خطبه ۱۲ مهر ۹۲

 

IMG_0199

 

 

خطبه اول

تقوا در قرآن

« لن ینال الله لحومها و لا دماءها و لکن یناله التقوی منکم…»حج ۳۷: هرگز گوشت و خون قربانی شما به خدا نمی رسد اما تقوای شما به او می رسد.

    از آئین حج یکی این است که حاجی باید قربانی کند که البته قربانی شرایطی دارد که باید در جای خودش بحث بشود. قرآن برای دفع یک توهم، می گوید کسی تصور نکند که خون و گوشت قربانی به خدا می رسد چرا که او منزه از جسم است و اساساً نیازی به آن گوشت و این خون از قربانی ندارد بکه این قربانی وقتی از کسی صورت گرفت که اهل تقوی است باعث می شود تا او بدینوسیله به خدای متعال نزدیک شود.

 آری اگر تقوا حاصل بود و شخص قربانی کننده متقی، می تواند به او برسد وگرنه خون و گوشت او نیازی نیست که به خدا برسد! به تعبیر دیگر آنچه به قربانی ارزش می بخشد و آنرا ماندگار می سازد تقوای فرد است چنانکه نماز و روزه و دیگر عبادات هم بوسیله تقوای آدمی است که اوج می گیرد و بالا می رود. اگر تقوا نباشد هیچ عملی پذیرفته نمی شود.( انما یتقبل الله من المتقین).

خانواده سالم

[ وظایف متقابل زن و شوهر] ۲۲- تلاش برای کسب رضایت یکدیگر:

ب: زن نیز باید در صدد کسب رضایت همسر خود باشد. دقیقاً همان مسائلی که پیش از این در مورد وظیفه مرد در این خصوص گفتیم در مورد خانم ها هم صادق است.

یعنی تلاش برای کسب رضایت همسربرای استحکام و تداوم زندگی مشترک بسیار ضروری و مهم و کارساز است.

آنها که نسبت به این امر بی توجه یا کم توجه هستند بی تردید زندگی آنان دچار نوعی تلاطم و تزلزل و بی ثباتی و فاقد آسایش و آرامش خواهد بود. برای مرد بسیار با اهمیت است که ببیند خانمش درصدد کسب رضایت او بوده و رضایت شوهرش را در راستای رضایت و خشنودی خدا ببیند و از هر کاری که باعث نگرانی و ناراحتی او در محدوده عقل و شرع است سرباز می زند.

جالب اینکه در فرهنگ دینی ما از خانمی که با رعایت مسائل اخلاقی و کار بست مسائل دینی و اصول خانوادگی به انجام وظیفه می پردازد بسیار تجلیل به عمل آمده و محترم دانسته شده و از خانمی که در مسیر مخالف حرکت کرده و موجب ناراحتی و غم و اندوه شوهرش گردیده فراوان نکوهش به عمل آمده است. در اینجا به نمونه هایی از احادیث در این مورد اشاره می کنیم.

 • رسول خدا(ص) در مورد زن وظیفه شناس که با شوهرش همراه است و باعث رفع ناراحتی از او می گردد فرمود: ان لله عمالاً و هذه من عماله لها نصف اجر شهید: خداوند کارگزارانی دارد و چنین زنی یکی از آنهاست و او نصف پاداش شهید را دارد.
 • امام صادق(ع) می فرمایند: زنی که به شوهرش به اندازه یک شربت آب خدمت کند برایش بهتر از عبادت یکسال است که روزهای آن را روزه و شبهای آن را به نماز و قیام بگذراند و خداوند برابر هر شربتی از آب که به شوهرش می دهد شهری در بهشت برای او بنا می کند و شصت گناه او را می پوشاند و می آمرزد.
 • پیشوای ششم شیعیان می گوید: ملعونه ملعونه امراه توذی زوجها و تغمه و سعیده سعیده امرأه تکرم زوجها و لا توذیه و تطیعه فی جمیع احواله: از رحمت خدا به دور است زنی که شوهرش را بیازارد و او را اندوهگین سازد و خوشبخت و سعادتمند، زنی است که همسرش را گرامی داشته و او را نیازارد و در تمامی حالات مطیع و فرمانبردار او باشد.
 • پیامبر اسلام می فرمایند: من کان له امرأه توذیه لم یقبل الله صلاتها و لا حسنه من عملها حتی تعینه و ترضیه و ان صامت الدهر و علی الرجل مثل ذلک الوزر اذا کان لها موذیاً ظالماً: زنی که مردش را بیازارد هیچ نماز و کار خوبی از او را خداوند نمی پذیرد گرچه همه عمر روزه باشد مگر که به کمک او بیاید و رضایتش را حاصل نماید. و دقیقاً مرد همسر آزار و ستمگر نیز چنین وضع و حالی را دارد.!!!

