خطبه اول آذر ۹۲

DSC02421

 

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« قال یا قوم انی لکم نذیر مبین- ان اعبدوا الله واتقوه و اطیعون-یغفر لکم ذنوبکم و یؤخرکم الی اجلٍ مسمیً… .نوح ۲-۴

(گفت : ای قوم من برای شما هشدار دهنده ای آشکار می باشم،خدا را پرستش کنید و تقوای او را پیشه خود سازید و مرا اطاعت کنید،خداوند گناهانتان را بیامرزد و شما را تا رسیدن اجل قطعی زندگی عطا کند.)

 • پیامبران الهی مأمور انذار قوم خود هستند و آنرا اینگونه به مردم می رسانند خدا را پرستش کنید و تقوا را پیشه خود سازید و از من پیامبر اطاعت کنید.
 • برای مؤثر واقع شدن این دعوت همراه با انذار به بیان فلسفه و نتیجه هم می پردازد که عبارت است از آمرزش گناهان و تأخیر مرگ و ادامه زندگی تا اجل حتمی و قطعی.

آری عبادت و تقوا و اطاعت، انسان را از گناه پاک می کند و فرصت و مهلت زندگی را عنایت می فرماید.

نیم نگاهی به قیام امام حسین(ع)

با گذشت ۱۳۷۴ سال قمری از عاشورای سال ۶۱ ه.ق، این حادثه همچنان ،جوشان و خروشان و در حال وسعت و پیشروی است. راستی رمز محبوبیت سردار بزرگ عاشورا در چیست؟ چگونه است که حوادث بسیار بزرگ و تأثر برانگیز و جنگ های خونین و پرتلفات مثل جنگ های جهانی اول و دوم که میلیونها کشته و مجروح و آواره داشت جز بر صفحه تاریخ، یاد و نشانی از آنها نیست اما حادثه کربلا هر روز پررنگ تر و جریان عاشورا هر ساله با طراوت تر می شود؟!.

چقدر مخالفت، چقدر ایجاد تنگنا، چقدر تمسخر و دست اندازی، چقدر بی انصافی در قالب گفتن و نوشتن و تبلیغ سوء اما در عین حال چقدر این حادثه پر مشتری و پر طرفدار است؟ راستی علت چیست؟

 “عجب چراغ شگفت آوری است حسین                                که هر چه باد می وزد می شود فروزانتر”

فلسفه این ماندارگاری و راز جاودانگی این حادثه چیست؟

در پاسخ باید گفت: ۱- هر کاری که به نام خدا  و برای خدا باشد هرگز از بین نمی رود و چون عمل عاشورائیان رنگ الهی داشت و رنگ خدایی بهترین رنگ هاست از اینرو این اتفاق هرگز از میان نمی رود.

۲- هر کسی که دارای ایمان و عمل صالح باشد خداوند محبت او را در دلهای مؤمنان قرار می دهد «ان الذین امنوا و عملوالصالحات سیجعل لهم ارحمن وداًّ( مریم ………)» و چون امام حسین(ع) از این دو ویژگی برخوردار بود لذا عشق ها و محبت های مؤمنان پیوسته نثارش شده و هرگز از یادها و ذهن ها نمی رود.

۳- افزون بر این ها دلها و فطرت های پاک انسان ها، عاشق فضیلت ها و ارزش های متعالی هستند. به خاطر همین موضوع است که عاشورا و عاشورائیان هیچ گاه از دل و جان مردم حق طلب بیرون نمی رود. این حقیقت را  رسول اکرم بیان فرمودند که: ان لقتل الحسین(ع) حراره فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابداً: شهادت حسین چنان اثری بر دلهای مؤمنان گذاشته و حرارت ایجاد می کند که هرگز به سردی نمی گراید.

امام حسین(ع) طلایه دار ارزشها:

برای آشنایی هر چه بیشتر با ارزشهای متعالی امام حسین(ع) به محضرنورانی سخنانی شرفیاب می شویم که از خدای متعال و چهارده معصوم(ع) به ما رسیده است.

۱-    نگهبان وحی

۲-    اهل کرامت

 • · خداوند متعال: و جعلت حسیناً خازن وحیی و اکرمته بالشهاده: ای محمد! من حسین را نگهبان وحیم قرار دادم و او را با شهادت گرامی داشتم.

۳-    معروفتر در نزد اهل آسمانها

 قال رسول الله(ص): ان الحسین بن علی فی السموات اعظم مما هو فی الارض: قدر و منزلت حسین بن علی در آسمانها بیش از عظمت او در زمین است.

۴-    شهید عطشان

قال علی(ع): بابی و امی الحسین المقتول بظهر الکوفه سیقتل عطشاناً بطف کربلا: پدر و مادرم فدای حسین باد که در نزدیکی کوفه کشته خواهد شد آری او را در سرزمین طف(کربلا) با لب تشنه به شهادت می رسانند.

