خطبه ۸ آذر ۹۲

 

DSC02421

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« کذبت قوم نوحٍ المرسلین- اذ قال لهم اخوهم نوح الا تتقون- انی لکم رسول امین- فاتقواالله و اطیعون – و ما اسئلکم علیه من اجرٍ ان اجری الاّ علی رب العالمین – فاتقوا الله و اطیعون.ترجمه: قوم نوح رسولان را تکذیب کردند،هنگامى که برادرشان نوح به آنان گفت: «آیا تقوا پیشه نمى‏کنید؟! مسلما من براى شما پیامبرى امین هستم! تقواى الهى پیشه کنید و مرا اطاعت نمایید!من براى این دعوت، هیچ مزدى از شما نمى‏طلبم؛ اجر من تنها بر پروردگار عالمیان است!پس، تقواى الهى پیشه کنید و مرا اطاعت نمایید!

تکذیب یک پیامبر تکذیب بقیه آنان هم هست چرا که همه در یک راستا به مسئولیت می پردازند. پیامبران الهی خود را برادر قوم خود می دانستند که خداوند بر آن صحه می گذارد. رحم و مهربانی برادر نسبت به برادر مثل زدنی است. حضرت نوح(ع) درخطاب به قوم خودش در عبارت کوتاه خودش ۳ بار آنان را دعوت به تقوای الهی کرده است. یکبار می گوید: چرا تقوا پیشه نمی کنید بار دوم می گوید: از خدا پروا کنید و مرا اطاعت نمایید و سوم بار عین همین مطلب تکرار می گردد و این اهمیت تقوای الهی را می رساند. آری اگر انسان خداترس و خدامحور باشد هم از خلاف دوری خواهد کرد از رسول الهی پیروی خواهد داشت.

امام حسین(ع)-طلایه دار ارزشها

۸- مقتول به قتل صبر- عن الامام السجاد(ع): انا ابن من قتل صبراً و کفی بذلک فخراً: من فرزند کسی هستم که او را به نحو صبر یعنی با عذاب و شکنجه او را کشتند.

نکته: با توجه به اینکه امروز سالروز شهادت امام سجاد(ع) است لذا مختصری هم در این ارتباط صحبت کرده و بحث را از این زاویه پی می گیریم.

امام علی بن الحسین(ع) که یکی از حاضران و شاهدان صحنه کربلا بود پس از حادثه عاشورا در هر جایی و به هر مناسبتی از کربلا و شهیدان مظلوم عراق سخن می گفت و از حادثه غم انگیز کربلا پرده بر می داشت. از جمله آن امام بزرگوار در جریان اسارت در کوفه و در بین راه تا مجلس یزید در شام به این روشنگری و معرفی کردن خود و اهل بیت پیامبر ادامه داد. اوج این روشنگری در مسجد اموی شام بود. وقتی بر عرشه منبر بالا رفت و مهار سخن را در دست گرفت  در معرفی خوشان فرمود: اعطینا ستاو فضلنا بسبع، اعطینا العلم و الحلم و السماحه و الفصاحه و الشجاعه و المحبه فی قلوب المؤمنین.ترجمه: به ما ۶ چیز داده شده است با ۷ شخصیت برتری یافته ایم خداوند به ما علم ، حلم ،جوانمردی،فصاحت،شجاعت و محبت در دل مردم عنایت کرده است.

 امام (ع) همه این ها را خودش در حد عالی داشت. صحیفه سجادیه او نشان علم و دانش اوست. زهری می گوید: ما رأیت احداً کان افقه منه:من هیچ کسی را فقیه تر از علی بن الحسین ندیدم.

ایشان از پیامبر نقل می کند: و الذی نفسی بیده ما جمع شیء الی شیء افضل من حلم الی علم: به خدایی که جانم در دست اوست قسم، دو چیز با هم جمع نشده اند که بالاتر از بردباری همراه با علم باشد.

