خطبه عید سعید قربان ۱۴۳۴

IMG_0199

 

خطبه اول (عید قربان ۱۴۳۴)

تبریک عید قربان. انما یتقبل الله من المتقین:همانا خداوند از پرهیزکاران می پذیرد.

یکی ار فلسفه های اصلی قربانی تقرب به خداست .بنا براین قربانی می تواند از جنس حیوانات باشد ویا هر کارخیر دیگری از قبیل انفاق… چنانکه می تواند از نوع عبادات باشد ))الصلا‍ت قربان کل تقی: نماز عامل نزدیک شدن فرد پرهیزکار به خداوند است. ))

 در روز عید یکی از کارهای مستحب همین خواندن نماز است چرا که نماز انسان را از فحشا و منکر باز میدارد ” انَ الصلوت تنهی عن الفحشا والمنکر” و نماز می تواند زمینه ساز عید واقعی باشد چرا که ” کل یوم لایعصی الله فیه فهو یوم عید…”زائران بیت الله الحرام با پرهیز از محرمات الهی و با انجام مناسک حج و با ذبح گوسفند ،فضائی را برای رشد معنوی خود فراهم آورده اند و لذا آنرا جشن می گیرند که امیدواریم بر همگان بویژه نماز گزاران مبارک باشد .

خطبه دوم

یا ایها الذین امنوا اتقو الله وقولواقولا سدیدا (احزاب۷۰):ای کسانی که ایمان آورده اید تقوای الهی را پیشه کنید و سخنی استوار بگویید.

ماه ذی الحجه فرصت خوبی برای خود سازی است. در هر دو سوره مستحب  در نماز عید به تزکیه اشاره شده است ، قد افلح من تزکی و قد افلح من زکیها و قد خاب من دسَها…

برای خود سازی و تزکیه نفس سه چیزرا لازم شمرده اند ۱- مشارطه     ۲- مراقبه  ۳- محاسبه و برخی می گویند ۴- معاتبه

شخصی با اینکه اهل مراقبه بود یک وقت با یک حساب ساده گفت اگر هر روز یک گناه کرده باشم میشود ۲۱۹۰۰ گناه در طول ۶۰سال . بعد از این حساب سر انگشتی فریادی زد و از خوف جان داد.

 دیگری خیلی مواظب حرف زدنش بود سرانجام نزدیک غروب آفتاب فریادی می زد و می گفت : افراد ساکت رستگار شدند.        باید به فکر عاقبت کار بود و از وسوسه های شیطان به خدا پناه برد.و السلام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*