خطبه ۱۰ آبان ۹۲

IMG_0199

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« و من یتق الله یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لایحتسب(طلاق ۲و۳):هرکس تقوای الهی را پیشه کند خداوند برای او راه خروج از مشکلات را برای او قرار می دهدواز انجا که خود گمان نمی برد روزی می دهد»

  • دو اثر مهم برای تقوا در اینجا آمده است یکی رهایی از تنگناها و دیگری دست یابی به روزی از آنجا که انسان خودش گمان نمی کند.
  • مجمع البیان می گوید آیه در مورد عوف بن مالک است که فرزندش اسیر شد و از مشکلات و فقر خدمت حضرت رسول اکرم (ص) شکایت کرد. قال(ص): اتق الله و اصبر و اکثر من قول لا حول و لا قوه الا بالله: تقوا پیشه کن و صابر باش و زیاد ذکر لا حول ولاقوه الابالله را بگو.  طولی نکشید که پس از عمل به آن، پسرش از غفلت دشمن استفاده کرد و همراه با شتری خود را به منزل پدر رسانید.

{یجعل له مخرجاً }محدود نشده و مفهوم آن شامل حال دنیا و آخرت می شود.

خانواده سالم

[ بایدها و نباید ها] ۳- پرهیز از بددلی و بدگمانی

توضیح چند واژه: علم به معنای آگاهی است که نقطه مقابل جهل است. یقین به علم و آگاهی گفته می شود که هیچ شکی با آن همراه نباشد. شک به موردی اطلاق می گردد که دو طرف احتمال یکسان باشند و گمان یا ظن در جایی مورد پیدا می کند که یک طرف احتمال قوی تر باشد.

 گمان به دو قسم تقسیم می شود: خوش گمانی( حسن ظن) و بدگمانی( سوء ظن) . در توصیه های دینی آمده است که مؤمن حسن ظن دارد و از سوء ظن برکنار است. در قرآن آمده است: ای مؤمنان از بسیاری از گمان ها بپرهیزید- ان بعض الظن اثم-( حجرات/ ۱۲) بعضی از گمانها گناه است. سوء ظن به خدا و بدگمانی نسبت به مؤمنان ناروا و گناه آلود است. حضرت علی(ع) می فرماید: مبادا به دیگران سوء ظن ببرید، چنانچه سخنی از کسی شنیدید سعی کنید تا سر حد توان آنرا توجیه کرده و به خیر و خوبی حمل کنید.( نهج البلاغه کلمات قصار)

یکی از رایج ترین گلایه ها و شکایت ها در مسائل خانوادگی همین سوءظن یا بددلی و بدگمانی های بی جاست. گاه یکی از دو نفر و زمانی هردوی آن ها یکدیگر را متهم به بدگمانی و بددلی نسبت به خود می کنند و یا نسبت به یکدیگر بدگمان و بد دل هستند که این به نوبه خود اگر درمان و معالجه نشود می تواند آسیبی جدی به استحکام و محبت و عشق موجود در خانواده وارد سازد. بنابراین نباید این موضوع را دست کم گرفت و یا احیاناً آنرا با غیرت و بی غیرتی مخلوط کرد. باید اولاً مرز این دو از هم بازشناخته شود و ثانیاً برای رفع سوء ظن های احتمالی چاره جویی کرد.

 بله؛ اگر مردی به خانمش گفت: فلان لباس را نپوش، فلان جا نرو، با فلانی گرم نگیر، با فلان کس تلفنی و پیامکی نداشته باش نباید این توصیه ها را اگر به جا باشد حمل بر بدگمانی یا بددلی کرد. همچنین اگر خانمی به شوهرش از باب خیرخواهی از او خواست تا با فلان شخص نامحرم گرم نگیرد و خودمانی نشود و در غیاب محرم و یا همسر او با وی هم کلام نشود و تماس یا پیامکی نداشته باشد مرد به خودش حق ندهد که زن را متهم به بددلی و بدگمانی کند. در هر صورت هم باید ملاک اصلی یعنی دین و اخلاق را از یاد نبرد هم اعتدال را در امر و نهی و توصیه ها مراعات کرد. به هر روی در این بحث حیاتی و مهم توجه به چند نکته ضروری است.

نکات ضروری: ۱- در قضاوت عجله نباید کرد.