۵-    چراغ روشنی بخش

عن فاطمه الزهرا: لما حملت بابنی کنت لا احتجاج فی الیله الظلماء الی المصباح: آنگاه که فرزندم حسین را در رحم حمل میکردم حتی در شب تاریک هم نیاز به روشنایی و چراغ نداشتم.

۶-    مظلوم بی مانند

قال الحسن(ع): لا یوم کیومک یا اباعبدالله: روزی همانند روزگار تو نخواهد بود ای اباعبدالله.

۷-    کشته و عاشق اشک!

قال الحسین(ع) انا قتیل العبره لا یذکرنی مؤمن الا بکی: من کشته اشکم هر مؤمنی مرا به یاد آرد بر من خواهد گریست. (احادیث از کتاب همگامی امام حسین با قرآن)

نکته: برخی از شخصیت های بزرگ دنیا اعم از مسلمان و غیر مسلمان در برابر عظمت بی نظیر فرزند علی و فاطمه، سر تعظیم فرود آورده و امام حسین را مورد ستایش قرار داده اند که این تعظیم و تکریم ناشی از ویژگی های برجسته آن بزرگوار است.

مثلاً: گاندی مصلح بزرگ هندوستان می گوید: اگر راه استقلال را می جویید، باید از حسین بن علی درس بگیرید.

خود او سخنان مهم خویش را در روز یا شب عاشورا بیان می کرده و عقیده داشته تأثیر بیشتری در مردم دارد و در مجلس سوگواری شرکت می نموده و هم اکنون هم در هند، روز عاشورا روز تعطیل عمومی است.

 • در قلب آمریکا که مرکز کفر جهانی است مراسم “حسین دی( روز عاشورا)” برگزار می گردد و استقبال عجیبی از آن به عمل می آید.
 • در بین اهل سنت عزاداری عاشورا برگزار می گردد. نمونه اش در هندوستان مراسم عاشورای در حیدر آباد حضور انبوه جمعیت اعم از شیعه و سنی و هندو برگزار می گردد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

قال الحسین(ع): من حاول امراً بمعصیته الله کان افوت لما یرجو و اسرع لما یحذر: کسی که از طریق نافرمانی خداوند بخواهد به چیزی دسترسی پیدا کند دیرتر به آرزو رسد و زودتر به خطر افتد. ((تحف العقول ص ۳۹۲))

معمولاً افراد انسان در پی رسیدن به مقصدند و برای آن سعی می کنند تا وسیله ای مطمئن تهیه کنند. امام می فرماید این وسیله نمی تواند نافرمانی خدا باشد چرا که برای ادمی مصیبت بار است و مانع از رسیدن به مقصود می باشد. نقطه مقابل آن اطاعت حق است که اگر مورد توجه قرار گیرد آدمی تکیه گاه مطمئنی پیدا می کند و به مقصد و مقصود خویش زودتر و بهتر می تواند برسد. بهترین شاهد، صحنه کربلا است که دشمن چون می خواست از راه گناه و کشت و کشتار به مقصد خودش برسد لذا ناکام ماند و نه تنها پیروز نشد که شکست را هم پذیرفت.

مناسبت ها

 1. تشکیل بسیج مستضعفین: در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ به فرمان امام راحل؛ بسیج مستضعفین شکل گرفت. در آن روز کسی فکر نمی کرد که ایجاد چنین تشکلی برای نگهداری از انقلاب و نظام تا این اندازه لازم و ضروری باشد.

رهبر فقید انقلاب به خوبی می دانست اگر انقلاب بخواهد هم چنان به رشد و بالندگی خود ادامه دهد و مخالفان و معاندان داخلی و خارجی را از میدان بیرون کند باید پشتوانه عظیم مردمی داشته باشد که در موقع لزوم برای دفاع از انقلاب سینه سپر کند و به حفظ دستاوردهای آن بپردازد. از این رو معظم له این ایده الهی را عملیاتی و کاربردی کرد و فرمود: کشور باید بیست میلیون بسیجی داشته باشد.

پس از سالها که کشور دچار بحران ها و جنگ های داخلی و به خصوص دچار جنگ با صدامیان بعثی شد، مردم ما متوجه این معماری حکیمانه شدند. آری این نهاد مقدس شکل گرفت و این شجره طیبه غرس گردید و روز به روز بر بالندگی و رشد او افزوده شد.