برخورد حضرت با مردی از خوارج که به ایشان دشنام می داد و آن حضرت به او فرمود اگر نیازی داری من آن را برطرف می سازم و او را شرمنده کرد نشان حلم، جود و بخشندگی آن حضرت است به ویژه کمک به کسانی که حتی از امام گله می کردند و مخفیانه آن را عملی می کردند زبانزد خاص و عام است.

فصاحت و سخنوری ایشان به قدری برجسته و جذاب بود که توانست تحولی عظیم در شام اموی به وجود آورد.

اوج شجاعت آن بزرگوار را می توان در رویارویی با عبیدالله زیاد دید که حضرت را به قتل تهدید نمود: قال ابالموت تهددنی؟ اما علت ان القتل لنا عاده و کرامتنا الشهاده.آیا تو را به مرگ تهدید می کنی ؟ نمی دانی که کشته شدن در راه خدا عادت ماست و شهادت باعث کرامت ما!!

و بالاخره محبت در دل مؤمنان که از ویژگی های امامان و از جمله امام سجاد(ع) است به قدری واضح است که نیاز به توضیح ندارد. اقبال و روی آوری مردم به این خانواده پس از آن همه تبلیغ و ظلم و ستم خود بهترین دلیل بر گفته امام سجاد(ع) است که فرمود: خداوند محبت ما را در دلهای مؤمنان قرار داده است. ممکن است در برهه ای از زمان به خاطر تبلیغات سوء دشمنان و ایجاد شرایط دشوار برای امامان(ع) بین ایشان و مردم فاصله ای ایجاد شده باشد اما وقتی حقایق روشن و مطالب گفته می شود توجه مردم به آنان جلب شده و حمایت ها از آنان افزایش می یابد. نمونه روشن آن را در قیام توابین می توان شاهد بود و حضور میلیونی مردم در عزاداریها با گذشت نزدیک ۱۴۰۰ سال خود به خوبی نشان جای داشتن اهل بیت(ع) در دل مؤمنین است. یکی از امام سجاد پرسید؟ بالاخره پیروز این میدان چه کسی بود؟ ایشان فرمود: صبر کن وقت اذان فرا برسد. اذن فاقم: اذان بگو و اقامه بخوان تا معلوم شود پیروز کیست یعنی این بانگ اشهد ان محمد رسول الله نشان می دهد که چه کسی پیروز است.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

السجاد(ع): الخیر کله صیانه الانسان نفسه.ترجمه : تمام سعادت انسان در این است که او خود را حفظ کند.بحار الانوار ج ۷۵ ص ۱۳۶

  • سعادت گمشده همگان است. اما همه همیشه نمی توانند به آن برسند.
  • گاه نیز چیزی را سعادت می پندارند که سعادت نیست مثل مال زیاد، موقعیت اجتماعی، مسئولیت سیاسی یا دینی، ریاست بر جمع یا منطقه ای و… . امام(ع) تمام خیر و سعادت را در این می داند که انسان خودش را فقط صیانت کند.

بعضی دانسته و ندانسته به خیانت به نفس مشغول می گردند و پاره ای هم به فرمایش امام گوش فرا داده و به صیانت از آن می پردازند که برد با اینهاست.

  • یکی از جنبه های مهم صیانت نفس، پرهیز از گناه است اعم از گناه گفتاری یا رفتاری. امیدواریم بتوانیم با کسب تقوای الهی به صیانت از خود بپردازیم نه به خیانت به آن.

مناسبت ها

  1. روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین: امروز جمعه هشتم آذر ماه به عنوان روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین اعلان شده است.

ملت ما به لحاظ دینی و عقیدتی و سیاسی معتقد است که باید با مظلوم هم نوا شد و علیه ظالم و ستمگر وارد میدان شد. بیش از نیم قرن است که امام راحل فریاد علیه اسرائیل غاصب را سر داده و به نفع مردم فلسطین سخنرانی کرده و طرح و برنامه داده و از مسلمانان عالم خواسته است تا علیه این جرتونه فساد بسیج شده و آنرا از صفحه روزگار محو کنند. پس از پیروزی انقلاب هم این برنامه تداوم یافت و سفارت اسرائیل به فلسطینی ها تحویل گردید و حمایت های مادی و معنوی از انتفاضه مردم فلسطین توسط نظام صورت گرفته و می گیرد و عملاً این همبستگی همچنان ادامه دارد.