 هر مطلبی یا هرکاری را از هر کسی دیدیم بدون بررسی جوانب آن نباید اقدام به قضاوت کنیم چرا که بسیار اتفاق افتاده که چنین قضاوتهایی بر خلاف واقع است. نظیر قضاوت عده ای از مردم که می دیدند شخصی بر دوش خود خمره ای حمل می کند و حدس می زدند که شراب جا به جا می کند. وقتی یک روز با بهانه ای خمره را شکستند دیدند خمره پر از گلاب ناب است!!!

گویند شخصی وارد خانه شد پوزه سگ را خون آلود دید. تصور کرد این سگ بچه اش را دریده و خورده است همانجا کلت کشید و سگ را کشت چون وارد اتاق شد دید بچه سالم است و در کنار او جسد یک حیوان مهاجمی افتاده تازه پی برد که سگ زبان بسته در دفاع از فرزند صاحب خانه حیوان مهاجم را دریده است. گفته اند این آقا در حالی که با تأسف به چشمان باز سگ خود نگاه می کرد گفت: این سگ به من می گوید: هیچگاه در قضاوت عجله نکن.

۲- باید زمینه سوء ظن را از میان برد. اگر نوع لباس پوشیدن، رفت و آمد در زمانی خاص یا به مکانی مخصوص ،جواب تلفن به شیوه ناما‍نوس دادن، اظهار محبت های افراطی، ارتباط با افراد مسئله دار و مانند اینها به ایجاد یا تشدید بدگمانی کمک می کنند باید این ها را کم کرد یا از میان برد تا زمینه بروز و ظهور سوء ظن به وجود نیاید.

نقل شده پیامبر اکرم با یکی از همسران خود مشغول گفتگو بود که یکی از یاران ایشان از آنجا عبور می کرد پیامبر فرمود: فلانی؛ این زن همسر من است. عرض کرد من که گمان بد نبردم به شما. فرمود من اینگونه گفتم که گمان بد برده نشود.

امام صادق(ع) فرمودند: اتقوا مواضع الریب و لا یقفنَ احدکم مع امَه فی الطریق فانه لیس کل احد یعرفها: از مکانهای شک برانگیز برحذر باشید مبادا با مادرتان در راهی( که محل گذر است) توقف کنید چرا که همه نمی دانند این مادر شماست( ممکن است شما را متهم کنند که با بیگانه ای ایستاده اید).

۳- برای رفع بدگمانی باید تحقیق را آغاز کرد. برای اطمینان بیشتر لازم است تا قبل از هر اقدام یا قضاوتی، تحقیق و کنترل صحیح انجام پذیرد مانند کنترل تلفن، سرزدن بر خلاف معمول، تفحص از افراد صادق و بی غرض و مرض و امثال اینها.

اگر این نکته ها و سایر نکات در این خصوص مراعات شود قطعاً مشکلات خانوادگی و آسیب های آن کمتر خواهد شد.

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الامام الحسین(ع): الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه ما درّت معایشهم فاذا محضوا بالبلاء قل الدّیانون:مردم بنده دنیا هستند ودین؛لقلقه زبانشان می باشد،تا انجا که زندگی آنان می چرخد آن را حفظ می کنند و آنگاه که به بلائی دچار شدند دین داران کم خواهند بود .

  • دلبستگی شدید به دنیا انسان را برده آن می کند و برده نگاهش به مولای خود است و از او فرمان می گیرد.
  • مردم دنیا گرا ودنیا طلب، با دین خود برخوردی دوگانه و به تعبیر دیگر ابزاری دارند تا مادام که دنیایشان تأمین است دین در بین زبانهای خود می چرخانند و به آن تظاهر می کنند و گاهگاهی به دستوراتش عمل نمایند. اما آنگاه که صحنه امتحانی پیش آمده عقب نشینی کرده و دینداران به شدت کاهش خواهند یافت.
  • ایمان داران واقعی کسانی هستند که در شرایطی دین خود را حفظ می کنند و از آن دفاع می نمایند. سخنان حضرت به خوبی بیانگر وضعیت فکری و عقیدتی مردم معاصر خود می باشد.ودر واقع بیان گر این نکته است که انسانهای بی تقوا آینگونه اند .