با توجه به این رهنمودهای گرانسنگ، دیگر هیچ جای تردیدی باقی نمی ماند که زن باید برای کسب رضایت شوهرش تلاش کند و از هرچه باعث ناراحتی او که در محدوده عقل و شرع است باید چشم پوشی نماید تا ضمن گرم نگهداشتن محیط خانواده به پاداش های وعده داده شده الهی هم نایل شود.

یک نمونه منفی: چندی پیش در جرائد آمده بود آقایی از ادکلن مورد استفاده خانمش خوشش نمی آمده و از او می خواهد که دیگر استفاده نکند اما خانم بی اعتنا به این درخواست هم چنان بر استفاده از آن اصرار می ورزد و می گوید مخصوصاً از این ادکلن استفاده می کنم تا شوهرم مجبور شود مرا طلاق بدهد؟؟

اکنون جای این سؤال باقی است که: چگونه می توان رضایت همسر را تحصیل کرد؟ در پاسخ باید گفت این عمل خداپسندانه راههایی دارد از جمله:

۱-                  تشکر و قدردانی از زحمات و خدمات یکدیگر( من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق).

۲-                  بازگویی عیب و نقص های یکدیگر در فضایی کاملاً دوستانه و به دور از سمع و نظر دیگران.

۳-                  خودداری از بازگو کردن عیب های گذشته و فراموش کردن سخنان یا رفتارهای ناراحت کننده گذشته( باید عفو و صفح داشت).

۴-                  حفظ احترام یکدیگر در پنهان و آشکار و به ویژه در نزد دیگران.

۵-                  احترام گذاشتن به اقوام و فامیل های سببی و نسبی یکدیگر.

۶-                  پرهیز از شوخی های توهین آمیز و تحقیر کننده … .

خطبه دوم

تقوا در حدیث

الامام الجواد (ع): لو کانت السموات و الارض رتقاً علی عبد ثم اتقی الله تعالی جعل الله له منها مخرجاً.نور الابصار ص ۱۵۰ : اگر درهای آسمان و زمین به روی کسی بسته شود سپس او پرهیزگاری پیشه کند خداوند گشایشی در کار او ایجاد خواهد کرد.

 • گاهی اوقات انسان احساس می کند به هر دری می زند در به روی او بسته می شود و به اصطلاح گره از کارش باز نمی شود در چنین حالتی امام می فرماید: اگر او به پرهیزگاری و تقوای الهی روی آور شود درهای بسته به روی او باز می شوند و به آسانی به مقصد و مقصود خودش می تواند برسد.
 • این حقیقت را قرآن کریم بیان کرده است: و من یتق الله یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب. قطعاً امام جواد(ع) این معنی را از قرآن گرفته و اینگونه بیان فرموده است.

مناسبت ها

 1. هجرت امام به پاریس: پس از چند سال اقامت در نجف اشرف، با اوج گیری انقلاب در ایران و فشار رژیم شاه به صدام، سرانجام امام خمینی تصمیم گرفتند تا از عراق به کویت بروند که رژیم پادشاهی کویت که رفیق شاه ایران بود اجازه ورود نداد و ایشان عازم پاریس شدند. این اتفاق در ۱۳ مهر ۵۷ روی داد که منشأ برکات فراوانی بود و توانست پیام ملت انقلابی ایران را به گوش مردم دنیا برساند.

