کتابخانه ای پرداخت که در جهان تشیع بی نظیر و در دنیای اسلام کم نظیر است. این کتابخانه حاصل فعالیتهای مدام و شبانه روزی معظم له بود که گاه با نماز و روزه استیجاری کتاب تهیه می کردند و وقف می نمودند و حالا در قم این بنای با عظمت محل پژوهش محققان داخلی و خارجی است( رحمه الله علیه رحمه واسعه).

 همچنین ۲۰ آذر ماه سالروز شهادت مظلومانه سومین شهید محراب حضرت آیه الله دستغیب شیرازی است. این شخصیت برجسته و عاشق امام و ولایت که منشأ خدمات فراوانی بود مورد بغض منافقان قرار گرفت و در روز جمعه ۲۰ آذرماه سال ۱۳۶۰ توسط یک زن منافق به شهادت رسید و گوشت بدن او قطعه قطعه شد و به هر سویی پراکنده گردید به طوریکه بعدها به خواب یکی از نزدیکانشان آمد و فرمود که قطعه ای از بدن من برجای مانده که پس از آن به بدن او ملحق گردید. نام و یاد آن بزرگ مرد را گرامی می داریم.

  1. روز دانشجو: در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ که نیکسون معاون وقت رئیس جهور آمریکا( آیزنهاور) می خواست به ایران سفر کند در اعتراض به حمایت آمریکا از کودتای ۲۸ مرداد، دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران در همین رابطه و در اعتراض به هتک حرمت محیط آموزشی توسط پلیس، اعتراض خود را با فریاد رسا اعلان کردند که باعث شد سه تن از آنان( قندچی، شریعت رضوی و بزرگ نیا) به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد همواره ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو نامیده شد که البته پس از انقلاب رسماً این روز در تاریخ ثبت شد و همواره مورد توجه دانشجویان بوده و هست. هم امام و هم مقام معظم رهبری پیوسته از قشر دانشجو تجلیل کرده و از آنان به عنوان قشر فرهیخته یاد کرده و می کنند. مقام معظم رهبری از دانشجویان خواستند تا سیاست گر باشند نه سیاست باز و سیاست زده؟! و از آنان خواسته اند که همواره در مسیر علم آموزی و عدالت طلبی باشند و مواظب باشند آلت دست احزاب سیاسی قرار نگیرند و در دانشگاهها کرسی آزاد اندیشی تشکیل دهند و در کانون مسائل کشور باشند. این روز را به همه دانشجویان تبریک می گوییم.
  2. دو موضوع مرتبط با سازمان ملل: الف- ۱۸آذر سال ۱۳۷۰ از سوی دبیر کل ملل( دکوئیار) رسماً عراق به عنوان متجاوز اعلان شد. این اعلان هرچند دیر هنگام بود ولی تا حدودی توانست چهره جنگ طلبانه صدام و حامیانش را نشان دهد هم چنین مظلومیت ملت و نظام اسلامی ایران را به جهانیان بنمایاند. به همه دنیا ثابت شد که صدام آغازگر و تداوم بخش جنگ بود و ما مدافع از آب و خاک و حیثیت کشورمان بودیم.

ب- ۱۹ اذر سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر در سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸م است. این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر ثبت شده است. مستکبران به ویژه آمریکا که خود از بزرگترین نقض کنندگان حقوق بشرند ملت ها و دولت هایی را به عنوان ناقضان حقوق بشر محکوم می کنند از جمله ایران را همیشه در لیست خود دارند و متأسفانه چشمان خود را بر روی جنایت های رژیم هایی مثل اسرائیل می بندند و مخالفت با هم جنس گرایی را نقض حقوق بشر می دانند و اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را هم محکوم می کنند. امام فرمود اینها بشررا نمی شناسند تا چه رسد به حقوق آن.!

  1. نیم نگاهی به اوضاع دنیا:

الف- آشکار شدن دخالت های کشورهای عربی مثل عربستان در سوریه و لبنان، مردم دنیا را بهت زده کرده است. سوریه اعلان کرده حدود ۳۰۰ اسیر عربستانی در اختیار دارد. افزون بر آن تعدادی از آنها در درگیری کشته شده اند که برخی از آنها از ژنرال های عربستان اند و این غیر از میلیاردها دلار است که به تروریست ها داده و می دهد و آنها را با سلاحهای مدرن پشتیبانی می کند. اخیراً سید حسن نصرالله به صراحت اعلان کرده که انفجارهای اخیر در بیروت از جمله انفجار سفارت ایران در لبنان، کار عربستان بوده است. جالب اینکه در مخالفت با ایران دقیقاً با رژیم صهیونیستی هماهنگ است. خوشبختانه هم اکنون عربستان رسوای جهان شده است.

ب- رژیم صهیونیستی قصد دارد زمین های بیشتری از مردم فلسطین را تصاحب کند و صاحبانش را آواره نماید که عربها مثل همیشه ساکت و خفقان گرفته هستند.

ج- دیپلماسی فعال ایران می رود تا ان شاءالله جایگاه ایران را بیش از پیش ممتاز گرداند و ما امیدواریم روز به روز مجد و عظمت ملت را روز افزون گردد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*