مناسبتها

  1. سیزدهم آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی: در فرهنگ ملی ما ودر تقویم سیاسی ما، این روز یک معنا و مفهوم ویژه ای دارد. چند سال پیش مجلس شورای اسلامی، سیزدهم آبان را به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری و تصویب کرد. انصافاً این نامگذاری به جا، مناسب و ضروری بود. چرا که ۱۳ آبان سه خاطره بزرگ را در خود جای داده است که ضمن یادآوری سه نقطه برجسته در مسیر انقلاب و نهضت، بیانگر حضور مستکبرانه آمریکا هم در این سه مقطع می باشد که اجمالاً به توضیح آن می پردازیم:

الف- تبعید حضرت امام خمینی: حضرت امام با سخنرانی کوبنده و توفنده ای که علیه کاپیتولاسیون آمریکایی داشتند و باعث رسوایی دستگاه حاکمه و استبداد و استکبار آمریکائیان شد بنا به دستور مستقیم آمریکا، شاه ایران وارد معرکه شد و ایشان را شبانه از منزل خود دزدیدند و به تهران بردند و از آنجا به ترکیه تبعیدشان کردند این اتفاق در ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ صورت گرفت.

ب- کشتار دانش آموزان: در ۱۴ سال بعد از اتفاق نخست، با اوج گیری نهضت اسلامی، دانش آموزان با شعار مرگ بر شاه آمریکایی در مقابل دانشگاه تهران در ۱۳ آبان ۵۷ با گلوله های آمریکایی و با دستور آنان و اجرای نوکرانشان، به خاک و خون کشیده شدند که آن روز را روز دانش آموز ناگذاری کردند.

ج- تسخیر لانه جاسوسی: در ۱۵ سال پس از تبعید امام راحل و پس از پیروزی انقلاب، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام برای پرده برداری از چهره کریه آمریکا و توطئه های آنان علیه انقلاب و مردم و رهبری به فتح لانه جوسوسی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸پرداختند که امام آنرا انقلابی بزرگتر از انقلاب اول نامید. در این حادثه نیز دست پلید آمریکا مشاهده می شود که در تاریخ ثبت شده به جهت رویارویی آمریکا با ملت و رهبری و نهضت در هر سه حادثه، این روز به همین نام ثبت گردید.

ملت ما پیوسته با حضور در راهپیمایی ،همپای دانش آموزان و دانشجویان، این روز را گرامی می دارند و مثل همیشه مرگ بر آمریکا را با صدایی بلند فریاد خواهند کرد. پیداست در این شعار، مردم آمریکا مورد این شعار نیستند بلکه دولتمردان مستکبر و خلافکار و جنگ افروز مورد توجه اند. همانها که دیروز می گفتند: باید ریشه ملت ایران را خشکانید و امروز می گویند DNA  ایرانی ها با دغل و حیله و مکر و فریب همراه است. همانها که سی و چند سال است پول و ثروت ایران را بلوکه کرده اند، تحریم های سنگین و غیر انسانی را به ما تحمیل نموده اند، به صدام و منافقین و مزدوران خود کمک های اطلاعاتی، مالی، تسلیحاتی کرده و می کنند و مرتب ملت ما را با تصویب قطعنامه های ظالمانه و تحقیرهای بی شرمانه تحت فشار قرار داده و می دهند و هر روز بهانه جویی می کنند و اجازه نمی دهند مسئله صلح آمیز هسته ای کشورمان مسیر خود را طی کند. آری ملت ما شعار مرگ بر آمریکا را نثارشان کرده و می کند.« مرگ بر آمریکا»

  1. آغاز سال ۱۴۳۵ه.ق: با حلول ماه محرم، سال جدید قمری آغاز می گردد. همراه با محرم غم و اندوهی جانکاه بر قلب مسلمانان و به ویژه شیعیان و بر جامعه اسلامی و شیعی سایه گستر می شود. در حدیث آمده است که وقتی ماه محرم می آمد برخی از امامان ما خنده بر لبهایشان دیده نمی شد. با محرم همه جا سیاه پوش و همگان عزادار می گردند ما هم به نوبه خود ایام سوگواری اباعبدالله(ع) را گرامی داشته و به همه محبان امام حسین(ع) تسلیت عرض می کنیم.