  امام طی چند ماهی که در دهکده نوفل لوشاتو اقامت داشتند توانستند با سلوک خود، مردم را به اسلام متوجه کنند و با انجام مصاحبه ها و سخنرانی هایی علیه شاه و دولت دست نشانده اش به انقلاب اسلامی سرعت و شتاب بیشتری ببخشند و جهانیان را از اتفاقات و رویدادهای ایران مطلع کنند.

این حرکت تاریخ ساز امام به عنوان بخشی از تاریخ ایران اسلامی در حافظه تاریخ باقی ماند.

سیزدهم مهرماه روز نیروی انتظامی و آغاز هفته این نیرو است که ما ضمن تبریک به همه خدمتگزاران در این نیرو، ان شاءالله هفته آینده مطالبی بیان خواهیم کرد.

 1. شهادت مظلومانه امام محمد تقی(ع): بنا به نقلی آخر ذی القعده سال ۲۲۰ه.ق روز شهادت آن امام بزرگوار است. ایشان که در سن کودکی به امامت رسید و معاصر دو خلیفه عباسی( مأمون و معتصم) بود توانست در مناظره و بحث های علمی، بر همه عالمان آن روزگار فایق آید و دانش الهی امامت را به نمایش بگذارد که البته همین امر باعث برانگیخته شدن حسادت عالم نمایان درباری شد و بنای سخن چینی از امام را نزد خلیفه گذاردند که سرانجام هم به شهادت ایشان انجامید.

  امام جواد(ع) که به اجبار به بغداد آورده شد بودو ام الفضل را به او تزویج داده بودند به مدینه بازگشت و پس از مرگ مأمون و خلافت معتصم مجدداً به بغداد بازگردانده شد و با اشاره این خلیفه نابکار سرانجام در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسید و در کنار قبر جدش در کاظمین مدفون گردید.

 1. سالروز ازدواج علی و فاطمه(ع): اولین روز از ماه ذیحجه سال دوم هجری، عقد ازدواج میان بهترین زوج عالم بسته شد. علی و فاطمه(س).

 با وجود خواستگارانی زیاد با عنوان هایی دهن پر کن اما حضرت فاطمه(س) به همه آنان جواب رد داد لکن وقتی سخن از علی مطرح شد ایشان سکوت کردند و پیامبر فرمودند: الله اکبر ((سکوتها رضاها)): سکوت علامت رضایت اوست.

 این ازدواج مبارک شکل گرفت که آن را روز ازدواج جوانان نامیده اند. ما امیدواریم اولا ً خود دختران و پسران جوان و ثانیاً پدران و مادران، بنا بگذارند با ازدواج آسان و بدون تشریفات زاید، خانواده ها تشکیل گردند و سنت اسلامی ازدواج رونق پیدا کند. امام جواد(ع) از قول پیامبرنقل می کند: اذا جاءکم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه الا تفعلوه تکن فتنه فی الارض و فساد کبیر:آنگاه که خاستگاری برای دختر شما رسید اگر اخلاق خوب دارد و دیندار است با ازدواج ایشان موافقت کنید چرا در غیر اینصورت فساد و فتنه بزرگی ایجاد خواهد شد.

ما این روز را به همگان به ویژه زوجهای جوان تبریک عرض می کنیم.

 1. تأملی دوباره بر سفر دکتر روحانی به نیویورک: سفر هفته گذشته رئیس جمهور کشورمان به آمریکا و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل و گفتگوها با اصحاب رسانه و انجام دیدارها با سران و مسئولان سیاسی کشورهای مختلف و گپ و گفت های دیگر، موضع گیریهای دوستان و دشمنان و تحلیل ها و اخبار این سفر هم چنان مورد گفتگو و صحبت در محافل داخل و خارج بوده و هست. بعضی همه را خوب و بی عیب می دانند، برخی همه را نادرست می پندارند، عده ای هم منصفانه برخورد می کنند و در این گیر و دار چه باید گفت و چگونه باید تحلیل کرد؟

 به نظر می رسد اگر به چند نکته کلیدی توجه کنیم ابعاد این قضیه تا حدودی روشن می شود و می توان به ابعاد سیاسی و اجتماعی آن تا اندازه ای دست یافت و از این موضوع تحلیلی واقع بینانه ارائه داد.