امروز رهبر معظم انقلاب می گوید: ارتش دهها میلیونی باید عملی شود. و در مورد این تشکل الهی تعابیری ارزشمند دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 • سعی کنید این روحیه بسیجی را برای کشور و انقلاب و اسلام حفظ کنید.
 • بسیج یکی از آیات قدرت الهی است که خدای متعال به آن بنده صالح عطا کرد.
 • وجود بسیج یکی از معجزات انقلاب است.
 • بسیج، همزاد انقلاب و عظیم ترین و ماندگارترین یادگار امام است.
 • بسیج، مکتب مجاهدت معنوی و مخلصانه و بهترین مدافع اسلام و انقلاب است.
 • بسیج، مکتب شهیدان گمنام است و رمز پایداری و عزت ملی است.
 • بسیج، نماد حضور و مقاومت و آگاهی یک ملت است.
 • بسیج، نمونه اخلاق و رعایت مقررات و در برگیرنده نود درصد از جوانان این ملت است.
 • امروز بهترین وظیفه بسیج، ترویج فضایل اخلاقی و استقرار معنویت در جامعه و راهنمایی دلسوزانه نسل جوان است.
 • عیار روحیه بسیجی در مجموعه بسیج از جمله در این مجموعه های صالحین باید بالا برود.
 • تا بسیج هست دشمن نمی تواند غلطی بکند.
 • همانطور که امام(ره) فرمودند: من هم آرزو می کنم و از خدا می خواهم که با بسیجیان محشور باشم.

فرمانده کل قوا در دیدار با ۵۰ هزار تن از فرماندهان بسیجی کشور در چهارشنبه گذشته مطالب مهم و قابل توجهی فرمودند که شایسته است همگان به ویژه بسیجیان این رهنمود ارزشمند را مورد توجه قرار دهند و مسئولان و دیگر اقشار جامعه با عملیاتی کردن این ایده های ارزشمند به وظیفه بسیجی بودن خود عمل نمایند. ما این روز و هفته بسیج را به همه بسیجیان مخلص تبریک عرض می کنیم.

 1. دور سوم مذاکرات هسته ای در ژنو: با روی کار آمدن دولت یازدهم و تشکیل تیم مذاکره کننده هسته ای به ریاست وزیر خارجه (دکتر محمد جواد ظریف) در روز گذشته سومین دور مذاکرات ایران با ۱+۵ آغاز شده که امیدواریم به نتایج مطلوبی برسد هرچند همانطوری که رهبر انقلاب بارها اعلان فرموده اند آنها درصدد بهانه جویی هستند و من اعتمادی به آنها ندارم ولی برای اقناع اذهان جامعه بشری لازم است کارهایی صورت پذیرد تا همگان بدانند و بفهمند ایران چه می گوید و جهانخواران در پی چه مطلبی هستند. در دور گذشته که می رفت این نشست به توافقی منتهی شود، فرانسه با خوش رقصی برای صهیونیست ها مانع این توافق شد. اخبار پشت پرده حاکی است در دوران تبلیغات آقای اولاند رئیس جمهور فعلی فرانسه، اسرائیل ۹۰میلیون دلار به او کمک کرده است و می خواهد به نوعی جبران کند. رئیس جمهور فرانسه به اسرائیل رفته تا نوکری خود را اثبات کند. حضرت آقا فرمودند: این موجب ننگ و سرشکستگی ملت فرانسه است که باید خودشان علاج کنند. ایشان در این سخنرانی اخیر گفته اند تا منافع رژیم صهیونیستی حفظ نشود توافقی با ایران در کار نخواهد بود.

مقام معظم رهبری هم تأکید کردند که ما ضمن اعلان حمایت از تیم مذاکره کننده و دولت، به جد از آنها خواهیم که خط قرمزها را بشناسند و از آن ها عبور نکند، مجلس و ملت و دولت هم همین عقیده را دارند.

در هر صورت امیدواریم دنیا بفهمد که زورگویان در پی چه اهدافی هستند و ایران با چه منطقی برای مذاکره اعلان آمادگی کرده است تعجب در این است که چگونه هیچ کس سخن از کلاهک های هسته ای اسرائیل نمی گوید و هیچ کس نیست تا بپرسد چگونه آمریکا که تنها استفاده کننده از بمب اتم در ژاپن بوده چگونه به خود اجازه می دهد تا خود راپلیس طرح هسته ای در دنیا بداند.

 1. نیم نگاهی به چند اتفاق

الف- انفجار دهها کیلو مواد منفجره در مقابل سفارت ایران در لبنان که بیست و چند شهید و یکصد و اندی مجروح داشت باعث شد تا نهادها و دولت ها و گروههای مختلف در سطح بین الملل آن را محکوم کنند. آگاهان می گویند این حمله تروریستی از ناحیه اسرائیل طراحی و با کمکهای مالی برخی از سران عرب پشتیبانی شده است.

ما نیز ضمن محکوم کردن این اقدام پلید، نام و یاد شهیدان آن انفجار به خصوص حجه الاسلام ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی را گرامی داشته و به روان پاک آنان درود می فرستیم.

ب- پیشروی ارتش سوریه در منطقه( القلمون) و سایر نقاط باعث شده تا تروریست ها حضور در اجلاس ژنو ۲ را بدون پیش شرط بپذیرند که این نشان از یأس دشمنان سوریه از پیروزی خودشان است. امید که جنگ و خون ریزی ها پایان یابد. و مردم دنیا روی صلح و آرامش را ببینند. والسلام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*