هفته اول ماه محرم را هفته امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری کرده اند و روز اول آنرا روز فرهنگ عمومی نامیده اند. این نامگذاری به خاطر آن است که یکی از اهداف قیام اباعبدالله(ع) امر به معروف و نهی از منکر بود که اگر این مهم به صورت فرهنگ عمومی درآید و نهادینه شود قطعاً جامعه ما به جامعه حسینی تبدیل خواهد شد چرا که در پرتو امر و نهی است که فرائض دینی اقامه می گردند و ارزشها معرفی و با ضد ارزشها مقابله صورت می پذیرد. از نظر اسلام، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است در هر صورت وظیفه حسینیان و ابوالفضلی ها در درجه اول شناخت اهداف قیام عاشورا و در درجه بعد انجام وظیفه در راستای عاشوراست. عاشورایی ها باید همانند پیشوای شهیدان، عزت طلب باشند و از ذلت پذیری به دور باشند و شعار هیهات مناالذله را همواره مورد توجه قرار دهند و پاسداری از دین و رهبری بر حق را از جانباز بزرگ و پرچمدار کربلا و حضرت عباس(ع) بیاموزند که فرمود: به خدا قسم اگر دست راستم را قطع کردید بدانید که دست از دین و رهبرم بر نمی دارم. بسیار به جاست تا در تشکیل مجالس خود از مواعظ، اخلاق و احکام که توسط روحانیون بیان می شود استفاده کنیم و مداحان محترم از مقتل خوانی صحیح فاصله نگیرند و در عزاداریها از موسیقی های آن چنانی استفاده نشود و مزاحمتی برای هیچ کس به وجود نیاید تا عزاداری ما مورد قبول قرار گیرد.

  1. لزوم هشیاری در برابر توطئه های دشمنان: روز جمعه گذشته در حمله گروه تروریستی «جیش العدل» به مرزبانان کشورمان در شرق کشور ۱۴ نفرشهید و ۶ نفرمجروح شدند.این گروه که تشکیل یافته از بقایای گروه عبدالمالک ریگی معدوم و منافقین و آمریکایی هاست به سرکردگی فردی به نام عبدالرحیم ملازاده اعلان موجودیت کرده که هدفش سلب اعتماد  مردم، از حکومت،ایجاد ناامنی در کشور، سرگرم کردن مسئولان به این درگیری ها و کمک به تروریست های سوریه است که آنان جنگ در سوریه را درگیری میان شیعه و سنی می نامند. این مزدوران شبانه با یورش ناجوانمردانه تعدادی از عزیزان ما را گرفتند که باید مسئولین و نیروهای نظامی و انتظامی ما هشیارتر از گذشته و با اقتدار کامل از امنیت گسترده و پایدار پاسداری کنند و ملت ما هم بداند اینها عددی نیستد که بخواهند آرامش موجود در کشور را بر هم بزنند. ما این شهادت ها را به بازماندگان تبریک و تسلیت عرض می کنیم.
  2. نگاهی به رویدادهای خارجی:

–          پیروزی های پی در پی ارتش سوریه و مطرح شدن راه حل سیاسی، طرفداران ترور و جنگ را پاک عصبانی کرده و آنان را به هذیان گویی و ندانم کاری واداشته است. به قول سید حسن نصرالله، عربستان که قافیه را باخته ،سخت عصبانی است. آگاهان می گویند عربستان برای جبران شکست هایش گفته لبنان را به آتش می کشم. جنگ افروزی هایش در عراق ادامه دارد. اخیراً برخی از مفتی های وهابی درصدد فتوا دادن هستند که رفتن به سوریه برای جنگ واجب نیست.

–          افشای جاسوسی آمریکا از همپیمانان اروپایی اش مانند آلمان، فرانسه، اسپانیا و دیگر کشورها برخی از مخالفت ها و اعتراض ها را به همراه داشته است. می گویند دستگاههای جاسوسی آمریکا ۱۲۵ میلیاردموردشنود از مردم جهان داشته است.

–          مذاکرات هسته ای ایران و آژانس هفته گذشته هم جریان داشت که ما امیدواریم ختم به خیر گردد. هر چند بنا به فرموده حضرت آقا: اینها همه بهانه جویی های آمریکاست. ایران این نرمش قهرمانانه را نشان داد تا هرگونه بهانه از دشمن گرفته شود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*