خوشبختانه چند سالی است که دنیا تکانی خورده و هر چند مختصر به این موضوع توجهی کرده است و مثل چنین روزی را به این نام نامیده است و دیروز هم در مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای با اکثریت قاطع آراء تصویب شد که سال ۲۰۱۴ سال همبستگی با مردم فلسطین باشد که اسرائیل و حامیانش را سخت ناراحت کرده است.

  1. شهادت آیه الله سید حسن مدرس و روز مجلس: در سال ۱۳۷۲ مجلس شورای اسلامی، دهم آذر ماه( سالروز شهادت مدرس) را به عنوان روز مجلس نامگذاری کرد.

این نامگذاری بسیار به جا و حساب شده بود. چرا که امام راحل بارهای بار از این بزرگوار تجلیل کرده بود و به مردم سفارش فرموده بود. سعی کنید مثل مدرس را انتخاب کنید.

ایشان، مدرس را مردی شجاع، دارای قدرت روحی، ساده زیست، مؤثر و آزاد مرد معرفی کرده بود که در مواقعی توانست تنها با یک مخالفت و طرح ونظر، جو مجلس را برگرداند. به عنوان نمونه وقتی روسیه اولتیماتوم داده بود که اگر چنین کاری نکنید من به تهران حمله خواهم کرد، ایشان پشت تریبون رفت و گفت: اگر قرار است نابود شویم چرا با دست خودمان این نابودی را فراهم کنیم بگذاریم دیگران ما را از بین ببرند. با همین سخن، مجلس جرأت پیدا کرد و با این تهدید مقابله کرد. هم چنین امام نقل می کنند که وقتی مدرس را ترور کردند ایشان در بیمارستان گفت: به رضاخان پیغام مرا برسانید و بگویید مدرس زنده است،مردان تاریخ تا آخر زنده هستند چون نهضت زنده است. رضا شاه از مدرس می ترسید آنقدری که از مدرس می ترسید از دزدهای سر گردنه نمی ترسید از تفنگدارها نمی ترسید.

گویند روزی رضا خان یقه مدرس را گرفته بود و در حالی که به شدت گلوی او را فشار می داد می گفت: سید تو از جان من چه می خواهی؟ مدرس گفت: از تو جانت را می خواهم.!!!

رضاخان او را تهدید کرده بود که تو را به جایی تبعید می کنم که نه آب باشد و نه آبادی ایشان فرموده بود من هر جا بروم جای خود را باز می کنم و در هر جا بمیرم آنجا مزار و زیارتگاه خواهد شد اما تو در جایی خواهی مرد که نه آب باشد نه آبادی و اینگونه هم شد رضا خان در جزیره موریس مرد و مدرس به دست عوامل رضاخان در خواف کاشمر غریبانه به شهادت رسید. این اتفاق در دهم آذرماه سال ۱۳۱۶ ه.ش افتاد. روحش شاد و راهش جاودانه باد.

  1. توافق ژنو، ثمره مقاومت ملت: سرانجام بعد از ده سال مذاکره و چانه زنی و مشکل تراشی نظام های قدرتمند و سلطه گر و تحمیل تحریم های ظالمانه به خاطر مسئله هسته ای کشورمان، در هفته گذشته توافقی میان۱+۵ و ایران اسلامی در مورد مسائل هسته ای صورت گرفت که در این ارتباط باید به چند نکته اساسی و کلیدی توجه و اشاره کرد.

الف- رهنمودهای مقام معظم رهبری ( آیه الله خامنه ای) مبنی بر ایستادگی و مقاومت در مقابل زیاده خواهی و زورگویی قدرتهای سلطه، به بار نشست و تیم مذاکره کننده توانست با تکیه بر عزت و مصلحت و حکمت، حقوق ملت را استیفا نماید که باید از تیم مذاکره کننده به ریاست دکتر محمد جواد ظریف( وزیر امور خارجه) و هیأت دولت تقدیر و تشکر کرد.