چند نکته اساسی:

۱-      تصمیم اساسی دراین خصوص ( مذاکره، رابطه یا عدم رابطه آنها با آمریکا) بر عهده رهبری است و همه باید در این رابطه به منویات ایشان توجه کنند چنانکه پیشرفت قضیه یاد شده هم با اشاره معظم له صورت گرفت که بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردند که البته این غیر از تسلیم شدن و وادادگی است.

۲-      هم امام راحل که رابطه با ایران را رابطه گرگ و میش دانسته بودند و فرمودند: آقای کارتر اگر یک خوب در عمرش کرده باشد همین قطع رابطه با ایران است و هم مقام معظم رهبری که فرمودند: من خوش بین نیستم ولی مخالف مذاکره هم نیستم و فرمودند: مذاکره با آمریکای سلطه گر بی منطقی که با اصل نظام اسلامی دشمن است برطرف کننده هیچ مشکلی نیست و توقعاتش را بیشتر می کند. این رهنمودها نشان این است که باید خیلی حساب شده و هوشمندانه در باب مذاکره با آمریکا عمل کرد و قدم برداشت و نباید جانب احتیاط را از دست داد.!!

۳-      سخنرانی منطقی و جذاب دکتر روحانی که بیانگر مواضع اصولی نظام و مبتنی بر پیشنهادهای سازنده ای بود بسیار اثرات مثبتی داشته و توانست جلو خیلی از حرف و حدیث های و تصمیم ها را بگیرد باید از این بابت خدا را شاکر بود و از ایشان و تیم همراهش سپاسگزار بود.

۴-      عکس العمل ها و اعتراض ها باید منطقی، سنگین و حساب شده بادش هیچ کس حق توهین به رئیس جمهور را ندارد بله همانگونه که خودشان هم گفتند باید اعتراض ها، متین و سنگین باشد.

۵-      دو دلی و تردید و بازگشت به سخنان نخ نمای گذشته که در اوباما دیده شد و وجهه سیاسی و اجتماعی او را در نزد جهانیان پایین آورد ،چرا که این حرفها نشان می دهد رئیس جمهور آمریکا شدیداً تحت تأثیر رژیم صهیونیستی است که پس از ملاقات نتانیاهو با ایشان موضع او عوض می شود و می گوید همه گزینه ها از جمله حمله نظامی به ایران روی میز است.

۶-      به قدری سخنان نمایندگان ایران جذابیت داشت که سخنرانی نخست وزیر اسرائیل که ۲۵ دقیقه از ۲۸ دقیقه سخنرانی او را به ایران اختصاص داده بود اصلاً مورد توجه قرار نگرفت و بنا به گفته تحلیل گران، قیافه گرفته و عبوس او هنگام سخنرانی و قیافه جذاب و همراه با لبخند ریاست جمهوری اسلامی ایران نشان از شکست سیاست های ایران هراسانه او بود و علامت سیاست موفق ایران.

۷-      ایران از فرصت های به دست آمده خوب استفاده کرد و توانست منطقی بودن نظام را و باطل بودن ادعاهای دشمن را نشان دهد و جلو صدور قطعنامه ها و تشدید فشارها را بر ایران بگیرد و قطعاً مواظبت خواهد کرد تا تهدید هایی متوجه نظام نشود مثل تصور ضعف و وادادگی و تسلیم، سرخوردگی در نیروهای انقلابی، تضعیف جبهه مقاومت در جهان، صدمه به بیداری اسلامی، جدی تر شدن دشمنان نظام…  .

سخن پایانی

 • تقدیر و تشکر از حضور همگان در همه عرصه ها به ویژه در نماز جمعه.
 • تقاضا برای شرکت در جشن عاطفه ها که طی ۳روز در حال برگزار شدن است.
 • گرامی داشت روز جهانی کودک ۱۶ مهر و توصیه به والدین برای تربیت دینی و اسلامی بچه ها و انس دادن آنها به عبادت و بندگی و آموزه های دینی.
 • تبریک به همه کسانیکه در اداره پثت خدمت می کنند و گرامی داشت روز جهانی پست ۱۷مهر.

والسلام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*