ب- در این توافق حق غنی سازی ۵ درصدی به رسمیت شناخته شده و قرار است آرام آرام تحریم ها برداشته شود و تحریم جدیدی صورت نگیرد که این خود برای کاهش مشکلات می تواند مؤثر باشد و ان شاءالله زمینه هر چه بیشتر اقتدار نظام را فراهم خواهد کرد.

ج- سخنان پر از مکر وفریب مقامات آمریکا که سعی در تخریب این توافق داشتند نشان داد که اینان به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و چنانکه مقام رهبری فرموده بود: ما به آنها اعتماد نداریم.

پیداست این حرف وحدیث ها برای دل خوشی اسرائیل عنوان می شود و از ترس آنها این مسائل شکل می گیرد.

د- عکس العمل های شتابزده و همراه با درماندگی اسرائیل و برخی حکام مرتجع عرب در منطقه و ابراز ناخشنودی از این توافق نشان می دهد که آنان قافیه را باخته اند و لذا سعی در انحراف افکار عمومی دارند. البته نباید جز این را هم انتظار داشت.

ه- تیم مذاکره کننده از این پس نیز باید هم چنان هوشیاری و دقت نظر خود را حفظ کنند که ممکن است بار دیگر مکاران، درصدد مکر و حیله باشند. البته مسئولان ما هشیاری لازم را دارند. خودشان گفته اند اگر طرف مقابل به تعهد خود عمل نکند هیچ لزومی ندارد مگر ما به تعهد انجام گرفته پایبند باشیم. در هر حال این پیروزی بزرگ را به همگان تبریک می گوییم.

  1. گزارش عملکرد صد روزه دولت توسط رئیس جمهور: آقای دکتر حسن روحانی، طبق قولی که داده بود درست در پایان صد روز کاری دولت از طریق رسانه ملی گزارش خود را به مردم عرضه کرد. ایشان از موقعیت ها و طرحهای در دست اجرا خبر داد و به مردم وعده داد تا اوضاع اقتصادی مردم بهبود یابد.

ما ضمن تشکر از خدمات انجام گرفته امیدواریم بر اساس شعارهای مطرح شده عمل نیز دیده شود و به خدمات انجام گرفته در دولت های پیشین ارج نهاده شود و به مسائل اشتغال و رفع بیکاری و ازدواج و عفاف و حجاب، تعهدات دینی و سالم سازی محیط زندگی و عاری ساختن اجتماع از فساد و بداخلاقی ها توجه لازم و ضروری صورت پذیرد و در یک کلمه به مسائل معنوی در جامعه بیش از پیش عنایت شود تا امید مردم روز به روز افزونتر گردد و کرامت انسانی مردم افزایش یابد.

در عزل و نصب ها، معیارها انسانی و اسلامی باشد، تعهد، تخصص و مردم داری، تعامل و تعادل مورد نظر قرار گیرد و پیوسته به رهنمودهای رهبری توجه گردد.

سخن پایانی

تقدیر و تشکر از همه کسانی که در ایام عزاداری محرم حضور فعال و با نشاط داشتند و هنوز هم به برپایی جلسات اقدام می کنند. چنانکه بارها گفته شده و الان هم متذکر می شویم بسیار مناسب است اگر در برپایی جلسات به این نکات توجه شود:

۱-                      خالص کردن نیت ها و انگیزه ها( انماالاعمال بالنیات).

۲-                      عمق بخشیدن به جلسات و بهره برداری بهتر و بیشتر از آنها.

۳-                      پرهیز از پاره ای از برنامه ها که ممکن است موجبات وهن عزاداری گردد.

۴-                      توجه بیشتر به بیان احکام، مسائل اخلاقی، نقل وقایع تاریخی به صورتی صحیح و درست و عنایت به مسئولیتی که در این خصوص به ما توجه دارد.    والسلام علیکم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*